Twitter’dan Para Kazanma

Dünyanın en zengin insanı (o zamanlar) Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından beri bir dönüşüm başladı platformda. Bu dönüşümle birlikte Twitter’dan para kazanmanın yolları hızla artıyor. Tweet atarak bile para kazanabilirsin.

Twitter Para Kazanma Özelliği

Sosyal medya platformları yetenekli içerik üreticilerini ellerinde tutmak için kıyasıya bir yarış halinde. Diğer devlerin yanında Twitter adeta yeni koşmaya başlayan bir çocuk gibi çünkü gelir modelleri henüz şekillenmeye başladı. Ancak elbette Twitter’ın oyuna dahil olmasını beklemeyerek kendi yöntemleriyle Twitter’dan para yüksek kazançlar elde eden pek çok kullanıcı var. Yani Twitter’dan para kazanmanın yolları yakın zamanda sunulacak olan yeni gelir modelleriyle artacak. Gelin bir yandan gelecek fırsatlara hazırlık yaparken bir yandan da Twitter’ın bizzat ödeme yapmadığı, senin kendi yaratacağın fırsatları nasıl paraya çevirebileceğimizi konuşalım.

Bu yazımızda Twitter’dan para kazanmak için şunlardan bahsedeceğiz;

 1. Sponsorlu Tweet Oluşturarak Twitter’dan Para Kazanma
 2. Satış Ortaklığı ile Twitter’dan Para Kazanma
 3. Markanı Tanıtarak Twitter’dan para kazanma
 4. Hayalet Yazar Olarak Twitter’dan Para Kazanma
 5. Web Sitene ya da Bloguna Trafik Göndererek Twitter’dan para kazanma
 6. Tweet Atarak Para Kazanma
 7. Retweet ile Para Kazanma

Twitter'Dan Para Kazanma

Twitter’dan para kazanma

Twitter’dan Para Kazanmanın Yolları

İnternet fırsatlarla dolu, tabi Twitter da öyle. Henüz içerik üreticileri için stabil gelir sunamıyor olsa da pek çok fırsat sunuyor. Sponsorlu tweet oluşturmaktan hayalet yazarlığa dek keşfedilecek seçenekler var. Henüz Türkiye’de aktif olmasa da video paylaşarak Twitter’dan para kazanma yönteminin detaylarını da ele aldık. Bu iyi fırsatı kaçırmamak için önden hazırlık yapmakta fayda görüyoruz.

Haydi sözü uzatmadan Twitter’dan para kazanma detaylarına geçelim.

1- Sponsorlu Tweet Oluşturarak Twitter’dan Para Kazanma

Sponsorlu tweet yayınlamak Twitter’dan para kazanmanın en kolay ve karlı yollarından biri. Twitter’da büyük bir kitle edindiğinde ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmanı isteyen markalar olacak. Eğer yurt dışında yaşıyorsan ya da globale hitap ettiğin bir hesap kullanıyorsan SponsoredTweets platformu üzerinden potansiyel markalar ya da reklamverenler ile bir araya gelebilirsin ve Twitter’dan para kazanmaya başlayabilirsin. Dünyanın en büyük marka ve ajanslarını barındıran platform bu zamana kadar 3,8 milyondan fazla reklamveren ve içerik üreticisini eşleştirdi.

 • Platformda hesap oluşturduktan sonra tüm sosyal medya hesaplarının linklerini ekliyorsun.
 • Eğer daha önce sponsorlu içerik çalışması yaptıysan bunları portfolyo olarak profiline eklemen de faydalı olacaktır.

Twitter'Dan Para Kazanma

Twitter’dan para kazanma

Twitterda Kaç Takipçiden Sonra Para Kazanılır?

Twitter’dan para kazanmak için Türkiye’den kullanılabilecek seçeneğe geçiyoruz şimdi. Humanz, Twitter özelinde bir platform değil ancak ilk örnekte olduğu gibi içerik üreticileri ve markaları buluşturan bir merkez olarak konumlanıyor. Ayrıca platform belli takipçi sayısına ulaşan kullanıcılarını influencer’a dönüştürerek destekliyor. Humanz ailesine katılabilmek için ise 2 bin takipçin olması yeterli.

 • Burada illa teklif beklemene gerek yok, markaların influencer’lar için açtığı konkurlara katılarak şansını denemeni tavsiye ederiz.
 • Her konkurda farklı şartlar aranacak, o sebeple başvurmadan önce uygunluk durumuna da göz atman gerekecek.

Twitter Sponsorlu Tweet

Twitter sponsorlu tweet

2- Satış Ortaklığı ile Twitter’da Para Kazanma

Twitter’dan para kazanmanın en karlı yollarından biri affiliate marketing yani satış ortaklığı. Aslında mantığı oldukça basit. Takipçilerinin ihtiyaç duyabileceği ya da ilgisini çekebilecek ürünleri linkleyeceksin. Ancak bunun için dümdüz link almak yerine affiliate programlarına başvurup kendi linkini oluşturacaksın. Biz Gezerken Kazan’da tavsiye ettiğimiz sitelerin bazılarında affiliate linkleri kullanıyoruz. Tek ihtiyacın hatırı sayılır bir takipçin olması. Çünkü herkes affiliate linki alamıyor. Linkini kullanacağın platforma onu iyi temsil edebileceğini ve insanları etkileme gücün olduğunu kanıtlaman gerekiyor. Bu gücün kanıtı da elbette takipçi sayın.

Bu linkleri aldığında sadece tweetlerinde değil blogunda, web sitende ya da diğer kanallarında da kullanabilirsin.

Link alabileceğin Türk affiliate siteleri şunlar;

 • Winfluenced
 • Gelirortakları
 • Trendyol Satış Ortaklığı
 • Amazon Satış Ortaklığı
 • Hepsiburada Satış Ortaklığı
 • Çiçeksepeti Satış Ortaklığı
 • n11 Satış Ortaklığı

Başvururken platformu ve ürünlerini nasıl tanıtacağına dair düşüncelerini yazman gerekiyor. Tüm platformlar üzerinde şansını deneyebilirsin. Belki birinden alamazken diğerinden link alabilirsin ve Twitter’dan para kazanmaya başlayabilirsin.

İnternet üzerinden para kazanmanın birçok yolu olduğu için artık Digital Nomad Türkiye topluluğu üzerinden çok sık iş fikri için konuşmalar yapılıyor. Sen de topluluğa katılarak iş fikirlerini öğrenebilirsin.

Twitter Gelire Dönüştürme Nedir?

Türk platformların yanı sıra markanın affiliate linkleri veren Impact Radius, Admitad, PartnerStack, Rakuten Advertising, ShareASale ve Awin gibi global platformlardaki fırsatlara da başvurabilirsin. Twitter’dan para kazanma yöntemin seçeceğin platforma göre değişiklik gösterebilir ancak temelde birkaç hakediş türü var;

 • Satış başına ödeme (satışlar için tekil komisyon geliri)
 • Tıklama başına ödeme (kazandırdığın trafik başına ödeme)
 • Üyelik kazandırdığında ödeme (senin linkin ile gelen kişi sayfaya kayıt olursa ödeme)
 • Ödeme başına ödeme (kazandırdığın üyenin ömür boyu tüm ödemelerinden kazanç)
 • Afflilate linkleri alarak para kazanma konusunda uzmanlaştığında bu hizmete ihtiyaç duyan marka ve influencer’lara hizmet verebilir ve gelirini artırabilirsin.

Satış üzerinden komisyon alabilmek için ikna edici içerikler üretmen gerekir. Bunun için de insanların ihtiyaçlarını doğru okuyabilmelisin. Mesele sen bu ürüne ihtiyaç duyduğuna nasıl ikna olursun? Bir diğer strateji ise yüksek etkileşim alacak bir tweet paylaşmak ve makul bir etkileşim alana kadar beklemek. Daha sonrasında ise zincir tweet olarak (flood) ikinci tweetine affiliate linkini eklemek. Böylece daha yüksek bir link tıklama oranına erişebilirsin. Daha sonra bu alandaki tecrübelerini freelancer sitelerinde açacağın ilanlarla profesyonelliğe çevirebilirsin.

Mesela Fiverr’da bu yeteneğinle dolar üzerinden kazanma imkanın var.

Twitter Affiliate Marketing

Twitter affiliate marketing

3- Markanı Tanıtarak Twitter’dan Para Kazan

Twitter’dan para kazanmak için markanın ürün ve hizmetlerini Twitter’da tanıtmaya başlayabilirsin. Sana ve içeriklerine ilgi gösteren takipçilerinin bu ilgisini ürün ve hizmetlerine yönlendirerek Twitter’dan para kazanmak hiç de zor değil. Ürünlerini ya da hizmetini satın alan kişilerin ilgi çekici fotoğraflarını kullanarak ve satın alımla birlikte sağlayacağın net faydaya dair bir açıklama yazman ve link eklemen gerekir. Satın alan kişilerin dedik çünkü bu satın alım sonucunda mutlu olan insanlar senin en iyi referansların ve potansiyel müşterilerine de pozitif düşünceler aşılayacaktır. Daha fazla kişiye ulaşmak için ise çekiliş düzenleyebilir ve insanları tweetini retweetlemeye yönlendirebilirsin. Ancak tam burada bir uyarıda bulunmalıyız. Eğer çok fazla ürün paylaşımı yapmaya başlarsan insanlar seni takip etmeyi bırakabilir. Onları sıkmaman gerekir.

Bu hataya düşmemek için, üçte bir kuralını kullanmayı deneyebilirsin:

 • Gönderilerinin 3’te biri markanı tanıtacak
 • Gönderilerinin 3’te biri başka ilgi çekici içerikleri tanıtacak
 • Gönderilerinin 3’te biri insanlarla etkileşime geçmek için oluşturulacak

Twitter Marka Tanıtımı

Twitter marka tanıtımı

4- Hayalet Yazar Olarak Para Kazanma

Hayalet yazar başka biri ya da şirket için flood oluşturan kişidir. Yani tweet yazdıkça para kazanacaksın. Türkiye’de henüz tam oturmasa da yurt dışında bu yöntemle 6 haneli gelirler elde etmek mümkün oluyor. Ancak elbette bu işten para kazanabilmek için başarılı bir Twitter yazarı olduğunu kanıtlaman gerekiyor.

Çünkü çoğu insanın bazı detaylarla ilgilenmek için zamanı olmuyor;

 • Nasıl bir tweet oluşturmalıyım?
 • Paylaşmak için en uygun zaman ne?
 • Nasıl daha çok etkileşim alırım?

Tam da burada hayalet yazar ihtiyacı doğuyor.

Potansiyel müşterilerine ulaşmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsin;

 • Masterclass 7/24 gibi sosyal medya girişimcilerinin bulunduğu platformlara katıl
 • İlgili Discord kanallarına katıl
 • Yazmaya ve öğrenmeye devam ederken kendi Twitter markanı oluştur
 • Bu konuda yardıma ihtiyacı olabilecek kişilere ulaş

Müşterilerine ulaştığında ise başarılı bir iş çıkarabilmek için onlardan alman gereken bazı yanıtlar var;

 • Ne anlatmak istiyorsun?
 • Hedeflerin ne?
 • Takipçi kitlenin genel profili ne?
 • Beklentilerin neler?
 • Hedef kitlen kimler?
 • Başarılı bulduğun ya da örnek aldığın Twitter hesapları var mı?
 • En sık aldığın sorular hangileri?

Twitter’da marka oluşturman zaman alacak ve bu alanda hizmet verebilmek için tweetlerinin trafik ve etkileşim aldığını kanıtlamak için çok çalışman gerekecek. Bu yola gireceksen istikrarlı olman önemli.

Ghost Writer Olarak Para Kazanmak

Ghost writer olarak para kazanmak

5- Web Sitene ya da Bloguna Trafik Göndererek Para Kazan

400 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Twitter üzerinden web siten ya da bloguna trafik çekebilirsin. Böylece satış yapıyorsan satışını Google reklamlarından para kazanıyorsan reklam kazancını artırma şansın olur. Twitter’ı kullanarak trafiğini artırmak için yapman gereken tek şey görenleri bağlantıda tıklamaya değer bir şeyler olduğuna ikna etmek. Bunun yolu, linki tıkladıklarında içinde ne bulabileceklerine dair ilgi çekici bir ekran görüntüsü ya da kelimelerin gücü olabilir. Twitter her ne kadar metin tabanlı bir uygulama da olsa güzel görüntüler insanları daima cezbeder.

 • Tweet’lerinin erişimini artırmak istiyorsan bu konudaki talepleri de araştırabilirsin. Diyelim ki gezerken para kazanmanın yollarına dair bir blog yazıyorsun.
 • Twitter’da bu konuyla ilgili merakını dile getiren birinin tweetine rastladın.
 • Konuyla ilgili bilgilendirme amaçlı linkini bırakabilirsin. O tweeti görüp aynı meraka sahip olan insanlar da senin potansiyel ziyaretçilerin olacaktır.

Twitter'Dan Link Vermek

Twitter’dan link vermek

6- Tweet Atarak Para Kazan (Henüz Türkiye’de Aktif Değil)

Twitter artık içerik üreticilerine 10 dakikaya kadar uzun videolar yükleme imkanı sunuyor.

Twitter’dan para kazanma seçeneklerinden video para kazanma özelliğini de iki seçenek olarak sunuyor;

 • Amplify Pre-roll
 • Amplify Sponsorships

Bu iki seçeneğe erişebilmek için Amplify Yayıncı Programına kabul edilmen gerekiyor. Söz konusu programa kabul için aranan şartlar ise şöyle;

 1. Hesabın doğrulanmış olmalı
 2. İçerik yönergelerine göre marka açısından güvenli içerik yayınlanması
 3. Aktif bir Twitter video yayıncısı olunması
 4. Amplify Yayıncı Programı Hüküm ve Koşullarının kabul edilmesi
 5. Hesabın yasadışı faaliyetlere karışmamış olması
 6. Twitter’ın spam kuralları ve politikalarına uyulması
 7. Yayınlanan videolar orijinal ve Twitter’a özgü olmalı
 8. Uygun video içeriği, birinci sınıf üretim kalitesinde olmalı
 9. Amplify Yayıncı Programının şu anda kullanılabildiği bir ülke veya bölgede bulunmak (16 ülkede mevcut henüz Türkiye’de aktif değil)

Amplify Pre-roll seçeneğinde videoda kullandığın etiketler baz alınarak videon başlamadan önce yayınlanacak reklam ile otomatik eşleştirilir. Reklamverenin itibarı açısından içeriklerin güvenilir olmasına dikkat edilir. Senin de bu eşleşmede kriterlerin olabilir elbette. Hangi videolarından para kazanacağını ve videolarına kimlerin reklam verebileceğini seçebilirsin. Amplify Sponsorships seçeneğinde ise canlı video veya video klip kombinasyonuyla hikaye anlatma uzmanlığını premium içeriğe çevirebiliyor olman gerekiyor. Yeni formatlar denemen dikkat çekecektir. İzleyicinle daha kuvvetli etkileşim kurmak için sponsorlu soru-cevap gibi etkinliklerle içeriğine derinlik katabilirsin.

Amplify Sponsorships’i etkinleştirmek için izlemen gereken 3 adım var;

 • Amplify Yayıncı Programına katılmak
 • Twitter ile içerik paketi geliştirmek
 • Bir sponsor bulmak

Dikkat etmen gereken en önemli husus görsellik. Videolarının kapak fotoğraflarını çalışırken profesyonel taslaklardan faydalanmak için Canva’yı tercih edebilirsin. Media Studio’da, kontrol panelini kullanarak para kazanabileceğin videoların performansını takip edebilirsin. Ödemeler aylık olarak yapılır.

Tweet Atarak Para Kazanma

tweet atarak para kazanma

7- Retweet ile Para Kazanma

Sırada ancak ve ancak Twitter müdavimlerinin bileceği bir fırsat var. Twitter diğer sosyal medya platformlarına nazaran daha farklı dinamiklere sahip. Dolayısıyla öne çıkmak ve kitle oluşturmak hiç kolay değil. İşte tam da bu sebeple oturmuş bir kitlesi olan kullanıcıların retweet ederek bile Twitter’dan para kazanmaları mümkün oluyor.

 • Bionluk’ta Twitter’dan reklam yapabileceğine dair ya da retweet edebileceğine dair ilan açabilirsin.
 • İlanda Twitter’daki takipçi sayını belirtip bu işi hangi fiyata yapacağına dair detaylara yer vermen yeterli.

Word Image 21

Retweet ile para kazanmak

İyi Bir Twitter Profili Nasıl Oluşturulur?

Twitter’dan para kazanma istiyorsan iyi bir profile sahip olman şart. İyi bir profil diğer kullanıcılara güven verir ve içeriklerinin spam olarak işaretlenme olasılığını düşürür. Örneğin tanınmış bir isim olan Jeff Bezos’un profiline bakalım. Tanınmış biri olmasına rağmen oldukça güven veren ve başarılı bir profil örneği görüyoruz. Kendini kısaca tanıtmış profiline bağlantı eklemeyi ihmal etmemiş.

Jeff Bezos Twitter

Jeff Bezos Twitter

Başarılı bir profilde şu unsurlar olmalı;

 • Fotoğrafının veya marka logosunun bulunduğu profil resmi
 • Kişiliğini ve ilgi alanlarını tanıtan kısa bir biyografi
 • Markanın veya kendi adının yazdığı bir kullanıcı adı
 • Web sitene veya bloguna bağlantı
 • Nerede yaşadığın (Elbette açık adres değil)

Türkiye’de En Çok Takipçisi Olan Twitter Hesapları

Twitter’da takipçi sayını yükseltmek için ne tür paylaşımların daha çok etkileşim aldığını gözlemlemelisin. Twitter’ın dinamiğini anlamak için en çok takipçisi olan hesaplara göz atman faydalı olabilir.

Boomsocial verilerine göre Twitter’da en çok takip edilen Türk fenomen hesaplar şöyle;

 1. Özgür Demirtaş (4.934.714 takipçi)
 2. Her Gün 1 Yeni Bilgi (4.159.308 takipçi)
 3. Baho (3.947.667 takipçi)
 4. Çağrı Taner (3.800.967 takipçi)
 5. VoW (3.573.406 takipçi)
 6. danla (2.903.685 takipçi)
 7. Odun Herif (2.674.849 takipçi)
 8. 13. Burç (2.614.641 takipçi)
 9. Aykut Elmas (2.295.464 takipçi)
 10. 12 Numara (2.012.476 takipçi)

Sıkça Sorulan Sorular

 • Twitter’dan para kazanılır mı?

Yukarıda detaylarına yer verdiğimiz gibi Twitter’ın bizzat ödeme yaptığı modeller mevcut. Ancak henüz Türkiye’de aktif değiller. Video açılışına otomatik olarak eklenen reklamlarla ya da Amplify sponsorluklarıyla para kazanmak mümkün olacak.

 • Twitter’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekir?

Yazıda bahsettiğimiz şuan aktif olan 7 yöntemde de herhangi bir takipçi sayısı şartı yok. Ancak elbette ne kadar çok takipçin olursa Twitter’dan para kazanma şansın o kadar artar.

 • Twitter nasıl para kazanıyor?

Twitter’ın temel gelir kaynağı reklamlardır. Facebook ve Google gibi Twitter da reklamverenler üzerinden gelir elde ediyor. Ayrıca kullanıcılara sunduğu abonelik (Blue) modeliyle de gelir elde etmeye başladı.

 • Twitter süper takiple para kazanabilir miyim?

Twitter’ın süper takip özelliği henüz erken dönem test aşamasında. Dolayısıyla bu özellikte “Twitter’da kaç takipçiden sonra para kazanılır?” gibi soruların detayları henüz net olmasa da 10 binin üzerinde takipçi şartı aranması bekleniyor. Şuan Twitter’dan para kazanma modellerini geliştirmek için yeni özellikler test ediyor.

 • Twitter fenomenleri ne kadar kazanıyor?

Twitter’ın diğer sosyal medya platformları gibi henüz oturmuş bir gelir modeli yok. Dolayısıyla Twitter fenomenleri de düzenli gelir elde etmiyorlar ve ne kadar kazandıklarına dair net bir veri yok. Ancak yakın zamanda aktif edilmesi beklenen özelliklerle birlikte artık Twitter’dan para kazanma mümkün olacak.

Özet

Teknoloji ve dijitalleşmeyle internetten para kazanma fırsatları her geçen gün artıyor. Üstelik önceden arkadaşlarımızdan haberdar olmak için girdiğimiz ve fotoğraf paylaşıp çıktığımız Instagram’dan tut da, Facebook’a, Telegram’a, TikTok’a dek tüm sosyal medya platformları üzerinden para kazanabiliyorsun. Bir platformdaki hesabının kitlesi diğerlerini de büyütüyor ve kazancın her geçen gün artıyor.

 • Şuan için Twitter’dan direkt olarak para kazanamayacak olsan da dolaylı olarak kazanç sağlayabileceğin tüm yöntemlere değindik.
 • İyi bir gelir elde edebilmek ve Twitter’dan para kazanman için stratejileri uygulamalı, kendini sürekli güncellemeli ve biraz sabretmelisin.
 • Mail listesine kaydolarak en güncel para kazanma yöntemlerinden haberdar olabilirsin.