15 Adım ile Twitch Para Kazanma Rehberi 2023

Son Güncelleme: 05/25/2022

Twitch platformunu severek takip ediyor yayıncılardan biri olmak belki biraz ün ve para kazanmak istiyor olabilirsin. Twitch yayını yaparak nasıl para kazanılır tüm ayrıntıları ile ipuçları ve tavsiyeler vereceğiz.

Eskiden bir Justin.tv vardı hatırlar mısın? Şimdi o kapatılıp canlı yayınlardan para kazanılan Twitch açıldı. Artık Twitch para kazanmak için önemli bir yer.

Burada özellikle oyun yayınları açıp canlı yayında para kazanılıyor.

Dünyanın en büyük yayın platformuna dönüşen Twitch, yayıncıların büyük bir kitleye ulaşması ve önemli paralar kazanması sebebiyle diğer uygulamalarda da canlı yayın panelleri açılmasına sebep oldu.

Twitch’in etkisi ile Instagram, Tiktok, Youtube, Facebook canlı yayın konusunda adımlar atmak zorunda kaldı. En başarılısı ise yayıncılara yüksek transfer ücretleri ödeyen Facebook oldu.

Peki;

 • Twitch’ten nasıl para kazanılır?
 • Hangi yayınlar rağbet görür?
 • Yayınları açarken nelere dikkat etmeliyim?
 • Parayı nasıl kazanacağım?
 • Paramı nasıl çekeceğim?

Hadi bunları çözelim…

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

Twitch Nedir?

Twitch canlı yayın yapılabilen online bir sosyal medya platformudur. Özetle, istersen oyun odaklı, istersen başka etkinliklerini yaparken kitlen ile sohbet edebildiğin bir canlı yayın platformu.

Bu platformda oyun ile başlayan yükseliş, sohbet, eğitim, müzik, podcast, talkshow, sanatsal çalışmalar, tartışma programları, yemek yapımı gibi aklına gelebilecek her şeyin de eklenmesi ile yoluna devam ediyor.

Twitch, tüm anlatmayı seveceğin şeylerden para ve ün kazanmanı sağlayacak bir alan. 2020 istatistiklerine göre siteyi, dünya genelinde aktif olarak günlük 15 milyon, aylık 140 milyon tekil kullanıcı takip etmekte.

Böylesine büyük bir kitle içerisinde öne çıkıp paralar kazanabileceğin gibi, hiç fark edilmeyip yolun başında pes etme ihtimalin de var elbette. Tabi bu platformda büyüyen kişilerin neler yaptığını bilip doğru hamleleri yaparsan şansın birçoğundan daha fazla yükselebilir.

Eğer başka işler yaparak para kazanmak istersen başka para kazanma yolları da var.

Twitch
twitch

10 Farklı Yöntem ile Twitch Para Kazanma – Twitch Yayını ile Nasıl Para Kazanılır?

Twitch’te sadece yayın açarak para kazanman çok zor. Para kazanabilmek için ilk olarak düzenli yayınlar açıp belirli bir kitle oluşturman gerekiyor.

Ayrıca Twitch ve diğer platformlarda para kazanma konusunda deneyimli kişilerin de yer aldığı Digital Nomad Türkiye topluluğuna sen de katılabilirsin.

Twitch para kazanma konusunda birkaç seçenek daha sunuyor. Bunlar;

Partnerlik (İştirak)

Twitch partnerliği, platformun sana belirli başlı görevler verip bunları gerçekleştirdiğinde seninle anlaşmasıdır. Ardından da “Abonelik” butonu açılır.

İlk aşamayı geçtikten sonra iştirak anlaşması imzalanır. Bu anlaşmayı imzaladıktan sonra kimlik doğrulaması için belli başlı belgeler ibraz edilir. Ardından Twitch bu durumu yaklaşık 1 hafta içerisinde onaylar. Onaylamazsa da neyin eksik olduğunu sana bildirir.

Yukarıda bahsettiğimiz herkesin kolayca erişebileceği partnerlik tipidir. Bundan sonra belirli eşikleri geçebilirsen daha üst düzey bir partnerlik sözleşmesi yapılıyor. Bu partnerlikte bazı zorunluluklar geliyor.

Bu noktadan sonra istediğin gibi yayın açmak yerine Twitch’in çalışanı gibi işler yapman gerekiyor. Bunlara bazı örnekler se şunlar;

 • Her ay belirli süre yayın açmak
 • Sana özel görev sekmesindeki görevleri yapıp ekstra gelirler elde etme
 • Twitch’in anlaşmalı olduğu işleri yapmak

Twitch Partnerliği önemli noktalar;

 • Ödeme eşiği $100’dır
 • Eşik geçilmezse meblağ sonraki aya devreder
 • Her ayın 15’inde ödeme yapılır
 • Ödeme bekletme yapılabilir
 • Ödemeleri ülkendeki yerel bankanıza güncel döviz karşılığı olarak alabilirsin
 • Ödeme bilgileri İngilizce karakterle girilmelidir
 • Partner videoları 60 gün depolanır (normal hesap 14 gün)
 • Öncelikli yardım desteği
 • 15 dakika yayın gecikmesi hakkı

Partnerlik olmadan da Twitch’ten şu yollarla para kazanabilirsin;

 • Bağışlar
 • Patreon
 • YouTube
 • Affiliate marketing
 • Sosyal Medya

Bağışlar

Twitch para kazanmanın bir yolu da bağış almak. Bağışlar Twitch üzerinden yada başka siteler üzerinden alınabiliyor. Twitch üzerinden TwitchBits gerekirken o safhaya gelene kadar hala para kazanma şansın var.

Yerli ve yabancı birçok kanal aracılığı ile hesabına bağış yönlendirebiliyorsun. Bağış yapılabilen yerli ve yabancı siteler ise şöyle;

Yerli siteler;

 • ByNoGame
 • AtaGame
 • OyunFor

Yabancı siteler;

 • PeachPay
 • PayPal (Türkiye’de halen yasak)
 • StreamLabs (Yayın ekranınıza bağış kısmı ekleme sistemi)
 • Donorbox (Yayın ekranınıza bağış kısmı ekleme sistemi)
By No Game
by no game

Youtube ile Para Kazanma

Twitch para kazanmak için Youtube’da paylaşımlara da izin veriyor. Yayın esnasındaki anlarını kaydedip sonradan düzenleyerek Youtube’da paylaşabilirsin. Daha önce izlenmiş yayınını tekrar izlemek isteyen yada kaçırmış olanlar Youtube üzerinden izlerler ve sen de bu izlenmeden para kazanırsın.

Youtube’dan para kazanma konusunu ayrı bir yazı da anlatacağız. Fakat temel olarak Youtube da para kazanma özelliğinin aktif olması da öyle hemen olmuyor. Sıfırdan bir kanal açıyorsan öncelikle 1000 abone ve 4000 saat izlenme sınırını aşman gerekiyor.

Youtube’a video eklerken yayının en eğlenceli anlarını veya tamamını koyabilirsin. Tamamen sana kalmış.

Youtube’a videolarını koymanın avantajı ise öne çıkma şansının artmasıdır. Youtube Twitch yayıncıları içerikleri ile dolu olduğu için önerilme şansın da artıyor. Bu da her iki platform için takipçi edinmen demek. Başkasının yayın videosunu Youtube’dan izleyen kişi, senin yayını da izleyebilir. Bu yolla da para kazanabilirsin.

Twitch Para Kazanma

Patreon ile Para Kazanma

Patreon, twitch para kazanma konusunda bağış ve aylık abonelik alabileceğin ayrı bir platformdur. En baştaki bazı takipçilerin patreon linkin üzerinden sana aylık abone olabilir. Bu da sana gelir sağlar.

Neden sana bağış yapacakları sana göre değişir. Sadece seni sevdiği için de olabilir ya da o kitlen için özel işler yapman karşılığında olabilir. Örneğin yaptığın işin bazı püf noktalarını yalnızca abonelerinle paylaşabilirsin. Patreon’a üye olmak ve iş yapmak da oldukça basit.

Bağış Patreon
Patreon Para Kazanma

Affiliate Marketing ile Para Kazanma

Sadece Twitch Para Kazanma seçenekleri arasında değil online internet dünyasında en etkili para kazanma seçeneklerinden birisi olabilir. Birçok yayıncı bunu yapıyor.

Affiliate marketing, temel olarak alışveriş sitelerine yönlendirmek demek. Yayıncılar kullandığı ürünleri veya tavsiye ettiği ürünleri alabileceğin sitelere yönlendirme yaparlar. Yayınları esnasında kendi indirim kodlarını paylaşıp izleyicilere alışveriş yaptırırlar. Bu linklere nasıl üye olursunuz ve hangi ürünler kazandırır detaylı olarak blog yazımızdan okuyabilirsin.

Yayıncıların yönlendirmesi sonucunda kod kullanılarak yapılan alışverişlerden, yayıncılar para kazanırlar. Öyle ki en büyük gelir kalemlerinden birisi de burası olur. Twitch, izleyicilerin en büyük etkileşimde bulunduğu platformlardan biri olduğu için bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Marka sponsorlukları

Twitch para kazanma işinde en büyük gelir kalemlerinden biri de sponsorluklardır. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra firmalar yayıncılara ulaşıp çeşitli anlaşmalar sunuyorlar.

Bu anlaşmalar ile firmaların ürünlerinin tanıtımını çeşitli yollarla yapıyorlar. Firmalar yayıncılara direkt olarak yada ajanslar aracılığı ile ulaşıyorlar. Ajansla işbirliğin var ise firmalara önerilme şansın da artıyor fakat senin üzerinden onlarında ciddi bir geliri oluyor.

Ajansa kaydolarak çalışmanın bir ağ oluşturmak açısından önemli avantajları bulunuyor. Birçok Twitch yayıncısı da ajanslara kaydolarak ilerlemeyi tercih ediyor.

Ürün Satışı

Twitch para kazanma işinde yayıncılarının kendi markalarını oluşturup ürün satmaları da sık sık görülmektedir. Belirli bir kitlenin üzerine geçen yayıncılar ürettirdikleri ürünleri de yayınlarında pazarlamaktalar. Twitch, yayıncılarının bu tip işler yapmasını yasaklamıyor.

Eğer iyi bir hayran kitlesine ulaşırsan, aksesuardan, giyime, kupadan bilgisayar ekipmanlarına kadar kendi logonun olduğu veya direkt üretimini yaptırdığın ürünleri satabilirsin.

Ürünleri kendi web siten üzerinden veya online alışveriş sitelerinden satabilirsin. Siteni veya tasarımlarını Fiverr gibi siteler aracılığı ile başkalarına yaptırabilir hızlıca harekete geçebilirsin.

Kendi ürünlerini satan yayıncılara örnek olarak, BrTT adlı Brezilyalı yayıncı “Rexpetia” adlı giyim ve aksesuar üzerine kurduğu markası ile önemli bir gelir elde etti ve hala da satışları devam etmekte.

Twitch
twitch ürün satışı

Abonelikler

Twitch üzerinden para kazanmanın en temel kısmı aboneliklerdir. Abonelikleri sabit gelir olarak düşünebiliriz. Her ayın 15’inde (tatil günü vb durumlarda gecikme olabiliyor) maaş gibi yatar.

Kanalına abonelikler tamamen ücretlidir. Bu takip etme ile aynı şey değil. Bir yayıncıyı ücretsiz takip edebilirsin ama ona abone olmak ücretlidir.

Bu abonelik ücretlerinin bir kısmını komisyon olarak Twitch almaktadır. Bağışlarda ise bu tip bir komisyon kesişi, küçük işlem ücretleri dışında yoktur. Bunu da yalnızca bağış yapan görür, yayıncılar bağışın tamamını alırlar.

Twitch’te abone olmanın sınırlarını Twitch belirler. Abonelik fiyatları ise bölgesel olarak değişebilir.

Örneğin ABD’den yayın yapan bir yayıncının abonelik ücretinin fiyatı $4.99 iken Türkiye’den bir yayıncının abonelik ücreti ₺9.90 olarak düzenlenmiştir.

Twitch
twitch abonelik

Twitch Bits

Twitch Bits, Twitch’in içerisindeki resmi bağış alanıdır. Twitch iş ortağı olduğunda bu özellik aktif olmakta. Her bir “Bit” farklı değerde bir bağışa karşılık gelir.

Twitch Bits her zaman nakdi olarak alınıp bağışlanmaz. Aynı zamanda reklam izleyerek veya anket doldurarak da sana destek olmaları sağlanabilir.

Her bit yaklaşık 1 cente tekabül ediyor. Türkiye’deki bit satış rakamları ise şöyle;

 • 100 bit: $1,40
 • 500 bit: $7
 • 1,500 bit: $19,95
 • 5,000 bit: $64,40
 • 10,000 bit: $126
 • 25,000 bit: $308

Türkiye satış rakamları(kura göre değişebilir) ise;

 • 100 bit: ₺11,20
 • 500 bit: ₺56,05
 • 1,500 bit: ₺159,80
 • 5,000 bit: ₺515,75
 • 10,000 bit: ₺1009,10
 • 25,000 bit: ₺2466,65

Twitch her bağıştan $0,01’lık bir kesinti yapar. Başta rahatsız edici gelse de kitle büyüdükçe fark edilmeyecektir.

Twitch Bits - Twitch Para Kazanma
Twitch Bits

Oyun Satışları

Twitch bazen oyunlarla anlaşma yapar. Eğer Twitch partner klasmanında isen sana bu oyunları oynama görevleri verir.

Oyunları oynadığın esnada ise izleyicilerin oyunu çevrimiçi satın alabilmesi için buton yer alır. Bu tıklama üzerinden yapılan satışlardan ise gelir elde edersin.

Bu satışlar için ise sevdiğin oyunları oynamanı tavsiye ederiz. Çünkü sevmediğin bir oyunu keyifle oynayıp satılmasını sağlaman oldukça zor. İzleyici karşısında rahatsız görünmemek önemli bir nokta.

Reklam Gösterim Geliri

Birçok yayıncının yayını başlamadan önce bir süre reklam gösterimi olur.

Twitch yayınında verilen reklamlar en az reklam gibi görünen ve en çok kazandıran reklamlardır. Nedeni ise yayın uzun süre açık kaldığı için yayıncının arada bir yayın başından kalkması gerekir. Bu doğal molaları da yayıncılar reklamlarla değerlendirmektedir.

Reklamlarda görüntülenme başına $0.002 – $0.01 aralığında bir gelir elde etme şansın bulunuyor. Reklam gelirlerindeki skala izleyicinin coğrafi konumuna, eş zamanlı izleyici sayısına, cinsiyet ve yaşa göre değişiklik gösterebilir.

Reklamlar Twitch’in en çok para kazandıran yeri olmasa da kitle büyüdükçe gelir de gözle görülür hale gelmektedir.

Twitch Para Kazanma Şartları Genel Bakış

İlk Kazanç için Toplam süre: 1 ay+ sürebilir

Kurulum: 24 saat

Başlamak ne kadar kolay: Kolay

Yaş eşiği: 18

Başlangıç Sermayesi: Yapacağınız işe göre değişse de kaliteli içerik üretmek için kaliteli ekipmanlar gerekir. Sadece sohbet ediyorsan kaliteli çekim yapan cep telefonu ve kaliteli internet dahi işini görecektir. İnternet en önemli kıstastır.

Ödeme hızı: Aylık (Ödeme eşiği aylık $100. Bu seviyeye gelene kadar ödeme yapılmaz, Her ayki ödeme bir sonrakine devreder ve $100 geçildiği zamanki ayı takiben ödeme yapılır.

 

Twitch’den Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Twitch’ten para kazanmanın sınırı yok. Yukarıda bahsettiğimiz gelir tiplerinin birçoğu bağışcının ve abone sayısının sınırına kadar uzanır. Twitch nasıl para kazanılır sorusunda yukarında bahsettiğimiz yanıtların hepsini yaptığında aylık gelirin milyonlara uzanabilirken sadece yayın esnasını düşünürsen gelirin 5’te 1 az kalacaktır.

Aylık abonelik sayıları ise net olarak bilinemiyor. Bu sebeple Türk yayıncılar ne kadar kazanıyor kestirmek güç. Sosyal medya hariç Türkiye’de en yüksek takipçi sayısına ulaşan yayıncılar ve muhtemel abone sayıları ise şöyle;

 • Elraenn ; 3 Milyon+ Takipçi / 10-15 Bin Abone
 • wtcN ; 2,6 Milyon+ Takipçi / 7 Bin+ Abone
 • Kendine Müzisyen ; 2,3 Milyon Takipçi / 9-12 Bin Abone

Bu Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor sorusuna net cevap verebilmek sadece bu verilerle malesef mümkün değil.

Twitch Hesabı Nasıl Açılır?

Twitch hesabı açmak oldukça hızlı ve kolaydır.

Masaüstü veya mobil cihazlarınızdaki uygulamadan “kaydol” seçeneği ile birkaç temel bilgiyi vererek hızlıca kayıt olabilirsin.Uygulamada e posta ve telefon doğrulamasını da tamamladıktan sonra hemen başlayabilirsin. Bunu twitch uygulamasını kullanarak da yapabilirsin.

Twitch’den Para Kazanmak İçin Bilmen Gerekenler ve Gereksinimler

Twitch’ten para kazanmak için hatrı sayılır kalitede bir sisteme ihtiyacın var. Kalitene bağlı olarak kitlen de büyümektedir.

Buradaki farklar yayın içeriğine göre değişiklik göstermekte. Örneğin bir oyuncu isen güçlü bir bilgisayar ve iyi bir internet altyapısıdır. Sohbet odaklı yayınlarda ise mikrofon, kamera ve iyi bir internet işinizi görecektir.

Tabii Twitch’te ekipmanlarını almandan daha önemli yapıtaşları bulunuyor. Bunlar yayınlar esnasındaki davranışların, yayın kaliten ve hatta yayın saatin ile bile ilgilidir.

Twitch’te Nasıl Kitle Oluşturulur – Bir Twitch Yayıncısı Olarak Başarılı Olmanın İpuçları

En İyi Yapabileceğiniz İçeriği Bulun

Büyük kalabalıklar arasında öne çıkmak senin için çok önemli. Seni en iyi yansıtan ve başarılı olabileceğin içeriği seçmen gerekiyor.

Her gün popülaritesi artan iyi bir alan bulmak ya da popüler bir alanda güzel işler yapmak isteyebilirsin. Bu sebeple Twitch içerisinde dolaştıktan sonra kendini en iyi ifade edebileceğin alanı gözüne kestirebilirsin. İyi bir başlangıç önemli.

​​Oyununuzu Öğrenin ve Birden Fazla Türde Oynayın

Eğer bir canlı yayın sunucusu Twitch’ten para kazanmak istiyorsan, yayına başlamadan önce o oyunu çok iyi bilmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu izleyicinin senden bir şeyler öğrenebileceğini gösterir.

Oyunculuk yayınları ile başlayan bir yayıncı tek bir oyun oynamamalı. Twitch iş ortağı seviyesine geldiğinde zaten başka oyunlar oynamanı sistem de isteyecek fakat bunu zaten yapıyor olman senin için önemli bir avantaj olacaktır. Bu seni birçok kitleye ulaştıracaktır.

Çok Rekabet Olmayan Oyunları Oynamak İyi Midir?

Canlı yayında çok rekabet olmayan oyunları oynamak o oyunlarda bir öncü olmak, seni öne çıkaran bir şeye dönüştürebilir. Merak edilen ama oyuncusu az olan oyunların oynanması güzel bir içerik olacaktır.

Fakat sadece rekabetsiz oyunları oynamak seni öne çıkarır mı? Hayır, çıkarmaz. Nedeni ise oyuncular ne kadar fazla olsa da büyük kitleler tarafından oynanmayan oyunların yayınları da yeteri kadar izlenmemekte.

Kimsenin merak etmediği oyunları oynamak kumar gibidir. Bizce bu işi belirli bir kitle oluşturduktan sonraya saklamalısın. Kitlen oturup, sohbetin ve karakterin sevilirse artık ne oynarsan izlenecektir.

Yayın Sırasında Konuşun

Twitch’ten para kazanmak için yapman gereken en önemli şey ne diye sorarsan bu canlı yayın içinde konuşmaktır.

Dünyanın en iyi oyuncusu da olsan sohbetin sıkıcı ise Twitch’te tutunman çok zor. Bu konuda yetersiz ise kendini geliştirmeye çalışmanı tavsiye ederiz aksi takdirde arkasına müzik atılan bir oyuncu videosundan öteye geçmen zor olur.

Burası en temelde bir sohbet platformu. Ağırlıklı olarak eğlenceli ve makara karakterler seviliyor. Dünya için her ne kadar bu %100 olmasa da Türk izleyici kitlesi bunu seviyor. Ağırlıklı olarak asosyal kişilerin ekranda saatlerce seni izleyeceğini düşünürsen sohbetin ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsin.

Arkadaşlarından İlk Yayınlarını İzlemelerini İste

İlk başta öne çıkmak gerçekten de zor. Ama hızlı bir ivme ile yola çıkmak Twitch’ten soğumanı engeller. Burası önemli paraların kazanıldığı bir yer. Buradaki pastadan dilim almak için bunu yapman gerekiyor.

Yayın açmaya başlar başlamaz seni takibe alıp mümkünse abone olan, yayının başladığı anda izleyemeye gelen bir kitle gerekiyor. Aşağı yukarı 20 kişiye konuşmaya başlasan arada aktif olsalar yorum atsalar güzel olur ama mükemmel başlangıç için şunu 50 yaparsak daha iyi olur.

Yayın İçin En İyi Saatleri Bulun

Twitch 24 saat aktif bir platform. Fakat hem senin hem de hedef kitlenin en çok aktif olacağı saatleri seçmen öne çıkma hızını artıracaktır. Bunu nasıl anlarsın?

 • Gün içinde kendini en canlı hissettiğin saatleri belirle
 • Üreteceğin içerik türünün tüketildiği yayınlara katılıp yoğun saatlerini keşfet

Her Gün Yayın Yapın

Her gün yayın yapmak çok kilit bir iş. İzleyiciler her gün belirli bir saatte orada olacağını bildiklerinde çok daha bağlanıyorlar. Bir nevi günlük akışının bir parçası olmaya başlıyorsun. Bazen uzun uzun kalmasa bile bir 5 dakika bakayım demek için bile geliyorlar.

Şart mı? Değil. Etkili mi? %100.

İlginç Başlıklar Yazın

Başlıklar öne çıktığında en etkili silahın olacak. Canlı yayın izleyicisi başlıklara BA-KI-YOR!

Eğer içeriğini güzel pazarlayacak başlıklar bulamıyorsan önce biraz saha araştırması yapmalısın. Birçok kişinin “oha ne oluyor burada” diyeceği türden başlıklar mutlaka ilgi çekiyor.

Kemik kitleler canlı yayınları izlerken başka hangi yayınlar var diye de zevk olsun diye bakarlar. Bu esnada ise çok ilginç bir şey gördüklerinde tıklayıp şanslarını denemekten de çekinmezler. Bunu mutlaka kullanmalısın. Hem burada, hem de Youtube’a yapacağın yüklemelerde buna dikkat etmelisin.

Yayın Akışını YouTube’da Paylaşın

Youtube’da yayın akışını paylaşmak oldukça önemli. Youtube’a yayınlarımızı atmamızın sebeplerinden biri yeni kitle çekmek. Yeni kitleye de hangi zamanlarda yayında olduğunu hatırlatmak merak uyandırmaktadır.

Bunu 2 şekilde yapabilirsin. İlk yöntem sana abone olan Youtube izleyicilerinin önüne düşen “Shorts” içerikleridir. Instagram story özelliğinin aynısı olan Shorts içerisinde yayın akışlarını paylaşabilirsin.

İkinci yöntem ise yüklediğin yayın videolarının içerisinde, başında veya sonunda yayın akışından bahsedebilirsin. Açıklama kısmına da bu bilgiyi eklemek iyi olacaktır.

Hediye Verin

Hediye vermek, yayıncılar arasında oldukça popüler bir olay. Yeni kitleler elde etmek için dağıtılan hediyeler yeni izleyici kazanmana yardımcı olabilir.

Hediye vermek faydalı mıdır? Evet faydalıdır fakat artık öyle hediyeler verildi ki sen ne versen ver, o ilgi çok da kalmadı. Bu platform öyle hediyeler gördü ki tüm kullanıcılar bu işe doydular. Bizce bu işi belirli bir seviyeden sonra sponsorlar aracılığı ile yapmalısın.

Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızı Yaratın

Twitch yayıncısı olmak belirli bir kitle kazanıp para kazanmak demek. Kitlen büyüdükçe ünlü olmaya doğru ilerleyeceksin de demek oluyor. Seni izleyen kitle ise bir mecradan daha fazlasını kullanıyor olabilir.

Ürettiğin içeri daha fazla kişiye ulaştırmanın yanı sıra halihazırdaki kitlene de kendi görünürlüğünü artırmak isteyebilirsin. Bunun için diğer platformlarda da aktif olman faydalı olacaktır.

Diğer Yayıncılarla İletişime Geçin

Bu kısım Twitch’ten para kazanma konusunda oldukça sıçrayış yaptırabilen bir konu. Eğer mümkünse Twitch yayınları ile iletişime geçip ortak yayınlar yapabilir veya konuşmacı olarak kısa süreliğine yayınlara dahil olabiirsin.

Sevdiği bir yayıncıyı izleyen bir izleyici seni de hızlıca izlemeye geçebilir.

Büyük kitlesi olan kişiler yeni yayıncıları bazen yayınlarına sohbet amaçlı bağlamaktadır. O esnada büyük bir kitleye hitap ederken ilgi toplayabilirsen kanalına hızlı bir dönüş alabilirsin. Bu şansı yakalamak çok da zor değil ama iyi değerlendirmen lazım. Her zaman ayağına gelmez.

Twitch’te Hangi İçerikler Daha Çok İş Yapar

Her bir platformun popüler bir kullanım alanı vardır. Twitch için de bazı alanlar diğerlerinden daha fazla kitle toplamakta. Eğer Twitch üzerinden para kazanmak istiyorsan bu alanlar en hızlı yükselebileceğin alanlardır.

 • Oyunlar: Twitch ilk kurulduğunda oyun yayıncılığı için açıldığı için bununla özdeşleşmiş durumdadır. Para kazanma en çok bu bölümde mümkün. Özellikle Türkiye’de yayın yapan en popüler 20 kişinin 15’i oyuncular ve sohbet ile ilgilenmektedir. Diğerleri ise oyunculuk ile başlayıp başka alana geçmişlerdir.
 • Sohbet: Aklınıza gelen her konuda, belirli bir konuda veya bambaşka bir şeyi yaparken aklınıza gelen konular hakkında sohbet edebilirsiniz. Eğer kendisini dinlettirebilen biriysen ve çevrende de bunu sık sık söyleyen oluyorsa buradan devam edebilirsin.
 • Sanat: Sanat dediğimizde aklına gelebilecek her konuda içerik üretebilirsin. Yemek yapmak, resim çizmek, şarkı söylemek, teknik çizim yapmak veya müzik yapmak her şey olabilir. İyi yaptığına inandığın her şeyi bu alanda yapabilirsin.
 • Yetişkin İçerik: Bu kısım ağırlıklı olarak kadın yayıncılar tarafından yapılmaktadır. Fiziksel güzelliğin ve akışkan bir sohbetin varsa Twitch’te çok hızlı ilerleyebilirsin. Küresel çapta en çok izlenen Twitch yayın türlerinden biri de yetişkin içerikleri olmaktadır. Para kazanma konusunda epey ilerideler.
Twitch Yayın Açma
twitch yayın açma

Twitch’teki En Popüler Yayın Türleri

1. Canlı Yayında Oyun Oyna

Twitch’ten yayın yaparak para kazanmanın en baştaki yolu oyun oynamaktır. Bu platformun en önemli hacmi oyunculara aittir. Eğer oyun yayını yaparsan öne çıkarsın. Elbette bu kolay değil, rekabet oldukça fazla.

Canlı yayında oyunlar oynama işi oyun esnasındaki sohbetin, oyuna karşı tepkilerin, kendini kaptırma şeklin eşsizse çok iyi iş yapıyor. Kendini deli gibi kaptırmış birini izlemek kadar keyifli bir şey yok. Hiç bilmediğin bir oyunu bile izlerken keyif alabilirsin. Bu deneyimi kitlene yaşatmalısın.

Twitch Yayın Açma
twitch yayın açma

2. Speedrun

Speedrun, hız koşusu demek ama çoğunlukla küresel kafadaki kişilerin dahil olduğu bu toplulukta kendi klişe sözler bulunduğundan İngilizce kullanıyoruz. Speedrun bir oyunu hızlı bitirme çabasıdır.

Oynadığınız hangi oyun olursa olsun onu en hızlı bitirmek (oyunu kapatmak) için yarışırsın. Tabii rakibin, kendin ve oyun. Oyun türü ne olursa olsun onu hızlı bitirme yayınları çok tutmakta.

Belirli bir saatte başlayıp canlı olarak neredeyse bir gün durmadan oynayıp oyun kapatışını izleyen kişiler olmakta. Bir twitch yayınında en uzun süren yayınlar bunlardır.

3. Talk Show ve Podcast

Ülkemizde her ne kadar yayıncısı çok fazla olmasa da inanılmaz işler yapan ve güzel kitlelere sahip yayıncılar bulunmakta. Klasik talkshow mantığındaki gibi düşünmene hiç gerek yok. Burada konu her şey olabilir ve sohbet keyifli ise tamamdır.

Talkshow ve Podcast yayınlarında belirlediğin özel konuları misafirlerinle veya katılımcılarla tartışabilir üzerlerine sohbet edebilirsin. Bu programlarda oyun oynamaktan, çıkacak oyunlardan, gündemden, dedikodulardan yada özel konuların hepsinden bahsedebilirsin.

Twitch Yayın Açma
twtich sohbet

4. Casino Oyunları Oyna

Casino oyunları oynamayı diğer oyunlardan daha fazla seviyorsan bu iş tam senlik.

Herkesin içerisinde acaba kumar nasıl bir şey dürtüsü yatar. Her yıl sonunda milyonlarca piyango bileti alan yıl içerisinde bahislerden konuşan bir ülke olduğumuz için kendi riske edemediği paraları riske edip oynayan kişileri fantezi olarak izleyen kişiler bulunmaktadır.

Twitch Yayın Açma
twitch şans oyunu

5. Radyoculuk Yapmak

Twitch’te çok da popüler bir alan olmasa da ilgin var ise deneyebileceğin belki de öncü olabileceğin bir alan da radyo yayını yapmaktır. Kişiler senin müzik seçimlerini dinleyip gün içerisinde yayını açık bırakabilir.

Bu yayınlarda Twitch’in kendine ait telifsiz müziklerini kullanabilir veya gerekli izinleri alıp diğer şirketlerin müzik kütüphanelerini kullanabilirsin.,

Twitch Yayın Açma
twitch sohbet

6. Müzik Yap

Eğer bir sanatçı isen Twitch’te yayınlar yaparak kitleni genişletmen ve burada kitlen ile buluşman da mümkün.

Twitch bu özelliğini yayınladığında birçok ünlü sanatçı bu özelliği kullanarak burada hayranları ile buluşup sohbet etti. Hatta her yeni eseri çıkacağı zaman burada önden dinleyicileri ile buluştu.

Twitch sayesinde keşfedilen cevherlerde oldu. Eğer yolun başındaysan sana hem para hem de kitle kazandıracak bir platform burası.

Twitch Yayın Açma
twitch müzik yayını açma

7. Canlı Yayında Sanat

Sanat içerikleri Twitch de sevilen ve takip edilen bir yayıncılık şeklidir. Sanat dediğimde aklına gelen her şeyi bu kategoriye sokabilirsin.

Canlı yayında el işleri, resim, teknik çizim, marangozluk hatta beste bile yapabilirsin. Sanat yönünü burada içeriğe dönüştürmek harika bir fikir olabilir. Hem Twitch’ten hem de gelen kitleni müşteriye dönüştürürerek para kazanabilirsin.

Twitch Yayın Açma
twitch diy yayın açma

8. IRL Yayını Yapmak

IRL (In Real Life), gerçek hayatta anlamına geliyor. Twitch’de IRL yapmak, oyun yayını dışında sohbet temelli bir yayın yapacağım demektir. Ne konuda olursa olsun buna IRL başlığı girdiğinde, bu temeldeki başlığın altına gidersin.

Gerçek hayattan kesitlerin olduğu ve oyun dışında yapılan her şeyin konuşulup, gösterildiği bir yapı burası. Sanki ebeveynlerin “hep oynuyorsun, gerçek hayattan koptun” cümlesine tepki olarak oluşturulmuş gibi.

Bu başlık altında en çok yapılan şeyler ise şöyle;

 • Sohbet
 • Seyahat
 • Doğa
 • Spor
 • Bilim ve Teknoloji
 • ASMR (Sesler ile rahatlama terapisi diyebiliriz. Ağırlıklı olarak erotik ses çıkaran yayıncılar bulunmaktadır)
 • Yemek yemek
 • Yürüyüşe çıkmak
 • Kitap okumak
 • Film izlemek
Twitch Yayın Açma
twitch gaming yayın açma

9. Yemek Yapmak

Yemek yapmak ve hatta sonrasında oturup onu yemek en çok sevilen içeriklerdendir. Eğer böyle şeyler elinden geliyorsa yada bu işte profesyonel biriysen güzel bir kitle seni bekliyor olabilir.

Yemek programları sevilmektedir. Konuşmana bile gerek yoktur. Mümkünse bunu İngilizce yaparsan da bütün dünyaya ulaşabilirsin.Yemek yapmak herkese izletir.

Twitch Yayın Açma
twitch yemek yayını açma

10. Çalışırken Yayın Açmak

İşe gidip para kazanmak ister misin? Yaptığın iş birçok kişinin merak edebileceği, hakkında bilinenlerin az olduğu, izlenerek öğrenebilecek bir iş ise bunu yayına dönüştürerek Twitch’ten para kazanabilirsin.

Oyun geliştirme, yazılım, kodlama, web geliştirme, fotoğraf/video düzenleme, bahçe işi, çiçek yetiştirme gibi sınırsız bir şekilde ilgi alanı bulunmaktadır.

Ağırlıklı olarak ise bilgisayar temelli işler yayıncılıkta daha fazla talep görmektedir. Çünkü burası ağırlıklı olarak bilgisayar ve teknoloji temelli bir platform olduğu için hedef kitlesinde de bu tip kişiler çokça bulunmaktadır.

Twitch Yayın Açma
twitch iş yaparken yayın açma

Twitch Yayıncılığı Hakkında Eğitim Al

Twitch yayıncılığı hakkında hızlı bir eğitim almak istersin diye bazı eğitimler seçtik;

Twitch için Sıkça Sorulan Sorular

Twitch Ortaklığı Kurmak

Twitch’te para kazanma yolları olarak iki tür var. İlk olanı iştiraktir. Belirli basit limitler aşılınca abone ol butonu açılır ve bağışlar ile kazanıp iyice artar. Sonrasında ise asıl ortaklık kısmı gelir. Burası ise en zor kısmıdır. Sınırlı sayıda yayıncı bu aşamaya gelir. Burada ise Twitch’le ortak olursun. Kriterler ise şöyle;

 • 5000 abone
 • Ekstra görevler

Bunları gerçekleştirdikten sonra bir nevi Twitch’in çalışanı olursun. Yapman gereken ve yapmaman gereken zorunluluklar olur.

Twitch Yayın Nasıl Yapılır?

Twitch temelde bir canlı yayın platformudur. Ama onu özel kılan ve kendi içinde gelişmiş dinamikleri bulunur. Twitch yayını yaparken dikkat etmen gereken temel şeyler şunlardır;

 • Yayın akışı belirlemek
 • Profil tasarımı yapmak
 • Kamera dizaynı
 • Mikrofon sistemi
 • Yayın kalitesi
 • Alanın hakkında yeterli bilgi
 • İyi bir internet altyapısı (donan yayınlar izlenmez)
 • Bir yayın tarzı oluşturmak

Twitch Yayın Açma OBS Kullanın

OBS, Twitch’ten ayrı bir programdır. Yayın yapacağın programın sana verdiği keyi OBS’e tanıtıyorsun. Ardından yayın yapmaya başlayabilirsin.

OBS’in kendi sitesinden programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kuruyorsun. Kurduktan sonra yayının yapılacağı etkinliğe göre ekranını düzenliyorsun. Bu program yayın esnasında izleyecilere nasıl görüneceğini gösteriyor.

Yayın esnasında kullanacağın araçları, ekran geçişlerini, efektleri ve daha birçok özelliği yayından önce seçmeni ve daha sonrasında daha profesyonel bir yayın yapmanı sağlıyor.

OBS tamamen ücretsiz bir program. OBS yüksek sistem gereksinimi istememektedir. OBS içerisinde sistemini nasıl kullanılacağına, hangi güce ağırlık verileceğine kadar ayarlar yapabiliyorsun.

OBS’in diğer bir özelliği ise Youtube’da paylaşılacak olan yayınlar için ekran kaydı almaktır. Eğer çok yönlü bir yayın geliri hedefin var ise bu özellik oldukça işini görecektir.

Twitch Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Twitch Abonelik Ne Kadar

Twitch abonelik ücretleri yabancı izleyiciler için $4.99 iken Türkiye’den bir yayıncının abonelik ücreti ₺9.90 olarak düzenlenmiştir.

Twitch Yayın İzlemek Ücretlimi

Twitch yayınlarını izlemek ücretsizdir.

Twitch Sadakat Puanı Hilesi

İnternete Twitch Sadakat Puanı Hilesi yazarak girdiğiniz siteler tehlikelidir. Hesabını tehlikeye sokmaktan başka bir işe yaramazlar. Eğer bu uygulamalardan kullanıp sahte bir şekilde sadakat puanını yükseltirsen süresiz banlanabilirsin(engellenebilirsin).

Twitch Hesap Silme

Twitch hesabını silmek oldukça kolaydır. Profilinizi silmek için profil sekmesine tıklayıp ayarlar bölümünden hesabı sil butonu ile kolayca hesabını silebilirsin.

Özet

Yazımızda Twitch nedir sorusu ile başlayıp her noktaya değinmeye çalıştık. Twitchten canlı olarak para kazanmak için oyun oynamak mı,sohbet etmek mi, yemek yapmak mı hangisi senin için daha iyi karar vermiş olmalısın.

İnsanlara bir şeyler anlatarak sohbet ederek para kazanmak yeni nesil için çok sıradan bir gelir yöntemi artık.

Potansiyelin var ise kendini tutma, dene ve bunu bir gelire dönüştür. Görüyorsun yapıyorlar ve oluyor!

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

5 Yorum "15 Adım ile Twitch Para Kazanma Rehberi 2023"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş
Index