Tasarım Yaparak Para Kazanma Rehberi 2023

Son Güncelleme: 09/19/2023

Dijital dünya üzerinde birçok tasarımcı artık tasarım yaparak para kazanma yollarını buldu ve dünya genelinde satış yapmakta. Biz de sana bu yöntemleri anlatmak istiyoruz. Sana anlatacağımız bu fikirler sayesinde sen de tasarım yapıp para kazanabilirsin.

Öncelikle bu yola başladığını ve inandığını varsayarak devam ediyoruz. Başlanılan her yolun, her yarışın veya işin ilk yüz metresi hiçbir zaman kolay olmamıştır..

Bu işe başlarken önemli olan bazı noktalar var. Bunları başlık başlık en ince detayına kadar sana aktaracağız ve kafanda ki bütün soru işaretlerini gerek örnekli anlatım, gerek gerçek link ve görsellerle destekleyerek aktaracağız.

Detaylı olarak anlatacağımız yazımızda sana aşağıdaki başlıkları anlatacağız.

 • Tasarım yapabileceğin platformlar
 • Tasarım öğrenebileceğin eğitim videoları
 • Tasarımlarını satışa çıkarabileceğin platformlar

En iyi Tasarım Programları ve Tasarım Kursları

Word Image 1
Tasarım Yaparak Para Kazanma

Tasarım yaparak para kazanma yolunda sıfırdan başlayarak alacağın eğitimler veya üzerine ekleyeceğiniz güncel kurslar ile birlikte bu yeteneğini, öğretini veya keşfettiğin bu yeni gelişimi kendi üzerinde daha iyi öğrenecek ve tanımlayacaksın.

Bunun için öğrenmen gereken belli başlı programlar bulunmaktadır bunlar sırasıyla;

Adobe Photoshop

Günümüz dijital çağında resmen “endüstri standardı” olarak kabul edilen bir yazılım olan Adobe Photoshop, grafik tasarım, görsel manipülasyon, dijital görüntü düzenleme konularında bir numaralı aracı bir yazılımdır.

Hem bilgisayar hem de mobil veya tablet üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışan adobe photoshop, en temel ve en basit ara yüzü tasarımını oluşturarak hem öğrenme aşamasında hem de ilerleyen safhalarda ki Tasarım Yaparak Para Kazanma çalışmalarında sana kolaylık sağlayacak.

Word Image 2

En öncelikle bunu öğrenmemiz gerekiyor ki dijital tasarım konusunun ne olduğunu kavrayarak öğrenelim ve bize gerekli temeli oluşturarak içimizde ki yaratıcı gücün kavramını daha iyi öğrenmiş ve keşfetmiş olalım.

Konuya ilişkin sana sunabileceğim en iyi Türkçe dilinde photoshop eğitimleri:

Konuyu net bir şekilde anlatması, konunun gayet basit ve temel örneklerle anlatmaya giriş sağlaması ve ilerleyen safhalarda daha da karmaşık örneklerle konuyu daha uzman bir şekilde öğretmesiyle sana oldukça fayda katacak.

Bu iki eğitimin içerisinde ki verdiği ödev ve örnekleri de güzel çalışırsan gerçekten adobe photoshop programı konusunda uzman yetisine yaklaşacak bir deneyime sahip olacaksın.

Adobe Illustrator

Adobe illüstratör, vektör tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Adobe photoshop ile temel eğitimi tamamladıktan sonra bu programla birçok şey tasarlayabilirsin. Zira bu program temelde adobe photoshop altyapısını kullanmaktadır. Vektör tabanlı olması sayesinde basit tasarımlardan ziyade daha yaratıcı tasarımlar yapabileceksin.

Word Image 3

Konuya ilişkin sana tavsiye edeceğim en iyi Türkçe dilinde photoshop eğitimleri:

Bu iki kurs eğitimi senin için temel eğitimi oluşturacaktır. Bu iki eğitimi tamamlaman sayesinde adobe photosop üzerinde ki deneyimlerini adobe illustrator da daha iyi pratiğe dökeceksin.

Bu sayede sadece basit tasarım yaparak para kazanma değil, yaratıcı tasarımlar yapabildiğini keşfedeceksin. İllüstratör ve yaratıcı tasarımın keşfine varman, buna benzer pek çok platformu kullanırken sana çok yardımcı olacaktır.

Daha Online Bir Platform: Canva

Canva, bu iki programın getirdiklerinden ziyade web tabanlı bir tasarım aracıdır. Adobe ürünlerine görece daha basit, oldukça zengin ve gün geçtikçe daha çok zenginleşen içerik kütüphanesi sayesinde daha kolay ve yaratıcı tasarım imkanı sunan canva sana gerçekten dijital dünyanın geniş özelliklerinin kapılarını açıyor.

Canva, dijital dünyanın gerçekten bulunmaz bir nimeti diyebiliriz. Adobe ürünlerini kaldıran bir bilgisayarın ve mobil cihazın yoksa sana gerçek anlamda büyük yardımcı oluyor.

Word Image 4

Ayrıca bahsettiğim gibi gelişen içerik kütüphanesi sayesinde sana pek çok alternatif ve kolaylık sunuyor. Bununla birlikte sende tasarımlarını canva platformuna ekleyerek kendini tanıtma ve tanınırlığı arttırma imkanını bulabilirsin.

Konuya ilişkin sana tavsiye edebileceğim kurslara linkten ulaşabilirsin:

Bu iki kursa vaktini ayırarak canva platformunun basit, temel ve ilgi çekici ara yüzü ile tanışabilirsin. Bu temel ara yüzü ile birlikte pek çok tasarım yaparak para kazanma örneğine ulaşarak kendine pratik yapacak daha çok alan ile karşılaşabilirsin.

Yapacağın bu pratikler sayesinde hem grafik tasarım olgusunu öğrenecek aynı zamanda kütüphanesinden faydalanarak kendine yeni fikirler katabileceksin. Ayrıca Canva ile para kazanma yazımıza da bakabilir ve nasıl gelire dönüştüreceğini öğrenebilirsin.

Adobe Spark

Adobe Spark, görsel hikaye anlatımını kolaylaştıran bir araçtır. Özellikle tasarım becerisi olmayanlar için idealdir. Temel bileşenleri Spark Post ve Spark Page ile farklı içerik türleri oluşturmaya olanak tanır.

Spark post, görsel tasarım yapmanın kolay bir yolunu sunar. Sosyal medya görselleri, afişler, ilanlar gibi çeşitli içerikleri hızla oluşturabilirsin. Hazır şablonlar, metin düzenleme ve renk ayarları ile görsellerini kişiselleştirebilirsin.

Word Image 5

Spark page, çekici web sayfaları hazırlamanı sağlar. Hikayelerini görseller, metinler ve videolarla zenginleştirerek sunabilirsin. Web siteleri oluşturmanın basit bir yolunu sunar.

Adobe Spark, içerik oluşturmayı eğlenceli ve erişilebilir hale getirirken, profesyonel görünümlü sonuçlar elde etmeni sağlıyor.

Basit ve etkileyici arayüzü sayesinde istersen bilgisayardan, istersen de mobil üzerinden web tabanlı olarak çalışma imkanı sağlıyor. Günümüzün en önemli ihtiyacı olan zaman kavramını adobe spark senin için daha verimli hale getiriyor.

Konuya ilişkin Türkçe dilinde verebileceğim kurs önerisi ise:

Bu eğitimleri iyice öğrenerek ve pratiğe dökerek içindeki yeteneği daha iyi bir şekilde ortaya çıkarabilirsin. Online veya normal şekilde fark etmez, bir işi gerçekten iyi yapmak istiyorsan onun pek çok özelliğini iyi bilmen gerekiyor. Bu aldığın eğitim ve kurslar sayesinde tasarım yaparak para kazanma işinde oldukça iyi işler çıkarabilir ve iyi kazançlar sağlayabilirsin.

Bu eğitimleri seyrederek tasarım ile para kazanma konusunda ücretsiz bir şekilde eğitim alarak konulara ve programlara başlayabilirsin. İşte bazı ücretsiz ve Türkçe eğitim video içerikleri:

Word Image 6

Tasarım ile Para Kazanma: Yeteneklerini Gösterme Vakti

Eğitimlerini tamamladığına ve gerekli pratikleri yapıp tasarım örneklerini oluşturdun. Tasarım ile para kazanma ayağının bir sonra ki ayağı ise çalışma stillerine göre para kazanmaya geldik.

Bu kısımda ise sana tasarım yaparak para kazanma noktalarını anlatacağız. Dijital dünyada artık pek çok çalışma seçeneği bulunmakta. Bu seçeneklerin oldukça fazla oluşu senin tercihlerine hangisinin daha kolay geleceğini daha iyi belirleyecek ve senin çalışma hayatını daha iyi yansıtacak. Hem de bu işi freelance işler olarak yapan insanlar da var.

İşte kazanmış olduğun bu yeteneğe uygun tasarım yaparak para kazanmanı sağlayacak çalışma platform ve koşulları:

Freelance Çalışmak: Sen İstediğin Zaman Çalış

Dijital dünyada önümüze pek çok reklam ve gönderi sayesinde öne çıkan freelance çalışma prensibi tasarım yaparak para kazanma metotlarının en başta ve en gözde seçeneğiyle öne çıkmaktadır. Bu çalışma prensibi serbest çalışma olarak Türkçeleştirilebilir. Yeteneğini serbest çalışma mantığıyla istediğin zaman istediğin yerden çalışarak gösterebilir ve kazanç sağlayabilirsin.

Ayırca freelancer çalışma mantığının artı özellikleri şunlardır:

 • Çalışma saatlerini kendin belirlersin.
 • Yer ve mekan fark etmeksizin istediğin yerden çalışabilirsin.
 • Müşteri portföyünü sen belirler, istediğin kişiyle çalışabilirsin.
 • Fiyat politikasını kendin belirler, istediğin iş için istediğin makul fiyata çalışabilirsin.

Bu konuyla alakalı ister aracı bir platform olmadan çalışabilirsin istersen de bu konuda geniş müşteri ağı bulabilen freelancer siteleri aracılığı ile hizmet verebilirsin. Bu platformlardan bazıları ise şunlardır:

Bionluk

Bionluk şu sıralar ülke pazarında en çok rağbet freelancer platformlardan birisidir. Freelancer’ların becerilerini sunduğu ve istediği zaman hizmet verebilecekleri bir platformdur.

Word Image 7
Bionluk ile para kazanma

Tasarım yaparak para kazanma hakkında öğrendiğin bu bilgi ve yeteneğine uygun bir ilan açabilirsin. İşverenlerde bu platform aracılığı ile açtığın ilanı görür ve portföyünü detaylı inceler ise sana sipariş verebilir veya işverenlerin taleplerini dinleyerek açık teklif bölümünden sen onlara teklif sunabilirsin.

Bionluk Türkiye pazarının günümüzde büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Verimli işbirliği sunma imkanları sayesinde hem işvereni hem de sizleri mağdur bırakmaz. Bu konuda Bionluk kendisi bizzat güvence vermektedir.

Bionluk ile nasıl para kazanabilirsin öğrenmeye başla.

Fiverr

Fiverr, dünya genelinde serbest çalışanların becerilerini pazarladığı çeşitli hizmetler sunduğu popüler çevrimiçi platformdur. İsmi, temelde 5 dolarlık hizmetler sunulması fikrinden gelmekle birlikte, artık geniş bir fiyat aralığına sahip hizmetler sunulmaktadır.

Fiverr sayesinde biraz ingilizce bilmen şartıyla tasarımlarını dünya genelinde yapabilir ve dolar üzerinden güzel kazançlar elde edebilirsin. Günümüz dijital dünyası sadece Türkiye’den ibaret değil. Bunu sakın unutmamalısın. Bu platform sayesinde dünyanın her yerinden insanlara tasarım yeteneğini sunabilir ve yabancı müşteri ağı da elde edebilirsin.

Word Image 8

Fiverr platformunun küresel ağı sayesinde tasarladığın portföyleri bütün dünyanın gözü önüne sermiş olursun. Burada seninle iş yapmak isteyen insanlar oldukça profesyonel olarak bilinen işverenlerdir. Bu işverenleri yakalaman, kendi bünyene katman senin için kazanç açısından oldukça faydalı olacaktır. Tasarım yaparak para kazanma da sitede en çok kazanılan iş kollarından biri.

Fiverr ile nasıl para kazanılır öğrenmeye başla.

Proje Kurdu

Proje Kurdu, freelancerların ve işverenlerin buluştuğu bir online platformdur. Ülkemizde bulunan bu platform, farklı yetenek alanlarında uzmanlaşmış freelancerları işverenlerle bir araya getirir. Amacı, çeşitli projelerde işbirliği yapmayı kolaylaştırmaktır.

Proje Kurdu üzerinde yeteneklerini sergileyebilir, portföylerini oluşturabilir ve çeşitli iş ilanlarına başvurabilirsin. İşverenler ise projelerini tanıtarak sana yeni iş teklifleri gönderebilirler veya projelerine teklif vererek onlara dahil olabilirsin.

Bu platform sayesinde yeteneklerini sergileme ve farklı projelerde yer alma fırsatı bulurken, işverenler de ihtiyaçlarına uygun profesyonelleri kolayca bulabilirler.

Diğer freelancer siteleri üzerinden de gelir elde etmek hepsinde profil oluşturup ilanlar oluşturup, iş ilanlarına başvurabilirsin.

Tasarımlarınız İçin Pazar Oluşturun: Online Pazar Yerleri

Freelancer çalışma sisteminin yanı sıra kendi tasarımlarını oluşturup satmanda mümkün. Yaptığın tasarım veya eklentileri bu aracı platformlara ekleyerek dijital ürünün üzerinden satışını yapabilir ve gelir elde edebilirsin. Çalışma mantığı basit: zaman tamamen sana ait, ne zaman ki bir dijital tasarım ürettin onu istediğin zaman platform aracılığıyla satılığa çıkarabilirsin.

Envato

Envato, yaratıcılık konusunda profesyonellerin olduğu bir platform ağıdır. Bu platformda yüzbinlerce tasarım örnekleri bulabilir, yaptığın tasarımları bu platforma yükleyerek para kazanabilirsin.

Word Image 9

Envato‘da GraphicRiver, ThemeForest, CodeCanyon, AudioJungle ve VideoHive gibi farklı pazarlar bulunur. Bu pazarlarda, temalar, eklentiler, görsel içerikler, ses efektleri ve daha birçok dijital ürün satışa sunulur.

Platform aynı zamanda Envato Elements ile üyelerine geniş bir dijital varlık kütüphanesi sunar. Bu kütüphaneler için tasarımlar yapar ve satışa sunarsan, dolar üzerinden ciddi bir gelir elde edebilirsin.

Ayrıca burada ki varlık kütüphanelerine göz atarak sende bu kütüphanelerden veri alabilir ve kendini geliştirebilirsin. Bu sayede kazan-kazan mantığı devreye girer ve aldığın bu eklentileri kullanarak daha iyi dijital varlık tasarımları elde ederek daha çok para kazanırsın.

Canva ile Para Kazanmak

Canva
Canva

Yazının başlarında eğitim ve platform için belirtmiş olduğum canva uygulaması bu satış pazarının içerisinde bulunmaktadır. Burada faydalandığın çeşitli eklentilerle daha iyi tasarımlar yapabilir ve onları da pro özelliğini satın almış kullanıcılar için platforma yükleyebilirsin. Bu sayede kullanılan her tasarımın için sende canva platformu üzerinden kazanç alırsın.

Shutterstock

Shutterstock, geniş ve çeşitli görsel içeriklerin bulunduğu önde gelen bir stok fotoğraf ve video platformudur. Profesyonel fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar ve yaratıcı içerik üreticileri tarafından oluşturulan binlerce fotoğraf, vektör grafik, video klibi ve müzik parçası içeren kapsamlı bir kütüphaneye sahiptir.

Word Image

Kullanıcılar, Shutterstock üzerinden ihtiyaçlarına uygun görsel içerikleri arayabilir ve lisanslayabilirler. Bu içerikler, web siteleri, reklam kampanyaları, broşürler, sunumlar ve daha birçok proje için kullanılabilir. Shutterstock’un zengin kütüphanesi, farklı stillerde ve konularda görsel içeriklere erişim sağlayarak yaratıcı projeleri destekler.

Shutterstock platformu sayesinde üretmiş olduğun yaratıcı çalışmalarını satma ve dünya genelinde görünürlük elde etme imkanı bulabilirsin.

Shutterstock platformuna yüklediğin tasarımlar ve içeriklerde indirme, içerik lisansını kiralama veya satma yolları ile dünya genelinde müşteriler elde edebilir, dolar veya türk lirası üzerinden kazançlar elde edebilirsin.

Adobe Stock

Adobe Stock, yaratıcı profesyonellerin ve içerik üreticilerinin görsel ve çoklu ortam içeriklerini paylaşıp satışa sunabileceği bir platformdur. Adobe’nin güçlü Tasarım Yaparak Para Kazanma araçları ile entegre olan bu platform, çeşitli medya türlerini barındırarak yaratıcı projeleri destekler.

Bu sayede adobe photoshop, ıllustrator ve adobe spark üzerinden yaptığın içerikleri adobe stock uygulamasına entegre ederek para kazanabilirsin.

Word Image 10

Platformda profesyonel fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar, illüstratörler ve videografçılar tarafından oluşturulan geniş bir içerik koleksiyonu bulunur. Bu koleksiyon, görsel içeriklerden video kliplerine, vektör grafiklerden 3D varlıklara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.

Bulunan pek çok imkan sayesinde sizde kendi çalışmalarını rahatlıkla bu platforma yükleyebilirsin. Ayrıca 3D tasarımlarını en rahat bu platformda satışını gerçekleştirebilirsin.

Profesyonel düzeyde içerikler ve yaratıcı tasarım ve projeler oluşturmayı hedeflemek ve satmak istiyorsan. Adobe Stock, bu konuda en güvenilir ve verimli bir kaynaktır.

Görsel ve çoklu ortam içeriklerinin geniş ve çeşitli koleksiyonu ile yaratıcı projelerinizi desteklerken, içerik oluşturanlar için de gelir elde etme fırsatı sunar.

Deneyimlerini Paylaşma Zamanı: Eğitim – Danışmanlık Hizmetleri

Kendini yeterince geliştirip, iyi bir pratik ile birlikte pek çok projede bulundun. Bu konuda artık kendini yetkin bir deneyime ulaştığını düşünüyorsun ve hissediyorsun. Hali hazırda yaptığın işlerin yanı sıra çeşitli eğitim videoları çekebilir ve eğitim hizmetleriyle elde edebilirsin.

Eğitim videolarının yanı sıra danışmanlık ve özel kurs hizmetlerini de sunarak geliştirdiğin bilgi ve deneyiminle kazanç sağlayabilirsin. Bu dönemde artık her şeyin bir kursu, eğitimi ve özel eğitimi bulunmakta. Fark ettiysen sana verdiğim eğitim linklerinde de kurs ücretleri bulunmaktaydı. Bu da demek oluyor ki yetenek ve tecrübe bir araya geldiğinde sana yeni bir gelir imkanı sunabilir.

Konuya ilişkin eğitim, kurs ve özel ders verebileceğin hizmet alanları:

Instagram

Instagram belki de bu açıdan bulunabilecek en kolay ve en vazgeçilmez teknoloji nimetlerinden birisi olacaktır. Kişisel veya işletme düzeyinde bir instagram hesabı oluşturarak yeteneklerini ve portföylerini gösterebilir, bu yeteneklerini gösterirken müşteri kazanabilirsin.

Bununla birlikte ücretsiz eğitim etkinlikleri düzenleyerek takipçilerinin ilgisini çekebilirsin. Ücretsiz kısmını iyi bir şekilde yaparsan ilgi çekersin. Eğitimlerinin kalan kısımlarının ücretli olduğunu belirterek kalan eğitim paketini satın almaları için ön ayak oluşturabilirsin.

Word Image 11

Udemy Üzerinden Kurs Satmak

Udemy, dünyanın en büyük çevrimiçi eğitim platformlarından biri olarak bilinir ve bu platform aracılığıyla kendi uzmanlık alanınıza dair kurslar oluşturarak gelir elde etme fırsatınız bulunur. Udemy üzerinden kurs satmak, hem bilginizi paylaşmanın hem de pasif gelir yaratmanın etkili bir yoludur.

Kurs oluşturmak, belirlediğiniz bir konuda uzmanlığınızı ve deneyimlerinizi paylaşma fırsatı sunar. Eğitim materyallerinizi video dersleri, metin içerikleri, quizler ve örnek projeler gibi çeşitli içeriklerle zenginleştirerek katılımcılara güzel bir içerik sunabilirsin.

Udemy, kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir ve kurs oluşturma sürecini kolaylaştırır. Eğitim materyallerini yükleyebilir, kurs açıklamalarını ve hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Kursunuzu tamamladığınızda, Udemy kullanıcılarına sunulur ve kursunuzu satın almak isteyen öğrenciler kaydolabilir.

Kurs satmak, pasif gelir elde etme fırsatı sunar. Kursunuzu oluşturduktan sonra, Udemy’in geniş kullanıcı tabanı sayesinde sürekli olarak yeni öğrencilere ulaşabilirsiniz. Kursunuz sattıkça gelir elde etmeniz mümkün olur.

Kurslar sayesinde deneyimizi satarak pasif gelir kazanmanız mümkün. Buraya tıklayarak kurs oluşturma ile alakalı senin için oluşturduğum içeriğe bakabilirsin. Daha detaylı kurs oluşturma ve kurs içerikleri oluşturma ve ekleme konusunda ki sana aktardığım bilgileri daha iyi öğrenebilir ve uygulayabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Tasarım Yapmak İçin Eğitim Gerekli Mi?

Evet bu konuda tasarım ve program veya platform bilgisi bilmek gereklidir. Gereken eğitimleri alarak iyi bir tasarımcı olabilirsin.

 • Muhakkak Eğitimi Paralı Almalı Mıyım?

Bunları öğrenerek eğitimin için kendine daha önemli bir yatırım yapmış olursun. Eğer imkanın yoksa ücretsiz eğitimlerde pek tabi işini görebilir.

 • Freelance Çalışmak Kârlı Bir İş Modeli Mi?

Hazırladığın portföy, iletişim dilin ve yaptığın çalışmalar iyi olduğu sürece freelance çalışma modeli tam aradığın çalışma modeli olabilir.

 • İngilizce Bilmem Şart Mı?

İngilizce bilmen tam olarak şart değil. Konuyla alakalı ülkemiz piyasa bazında pek çok alternatif platform bulundurmaktadır.

 • Bütün Programların Hepsini Öğrenmem Gerekiyor Mu?

Hayır, en başta sana uygun bir tasarım programı belirleyerek başlayabilirsin. İstersen iki programı aynı anda kullanmayı öğrenebilirsin. En başta bir programda yetkinlik kazanırsan temeli daha iyi özümsediğin için diğer programları sonradan daha kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsin.

Özet

Bu yazımızda tasarım yaparak para kazanma nasıl olur bunun metotlarını anlattık. Sadece tasarım değil diğer kalan pek çok işe başlarken eğitimin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedik. Konuya maddesel bakacak olursak:

 • Eğitim
 • Platform
 • Portföy
 • İş Modeli
 • Kısa Vadede Az Orta Vadede Çok Kazançlı
 • Küresel Bir İş Modeli

Bütün bu maddelere baktığımızda aslında senin ne için ne kadar eğlenceli, zaman açısından uygu ve çalışma açısından ne kadar rahat ve kârlı olduğunu gördüğünü düşünüyoruz.

Bunları harfiyen yerine getirdiğinde ve işine özen sahip çıktığında sana oldukça büyük kazancın sonsuz bir döngü içerisinde gelecek. Sana tasarım yaparak kazanma yolculuğunda başarılar diliyoruz. Diğer içeriklerimizi de bir göz atmanı ve hatta okumanı tavsiye ediyoruz.

Paylaş
Index