Superpeer ile Para Kazanmak için 7 Yol (Detaylı Rehber 2023)

Son Güncelleme: 06/11/2023

İnsanlarla uzmanlığını paylaşmanın yanı sıra çok düşük komisyon oranlarıyla Superpeer ile para kazanman mümkün. Barış Özcan ve Çağrı Menteş gibi pek çok tanınmış isim gibi sen de hemen kazanmaya başla…

Aslında YouTube ve Twitch gibi platformlardan aşinayız abonelikle para kazanma modeline. Model aynı ancak Superpeer hem içerik üreticilerine hem de izleyicilere farklı avantajlar sunuyor.

İzleyici için avantajı ise daha gerçekçi etkileşimler. Birebir mentorluk almanın yanı sıra canlı yayınlarda soru sorarken ekranda yer alabiliyor izleyiciler.

Yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 1. Birebir görüşme yaparak para kazanma
 2. Canlı yayın yaparak para kazanma
 3. Superpeer seriler ile para kazanma
 4. Abonelik kazançları ve Superfan özelliği
 5. Superpeer danışmanlığı yap
 6. Dijital ürün satarak para kazan
 7. Haber bülteni ile Superpeer’de para kazanma

Superpeer ile Para Kazanmanın Yolları

Şimdi hangi özelliği ne tür içeriklerle kullanabileceğinden hangi modelde yüzde kaç komisyon kesildiğine ve sürdürülebilir bir abonelik modeli oluşturmanın püf noktalarına dek Superpeer ile para kazanmaya dair detayları konuşacağız…

1- Birebir Görüşme Yaparak Para Kazanma

Diyelim birebir görüşmelerinde YouTube danışmanlığı vereceksin, senden hangi ücrete haftada kaç dakika danışmanlık alabileceklerini belirleyerek başlayabilirsin. 

Örneğin Barış Özcan Yaratıcı Düşünme Becerileri serisinin biletini 924 TL’ye satıyor.  Çağrı Menteş ise 15 dakikalık IELTS Speaking testleri için 232 TL istiyor.

Uygun olmadığın tarih ve saat aralıklarını rezervasyona kapatabiliyorsun. Mesela Cumartesi günü saat 9 ila 12 saatleri arasında müsait olmayacağını sisteme girdiğinde sana saat 10.00 için istek gönderemiyorlar.

İki randevunun arasında ne kadarlık bir boşluk olması gerektiğini, en erken kaç saat sonrasına randevu alabileceklerini ve maksimum rezervasyon süresini (3 aylık bir takvim gibi…) de belirleyebilirsin.

Ayrıca birebir görüşme için rezervasyon yaptırmak isteyenlerin niyet ve beklentilerini öğrenmek adına sorular ekleyebiliyorsun.

YouTube danışmanlığı verdiğin senaryodan ilerlersek YouTube kanalında ne tür içerikler ürettiğini ya da kanalında iyileştirmek istediği konuları önden sorabilirsin.

Girdiğin tüm bu bilgileri istediğin zaman kolaylıkla değiştirebiliyorsun. Görüşmeden elde edeceğin net kazancı da görüşme ücretini yazarken görebiliyorsun. 

Mesela görüşme için 300 TL fiyat belirlediğinde bunun 285,71’i senin net kazancın oluyor. Yani sadece %5’lik bir kesinti oluyor.

Superpeer Ile Para Kazanma Birebir Gorusmeler
Superpeer 1:1 görüşmeler

Rezervasyonu yalnızca abonelere açabilir ve fiyatını bu kapsamda belirleyebilirsin. Bu seçenek sürdürülebilir bir abonelik modeli yaratmana fayda sağlayabilir.

Sunduğun hizmetlerle ilgili kuponlar oluşturman da talebi artırabilir. Kuponun hangi hizmetlerinde, hangi zaman aralığında, kaç kişi tarafından kullanılabileceği ve yüzde kaç indirim tanımlanacağı gibi detayları sen belirliyorsun.

2- Canlı Yayın Yaparak Para Kazanma

Superpeer’de canlı yayın yaparak para kazanmak da mümkün. İstediğin sıklıkta canlı yayın yapmayı tercih edebilirsin. 

Yayınına konuk konuşmacılar ve sunucular da eşlik edebilir. Ayrıca izleyicileri sahneye davet edebilir, onlarla ekranını paylaşabilir veya canlı sohbette sorularını yanıtlayabilirsin.

Bu hem daha çok etkileşim elde etmeni hem de izleyicilerin yayınlarına olan ilgisini canlı tutmanı sağlayabilir.

Yayının için ne kadar ücret alacağına karar verirken sana abonelik ve fiyat seçeneği de sunuyor Superpeer. En popüler ayarlardan bazıları şöyle:

 • Herkes için Ücretsiz: Yeni başlıyorsan, birebir arama hizmetlerini veya yaklaşan bir seriyi tanıtmak istiyorsan bu seçeneği tercih etmen faydalı olabilir.
 • Ücretli Aboneler için Ücretsiz, Diğer Herkes için Biletli: Bu, insanları kanalına abone olmaya teşvik etmenin yanı sıra akışını tek seferlik satın alımlar için aktif tutmak isteyenler için harika bir seçenek.
 • Yalnızca Ücretli Abone: Abone kitlen varsa ve canlı yayının özel bir topluluk etkinliği olmasını istiyorsan bu tam sana göre bir seçenek. Böylece ücretli abone sayını da artırabilirsin.
 • Biletli: Yayına katılmak isteyen herkesten belirli oranda ödeme almak istiyorsan bilet modelini seçebilirsin.
 • Bağışlar: Bir taban fiyat belirleyerek bağış kabul etmek ve seni desteklemek için bu seçeneği tercih edebilirsin.

Canlı yayınlarda katılımcı sayısında herhangi bir sınırlama yok. Ancak canlı yayında sana 6 adede kadar yardımcı sunucu eşlik edebiliyor. Ekranını da yardımcı sunucularınla paylaşabiliyorsun.

Canlı sohbet kısmında hedef kitlenle etkileşimini derinleştirme şansın var. Herhangi bir yorum 15 saniye içinde 5 veya daha fazla beğeni alırsa, yorum canlı yayın videosunun köşesinde görünüyor.

Katılımcılar sekmesinde veya Sohbette adını seçerek herhangi bir izleyiciyi sanal sahneye davet etmek için “konuşmayı davet et”i tıklayabilirsin. Daha sonra  “Hoparlörlerden kaldır”ı seçerek istediğin zaman sahneden indirebilirsin.

Canlı yayın sırasında sohbeti de denetleyebiliyorsun. Tek bir sağ tıkla “Engelle” seçeneği sunan platformda herhangi birini engellediğinde daha öncesinde gönderdiği mesajlar da kayboluyor.

Ayrıca Superpeer, platformlar arası yayınlamayı kolaylaştırmak için canlı yayınlarını kaydetme seçeneği sunuyor.

Superpeer ile para kazanmak isteyenler için canlı yayın yapmak önemli bir potansiyel barındırıyor. Hem gelir modeli çeşitliliği hem de yayınların üzerinde tam bir kontrole sahip oluyorsun.

Superpeer Ile Para Kazanma Canli Yayinlar
Superpeer canlı yayınlar

3- Superpeer Seriler ile Para Kazanma

Seriler; kursları, workshopları, podcastleri ve hedef kitlenle paylaşmak istediğin diğer premium içerik koleksiyonlarını sunmanın harika bir yolu. Canlı yayınları, ilk gösterimleri ve isteğe bağlı video serilerini burada yayınlayabilirsin.

Fiyatlandırma, kullanılabilirlik ve teklif dahil olmak üzere serideki tüm parametrelerde hakimiyet kurabiliyorsun. Yalnızca kayıt yaptırıp belirlediğin ücreti ödeyen kişilerin serilerine erişimi oluyor.

Bir Seri oluşturmak için Dashboard > Series’e gidip “Create Series“e tıklayarak hızlıca başlayabilirsin.

Seri oluştururken özen göstermen gereken bazı detaylar var;

 • Başlık: Başlığın, insanları okumaya ve hayatlarına nasıl pozitif bir katkı sunacağına dair ikna edici olmalı. Ayrıca akılda kalıcı ve kapsayıcı bir başlık seçmeni öneririz.
 • Açıklama: Burada, birinin Serine kaydolması durumunda ne elde edeceğine dair detaylı bir özet olmalı. İçeriğin kronolojik bir özetini ekleyebilirsin; dersler, etkinlikler, alıştırmalar, Soru-Cevap vb.
 • Kapak resmi: Tasarladığın bir görseli yükleyebilir (en az 1200×675 piksel ve en fazla 5 MB) veya Superpeer tarafından oluşturulan sürümün renk ve tasarımını özelleştirebilirsin.

Kapak resmi tasarımı için Canva’nın devasa arşivine de göz atabilir ve beğendiklerini dilediğin gibi özelleştirebilirsin. Canva bu anlamda çok geniş bir tasarım portföyü ve oldukça pratik araçlar sunuyor.

En önemli aşama ise fragman oluşturma. Serini tanıtacak bir fragman yayınlaman oldukça kritik.

Fragman satışları artırmanı ve öne çıkmanı sağlayacak bir detay. Fragmanlar kısa (iki dakikadan kısa) ve ayrıntılı olmalı.

Fragmanda aşağıdaki soruları yanıtladığına emin ol:

 • Yayınladığın seri hangi sorunu çözüyor?
 • Bu sorunu nasıl çözüyor?
 • Seriden kimler yararlanabilir?
 • Bu seriyi izleyenler hangi becerileri edinecekler?
Superpeer Ile Para Kazanma Seriler
Superpeer seriler

Grup tabanlı bir kurs yürütüyorsan, kayıt ayarlarında başlangıç ve bitiş tarihi seçebilirsin. Bu, abonelerinle iş birliğine dayalı bir öğrenme deneyimi kurgulayabilmeni sağlar.

Ayrıca serin için katılım sınırı belirleyebilir ve belirli sayıda katılımcıya ulaştığında kaydı durdurabilirsin. Ya da son kayıt tarihi belirleyerek insanları hemen karar vermeye teşvik edebilirsin.

Ek ödeme isteyip istemediğini seç;

 • Sabit fiyat: Her abone için sabit bir fiyat belirleyebilirsin. Örneğin, ücretsiz aboneler seriye 100 dolara, ücretli abonelerse 50 dolara kaydolabilir.
 • Bağış: Akışa katılmak isteyen herkesten kabul edeceğin minimum bağış miktarını belirlediğin bir model oluşturabilirsin..
 • Fırsat: Belirli bir süre geçtikten sonra fiyatı yükselterek veya erken kayıt yaptıran kişiler için indirim kodu sunarak “Erken Kayıt Fiyatlandırması” sunmak isteyebilirsin.

Superpeer ile para kazanmanın en avantajlı yanı ödemelerini istediğin gibi özelleştirebilmen.

4- Abonelik Kazançları ve Superfan Özelliği

Superpeer ile para kazanmanın bir diğer yolu ise ücretli kanal abonelikleri ile takipçilerinin seni desteklemesi veya Superfan’ın olması.

Aboneliklerini aylık yada yıllık olacak şekilde seçebilir ve fiyatı bu kapsamda belirleyebilirsin. Aboneliklerde komisyon kesintisi %10, fiyatı belirlerken bunu göz önünde bulundurmalısın.

Superpeer Ile Para Kazanma Abonelik
Superpeer abonelik planı

Ayrıca sıkı takipçilerin ve seni daha çok desteklemek isteyenler için Superfan seçeneğini aktif edebilirsin. Superfan’lar yıllık abone olurlar ve belirlediğin fiyatın üzerinde istedikleri oranda katkı sunabilirler. 

Kanalına abone olmak, takipçilerine canlı yayın etkinliklerine özel erişim sağlar ve yeni bir canlı yayın planladığında önce onlar bilgilendirilir.

Takipçilerin kanalına duyduğu heyecanı canlı tutmak için ücretsiz abonelerine de içerik sunman önerilir, ardından zaman içerisinde ücretli aboneliklere teşvik ederek daha özel içerikler sunabilirsin.

5- Dijital Ürün Satarak Para Kazanma

Dijital ürün satarak pek çok platform ile olduğu gibi Superpeer ile de para kazanabilirsin. 

PDF, e-kitap, video, ses, görsel, zip ve docx pek çok formatta dijital ürün satmanı destekliyor Superpeer.

Mesela aşağıdaki A’dan Z’ye dijital ürün rehberi adlı PDF, ücretli abonelere ücretsiz, abone olmayanlara ise 50 dolara satılıyor.

Superpeer Ile Para Kazanma Digital Product
Superpeer dijital ürün satma

Sen de yeteneklerin doğrultusunda kendi dijital ürünlerini geliştirerek bunlar üzerinden kazanç elde edebilirsin.

6- Superpeer Danışmanlığı Yapma

Superpeer ile para kazanmanın dolaylı bir yolu da var. Henüz oldukça yeni sayılabilecek bir platform Superpeer ve para kazanma modelleri pek çok insan tarafından bilinmiyor.

Tüm bu yöntemleri öğrendikten ya da deneyimledikten sonra Superpeer ile para kazanmak isteyen insanlara danışmanlık verebilirsin. 

Danışmanlığına ihtiyaç duyan insanlara ulaşma noktasında Fiverr, Upwork gibi freelancer sitelerine ilan verebilirsin. 

Udemy’de online kurs oluşturmayı da düşünebilirsin. Eğer hitabetine güveniyor ve kursiyerlerine değerli bilgiler aktarabileceğine inanıyorsan mutlaka denemelisin.

Superpeer Ile Para Kazanma Danismanlik
Superpeer danışmanlığı verme

7- Haber Bülteni ile Superpeer’den Para Kazanma

Bir posta listen varsa, listendeki herkesi kişisel olarak canlı yayınına kayıt olmaya davet edebilirsin. 

Direkt bağlantın olan insanları davet etmen dolaylı olarak Superpeer’de daha çok para kazanmana yol açacaktır. 

Ayrıca varsa web sitende de çeşitli yönlendirmeler vermen para kazanma yolculuğunda başarıya daha erken ulaşmana yardımcı olur.

Superpeer Nasıl Kullanılır?

Öncelikle oldukça kullanıcı dostu bir paneli var. YouTube’dan çok daha az komisyon kesiyor. Kullandığın diğer sosyal medya hesaplarını buraya ekleyebiliyorsun.

İptal ve geri ödeme gibi tüm süreçleri Superpeer yönetiyor. Ayrıca uygulamayı kullanırken ayrıca bir takvim, e-posta yönetme yada herhangi bir ek programa ihtiyacın olmuyor. İhtiyacın olabilecek her türlü araç mevcut.

“Büyük Beyinlerin Bir Araya Geldiği” bir yer olarak konumlandırıyor kendini Superpeer. 

Temel mantığı ise şu; İnsanların bir start-up yöneticisine ulaşmak için San Francisco’ya gitmesine ya da umutsuzca sosyal medya hesaplarına DM göndermelerine gerek kalmaması. 

Zira danışmanlık ya da hizmet verecek kişinin de hizmet alacak kişinin de zamanı çok değerli.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Superpeer nedir?

Superpeer aslında eğitim ve danışmanlığın pazaryeridir. Yani danışmanlık ya da eğitim almak isteyenlerle uzmanları buluşturan bir platform.

 • Superpeer nasıl kullanılır?

Basit bir kayıt olma aşamasının ardından takip etmek istediğin kişilerin hesaplarına bakabilir, abone olabilir ya da Superpeer ile para kazanmanın yollarını keşfedebilirsin. Oldukça kullanıcı dostu bir uygulama olduğu için zorlanmazsın.

 • Superpeer ile nasıl para kazanılır?

Superpeer ile para kazanmak için birebir görüşmeler yapabilir, canlı yayınlar açabilir, seriler oluşturabilir, ücretli abone kazanabilir ya da danışmanlık verebilirsin.

 • Superpeer’den paramı ne zaman çekebilirim?

Hangi para biriminden satış yaparsan yap Superpeer paranın dolar karşılığını sana 15 gün içerisinde öder.

 • Kanal Abonelikleri nasıl kurulur?

Superpeer kontrol panelinde Abonelikler’i ardından da Ayarlar’ı seç. Sonrasında panel seni yönlendirecektir.

 • Superpeer aboneliklerinde komisyon oranı nedir?

Tüm ücretli kanal abonelikleri için gelirinden düşülen %10‘luk bir platform ücreti uygulanır. 

 • Superpeer ile para kazanmak için ücretli abone kitlemi nasıl oluşturabilirim?

En etkili yol, para kazanmaya başlamadan önce hedef kitleni oluşturmak. Ücretsizden ücretli aboneliğe dönüşüm oranı ortalama %10 civarında. Dolayısıyla, kanalında 1000 ücretsiz abonen varsa, yaklaşık 100’ünün ücretli abone olacağını varsayabilirsin.

 • Ücretli kanal abonelerim hangi içeriklere erişebilir?

Bir canlı yayın planlarken, yayınına yalnızca ücretli abonelerinin katılmasını tercih edebilirsin. Ücretsiz bir abone, “yalnızca ücretli abone” canlı yayınına kaydolmak isterse, kanal aboneliğini yükseltmesi gerekir.

 • Abonelerime özel 1:1 hizmetler sunabilir miyim?

Evet! Bu aynı zamanda Superpeer kanalını oluşturmanın harika bir yoludur. 

 • Kanal abonelik ödemelerimi nasıl alabilirim?

Aboneliklerine bağlı olarak abonelerin her ay veya yıl otomatik olarak faturalandırılır. Tüm ödemeleri Superpeer kontrol panelinin ödeme bölümünde görebilirsin (eksi işlem ve platform ücretleri). Daha sonra ödemeni istediğin zaman Stripe veya PayPal üzerinden çekebilirsin.

Özet

Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Twitch, Twitter hemen hemen tüm platformların para kazanma modelleri temelde aynı. Superpeer’in ayrıştığı nokta ödemeye dair tüm detaylar üzerinde söz sahibi olman.

Yani sana sunulan bir para kazanma modeli var ancak nasıl bir yol izleyeceğine kendin karar veriyor ve ödeme seçeneklerini dilediğin gibi özelleştiriyorsun.

Ayrıca etkileşim opsiyonu çok fazla. Bu da abonelerine kendilerini özel hissettirmene ve daha fazla değer üretmene olanak sunuyor.

Hem senin hem de abonelerinin en çok fayda sağlayacağı ve keyif alacağı içerik planını oluşturarak bugün Superpeer ile para kazanmaya başlayabilirsin.

Henüz çok fazla keşfedilmemiş bir platform olduğu için muazzam fırsatlar barındıran Superpeer ile belki de online para kazanma yolculuğuna yelken açacaksın.

Eğer senin gibi online para kazanma yöntemleri ile ilgilenen insanlarla bir arada olmak ve hatta dünyayı dolaşırken bilgisayarı üzerinden para kazanan dijital göçebelerle takım arkadaşı olmak istersen Digital Nomad Türkiye ailesine katılabilirsin….

Paylaş
Index