En İyi Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri 2023

Son Güncelleme: 12/26/2022

Pasif Gelir

Pasif gelir akla genelde arsa yatırımı ya da borsa olarak düşünülürdü. Ancak günümüzün fırsatlar dünyası internette bunun pek çok zahmetsiz yolu var.

Pasif Gelir Kaynakları

Senin için en iyi kazandıracak pasif gelir fikirlerini derledik. Yetenek ve ilgi alanlarına göre bugünün ve hatta yarınların için kazanmaya başlayabilirsin.

Yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 1. Blog yazarak para kazanma
 2. Envato’ya içerik üreterek para kazanma
 3. Çevrim içi kurs vererek para kazanma
 4. Satış ortaklığıyla para kazanma
 5. Podcast yayınlayarak para kazanma
 6. E-kitap yazarak para kazanma
 7. YouTube kanalı açarak para kazanma
 8. Stok fotoğrafları satarak para kazanma
 9. Print on demand ile para kazan

Tek yapman gereken sana en uygun yöntemi seçerek harekete geçmek. Bu yazıda en iyi 9 pasif gelir fikriyle ilk adımı atman için sana yardımcı olacağız. Hazırsan, hadi başlayalım!

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir küçük bir çaba ya da minimum eforla elde edilen gelirdir. Her şeyden önce zamanını koruyarak bir gelir modeli oluşturman gerekir. Yukarıdaki başlıklardan bahsedeceğiz ve bu işlerin düzenli bir gelire dönüşmesini sağlamak ise tamamen senin elinde.

 • Yani başlangıçta yüksek bir efor harcasan bile zamanla eforunu azaltıp çabalamayı bıraktığında dahi kazanmaya devam edebilmen gerekir.
 • Bu, konforlu bir yaşam sürmeni ya da finansal özgürlüğünü kazanmanı sağlayabilir.

Pasif Gelir
Pasif gelir

En İyi Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri

En yüksek pasif gelir getiren işler neler? İşte ilgi alanların ve yeteneklerini kullanarak kazanabileceğin pasif gelir önerileri…

1- Blog Yazarak Para Kazanma

Eğer araştırma ve yazma yeteneğin varsa yani kendini iyi bir hikaye anlatıcısı olarak görüyorsan pasif gelir elde etme yöntemin blog yazmak olabilir. “Blog nasıl açılır?” sorusu gözünde büyümesin yapman gerekenleri en basit cümlelerle özetleyeceğiz. Süreklilik sağlamak ve başarıya ulaşmak için her şeyden önce iyi bir içerik planın olmalı. Blogunda ister deneyimlerini satabilir istersen de merak ettiğin konuları araştırarak diğer merak edenlere ulaşabilirsin. Özgün olmalısın ancak diğer içeriklerden esinlenmenin bir mahsuru yok. Hatta diğer içerikleri takip edip başarılı olanları örnek alabilirsin de. Bir sonraki adım ise en iyi hosting firmalarından birini seçip hosting ve domain satın alarak kişisel markanı oluşturmak.

Domain adı seçerken dikkat etmen gereken bazı kriterler var;

 • İşini ve seni iyi tanımlayacak bir seçim yapmalısın
 • Kısa ve akılda kalıcı olmalı
 • Kafa karıştıran benzerliklerden kaçınmalısın
 • Türkçe karakterler olmamalı
 • Sayı ve tire gibi işaretler bulunmamalı
 • İlerde yapabileceğin tercihleri göz önünde bulundurarak kapsamlı bir seçim yapmanda fayda var

WordPress.com ve Blogger.com’dan ücretsiz domain alabilirsin ancak sitenin uzantısını taşıman gerekir. (Örn: gezerkenkazan.blogger.com) Ya da WordPress.org kullanarak hosting hizmeti de veren alternatifler arasında seçim yapabilirsin.

Pasif Gelir Fikirleri

Blog yazma aşamasında dikkat etmen gereken bazı konular var;

 • Güçlü bir yazı şablonu oluşturmalı, hitap tarzın ve yazı stilini belirlemelisin
 • Anahtar kelimeleri doğru seçmeli ve içeriğine azami oranda eklemelisin
 • İnsanlar merak ettiği konuları öğrenmek için okur ve uzun girişlerden, sonu gelmeyen cümlelerden hoşlanmaz. Yazını okunabilir kılmalısın
 • Okumak da aslında doymak gibi bir ihtiyaç. Yazını okuyan insanlar ruhsal olarak doymuş hissetmeli, sayfandan yeni fikirlerle ayrılmalılar
 • Kocaman paragraflar ve uzun yazılar göz korkutur. Okumayı kolaylaştırmak için kısa paragraflar kullanmalı, maddeli anlatıma yer vermeli ve başlık dizini belirlemelisin. Ayrıca görsel ve infografilere yer vermen ve önemli kelimeleri kalınlaştırman da okumayı kolaylaştırır
 • Yazının üzerinden geçip gereksiz kelimeleri elemeli ve cümle yapılarını gözden geçirmelisin

SEO okunma oranlarını etkileyecek en temel faktör eğer bu konuda eğitime ihtiyacın varsa Udemy’den online olarak kurs alabilirsin. Ya da sadece birkaç keyword girerek yapay zekayla yazı yazmak tercihin olabilir. Rytr, Article Forge gibi uygulamalarla çok kısa zaman harcayarak düzenli içerik üretebilirsin. ChatGPT bu kadar meşhur olsa da yapay zeka ile dah abüyük işler yapmak için yeterli değil. Yapay zeka senin için blog yazmakla kalmaz SEO’yla ilgili detayları da üstlenir. Ücretsiz deneme sürümleriyle neler yapabileceğine bir göz atmanı tavsiye ederiz. Ayrıca misafir yazarlık yaparak blogunun tanıtımını yapman faydalı olur. Röportaj vermek, forumlara katılmak ve podcastlere konuk olmak da blogunun duyulmasını sağlayacaktır.

Pasif Gelir Kaynakları
pasif gelir kaynakları

2- Envato’ya İçerik Üreterek Para Kazanma

Envato temelde WordPress şablonlarını tasarlayanlarla satın almak isteyenleri buluşturan bir pazar yeri. Ancak elbette bununla sınırlı değil. Burada stok fotoğraflarını satabilir, video tasarımlarını, ses dosyalarını, animasyonlarını ve dijitale ürettiğin birçok içeriği dolar bazında yüksek fiyatlarla alıcılarla buluşturabilirsin. Eğer stok fotoğrafçılık ile ilgilenmek senin için uygun bir alan ise bu alandaki ayrıntılı yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

 • Ayrıca Envato’dan affiliate linkleri alarak da iyi bir pasif gelir elde edebilirsin. Detayları aşağıdaki video üzerinden takip edebilirsin.
 • https://www.youtube.com/watch?v=Lc0CXDwW2a0

3- Çevrim İçi Kurs Vererek Para Kazanma

Dijital dünyanın bir diğer fırsat kapısı online kurslar. Uzman olduğun konularda online kurs oluşturmak pasif gelirini artırmanın en etkili yollarından birisi. Tabii doğru online kurs sitelerini seçmek kaydıyla. Çevrim içi kurs verirken kendi öğrenme sürecini de göz önünde bulundurarak kursiyerlerine bilgi akışı sağlayabilirsin. Kurs verme sürene bağlı olarak bir iki hafta içinde bile para kazanmaya başlayabilirsin. Konuyu seçip hedef kitleni netleştirdikten sonra içerik programını belirlemelisin. İyi bir içerik seti oluşturduğundan emin olmak için kendine şu soruları sormalısın;

 • Hangi konulardan bahsedeceğin net mi?
 • Konuyu yeterince kapsamlı ele aldın mı?
 • Kaynakların yeterince çeşitli mi?
 • Neyi ne zaman anlatacaksın?
 • Akış düzgün mü?
Pasif Gelir Kaynakları
pasif gelir kaynakları

Pasif Gelir Yöntemleri

Şimdi içeriğini yükleyecek bir online kurs sitesine ihtiyacın var. Online kurs sitelerinde reklamdan ödeme altyapısına kadar ihtiyacın olan tüm araçları bulabilirsin. Popüler ve güvenilir online kurs sitelerinden bazıları şunlar;

Udemy hem düşük fiyatları hem de yaygın bilinirliğe sahip bir uygulama. Bu sebeple kitle edinmen kolay olacak. Gelir paylaşımı modeliyle çalışan platform kazancının %3’ünü alır ve eğer tanıtım yapmak istersen bu oran %63’e yükselir. LearnWorlds video, sınav ve sertifika gibi pek çok ayrıntı ekleme imkanı sunuyor. Aynı zamanda mobil kullanımı da desteklemesiyle öne çıkıyor. Buradan kolaylıkla öğrenci toplulukları kurabilir ve ilerlemelerini takip edebilirsin. Superpeer daha interaktif bir kurs deneyimi oluşturmaya izin veriyor. Etkinlik sırasında katılımcılar mesaj yazabilir ve söz almak istediğinde el kaldırabilir. Birebir eğitimlerde kesinti olmazken toplu eğitimlerde %3’lük bir ücret kesintisi olur. Tüm teknik detayların yanı sıra; ekipman seçimi, doğru ışık ve dekor kullanımı, video editleme ve slayt oluşturma konularında da özenli davranarak kursiyerlerine mümkün olan en iyi deneyimi tasarlaman fark yaratır.

 • Kursların sona erdiğinde geri bildirimler toplarsan insanların hangi beklentilerle geldiğini ve eğer varsa iyileştirmen gereken alanları tespit edebilirsin.
 • Verdiğin eğitimleri duyurmak içinse sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmanın yanında online kurs sitesine ya da hedef kitlenin sıklıkla ziyaret ettiği dijital yayınlara reklam verebilirsin.
 • Eğer kurs yerine konferans vermek istersen de 11Sight gibi uygulamalar aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirsin.

4- Satış Ortaklığıyla Para Kazanma

Sırada oldukça az çabayla pasif gelirini artırabileceğin bir yöntem var; affiliate marketing. Satış ortaklığı temel olarak bir markaya dair bir link paylaştığında onun üzerinden satın alınan hizmet ve ürünlerden komisyon almanı sağlar. Ancak elbette bu her paylaştığın linkte olmuyor affiliate linkleri kullanmalısın. Eğer web siten, blogun, sosyal medya kitlen, e-mail listen ya da Telegram, Discord gibi kanallarda kalabalık grupların varsa bu yöntemle yüksek bir kazanç elde edebilirsin. Türkiye’de affiliate linkleri veren siteler var ama kalabalık bir gruba hitap etmiyorsan kabul alman oldukça zor olacaktır. Affiliate linki almak için kayıt olman gereken Türk affiliate siteleri şunlar;

Pasif Geli Ne Demek
Pasif geli ne demek

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Başvuru sırasında söz konusu sitelere onları ve ürünlerini nasıl tanıtmayı planladığını yazıyorsun. Bu arada aralarında seçim yapmak zorunda değilsin istersen hepsine birden kayıt olabilirsin. Sonuçta fırsatların nereden geleceği belli olmaz. Ek olarak markaların affiliate linkleri verdiği Impact Radius, Admitad, PartnerStack, Rakuten Advertising, ShareASale ve Awin gibi global platformlara da kayıt olup fırsatlara göz atabilirsin. İçerisinde bini aşkın affiliate programı bulunan Impact Radius, modern ve kolay kullanıma sahip olan arayüzüyle ayrışıyor. Anlaşmadan önce şartları okuyabilir ona göre kabul ya da reddebilirsin.

 • 30 bine yakın markanın bulunduğu Admitad, girişte aldığı bilgilerle seni genel kabule dahil ediyor ve pozitif geri dönüş alma şansın artıyor.
 • Partnerstack’in de kullanıcı arayüzü oldukça başarılı ve efektif bir altyapısı var ancak başlayabilmek için zorlu bir etaptan geçmen gerekiyor.
 • Önerdiği üç programdan birini seçerek yüksek satış yapmanı bekliyor aksi durumda listenin diğer maddesine geçemiyorsun.

Pasif Gelir Elde Etmek

Rakuten Advertising ise aslında bir geri ödeme sitesi. Yani anlaşmalı olduğu markalardan yaptığın alışverişlerden belirli bir komisyon kazanıyor ve bunun bir kısmını da seninle paylaşıyor. Böylece sen de harcadığın tutarın belirli bir kısmını geri kazanarak alışveriş yapmış oluyorsun. Site üzerinden hangi markadan alışveriş yaptığında ne kadar kazanacağını görebilir ve buna göre tercihte bulunabilirsin. Ödeme yöntemi kayıt olduğun platforma göre değişse de Satış ortaklığı ile para kazanmak için bazı hakediş türleri mevcut;

 • Satış başına ödeme (satışlar için tekil komisyon geliri)
 • Tıklama başına ödeme (kazandırdığın trafik başına ödeme)
 • Üyelik kazandırdığında ödeme (senin linkin ile gelen kişi sayfaya kayıt olursa ödeme)
 • Ödeme başına ödeme (kazandırdığın üyenin ömür boyu tüm ödemelerinden kazanç)
Pasif Gelir Örnekleri
Pasif gelir örnekleri

5- Podcast Yayınlayarak Para Kazanma

Hem kendi kitleni oluşturup hem de dünyaya somut bir şeyler bırakmak istiyorsan podcast yayınlamak doğru bir seçim olacaktır. Pasif gelir elde etmek için “Podcast nasıl yapılır?” sorusunun ardında gizlenen birkaç teknik detaya hakim olman yeterli olacaktır. Teknik detaylara geçmeden önce podcast adını ve hedef kitleni belirlemenin yanı sıra temaya ve podcastin türüne karar vermelisin. Bir de podcastini yansıtacak bir kapak fotoğrafına ihtiyacın olacak. Bu noktada tasarım için ücretsiz ve kolay kullanımıyla öne çıkan Canva’yı kullanabilir ya da Fiverr, Freelancer gibi freelancer sitelerinde tasarlatabilirsin. Fiverr’dan nasıl para kazanıldığını ise “Fiverr nedir?” rehberimizden öğrenebilirsin.

 • Aslında çok basit gibi görünen bu detaylar başarını büyük ölçüde belirleyecektir o sebeple ilk adımı doğru attığından emin ol ve her detayın üzerinden tekrar geç.
 • Eğer yüksek bütçe ayırıp profesyonel ekipmanlar almak istiyorsan iyi bir USB mikrofon ve kulak üstü kulaklık satın alabilir bütçeni sınırlı tutmak istiyorsan da sadece bir cep telefonu ile bile podcast kaydedebilirsin.

Pasif Gelir Örnekleri

Kayıt ve düzenleme için Adobe Audition veya Audacity’yi tercih edebilirsin. Adobe Audition profesyonel kullanım için olup aylık 132,16 TL fiyata sahip. Elbette kullanmaya karar vermeden önce ücretsiz sürümünü deneyebilirsin. Audacity ise tamamen ücretsiz tasarlanmış bir podcast kayıt ve düzenleme programı. Pek çok ses efektini destekleyen kullanışlı bir program olan Audacity, gürültü engelleme özelliğinin zayıflığıyla eleştiriliyor. Temiz bir kayıt aldıktan sonraki aşama ise Podcast’ini barındırma platformu bulmak. Bunun için Buzzsprout, RedCircle, RSS.com veya PodBean gibi seçeneklerin var.

 • Kullanım açısından en iyisi Buzzsprout olarak öne çıkarken, RedCircle para kazanma araçlarının çeşitliliği ile öne çıkıyor.
 • RSS.com dağıtım kanallarıyla, PodBean ise barındırma opsiyonlarıyla dikkat çekiyor. Ortalama 5 dolar gibi bir fiyatla bu hizmeti edinebiliyorsun.

Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri
Pasif gelir elde etme yöntemleri

6- E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Kitaplar ardımızda bıraktığımız kalıcı eserlerdir. İlla basılı olmasına gerek yok. E-kitap okumak her ne kadar Türkiye’de henüz yurt dışındaki kadar yaygın olmasa da önemli bir kitlesi var ve günden güne popülerleşiyor. E-kitap yazmak için her şeyden önce iyi bir fikrinin ve hayal gücünün olması gerek. Hem içeriği zenginleştirmek hem de zaman zaman eserini okuyucu gözünden görebilmen için hayal gücü önemli.

 • Üstelik sayfa sayısının da bir önemi yok istersen 20 sayfalık bir kitap yaz istersen külliyat. Her detaya isteğine göre yön vermekte özgürsün. PDF olarak tek seferde yazdığın bir kitap sana uzun vadede pasif gelir sağlayabilir. Tek yapman gereken e-kitabını yazıp dijital ürün satılan platformlara yüklemek.
 • İşe kitabının taslağını ve bölüm başlıklarını belirleyerek başlayabilirsin. Gidişatta bazı detaylar değişebilir ancak sağlam bir taslağının olması sana hedeflerini hatırlatacak ve kaybolduğunu hissettiğin anlarda yol gösterecek.
 • Yazarken hataları görmek zordur. O sebeple kitabın bittikten sonra birkaç kez baştan sona tekrar okuman ve gerekli tashihleri yapman gerek.

Microsoft Word dosyasında çalışman sonrasında istediğin formata dönüştürmen konusunda sana esneklik sağlayacaktır. Ayrıca kitaba ekleyeceğin görsel argümanlar ve ses içerikleri okumayı kolaylaştırmakla birlikte kitabına özgünlük katabilir. E-kitabının satışı için hedef kitlene en uygun kanalları belirlemelisin. Yayınladıktan sonra da tanıtımını yapmayı ihmal etme.

Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri
Pasif gelir elde etme yöntemleri

7- YouTube Kanalı Açarak Para Kazanma

YouTube dijitalde en çok para kazandıran uygulamalardan bir tanesi. Dünya çapında 57,4 milyon kullanıcısı olan bir platform bu da demek oluyor ki çok çeşitli ilgi alanları olan devasa bir kitle. Yani iyi ve istikrarlı bir içerik stratejisiyle kendi nişini oluşturabilir ve yüklediğin videolarından düzenli bir pasif gelir elde edebilirsin. Ancak unutmamalısın ki izleyicisi kadar içerik üreticisi de çok fazla yani rekabet had safhada. İçeriğinin mevcut olan diğer içeriklerden ayrışması için özgün olması ve doğru başlıklarla yüklenmiş olması gerekiyor.

 • YouTube Trending alanından en çok tüketilen içeriklere göz atabilir ve içeriklerini buna göre belirleyebilirsin ya da her daim izleyicisi olan “How to” (Nasıl Yapılır?) gibi içerikler çekebilirsin.
 • Kanalının etkileşimlerinin artması için izleyicilerinin yorumlarını dikkate almalısın. Unutma gelirinde sadece izlenme sayısı ve süresi değil abone sayın ve yapılan yorumlar da belirleyici olacak.
 • https://www.youtube.com/watch?v=9trwy93lYE8

8- Stok Fotoğrafları Satarak Para Kazanma

Eğer fotoğraf çekme yeteneğine güveniyorsan galerinden çıkardığında pasif gelire dönüşebilecek fotoğrafların olabilir. Evet galerin dedik çünkü stok fotoğrafçılık sitesine telefonundan çektiğin iyi görselleri de yükleyebilirsin. Üstelik kazancın dolar bazında olacak. Öncelikle stok fotoğrafını yüklemek istediğin sitenin kalite standartlarını öğrenmek ve ne tür fotoğrafların daha popüler olduğunu anlamak için saha araştırması yapman iyi olur. Stok fotoğrafı yükleyerek para kazanabileceğin platformlar şunlar;

Hangisinde daha iyi satış yapabileceğini ölçmek için başlangıçta fotoğraflarının bölerek birden fazla platformu kullanabilirsin. Her birinde komisyon oranları, kullanım şartları ve kalite standartları değişir.

Pasif Gelir Oluşturmak

Eğer bu işi profesyonel olarak yapmaya karar verirsen telefonla başladığın yolculuğa kamera, ışıklandırma ve arka plan yatırımlarıyla devam edebilirsin. Stok fotoğrafçılığı yapan kişilerin bir araya geldiği topluluklara katılman da profesyonelleşme yolculuğunu destekleyebilir. Bu sitelerin her birinde öne çıkman için doğru anahtar kelimeler kullanmalı ve fotoğraflarını editoryal olarak desteklemelisin. Sonuçta buradan fotoğraf satın almak isteyen kişiler arama butonuna birşeyler yazıp gelecekler, seni bulmalarını kolaylaştıracak kelimeler seç.

 • Ticari amaçla satın alınan görseller en yüksek kazancı sağlar. Temanı belirlerken bunu göz önünde bulundurmak isteyebilirsin.
 • Eğer model kullandığın bir fotoğrafını yüklüyorsan fotoğraftaki kişinin rızasının olduğuna dair yazılı bir beyana ihtiyacın olur.

Stok Içerik Üreticiliği
Stok içerik üreticiliği

9- Print On Demand ile Para Kazan

Print on Demand yöntemiyle ürün tedariki, baskı aşaması ve sipariş takibi gibi karmaşık işlere hiç girmeden sadece tişört tasarlayarak para kazanmak mümkün. Sembolik olarak tişört dedik ama bez çantadan kupaya, etekten pantolona yaklaşık 150 çeşit ürün üzerine tasarım yapabilirsin. Üstelik bu satışı global arenada yaparak dolar üzerinden kazanç elde edebilirsin. Eğer tasarım yeteneğin yoksa Fiverr ve Bionluk gibi sitelerden destek alabilir ya da Canva’daki hazır şablonları kullanabilirsin. Tasarımını yaptıktan sonra mağazana sipariş aldığında kullandığın platform onu otomatik olarak müşteriye kargoluyor böylecek tüm eforunu tasarımına verme şansın oluyor. İster güncel olarak favori dizi/film replikleri kullanacağın bir yazı fontu seçip bastır ister detaylı veya minimal bir tasarım yap. Önemli olan dikkat çekmesi. Göz önünde bulundurman gereken detay ise tasarımının arka plana sahip olmaması. Yani dekupe etmen gerekir.

Bu iş için kullanabileceğin platformlar şunlar;

 1. Printful
 2. Printify
 3. Teespring
 4. Redbubble
 5. Spreadshirt
 6. Amazon Merch On Demand
 7. TeeChip
 8. Placeit
 9. Shopify
 10. Zazzle
 11. Basmatik
 12. Awkward Styles

Printful’a ücretsiz kayıt yaptırarak Etsy, Shopify ve Wix gibi global arenalarda satış yapabilirsin.

Ücretsiz kayıt yaptırarak 5 farklı mağazaya ürün ekleyebildiğin Printify’a 24.99 $ ödeyerek bu rakamı 10’a çıkarabilirsin. Ancak bazı dezavantajları var; her üretici aynı kalitede baskı yapmıyor ve iade konularında zorluklar yaşanabiliyor.

Pasif Gelir Kaynağı

Teespring, Etsy ve Shopify gibi pazaryerlerine entegre olmuyor. Teespring içerisinde satış yapabiliyor ya da sosyal medyaya entegre edebiliyorsun. İnternet üzerinde mağazanı yaygınlaştırmak istediğinde 11.99 $’lık bir ödemelisin. Kullanımı oldukça kolay olan Redbubble ile ürünlerini sadece platform üzerinden satabiliyorsun. Trafiği oldukça yoğun olan platforma kayıt olmak ücretsiz. Öne çıkmak için ürün açıklamalarını ayrıntılı yazman gerekiyor.

 • Yine e-ticaret ve sosyal medya entegrasyonları olmayan Spreadshirt ve Amazon Merch On Demand de öne çıkan platformlar arasında.
 • Eğer başlangıç için karar veremiyorsan ücretsiz birkaç platformda farklı tasarımlarla şansını deneyebilirsin.
 • https://www.youtube.com/watch?v=bOnqAhNHlHw

Sıkça Sorulan Sorular

 • Pasif gelir aktif gelir arasındaki fark nedir?

Aktif gelir gününü ya da saatlerini harcayarak verdiğin çaba karşılığında edindiğin gelirken, pasif gelir az çabayla otomatik para kazanman anlamına gelir. Yani pasif gelirde ilk adımda çaba harcarsın ve sonrasında çaba harcamayı bıraksan dahi kazanmaya devam edersin.

 • Pasif gelir elde edilen işlerde yaş sınırı var mıdır?

Pasif gelir elde etmek için bir yaş sınırı yoktur. Tek sorun pasif gelir elde edeceğin kanalların bir yaş sınırı koyup koymaması ile ilgilidir.

 • Pasif gelir kaynakları nelerdir?
 1. Araç ve ekipman satın alarak kiralamak
 2. İnternette ürün satmak
 3. Online kurs vermek
 4. Emlak yatırımları
 5. Borsa yatırımları
 6. Stok fotoğrafçılık
 7. Müzik satmak
 8. Blog yazmak
 9. YouTube videosu çekmek
 10. Danışmanlık vermek
 11. Uber şoförlüğü
 12. Arabanızı kiralamak
 13. Uygulama oluşturma
 14. İnternete video yüklemek,
 15. Ev eşyası kiralama
 16. Uygulama geliştirme
 17. Fon yatırımı
 18. Domain brokerliği
 19. Reklam alanı satışı
 20. Lisans satın alma
 21. Yazılım üretme
 • Pasif gelir nasıl elde edilir?

Pasif geliri finansal yatırımlarından, çeşitli ortaklıklarından ya da ilgi alanı ve yeteneklerinden elde edebilirsin. Yukarıdaki başlıklarda ilgi alanı ve yeteneklerini kullanabileceğin pasif gelir örneklerinden bahsettik.

 • Pasif gelir vergilendirmesi gerekir mi?

İnternet üzerinden kazandığın gelirler için vergi ödersin. Söz konusu yöntemlerle kazandığın gelirin vergisini ödemek için içerik üreticisi banka hesabı açmalısın. Yalnızca yüzde 15’lik bir gelir vergisine tabi olacaksın.

Özet

Tüm bu yöntemlerle başlangıçta piyasa araştırması ve yeteneklerini parlatmak gibi emek ve zaman harcaman gereken konular olsa bile belirli bir süre sonrasında yok denecek kadar az bir çabayla bile gelir elde ediyor olacaksın. Önemli olan hem keyif alabileceğin hem de seni en az yoracak yöntemi belirleyerek ilerlemek. Bu damlayan bir musluğun altına kova koymak gibi. Bir bakmışsın hiç beklemediğin bir anda kova dolmuş ya da susadığında imdadına yetişmiş.

4 Yorum "En İyi Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri 2023"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Avatar Of Furkan Kumkaya Furkan Kumkaya dedi ki:

  deneme yorum

Okumaya devam et

Paylaş
Index