OneForma

OneForma freelance olarak işler alarak ek gelir sağlayabileceğin bir platformdur. OneForma ana gelir kaynağı olarak değerlendirlemeyecek olsa da dolar kurunun bizim gibi olduğu ülkelerde asgari ücrete yakın paralar kazanbilmeni sağlayabilmektedir.

OneForma Nedir?

OneForma içerisindeki işler internetteki sistemsel altyapıların ihtiyaç duyduğu bilgilerin ve testlerin küçük işler halinde kişilere test ettirilmesidir. Kısaca yapay zekayı eğitiyoruz diyebiliriz. Bu küçük görevlere ise mikro-iş denir. Örneğin “Getir” uygulamasının yapım aşamasındayken One Forma’da ilan açtığını düşünelim. Bu ilanda Türkçe bilen kişilerin sipariş vermesini ve şu verileri tercih ederek bunu yapmasını isteyerek sistemin işleyip işlemediğini deneyimler.

 • OneForma’da teknik olarak bu tarz işlerin birincil kullanıcılara yaptırılmasıyla oluşur. İş başına ücretleri ise ortalama $3 ile $10 arasında değişen görevler vardır.
 • OneForma ile para kazanmaya dair her şeyi öğrenmeye başlayalım.
Oneforma Ile Para Kazanma
One Forma

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

OneForma ile Ne Kadar Para Kazanabilirsin?

OneForma ile para kazanmak için yükselen bir grafik düşünebilirsin. Sistem sana güvendikçe daha fazla kabul almanı sağlar ve daha fazla para kazanabilirsin. One Forma birincil bir iş tipi değildir. Daha çok boş zamanlarını paraya dönüştürmen için seçebileceğin harika bir yoldur. Başarılı bir profil oluşturup bir çok iş tipine yeterliliğin var ise ortalama ayda 30 saat çalışarak ortalama $300’a kadar getiri sağlayabilirsin. Tabi bu ileri bir seviyedir ama mümkün.

OneForma İle Para Kazanmak

Makul seviyelerde ise en esnek şekilde ayda ortalama $20 ile $80 arası kazanmak mümkün. Yan gelir arayanlar veya kendine ana gelir oluşturma konusunda imkanı olmayanların yararlanabileceği bir yapı söz konusu. One Forma’da Türkçe ve İngilizce bilmezsen, para kazanma şansın düşük. Nedeni ise işlerin İngilizce verilmesi (işi anlayacak kadar İngilizce yeterli) ve Türkçe gerektiren işlerin de olması. İngilizce olmadan para kazanabileceğin para kazanma uygulamaları da var elbette.

 • Türkçe’nin avantajı ise İngilizce ve diğer çok nüfuslu diller yerine Türkçe konuşan ve yazan bulmak daha zor. Bu sebeple özellikle çeviri işinde en çok para Türkçe bilenlere ödeniyor.
 • Ayrıca diğer para kazanma yöntemleri ile çalışan kişilere sorular sorabilir ve fikir edinebilmek için Digital Nomad Türkiye topluluğuna da katılabilirsin.
Oneforma Ile Para Kazanma
One Forma ile para kazanma

OneForma Yasal Mıdır?

OneForma, yasal bir platformdur. Dünyadaki neredeyse tüm ülkelerden üyesi bulunmaktadır. Pactera EDGE’nin tahmini yıllık geliri şu anda yıllık 327,2 milyon dolar olup yaklaşık 10 farklı şirketin çatı holdingi durumundadır. En önemli şirketlerinden biri de One Forma’dır.

Oneforma Ile Para Kazanma
One Forma ile para kazanma

OneForma Kayıt Olma?

One Forma kayıt olma evresi standart bir platform kaydından daha farklıdır. Bu fark sözleşmeler ve güvenlik açısındandır. Bu tip işleri yapan firmalar otomatik bir kullanıcı sözleşmesi imzalatırken, One Forma’da gerçek imzanı dijital olarak imleç ile çizerek imzalarsın. Ardında da senin için standardın dışında sorular içeren bir anket gelir ve onu da eksiksiz tamamlaman gerekir.

Word Image 32
one forma dil sınavı

OneForma Login

Ardından sana bir de telefon onayı gönderilir. Bu onayda bittikten sonra sistemin içinde hareket etmeye başlayabiliyorsun. Sistem, kayıt olduktan sonra sana işler verebilmek için bazı sertifikaları tamamlamanı ister ama bu konuya aşağıda değineceğiz. Şimdilik yapman gereken en önemli şey ana sayfa ekranındaki anadil sınavını geçmek olacaktır.

 • Bir dilin anadilin olduğunu beyan ettiğinde bunu kanıtlaman gerekiyor. Dil sınavından en az %70 yeterlilik alamayan bir kimse One Forma’da iş alamıyor ve tek hakkın var.
Word Image 33
one forma kayıt

OneForma İş Tipleri

OneForma’da gizli bir örgütün içine girer gibi bir girişten sonra iş tiplerindeki anlık iş ilanlarını görürsün. İş tiplerinden önce bu kadar kasıntı bir yapının bulunmasının sebebini anlaman gerekiyor. One Forma hazırlık aşamasındaki veya geliştirilmeye devam eden halihazırda kullanılan birçok yazılımın sistemsel verilerini seninle paylaşır. Onlara şeffaf bir şekilde sonuç verebilmen için seninle bu geliştirmeleri paylaşırlar.

 • Her iş başvurusu esnasında da ufak bir teste girersin.
 • Bu testler sistemin sana güvenmesini sağlayıp iş alma şansını artırır.
 • Birçok kural vardır.
 • İş esnasında sessiz yerlerde olman, bilgisayardan yapılan işlerde başkalarının bu yaptığın işi görmemesi vb. uyarılar bulunur.
Word Image 52
one forma iş tipleri

Mantığı oturttuysak iş tiplerini de yakından inceleyelim;

Data Collection (Veri Biriktirme):

Veri biriktirme işler eskiden daha fazla olsa da günümüzde bu işler pek yok. Bu alanda en kolay yapılan işlerden biri veri biriktirme oluyor. Sana verilen küçük işleri yaparak deneyimlerin ile sistemin bilgi toplamasını sağlarsın. Kısa süreli işlerdir. Yarım saatlik bir işten ortalama $3.5 ile $7 dolar arasında kazanabilirsin.

Transcription (Transkripsiyon / Sesleri Yazya Dökme):

Trasnkripsiyon işleri One Forma’da iş alma açısından ara sıra gelen işler kategorisindedir. Veri biriktirmeye göre daha fazla iş gelir. İşin mantığı ise sesli yapıları ya dijital olarak ya da elle yazmanı isterler. Bunlardaki amaç sesli yanıt ve algı sisteminin başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığnı anlamaktır (Siri, Google sesli arama gibi düşünebilirsin). Bu dijital işlerdir.

 • Elle yazdırma ise duyduklarının veya metinlerin el yazısı ile entegrasyon çeşitlerini artırmak içindir.
 • Yazıları otomatik dijitale aktarma ve görsel çeviri araçları için el yazısı seçeneklerini artırma amacı vardır.

Judjing/Grading (Değerlendirme ve Derecelendirme):

Değerlendirme ve derecelendirme bir iş üzerine kullanıcı deneyimini ölçtürmeye yöneliktir. En fazla işi alabileceğin alanlardan biridir. Ağırlıklı olarak AppStore ve Google Play’de listelenecek olan programların testlerini yapmanı isterler

Translation (Çeviri)

 • One Forma çeviri işleri en fazla olan iş tipidir. Çevirmen sayısı az olduğu için daha fazla iş alma şansı bulunur.
 • Gelirleri ise İngilizce’de 0.05 dolar iken Türkçe çeviri işlerinde bu fiyat 0.14’e kadar çıkabilir.
 • Çünkü sistemde az bulunduğun için daha değerli olursun.
Word Image 34
one forma translation

OneForma Ne İşe Yarar?

Çeviri işlerinde Türkiye’de de hizmet vermek isteyen websiteleri ve uygulama altyapılarının çevirilerini yapman istenir. Otomatik çevirilerin tam olarak karşılamadığı alanlarda elle çeviri yapılması daha profesyonel bir görünüm sağlar.

 • Bu işleri birden fazla kişi alabildiği için aldın aldın şeklinde düşünmene gerek yok.
 • Çünkü tek kaynağa güvenmek yerine bir işi briden fazla kişiye yaptırıp karşılaştırmayı tercih ediyorlar.

OneForma UHRS nedir?

UHRS, ücret karşılığında kitle kaynak kullanımı topluluğumunun bir parçası olabileceğin çevrimiçi bir platformdur. Açılımı Universal Human Relevance System’dir(Evrensel İnsan Uygunluk Sistemi). UHRS işlerinde arama motorlarındaki testler için Google ve Microsoft temelli işler verirler. Hangi dildeki işe katılmak istersen o dilin yeterlilik sertifikası dışında bir sertifikaya ihtiyacın yoktur. Normal One Forma çalışmanı yanı sıra çok çeşitli proje ve görevlerde yer alabilirsin. UHRS işlerinin faydaları ise şunlardır;

 • Ek gelir
 • İstediğin zaman, istediğin yerden çalışma
 • Katılmak için belirli bir beceri setine ihtiyacın yok
 • İlk katılım hızlıdır ve yerel arama alaka düzeyi, resim etiketleme ve daha fazlası gibi görevlere ve yeni işlere erişimin olur.

UHRS hesabnı ve iş başvurunu One Forma anasayfasının sağ üst kısmındaki “UHRS” sekmesinden yapabilirsin.

Word Image 35
Uhrs nedir

OneForma Sertifikaları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

One Forma içerisinde kazandığın sertifikalar ve deneyimler kadar “Badge” yani etiket kazanırsın. Her etiketin kendi puanı vardır ve bu puanlar ile seviyen artamaya devam eder.

 • Sertifikaların önemi ise iş kabulleri için gerçerli olmalarıdır.
 • Her istenen sertifika belirli şeyleri senden isteyeceklerini gösterir.
 • Bu sebeple seviyene göre daha çok kazanabilir ve daha kolay iş kabulü alabilirsin.
Word Image 36
one forma dil testleri

OneForma Ne İçin Kullanılır?

Bu sertifikaların en önemlileri dil yeterlilik setifikalarıdır. Bunları gerçek manada biliyorsan alabilirsin. İşin içine başka şeyler katmak istersen sistemin bunu anlamak için ilginç testleri olduğunu ve süresiz uzaklaştırma alıp bir daha iş yapamayacağını bilmelisin. Seviyesi ilerlemesi için “Certifications and Surveys” yani “Sertifikalar ve Anketler” kısmındakilerden sana uyanlara katılabilirsin. Kazandığın bütün sertifikalar ve puanlar seviyene yansıyarak profilinde görünürler. Toplam puanlarını oradaki listeden takip edebilirsin.

Word Image 37
one forma sertifikalar

Topluluk

Topluluk kısmı bugüne kadar sorulmuş tüm soruların topluluk deneyimleri ile cevaplanması ile oluşmuştur. Burada kendini tanıtabilir diğer üyelerle tanışabilir ve bilgiler alabilirsin. Platformda daha hızlı ilerlemek için topluluk kısmındaki yazılara göz gezdirebilirsin.

Word Image 38
one forma topluluk

Ödeme Alma Yöntemleri

Öncelike One Forma en başta bahsettiğimiz gibi ana gelir değil yan gelirdir. Bu sebeple büyük gelirler beklemeyin. Ödeme yöntemleri olarak ise Payoneer, Paypal kabul ediliyor. Direkt banka hesabına aktarım yok. Payoneer kullanmak en mantıklısıdır ki zaten Türkiye’de Paypal kullanılamadığı için mecburiyetimiz var. Payoneer hesap açmak oldukça basit. Ayrıca Payoneer içinde sanal kart yada eve istenebilen hesap kartı isteyebilir harcamalarını ondan yapabilirsin. Kendi bankana aktarırken komisyon ödemek yerine bu şekil kullanım daha mantıkı.

 • One Forma’nın ödeme döngüsü ise minimum $10 kazanç sağladığınızda başlar.
 • Ödeme miktarı bunun altında ise ödeme alamazsın.
 • Her ay düzenli olarak ödemeler yapılır.
Word Image 53
one forma para çekme

Sıkça Sorulan Sorular

 • One forma gelirleri için vergi ödemek gerekir mi?

One Forma senin için herhangi bir vergi kesintisi yapmadan ödemeni yapar. Sonraki kesintiler ise Payoneer veya Paypal’den banka hesabına aktarırken olabilir. Bunlar yerine devlet ile senin aranda olan bir vergi durumu vardır. Gelir beyanına göre vergilendirme yapılır.

 • Proje ile ilgili bir sorun olduğunda kiminle iletişime geçebilirim?

Proje başlangıcında bu ayrıca belirtilmedi ise One Forma ile bu konuda görüşerek ilgili kişi ile iletişime geçme talebi oluşturabilirsin. Her ne kadar sık sık problem yaşanan bir yapı olmasa da hemen iletişime geçmekten çekinmemelisin. Çünkü senin için de oldukça zaman kazandıracaktır.

 • One Forma benzeri başka platformlar var mı?

One Forma ile en çok benzeyen uygulama “Appen” olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamada “Veri Biriktirme” işleri daha fazla bulunabiliyor. Bu ve benzeri uygulamalar üzerine olan incelememiz için para kazandıran uygulamalar yazımıza bakabilirsin. Tüm iş fikirleri için de listemize bakabilirsin.

 • One Forma’daki işler için ne kadar zaman ayırmak gerekir?

One forma işleri genel olarak günde maksimum 2 saatini alacak işler şeklinde devam etmektedir. Çoğunlukla da işi yapacağın saati sen belirlersin.

 • One Forma’ya ait mobil uygulamaları var mı?

One Forma bazı işlerini yaptırmak için mobil uygulamaları kullanmanı istiyor. Bu uygulamaları ise Google Play ve App Store kullanarak ücretsiz bir şekilde kolayca indiribiliyorsun. Uygulamaların içerisnde iş başvurularını takip etmek için de kısımlar bulunuyor.

Özet

İş almak için bekleme süreleri eğer senin için farketmeyecek ise One Forma güzel bir yan gelir kapısı olabilir. Bazen işlere kabul alma süreleri oldukça uzayabilmektedir. Bu sebeple acele para kazanma fikriniz varsa size uymaz. One Forma’nın en iyi yanları, fiyat performans olarak oldukça tatlı gelirler kazanmanı sağlar. Heryerden bu işleri yapabilirsin. Ödeme alma konusunda sorun yaşamazsın. İnternete bağlı olduğun sürece online para kazanma yöntemleri arasında en kolay olanlarındandır. One Forma’nın kötü yanlarından biri ise devamlılık olmamasıdır. İş bekletmeleri başlangıçta oldukça uzamaktadır. Bir de nadir de olsa telefon görevlerinde kullanılan uygulamalarda sorunlar çıkabilmektedir.

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…