Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma Yolları 2023

Son Güncelleme: 01/17/2023

Eğitimin sürekli birçok sebeple sekteye uğradığı bu yıllarda bireysel çözümler bulmak bu yılları değerlendirmek için oldukça önemli. Kendi yeteneklerin doğrultusunda freelance bir düzen oluşturman uzun vadede pek çok ek yetenek ve network kazanmanı sağlayacak ve mezuniyetinden sonra da kazanmaya devam edeceksin.

Bu yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 1. Blog yazarak para kazanma
 2. Çevrim içi anket yanıtlayarak para kazanma
 3. Serbest yazarlık yaparak para kazanma
 4. Görevleri yerine getirerek para kazanma
 5. Amazon MTurk ile para kazanma
 6. Seslendirme yaparak para kazanma
 7. Stok fotoğraflarıyla para kazanma
 8. Sosyal medya hesapları yöneterek para kazanma
 9. Ödev yaparak para kazanma
 10. YouTube’dan para kazanma
 11. Tasarım yaparak para kazanma
 12. Alışveriş yaparak para kazanma
 13. Gizli müşteri olarak para kazanma

Öğrenciler için İnternetten Para Kazanmanın 13 Yolu

Zamanla iş yapış biçimleri değişti ve pek çok online iş fırsatı doğdu. Üstelik bunların pek çoğunu yapmak için 4 yıl okumak gibi zorunluluklar yerini birkaç aylık kurslara, yeteneğe ve istikrara bırakıyor. Pasif gelir yöntemleri ararken ise iş türlerine farklı bakmak gerekiyor. Evet, yetenek ve ilgi alanları kişiden kişiye göre değişiyor. Bu yüzden serbest yazarlıktan seslendirmeye, stok fotoğrafçılığına ve hatta sosyal medyaya dek pek çok konuyu araştırdık.

Öğrenciler Için İnternetten Para Kazanma
Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Para kazanmanın yollarından önce mutlaka bilmen gereken şey kendine yatırım yapman. Öğrencilik zamanları kendine yaptığın katkıların en hızlı oturacağı ve en uzun vadeli olarak sana gelir elde etme yolunda yardımcı olacağı şeylerden biridir. Gezerken Kazan’da anlattığımız bütün işleri yapmak için en önemli 3 koşul var:

 • İngilizce bilmek
 • Girişken ve özgüvenli olmak
 • Çalışkan olmak

Bu özellikleri kendine edinmek için ise sana nasıl yapabileceğini anlatan ve ardından harekete geçmeni sağlayacak olan Bunguo ile tanışmanı istiyoruz. Bunguo ile şunları yapabilirsin;

 • Yurtdışında eğitim alma
 • Online olarak yurtdışından eğitim alma
 • Turist vizesi alabilme
 • Uluslararası burs şansı
 • Yüksek eğitim fırsatları
 • Dil okulları
 • Kariyer imkanları

Tüm bunları yapabilmek için Bunguo’ya sitemiz üzerinden gittiğinde sana özel 100 Euro’luk bir indirim tanımlanacak. Uzun vadede hayatında önemli farklar yaratacak olan bu deneyimi mutlaka edinmelisin.

1- Blog Yazarak Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yollarından biri blog yazarak para kazanma. İster ders notlarını paylaşmak veya öğrendiklerini anlatmak için istersen ilgi alanların hakkında yazmak için blog açabilirsin. “İyi ama blog nasıl açılır?” sorusu zihninde yankılanmaya başladıysa devam edelim. İsim alma, hosting satın alma ve WordPress site kurma gibi 7 kolay adımda blog sahibi olabilirsin. Öğrenciler için internetten para kazanma yöntemlerine başlamadan önce iyi bir içerik planı oluşturmalısın. Diyelim ki senin gibi internet üzerinden öğrencilerin yapabileceği işleri araştıran bir kitleye hitap etmek istiyorsun. Bu alanda edindiğin tecrübeleri samimi bir dille paylaşabilirsin.

 • İçerik planında tecrübelerini aktardıktan sonra ise okuyucuların için yeni yollar keşfederken kendi gelir kaynaklarını da artırabilirsin.
 • Tecrüben yoksa da dert değil. Araştırılıp anlatılmayı bekleyen pek çok konu var.
 • Örneğin gluten hassasiyetin vardır ya da gastronomi okuyorsundur glutensiz hayata dair yazılar kaleme alabilirsin.
 • Ya da iç mimarlık okuyorsundur ev/ofis/mekan dizaynına dair püf noktalar paylaşabilirsin.
 • Emin ol hemen her alanda kendine kitle yakalayabilecek iyi konular var.

Blog Yazarak Para Kazanma
Blog yazarak Öğrenciler için internetten para kazanma

İnternet Üzerinden Para Kazanma

Blogun aynı zamanda kişisel markanı temsil edeceği için bazı konulara özen göstermelisin. Domain seçerken, seni ve yazdığın konuları temsil edecek kapsayıcı bir seçim yapmalısın. Kolay hatırlanabilmek için kısa bir isim seçmen ve kafa karışıklığı yaratabilecek benzerliklerden kaçınman akıllıca olur. Ücretsiz domain almak için WordPress.com ve Blogger.com’u kullanabilirsin ancak bu seçenekte sitenin uzantısını taşıman gerekir. (Örn: ogrenciisleri.wordpress.com) Blog yazarken samimi bir yazı stili belirlemeli ve anahtar kelime seçimini doğru yapmalısın. Çok uzun paragraflardan oluşan yazılar okuyucuları kaçırabilir bu sebeple uzun bir konuyu anlatsan dahi paragrafları bölerek ya da maddelendirerek ilerlemelisin. Google maksimum iki buçuk satırlık bir paragrafı uygun buluyor.

 • Önemli kelimeleri kalınlaştırman ve anlatımında infografilere yer vermen de yazını okunabilir kılacaktır. Yazının üzerinden bir iki kez geçerek rötuş yapmak da yine önemli bir detay.
 • SEO konusunda kendini yeterli hissetmiyorsan sadece 70 TL’ye toplamda 9,5 saatlik bir online kurs alarak bu işi çözebilirsin.
 • Ya da sadece birkaç keyword girerek yapay zekayla SEO uyumlu yazılar yazabilirsin. Rytr, Article Forge gibi uygulamaların ücretsiz deneme sürümleriyle neler yapabileceğine bir göz atmanı tavsiye ederiz.
 • Eğer daha uzun vadeli ve tamamen ücretsiz bir yapay zeka desteğine ihtiyacın varsa elbette adres ChatGPT. Herkesin diline dolanan bu yapay zeka uygulamasında bir sohbet penceresinde sorularını soruyorsun.
 • Hemen her konuda bilgisi olan ChatGPT ise sana Google’da en az birkaç kaynak dolaşarak edinebileceğin bilgileri bir bütün olarak sunuyor. Üstelik editoryal anlamda da oldukça başarılı.

Bu gibi Öğrenciler için internetten para kazanma yöntemleri ile blog ziyaretçilerini artırdığında Google reklamları alarak ve affiiliate marketing ile blogunda markaların ürünlerini tanıtarak kazanç sağlayabilirsin. Blog açmak aynı zamanda en mantıklı pasif gelir yöntemlerinden de biridir.

2- Çevrim İçi Anket Yanıtlayarak Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma

Öğrenciler için iş ararken para kazandıran uygulamalardan söz etmemek olmaz. Öğrenciler için internetten para kazanma yaygın kullanılanları anket yanıtlayarak para kazandıranlar. Nihayetinde geleceğin ekonomisinde önemli bir yeri olacak olan gençlerin eğilimleri markalar için takip edilmeye değer ki özellikle Z kuşağının başrolde olduğu araştırmalar oldukça merak uyandırıyor. Kullanıcılarını 10 dolarlık bir bonusla karşılayan Swagbucks, en popüler anket uygulamalarından biri. Swagbucks’a kayıt olmak için yaşın, gelirin ve ilgi alanların gibi temel bilgilerin yer aldığı bir profil oluşturuyorsun. Uygulama seni uygun anketlerle eşleştirirken bu bilgileri kullanıyor. Bazı anketlere katılmak için ön yeterlilik sorularını yanıtlaman isteniyor ve eğer yeterli bulunmazsan diskalifiye edilebiliyorsun. Hesabına her gün yeni anketler tanımlanıyor.

Swagbucks’ta 3 farklı anket seçeneği mevcut;

 1. Altın anketler
 2. Peanut lab anketleri
 3. Günlük anketler

Kazancı en yüksek olan seçenek elbette altın anketler. 5-15 dakika arasında yanıtlayabileceğin bu anketlerle 20 ila 500 SB kazanabiliyorsun. Peanut lab anketlerinde tercihlerine göre kazanıyorsun. Günlük anketlerde ise her soru 1 SB değerinde. Uygulama içerisinde arama yaparak, alışveriş yaparak ya da reklam izleyerek para kazanma seçenekleri de mevcut.

Swagbucks Para Kazanma
Swagbucks Öğrenciler için internetten para kazanma

3- Serbest Yazarlık Yaparak Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yöntemlerinden biri de serbest yazarlık. E-ticaret sitelerindeki ürün açıklamalarından, bir marka için bülten hazırlamaya, biri için blog yazmaya ya da haber sitelerine freelance içerik oluşturmaya kadar pek çok şey yapabilirsin serbest yazar olarak. Eğer iletişim fakültesinde okumuyorsan ya da bu alanda tecrüben yoksa Udemy’den kurs alabilir ve örnek yazıları inceleyerek kendi kendine pratik yapabilirsin. İyi bir yazı yazabilmek için çok fazla okuma yapmalısın. Ve bir konuya ne kadar hakimsen o kadar iyi içerik çıkar ortaya. Verilen briefler doğrultusunda iyi içerikler oluşturman işin devamlılığı açısından önemli.

 • Armut, Upwork, Fiverr, Bionluk ve LinkedIn gibi platformlardan serbest yazarlıkla ilgili ilanları takip edebilirsin.
 • Bu freelancer sitelerinde yazdığın yazılar üzerinden değerlendirilirsin ve olumlu değerlendirmeler sana daha çok iş olarak geri döner. Ne kadar kazanacağın hangi işlere başvurduğuna göre değişir.
 • Tecrüben ve sitedeki puanın arttıkça gelirin de artacaktır.

Yazarlık Yaparak Para Kazanma
yazarlık yaparak para kazanma

4- Görevleri Yerine Getirerek Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanmanın bir diğer yolu Clickworker. Üstelik para kazanmak için sadece dijital görevleri yerine getirecek bir bilgisayarının olması yeterli. Görevleri anlayacak ve yerine getirebilecek kadar İngilizce bilgin olması da zaman kazandırır. Ancak yoksa da dert değil translate kullanarak ilerleyebileceğin pek çok görev var. Uygulamaya ne kadar vakit ayıracağın ve hangi görevleri tercih edeceğin kazancında belirleyicidir. Ne zaman ve ne kadar çalışacağına sen karar vereceksin ancak deadline’lar konusunda hassas olmalısın. Başvurabileceğin görevler yeterlilik değerlendirmelerine, tamamladığın görevlere verilen puanlara ve dil becerilerine göre değişir.

 • Kayıttan sonra değerlendirmeler bölümüne (soldaki menü panelinde) giderek görevleri nasıl tamamlaman gerektiğini öğrenebilir ve bazı görevlerde ön koşul olarak sunulan yeteneklerini test edebilirsin.
 • Hangi göreve ne kadar ödeme yapılacağını önden görebiliyorsun. Az zaman ayırabileceğin dönemlerde mikro ölçekteki görevleri tercih ederek dakikalar içerisinde tamamlayabilirsin.
 • Ödeme almak için Payoneer hesabı açman gerekir.

Dijital Işlerden Para Kazanma
dijital işlerden para kazanma

5- Amazon MTurk ile Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Öğrenciler için internetten para kazanma yöntemlerinden Amazon’un kitle kaynak kullanım programı olan MTurk’e başvururken mail, adres gibi basit bilgiler yeterli oluyor. Başvurunu tamamladıktan sonra görevleri görebiliyorsun ancak değerlendirme sürecin tamamlanmadan başvuramıyorsun. Hesabın onaylanması maksimum 3 iş günü sürüyor. Bazı görevler ise kilitli kalıyor ta ki sen kendini ispatlayana kadar. Burada veri girişi ve transkripsiyon gibi birçok çevrim içi iş fırsatı bulunuyor. Oluşturulan sanal görevler “HIT” olarak adlandırılıyor. Bir HIT’i açtığında yukarıda bir sayaç başladığını görüyorsun. Bu sayaç görevi tamamlaman gereken süreyi işaret ediyor. Eğer görevi zamanında bitirmez ya da hatalı tamamlarsan görevi oluşturan kişi çalışmanı reddedebiliyor.

 • Başlangıçta düşük ücretlerle başlayıp yeterli tecrübeyi kazandıktan sonra 50 dolara kadar kazandıran işlere erişebiliyorsun.
 • Bu programda Amazon iki şekilde ödeme yapıyor. Ya ABD banka hesabına transfer edebiliyor ya da hediye çeki olarak alıyor ve Amazon alışverişlerinde kullanarak ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsun.

Amazon Mturk Ile Para Kazanma
Amazon MTurk ile Öğrenciler için internetten para kazanma

6- Seslendirme Yaparak Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma

Sırada öğrenciler için internetten para kazanmanın keyifli bir yolu var. Eğer güzel bir sesin varsa ya da sesini iyi kullanabildiğini düşünüyorsan seslendirme yaparak para kazanabilirsin. Sesini kullanmayı bilmiyorsan da öğrenmek için eğitim alabilirsin. Ortalama 2-4 saat arasında alacağın online bir eğitimle hem ses nefes egzersizleri yaparak sesini açabilir hem de seslendirme tekniklerini öğrenebilirsin. Yolun sonunda sektöre dair uzmanlarından edineceğin bilgi de var. Podcast seslendirme, video oyun seslendirme, reklam metinleri ya da diğer seçenekler. Ek olarak YouTube’da da doğru ses tonunun nasıl bulunabileceği ve seslendirmeyle ilgili kendini geliştirebileceğin içerikler bulabilirsin.

 • Hangi alanda kendine güveniyorsan kayıt olduğun freelancer sitesinde yeteneğini ve yapabileceklerini net bir şekilde ifade ederek ilan açabilirsin.
 • Eğer İngilizce de şansımı denemek istiyorum diyorsan Upwork ve Fiverr’ın yanı sıra Voice Bunny ve Voiver gibi platformlara göz atabilirsin.
 • Voice Bunny dünyanın her yerinden seslendirme sanatçılarının bulunduğu bir stüdyo. Kayıt aşamasının akabinde bir test kaydı gönderiyorsun. Kalite standartlarını karşıladığında ise kabul alıyorsun.
 • Deneyimine göre kendi ücretini belirlemekte özgürsün. Teklifler mail yoluyla iletiliyor ve onaylanan her kaydında ödemeni alıyorsun.
 • 50 bini aşkın global markanın bulunduğu platformda uygulama seslerinden anonslara kadar pek çok seslendirme seçeneği bulunuyor. Ödemeler Payoneer hesabına dolar olarak yatıyor.

Voiverda ücretsiz kayıt olmak dışında bir avantaj daha var. Yaptığın işler üzerinden hiçbir komisyon kesilmiyor ve ilanını açarken fiyatını euro üzerinden sen belirliyorsun. Platform üzerinden Türkiye’den verilen ilanların bazıları şöyle;

Seslendirme Yaparak Para Kazanma
Seslendirme yaparak para kazanma

7- Stok Fotoğraflarıyla Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Eğer kamerası iyi bir telefonun ya da fotoğraf makinen varsa çektiğin fotoğraflarla yani stok fotoğrafçılık ile Öğrenciler için internetten para kazanmak mümkün. Halihazırda bir arşivin varsa kullanabilirsin de. Başlamadan önce fotoğraflarını yüklemek istediğin stok fotoğrafçılık sitesinin kalite standartlarını ve en çok satılan fotoğraflarını araştırman faydalı olur. Fotoğraflarınla gelir elde edebileceğin platformlar şunlar; Shutterstock, Adobe Stock, iStock by Getty Images, DepositPhotos ve Pond5. Bunlardan biri ya da birkaçı ile başlayabilir ve sana en uygun olanıyla ilerleyebilirsin.

 • Stok fotoğrafçılığı yapan profesyonellerin bir araya geldiği Telegram ya da Facebook gruplarına katılarak onların tecrübelerinden yararlanabilirsin.
 • İş sadece iyi fotoğraf çekmekle bitmiyor, fotoğrafının erişiminin yüksek olması için doğru anahtar kelimeler seçmeli ve detaylı açıklamalar yazmalısın.
 • Ticari amaçlı kullanmak üzere indirilen fotoğraflarından daha yüksek ödeme alırsın. Ayrıca eğer fotoğrafında model kullanırsan fotoğrafta yer alan kişinin yazılı beyanını sunman gerekir.

Stok Fotoğrafçılık Ile Para Kazanmak
Stok fotoğrafçılık ile para kazanma

8- Sosyal Medya Hesapları Yöneterek Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Z kuşağının sosyal medya kullanımı konusundaki başarısı tartışmasız. Çoğu orta yaş ve üzerindeki işletme sahibinin sosyal medya hesapları da istenen performansı göstermiyor. Bu fırsatı değerlendiren yetenekli bir sosyal medya yöneticisi bugün freelancer olarak 10 bin TL’yi aşkın kazançlara ulaşabiliyor. Ki bizzat Google’ın yayınladığı bir araştırmaya göre artık sosyal arama trendi başladı. İnsanlar plan yaparken ya da ürün araştırması yaparken direkt olarak sosyal medya hesaplarını kullanıyor. Dolayısıyla göz ardı edilemeyecek bir para getirme potansiyeli var sosyal medyanın. Sen de eğer sosyal medya kullanımı konusundaki yeteneğine güveniyorsan ya da bu alana ilgi duyuyorsan bu işi freelance olarak yapabilirsin.

 • Eğer yeteneğini geliştirmek ve sosyal medyanın dinamiklerine daha çok hakim olmak istersen Udemy kurslarına bir göz atabilirsin.
 • Post ve story tasarımlarını Canva’da ücretsiz olarak yapabilirsin. Burada bulunan hazır şablonları düzenleyebilir ya da ilham alabilirsin. İşin büyük bir kısmı tasarım gibi görünse de öyle değil.
 • Sosyal medya metinlerini doğru kurgulamak da oldukça önemli. Keyword kullanımı, hashtag seçimi ve etkileşimi artırmaya yönelik call to action söylemleri.
 • Tabii bunlarla da bitmiyor. Düzenli içerik paylaşmalı ve prime time’ı tutturmalısın. Bunun için o saatte online olmana gerek yok, artık pek çok sosyal medya platformunda zamanlama seçeneği var.

ABD’li marka danışmanlık şirketi CoSchedule’nin yaptığı araştırmaya göre genel olarak sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi günler Pazartesi, Çarşamba ve Cuma, saatler ise 08.41, 15.15 ve 19.00. Ancak hesabın takipçi kitlesine göre değişedebilir. Biraz gözlem yaparak etkileşim potansiyeli yüksek saatlerin hangileri olduğunu belirleyebilirsin. Eğer çalışacağın kurumun Sendible gibi sosyal medya zamanlama platformlarında üyeliği varsa tüm sosyal medya hesaplarını tek bir pencereden yönetebilir ve zaman kazanabilirsin. Indeed, Kariyer.net, Armut.com, LinkedIn gibi sitelerden güncel sosyal medya yöneticisi ilanlarını takip edebilir ya da Fiverr ve Upwork’ten ilan açabilirsin.

Word Image 20

9- Ödev Yaparak Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Bazı öğrenciler ödev yapma konusunda başarılı olamıyor ve ailelerinden de yeterli desteği alamadığı için bu bir kısır döngüye dönüşüyor. Bazı üniversite öğrencileri ise ya sadece diploma almak için okuyor ya da okurken part-time çalıştığı için tez yazacak vakit bulamıyor. İşte tam da burada ödev yaptırma ihtiyacı devreye giriyor. Ödev yaparak Öğrenciler için internetten para kazanmak için Kompika’da açılmış pek çok ilan var. Sen de burada hangi alanlardaki ödevleri yapabileceğine, ne kadar sürede teslim edebileceğine ve talep ettiğin ücrete yer verdiğin bir ilan açabilirsin. Mevcut yaptığın ödevlerden bir portfolyo hazırlaman da dikkat çekecektir.

 • Facebook veya Tumblr gruplarına dahil olarak iş alabilir ya da Instagram ve Twitter üzerinden duyuru yapabilirsin.
 • Üniversite öğrencilerinin tezlerini yazabileceğin gibi ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ödevlerini de yapabilirsin.
 • Ödev yaptırmak konusundaki talep hiç de azımsanacak gibi değil, yani öğrenciler için internetten para kazanmanın mümkün olduğu bir alan.

Word Image 21

10- Sosyal Medyaya İçerik Üreterek Para Kazanma

Öğrenciler için iş ilanları kovalamaktan daha kazançlı olan bir diğer yol elbette sosyal medya. Birçok içerik üreticisinin ana gelir kaynağı olan sosyal medyadan biraz çabayla Öğrenciler için internetten para kazanma yöntemi ile para kazanabilirsin. Instagram, Facebook, Telegram, TikTok, Twitch, YouTube, Twitter… Günü kurtarmakla kalmayıp düzenli gelir elde edebileceğin pek çok mecra var. Üstelik çoğu dolar üzerinden ödeme yaptığı için TL’ye çevirdiğinde giderlerinin önemli bir kısmını karşılayacaktır. Burada dikkat etmen gereken şey her bir sosyal medya platformunun farklı bir dinamiğe sahip olduğu gerçeği. Yani genelde kullanıcılar Twitter’ı günün son dakika gelişmelerini takip etmek ya da bilgi edinmek, TikTok’u eğlenceli içerik tüketip gülmek ve Instagram’ı ise sosyal çevresine dair info toplamak ve sosyalleşmek için kullanır.

 • Tüm platformların dili ve kullanım biçimleri farklıdır. Diğer bir deyişle kendine has bir ruhu var. Bu noktada doğru gözlemler ve araştırmalar yapman başarıya giden yolu kısaltacaktır.
 • Ancak elbette bunun için biraz emek harcamalısın. Şans eseri oldukça sevilen ve beklenmedik kazançlar getiren içeriklerin de olabilir.
 • Öncelikle bu işin anahtarı düzenli ve tutarlı içerikler üretmek.
 • Belki okuduğun alanla ilgili paylaşımlar yapabilirsin, gezdiğin farklı yerleri, varsa spesifik yemek tariflerini ya da hayatını kolaylaştıran ipuçlarını sosyal medya içeriğine dönüştürebilirsin.

Hobilerin ve yeteneklerine göre doğru bir içerik stratejisi oluşturduktan sonra yüklemeden önce video içerikler için temel seviye de olsa kurgu yapman iyi olur. Takipçilerinle interaktif bir iletişim kurman kazancın üzerinde belirleyici olacaktır. Mesela sonraki içeriğin konusunun ne olmasını istediklerini onlara sorabilir ya da bazı konularda görüşlerini yazmalarını isteyebilirsin.

11- Tasarım Yaparak Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Tasarım öğrenciler için internetten para kazanmayı sağlayabilecek bir yetenek. Fiverr, Upwork ve Bionluk gibi freelancer sitelerinde logo tasarımından sayfa tasarımına, video düzenlemeden katalog yapmaya kadar pek çok iş var. Halihazırda freelance iş deneyiminiz olmasa bile birkaç aylık online kurslarla hızlıca öğrenebilir ve iyi bir seviyeye gelebilirsiniz. Mesela Udemy’den Canva ile Grafik Tasarım kursu alarak ücretsiz araçları nasıl profesyonel bir şekilde kullanabileceğini öğrenmenin yanı sıra ileri seviye Canva Web 2 aracının kullanımını keşfedebilirsin. Ya da Photoshop, Illustrator ve Indesign programlarını kullanmayı öğrenebilir ve bu kapsamda istenen ödevleri portfolyo olarak sunabilirsin. 8,5 saat uzunluğunda bir hazır video içeriğinin sonunda bitirme sertifikası da alacaksın.

 • Kursların genelinde ömür boyu tam erişim ve pek çok indirilebilir kaynak sunuluyor. Yani kurs akabinde bilgilerini tazelemek istediğinde tekrar tekrar erişebiliyorsun. Hemen hemen tüm programların ücreti 100 TL’nin altında.
 • Freelance kariyerini Fiverr ya da Upwork üzerinden kurmak istersen ödemelerini Payoneer hesabıyla dolar olarak alabilirsin. Bionluk’u tercih edersen de istediğin banka hesabına TL olarak ödeme alabilirsin.
 • Tasarımcılar için bir başka fırsatsa print on demand. Bu yöntemle ürün tedariki, sipariş yönetimi ve baskı gibi külfetli aşamaları pas geçerek tasarladığın ürünü satabiliyorsun.
 • Bu ürün tişört, kupa, hoodie, takı hemen her şey olabilir. Seçenekler 150’ye kadar çıkıyor. Ancak elbette bu noktada özgürlük alanını belirleyen şey platform seçimin oluyor.

Tasarım kısmıyla ilgilenmek istemezsen bunu freelancer sitelerinde kolaylıkla yaptırabilir ya da Canva’nın hazır şablonları arasından seçim yapabilirsin. Eğer kültür sanatla ilgiliysen ya da sosyal medya trendlerini takip ediyorsan güncel film repliklerinden favori meme’lere kadar birçok ilham kaynağın olabilir. Bu iş için kullanabileceğin platformlar şunlar;

 1. Printful
 2. Printify
 3. Teespring

Tişört tasarlayarak para kazanma fikrine ısındıysan platformlarla ilgili detaylara geçelim. Printful’a ücretsiz kayıt olarak Etsy, Shopify ve Wix gibi platformlarda ürünlerini satabilirsin. Printify’da da 5 farklı mağazaya ücretsiz ürün ekleme seçeneği mevcut. Ancak Printify’da baskı kalitesi her zaman istenen seviyede olmayabiliyor. Teespring sadece platform içerisinde satış yapmaya izin veriyor. Ürünlerini internette yaygınlaştırmak istersen 11.99 dolarlık bir ödeme yapman gerekiyor.

12- Alışveriş Yaparak Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Evet, yanlış görmedin alışveriş yaparak Öğrenciler için internetten para kazanma yöntemleri de var. Bunlardan biri olan Avantajix’te Media Markt, Samsung ve n11 gibi pek çok marka var. Alışveriş yapmadan önce harcayacağın tutarın ne kadarını geri alabileceğini görüyorsun. Mesela şu an Samsung’un kampanyasında harcadığın tutarın %25’ini geri kazanıyorsun. 

 • Basit bir kayıt aşamasının ardından listelenen avantajlardan dilediğini seçebilirsin.
 • Alışveriş yapmadan önce detayları mutlaka okumalısın. Çünkü bazılarında toplu alışveriş yaptığında avantajını kaybedebiliyorsun ya da başka kurallar olabiliyor.

Word Image 22

13- Gizli Müşteri Olarak Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma

Bazı mağazalara ya da restoranlara gizli müşteri olarak gidebilir ve geri bildirimlerde bulunarak para kazanabilirsin. Çok yüksek miktarda gelirler kazanman mümkün değil ancak bir faturanı ödeyebilir ya da bazı ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Gezmeyi ve alışveriş yapmayı seven biriysen bedava hizmet alma ya da alışveriş yapma fırsatı sana iyi gelebilir. Gizli müşteri ilanlarını LinkedIn, Kariyer.net, Yenibiris, Jooble gibi kariyer sitelerinden takip edebilirsin. Tüm süreç boyunca yapman gerekenler oldukça basit;

 • Gerçek bir müşteri gibi davranmalısın
 • İşverenin verdiği talimatlara uymalısın
 • Diğer müşterilerden ürün ve çalışanlar hakkında bilgi almalısın
 • Mağazaya giderek şirketin belirlediği ürünleri satın almalısın
 • İşveren tarafından belirlenen bütçeyi aşmamalısın
 • Faturaları teslim etmek üzere saklamalısın
 • Deneyimin sırasında gözüne çarpan detayları not almalısın
 • Aldığın notları raporlamalısın

Word Image 23

Sıkça Sorulan Sorular

 • Öğrenciler için internetten para kazanmanın başka yolları var mı?

Evet, öğrenciler için internetten para kazanmak için keşfedilebilecek başka para kazandıran uygulamalar da var;

 1. Yürüyerek para kazandıran uygulama
 2. Sosyal medyada paylaşım yaparak para kazandıran uygulama
 3. Yazarak para kazandıran uygulama
 4. Köpek gezdirerek para kazandıran uygulama
 5. Araba sürerek para kazandıran uygulama
 6. Sohbet ederek para kazandıran uygulama
 7. Kilo vererek para kazandıran uygulama
 8. SMS alarak para kazandıran uygulama
 9. Soru yanıtlayarak para kazandıran uygulama
 10. Dinleyerek para kazandıran uygulama
 11. Yorum yaparak para kazandıran uygulama
 • Öğrenciler freelancer olarak para kazanabilir mi?

Öğrencilerin freelancer olarak para kazanması için 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu yaş sınırı freelancer siteleri için geçerlidir. Daha erken yaşlarda iyi yaptığın işler olursa bunlardan da elbette para kazanabilirsin. 127 freelance iş fikri yazımıza bakarak kendine yatırım yapabilirsin.

 • Öğrenciler için internetten para kazanmak için iş ilanlarını nereden takip edebilirim?

Öğrenci part time iş ilanlarını Kariyer ve İndeed gibi siteler üzerinden takip edebilirsin.

 • Öğrenciler için internetten para kazanma yolları internetle mi sınırlı?

Hayır değil. Eşyalarını kiralayarak ya da fiziksel bir işte çalışarak da para kazanabilirsin. Ayrıca iyi olduğun konularla ilgili özel dersler verebilirsin. Udemy gibi online kurs platformları aracılığıyla yeni yetenekler geliştirebilir ve para kazanma potansiyelini artırabilirsin.

Özet

Öğrenciler için internetten para kazanmanın sayısız yolu var. Biz sizin için öne çıkan ve çaba harcamaya değer yolları derledik. Bu yöntemleri deneyerek bir mağazada müşteri kaprisi çekerek saatlerini tüketmek yerine internetten sevebileceğin işler yaparak para kazanabilir ve hatta profesyonel hayata geçtiğinde de bu yöntemleri pasif gelir olarak sürdürebilirsin.

 • Bugün harçlığını çıkardığın yöntemler yarın birikimin olabilir ve bu yollarla geliştirdiğin yeteneklerin hayatına değer katabilir.
 • Biliyoruz ekonominin böylesi çalkantılı olduğu bir dönemde öğrenci olmak zor ama para kazanmak değil.

Öğrenciler için İnternetten Para Kazanma Yolları 2023 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş
Index