Markalı Ürün Satmak

Satış izinli markalı ürün satmak markasız ürün satmaktan daha çok gelir getiriyor. Bunun için e-ticaret sitesi kurmak hatta bu siteleri sosyal medya ile bağlamak gerekiyor.

Markalı Ürün Satmak Nedir?

Markasız ürünler satmak yerine markalı ürün satmak zaten belirli bir hedef kitlesi olması sebebiyle oldukça kolay. Bunun için kendi e-ticaret siteni kurarak ilerleyebilirsin. Ama önce nasıl yapılacağını öğrenmelisin.

 • Burada amaç yeni bir ürün veya markalaşma ile öne çıkmak yerine zaten talebi olan ürünleri pazarlamak.
 • E-ticaret ve bu alan hakkında bilmen gereken konuları ve satış yapabileceğin kanalları nasıl kullanabileceğini anlatmaya başlayalım.

Markalı Ürün Satmak

Markalı ürün satmak

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de hayatına dijital göçebe olarak devam etmek istiyorsan, Digital Nomad topluluğumuza katıl. Burada hayallerini paylaşan, ilham veren ve destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Katıl ve hayallerine ulaşmana yardımcı olacak bir toplulukta yerini al!

Öncelikle Neden E-ticaret?

Fiziksel satış hala karlı ve yapılma ihtimali yüksek bir ticaret modeli fakat aşılması zor bazı sorunlara da sebebiyet veriyor. Bunlardan en önemlileri ise maliyet ve hedef kitleyi tam olarak yakalayamama. E-ticaret ise daha düşük maliyetle hedef kitlenin karşısına çıkabilmen için en iyi alternatif. Birçok pazaryeri ve kendi web sitenden yapacağın satışlar, doğru analiz ve iyi bir hedef kitle belirlemesi ile sürekli olarak artacaktır.

 • Günümüzde her geçen gün artan taleplerle online alışveriş yapma alışkanlığı artmaya devam ediyor.
 • Özellikle pandemi döneminde kendini her kesimden insana kanıtlayan internet mağazacılığı senin için de bir ticaret kapısı olabilir.

Markalı Ürün Satmak

Markalı Ürün Satmak

Peki Hangi İş Modelleri İle E-ticaret Yapılabilir?

E-ticaret aslında oldukça geniş bir kavram. Temelde dijital ortamda mal veya hizmet alım satımı anlamına geliyor ve bunun için birçok farklı yol var. Dropshipping olarak adlandırılan stoksuz e-ticaret yapabilir, kendi markanızı oluşturarak ürünlerinizi listeleyebilir ya da markalardan satış izni alarak markalı ürünleri satabilirsiniz.

 • Bu E-ticaret modellerinin en önemli farkı ise stoklu veya stoksuz bir şekilde yapılabilmesidir.
 • Maliyet, ticaret yönetimi, satılmak istenen ürün çeşidi, temin edilme noktası, kargolama imkanları ve satış destinasyonları gibi faktörlere göre tercihler değişebilmektedir.
Ayrıca E-ticaret yapabileceğin birçok fikir Digital Nomad Türkiye topluluğunda uzman kişiler tarafından konuşuluyor. Sen de topluluğa gelerek bu bilgilerden faydalanabilirsin.

Markalı Ürün Satmak Avantajları 

Markalı ürün satmak kendi markanı oluşturmaktan ya da markasız ürün satmaktan çok daha basittir. Bunun en temel sebebi ise markanın pazarlama çalışmalarını sen ürünü satarken dahi sürekli olarak devam ettirmesidir. Bu her marka için geçerli olmasa da genel olarak markalı ürün satmak de ürünü pazarlamak için ekstradan bir çaba harcamana gerek kalmaz. Yapman gereken tek şey mağazanın pazarlama çalışmalarını ve e-ticaret operasyonlarını yürütmek.

 • Pazarlama çalışmalarını markanın yürütmesi sana dijital ortamdaki görünürlük açısından da avantaj sağlamakta.
 • Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; bir JBL kulaklık satarken mağazan aylık 165.000 aranma hacmine sahip bir keyword’de sıralama almış olacak.
 • Bu hem satışlarını olumlu yönde etkileyecek hem de bilinirliğini artıracaktır.

Word Image 82

Markalı Ürün Satmak İçin Nereden Başlanır?

İş modeline karar verdin ve satışa başlamak istiyorsun. Bir marka ile anlaşıp ürünlerini satabilmek için öncelikle şirket kurman gerekiyor. Bireysel olarak anlaşmayı markalar kabul etmezler. Şirket üzerine fatura kestikleri için de bir şirket kurman gerekiyor. Eğer halihazırda e-ticaret için şirketin varsa sıradaki aşama, satmak istediğin ürüne karar vermek. Bütçe, depolama imkânı, satış potansiyeli, karlılık gibi değişkenleri iyice düşünüp belirledikten sonra bir ürün seçmek gelecek için riski azaltacaktır. Ürün belirlemeden sonraki aşama ise bu ürünleri üreten markaları belirlemek ve bu markaları da belirli kriterler üzerinde değerlendirmektir. Bu kriterlere birkaç örnek vermek gerekirse; karlılık, Google aranma hacmi, tahmini satış adetleri, alış fiyatı, marka imajı gibi kriterleri sayabiliriz.

 • Bir sonraki adımda ise belirlediğimiz markalar ile temasa geçmek gerekiyor.
 • Burada global markalarda temasa geçeceğimiz asıl kurumlar; distribütörler ve ülke temsilcilikleridir.
 • Bunlar belirli bölgelerde belirli bir zaman aralığı için marka tarafından yetkilendirilen kuruluşlardır.
 • Özellikle pazaryerlerinde rahat bir şekilde satış yapabilmek için bu kurumlar ile görüşüp onay almak gerekir.

Markalı Ürün Satmak Trendyol

Markalı Ürün Satmak Trendyol

Distribütörlere ve Ülke Temsilciliklerine Nasıl Ulaşılır?

Markasız ürün satmak kolay ama marka girince iş değişiyor. Distribütörlere ve ülke temsilciliklerine ulaşmak için ilgili kuruluşların web sitesinden faydalanabilirsin. Web sitesine girdikten sonra iletişim sayfasında mail adresi ve telefon numaralarını bulabilirsin. Burada yetkili firmaya mail üzerinden ulaşmak daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Firmanı ve kendini detaylıca tanıtan bir mail atarak satış şartlarını öğrenebilirsin.

 • Bazı markalar yetkili satıcılarının geçmiş ticareti yaşantılarına daha çok dikkat eder ve piyasada belirli bir konumda olmasını ister.
 • Bu sebeple her firma ile anlaşamayacağını da bilmen gerekir.

Markalı Ürün Distribütörler

Markalı ürün distribütörler

Satış İzni Aldığınız Markanın Ürünlerini Hangi Kanallarda Satabilirsiniz?

E-ticaret ile satış yaparken onlarca kanal arasından bazı tercihler yapman gerekebilir. Peki bu kanallar nelerdir?

Pazaryerlerinde Markalı Ürün Satmak

Her gün milyonlarca siparişin alındığı pazaryerlerinde satış yapmak herkesin aklına gelen ilk seçeneklerden biridir. Google tarafındaki reklam giderinin olmaması ve sürekli tıklanan kanallar olması pazaryerlerini tercih sebebi yapıyor. Olumsuz sayılabilecek yönleri ise satış başına kesilen ve kategori bazlı değişen komisyon oranlarıdır. Türkiye’de bilinen en büyük pazaryerleri ise Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Pttavm ve Amazon’dur.

 • Uluslararası alanlarda ise markalı ürün satmak için alternatiflere eBay, Etsy, AliExpress, Shopify gibi platformlar da dahil olmaktadır.

Web Sitesi ile Markalı Ürün Satmak

Komisyon ödemesi olmaması nedeniyle insanların sıkça tercih ettiği bir yol olan web siteler bazen beklenmeyen giderler sebebiyle başarısız olabilmektedir. Firmanın geleceği adına yapabileceği en büyük yatırımlardan olsa da kısa vade için sektöre bağlı olarak yüksek CPC (reklam verildiğindeki tıklama başına maliyet) giderleri, organik sıralama alma zorluğu ve pazaryerleri ile olan rekabetin giderek artması firmaları düşünceye itmekte.

 • Reklam olmadan ayakta kalabilmek e-ticaret siteleri için oldukça zor.
 • Özellikle bilinen bir markanın ürününü satan güvenilir satıcı sayısının fazla olması sebebiyle bireysel sitende rekabet etmen oldukça zor olabilir.

Sosyal Medya ile Markalı Ürün Satmak

Özellikle niş sayılabilecek ürünler için oldukça iyi bir seçenek olan sosyal medya mağazaları da gerek kuruluş gerek iş süreci olarak oldukça basit ve hızlı bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Ulaşmak istediğin kitlenin hangi sosyal medya kanalında olduğunu belirledikten sonra o kanalda bir hesap oluşturarak ister web sitene trafik çekebilir istersen de direkt sosyal medya üzerinden satış yapabilirsin.

 • Sosyal medyada işlerini yürütmek ise ayrı bir iş alanıdır. Bunun için sosyal medyadan alışveriş dinamiklerini de bilmen gerekir.
 • Sosyal medya kişilerin alışveriş yapmaya en fazla karar verdiği mecraların başında gelmektedir.

Word Image 85

Peki Satış Kanalları Arasındaki Entegrasyonu Nasıl Sağlayacaksın?

E-ticaretteki en büyük zorluk ve problemlerden biri tüm satış kanallarını eşzamanlı olarak hatasız şekilde yönetmektir. Dopigo pazaryeri entegrasyonu ile e-ticaretin tüm zorluklarını aşabilir, operasyonlarını kolaylıkla yönetebilirsin. Ürünlerini toplu şekilde yönetebilir ve kolaylık set ürünler, varyasyonlu ürünler oluşturabilirsin. Siparişlerini detaylıca filtreleyebilir ve anında Dopigo paneline aktarabilirsin. Bunların her birini freelancer olarak da yapabilirsin.

 • E-ticarete başlamak isteyenlerin en çok takıldığı konu ise gelir gider yönetimidir. Dopigo kullanarak muhasebe programın ile entegre olup, panel üzerinden toplu e-fatura kesebilir ve lojistik bağlantın ile de ortak bir şekilde sistemi kullanabilirsin.
 • E-ticarette bu yoldan yürümek sana yeni gelirler kazandırabilir. Şimdi Dopigo’ya kaydolarak, 14 gün ücretsiz deneme ve Dopigo’nun tüm özelliklerinden yararlanma şansı yakalabilirsin! Markalı ürün satmak için tüm ihtiyacın olan şeyler bir arada bulunuyor.

Word Image 86

Sıkça Sorulan Sorular

 • Markalı ürün satmak için e-ticaret için izin belgesi almak gerekir mi?

Evet. Bu izin belgesini ilgili vergi dairesi ve mercilere sunulması gereken ticari kimlik bilgileri ile başvurarak alabilirsin.

 • Kendi web siten üzerinden e-ticaret yapmanın artısı nedir?

Kendi web siteni kurarak yapacağın satışlarda platformlara ödenen komsiyonları ödemekten kurtulursun. Bütün alım,satım ve müşteri bilgilerini kendin yönetebilir mail marketing ile de satışlarını artırma yoluna gidebilirsin.

 • E-ticaret yapmak için şirket kurmak gerekir mi?

Evet. Fiziki işletmeler gibi ticari bir kimliğe bürünmek gerekiyor. Bir şirket kurmak ve onu yasal olarak var etmek gerekiyor. Markalı ürün satmak için başka bir yol zaten bulunmuyor.

 • E-ticarette vergi ödemek gerekir mi?

E-ticaret vergilendirmeleri de tıpkı fiziki şirketlerle aynıdır. Gelir gider göstermek ve yıllık vergilerini ödemen gerekir.

 • Markasız ürün satmak mı, markalı ürün satmak mı daha karlı?

Bu senin sermayene göre değişen bir sonuç verir. Para parayla kazanılır. Eğer yeteri kadar bütçen varsa markalı ürün satarak bu iş yapmak daha fazla gelir getirir. Üzerine koyulan bir amblem aynı ürünü kat kat daha fazlaya satmana sebep olmaktadır.

Özet

E-ticaret her geçen gün etkisini daha da artırıyor. Bu etki altında yeni markalar ortaya çıktığı gibi halihazırdaki markaları pazarlayarak para kazanan kişiler de bulunuyor. Markalardan satış izni alarak e-ticarete başlamak için daha önce ticari geçmişin olması ise en önemli faktör. Bir markanın politikaları ve vizyonu ile uyumlu bir yapının olması gerekiyor. Asgari düzeyde marka ile aynı doğrultuda ve hizmet şartlarında bulunmalısın. Sende e-ticarette yeni bir aşamaya geçmek istiyorsan Dopigo platformu gibi araçlar ile bu işin aslında ne kadar kolay olabileceğini görebilirsin.

Şimdiden iyi satışlar.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de hayatına dijital göçebe olarak devam etmek istiyorsan, Digital Nomad topluluğumuza katıl. Burada hayallerini paylaşan, ilham veren ve destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Katıl ve hayallerine ulaşmana yardımcı olacak bir toplulukta yerini al!