Kripto Para ile Nasıl Para Kazanılır? 2023 (NFT-BORSALAR-Bitcoin)

Son Güncelleme: 06/02/2022

Kripto ile para kazandım yada kriptodan para kaybettim cümlelerini her kesimden herkes kurar oldu. Kripto para kazanalım derken kaybeden daha çok muhtemelen. Sebebini ise hepimiz biliyoruz değil mi?

Hangi çağda yaşıyorsak en kolay para kazanma yöntemi o çağın adında geçer. Şu an dijital çağdayız ve parayı da buradan kazanmak oldukça mümkün.

2009 yılından beri hayatımızda olsa da birkaç yıldır meşhur olmuş “Bitcoin” piyasası seni korkutuyor olabilir. Elbette bilmediğin şeyden korkmalısın. Bu yolda kaybetmek de var kazanmakta.

Bu yazıda kaybetmemen için gereken bilgilere değineceğiz. Tabii yine de her şey mümkün olsa da biz doğruları bilelim.

Bu yazıda Anlatmayacaklarımız;

 • Kriptodan en kolay/en hızlı nasıl para kazanılır?
 • Hangi coinlere yatırım yapılır?
 • Kripto piyasası nereye gidiyor?

Bu yazıda Anlatacaklarımız;

 • Kripto teknolojisi
 • Nasıl kripto alınıp satılır?
 • En güvenilir kripto borsaları
 • Mining nedir?
 • NFT nedir?
 • Temel ve Teknik Analiz Nasıl Yapılır?
 • Yatırım ve işlem tipleri

Hadi başlayalım!

Kripto
kripto

KRİPTO PARA TEKNOLOJİSİ VE BITCOIN NEDİR?

Kripto paraların ne olduğunu anlamadan bu işe girişmek dünyanın en büyük kumarlarından biri olur, bu yüzden bu kısımları mutlaka iyi öğrenmemiz lazım. Kripto para, en temelde şifrelenmiş, dijital para birimleridir.

Her bir parça birim sahibine özel bir kodla şifreli olarak korunur. Bu da ona senin dışında birinin dokunmasını engeller. Tabii cüzdanına erişim bilgilerini sen de unutursan cüzdanın ebediyete yolculuk eder.

Blockchain teknolojisi zincirlenmiş bilgi kutucukları şeklinde hayal edilebilir. Örneğin birine gönderdiğin mesajın içeriği kaydedildikten sonra kapanır ve bir daha düzenlenemez bir şekilde güvenle saklanır.

Bu teknoloji her türlü bilgi, teknoloji ve maddi değerin insan insiyatifinden uzak, güvenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Seçimlerde kopyalanamaz profiller üzerinden oy kullanacağını düşünebilirsin. Gerçek demokrasiyi blockchain getiriyormuş düşünsene!

Bitcoin, Blockchain teknolojisi ile üretilmiş ilk dijital paradır. Üretimi 21 milyon adet ile sınırlıdır. Yaklaşık son 2 milyon parçasının üretimi kaldı. Sona yaklaştıkça değerinin artmasının sebeplerinden biri de bu.

UYARI: Burada anlatılan hiçbir şey yatırım tavsiye değildir. Tamamen eğitim amaçlı verilmiş örneklerdir.

Ayrıca kripto konusunda güncel bilgilerin paylaşıldığı Digital Nomad Türkiye topluluğunda sen de deneyimli kişilerden fikir alabilirsin.

Word Image 41
Blockchain – kripto para ile para kazanmak

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

KRİPTODAN PARA KAZANMA KONUSUNA GENEL BAKIŞ

Toplam süre: İlk paranı kazanman biraz zaman alacak. Eğitimlerin bittikten sonra kendine güvenin gelince ince ince kazanmaya veya başlayabilirsin.

Kurulum: 1

Başlamak ne kadar kolay: Kolay

Yaş eşiği: 18+

Başlangıç Sermayesi: En az 50$-100$ aralığı ile başlamanızı öneririm

Ödeme hızı: Anında – 1 saat

Ortalama Kazanç: ∞

EVET” demen gereken 3 önemli sorumuz var?

Gelecekte dijital paraların daha da değer kazanacağını düşünüyor musun?

Geleceğin dünyasındaki finans piyasasında yer almak istiyor musun?

Bu işten para kazanılabilir mi?

3 “Evet” duyar gibiyiz, demek ki hazırsın 🙂

Kripto Ile Nasıl Para Kazanılır
kripto ile nasıl para kazanılır

KRİPTO PARA İLE UĞRAŞANLAR NE KADAR KAZANIYOR?

Kripto borsası 2022 yılının Ocak ayı itibariyle 2 Trilyon doların üzerinde bir hacme sahip. Bu işten büyük paralar kazananlar ve büyük paralar kaybedenler var. 1 dolar koyayım ve seneye 1000 dolarım olsun gibi bir şey neredeyse imkansız.

1000 dolarlık bütçe ile kripto dünyasına başlayıp milyonlarca dolarlık bir cüzdana ulaşmış olan 19 yaşındaki Eric Finman, “10 yılda milyoner olamazsanız bu sizin hatanız” diyor.

Sen de bunu yapanlardan biri olabilirsin. Bu bütçeler hiçbir şey yapmayarak kazanılamıyor.

Örneğin Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto en zengin kripto varlık sahipleri sıralamasında 15. sırada bulunuyor. Bir şeyi üretmek bile sizi en zengin yapmaya yetmiyor. Emek vermek lazım.

Etherium’un geliştirici olan Vitalik Buterin ise en genç kripto milyarderlerinden biri. Dünyada en büyük cüzdana sahip kişilerin birçoğunun kimlikleri ise bilinmiyor. Bu kişilerin hali hazırda paraları da olabilir ya da düşük yatırımlarla başlamış olabilirler, bilemiyoruz.

Kripto Vurgun
kripto nedir

KRİPTO PARA İŞİNİ TÜRKİYE’DE EN İYİ YAPANLAR

Kripto borsa üzerine birçok platformda bilgiler verip ülkemizdeki kitleyi bu borsalara yönlendiren ve başarılı olup iyi noktalara gelmiş kişiler var. Türkiye’de bu camiada en çok bilinen kişiler ise en çok Twitter’da meşhurlar.

Birçoğunun ise yine Youtube kanalları da bulunuyor. Sadece takip ederek işin mantığını, eğitiminiz devam ederken anlayabilirsiniz. En popüler Twitter kripto hesapları;

 • @CryptoKemal
 • @MrJustP
 • @Selcoin
 • @CryptoErge
 • @canozsuerx
 • @stevedabitcoin

KRİPTO PİYASASI NEREDEN TAKİP EDİLİR?

Kripto borsasından para kazanmanın en temel faktörleri; haber takip etmek, analiz yapmak, coin haberleri takip etmek, piyasa aktörlerini takip etmek, ön satış sitelerini takip etmek ve Tradingview analizlerini izlemektir.

Bütün bunların hepsinin paylaşıldığı bir çok telegram grubu bulunmaktadır. En aktif haber kanallarından biri ise Ninja Traders ekibinin Ninja News Telegram grubudur.

Kripto piyasasını çeşitli yerlerden takip etmenin avantajları; coin projeleri kademeli olarak ilerlerler ve bu kademelerin aşılması ve yaptıkları yeni işbirlikleri onlara olan talebi artırır. Uzun vadede hepsi Bitcoin’e bağlı olsa da scalping için ideal alım satım alanları yakalayabilirsin.

Piyasa hakkında daha fazla deneyimi olan kişilerden piyasa tahminlerini takip edip kendi çizimlerinle karşılaştırabilir, öğrendiklerini daha efektif kullanabilirsin. Görmediğin noktaları görüp para kazanabilir yada kaybetmenin önüne geçebilirsin.

Kripto piyasasını çeşitli yerlerden takip etmenin dezavantajları; tüm borsa tipleri haber ve spekülasyon üzerinde inanılmaz etkiler yaratırlar. Yeteri kadar bilgi ve tecrübesi olmayan herkesi yönlendirirler. Bir yerde herkes battık bittik ya da uçuş başlıyor diyorsa bilin ki orada tam tersi şeyler yaşanacaktır. Nerede roket fırlatılıyorsa bilin ki oradan normal olmayan şeyler yaşanacaktır.

Sosyal medya üzerinde takip ettiğiniz kişilerde ise oldukça seçici olmalısın. Asla direkt olarak güvenmemelisin.

Eğer bir kripto influencer sürekli bir coinden bahsediyorsa bilin ki %90 o coin proje sahipleri tarafından reklam amaçlı paylaştırılıyordur.

Hele bir de pek duyulmamış ve yeni çıkmış coinlerde direkt kaçın. Elbette kazanadabilirsin ama kar görünce alın ve çıkın. Coini sana önerenler çoktan kar alıp çıkmışlardır çünkü.

KRİPTODAN PARA KAZANMANIZ İÇİN TEMEL GEREKSİNİMLER

Türkiye’de ve dünya çapında işlem yapabileceğin borsaların hepsine kimlik bilgilerinle kayıt olmak zorundasın.

Bir banka hesabı açmak ile aynı hassasiyet gerektiren bilgiler istenmektedir. Kripto borsalarında işlem yapmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Gezerken kriptodan para kazanmak için ihtiyacın olan en temel 3 şey ise bilgisayar/telefon – internet ve elektrik. Bu üçü varsa her şey mümkün.

Borsalara kayıt olurken onay sürecinde önlü arkalı kimlik fotoğrafı yüklemen gerekiyor. Yanında kimlik, pasaport veya ehliyetin mutlaka bulunsun. Bunlara ek olarak bazı borsalar ekstra güvenlik için kimliğini elinde tuttuğun bir fotoğrafını daha talep edebilir.

Kriptodan para kazanmak için ise yabancı dil konusunda bir mecburiyetin bulunmuyor. Yine de İngilizce öğrenmenin birçok alanda da işine yarayacağını düşünürsek bu konuda da online kurslar ile belirli bir seviyeye kolaylıkla gelebilirsin.

İngilizce Eğitim konusunda hızlıca alabileceğin bazı kurslara aşağıdan ulaşabilirsin.

İşlem yapılacak yerli ve yabancı borsalar bulunuyor. Yabancı borsalarda işlem yapmak için ise 20 kelime bilmen yeterli. Kriptoda işlem yaparken karşılaşacağın temel terimler ve onların ne işe yaradığını ise aşağıdaki başlık altında anlattık.

Kriptonun ABC’sine devam edelim…

BORSA VE KRİPTO PİYASASI SÖZLÜĞÜ

İşin içine girdiğinde hangi dilin konuşulduğunu bilmediğini bir mahalleye gelmiş gibi hissedeceksin. Ne anlatıyor bunlar diyeceksin. Bazı kelimeleri işi yaparken veya eğitim videolarından da duyacaksın.

Şimdilik tanıdık gelmesi için bilmen gereken en temel kelimeler ise şunlar;

 • Trend Nedir? : En çok duyacağın kelime trend ve trend kırılmasıdır. Trend bildiğin üzere popüler olan demektir. Pozitif yönlü ve negatif yönlü piyasa hareketleri trendleri oluşturur.
 • Trend Kırılması Nedir? : Uzun bir dönem boyunca düşen/yükselen bir fiyatın oldukça hacimli bir şekilde diğer yöne dönmesidir. 1 aydır fiyatı sürekli düşen bir coinin artık yükselme eğilimine girmesi gibi örneklendirilebilir. Trend kırılması pat diye olmaz. Biraz süründürür.
 • Hacim Nedir? : Bir coin grafiği üzerinde belirlenen tarih/saat aralığındaki alım ve satım miktarları toplamıdır.
 • İndikatör Nedir? : Piyasadaki fiyat hareketlerini izlerken yararlanabileceğimiz araçlardır. Gözümüzle görmemizin zor olduğu ayrıntıları bize çeşitli araçlarla gösterir.
 • Akümülasyon/Akümüle olmak? : Bir coinin fiyatının dar bir aralıkta sıkışmasıdır. Ya aşağı ya yukarı git artık dedirten bölgedir.
Tradingview
tradingview

 • Mum ve Fitil Nedir?: Piyasadaki fiyat hareketlerinin seçilen zaman aralığı içerisindeki yukarı ve aşağı yönünü gösterirler. Fitil mum dışında kalan kısımlardır. Örneğin saatlik bir grafikteki hareketin tamamı fitili oluştururken bir önceki muma göre olan değişikliği mum ile görülecektir.

Tradingview
tradingview

 • HODL Nedir? : İngilizcede tutmak anlamına gelen “Hold” kelimesinin kripto camiasındaki karşılığıdır. Aldığın bir ürünü elinde bekletmeni ifade eder.
 • Short ve Long nedir? : İngilizcedeki anlamı kısa ve uzun olan ama piyasada satış ve alış anlamında kullanılan kelimelerdir. Short işlem piyasanın düşeceğine oynamak, long işlem ise piyasanın yükseleceğine oynamak demektir.
 • Vadeli İşlem/Kaldıraçlı İşlem (Margin Trade) Nedir? : Borsanın en çok para kazanılan ve kaybedilen bölümüdür. Vadeli işlem bir nevi borsadan borç almaktır. Paranın 1 katından 150 katına kadar borç alıp akım satım yapmanı sağlar. Kaldıraç oranında ana paranı katlayarak işleme girer ve aynı oranda kazanır veya kaybedersin.
 • Likidasyon/Liqudity Nedir? : Vadeli işlemlerde tüm paranın sıfırlanma noktasını gösterir. Bir işlem açtığında ürünün hangi fiyata düşerse paranı tamamen kaybetmiş olacağını gösterir.
 • Spot İşlem nedir? : Spot işlem kağıt almaktır. Temel dijital para alma yöntemidir. Fiyatı 1$ olan üründen 10$ ile 10 adet alırsınız. Fiyat düşsede çıksada elinizde adet parçanız daimi olarak kalır. Yatırım yaptığınız coin piyasadan tamamen kalkmadığı sürece her zaman bir değeri vardır.
 • Stake Nasıl Yapılır? : Paranı rehin bırakmaktır. Örneğin bir coine 100$ lık bir stake yaparsın.Onu satmayacağın garantisine karşılık proje bir hacim kazanır. Proje de size bu güveniniz karşılığı olarak ödüller verir. Uzun vade yatırım aracıdır. Coininin kazandığı değer ne olursa olsun size günlük olarak ödül coin vermeye devam eder. Faize yatırma işleminin paranın kendisinin de artma durumudur.
 • DeFi nedir? : Decentralized Finance’ın kısaltmasıdır. Merkeziyetsiz Finans demektir. Klasik bankacılık sisteminde yapabildiğin işlemlerin kripto temelli olan bankalarda yapabilmeni sağlar.
 • Altcoin Nedir? : Bitcoin ana coindir. Bunun dışında olan tüm coinlere alternatif coin yani kısaca altcoin denir. Blockchain altyapısının yazılımlar aracılığı ile geliştirilip hızlandırıldığı kripto projelerinin genel adıdır.

Örneğin Bitcoin ile para transferi saatler sürebiliyor iken sadece hızlı transferi sağlamak amacıyla geliştirilmiş yazılımı olan coinler ile bunu dakikalara düşürebilirsiniz. Blockchain teknolojisinin spesifik alanlarını oluşturur.

 • NFT Nedir? : Non Fungible Token’ın kısaltması olarak kopyalanamaz dijital varlık demektir. Örneğin bir ressamın tablosunun orijinalliğini anlamak için birçok test yapılır ve uzun süren araştırma sonucunda orijinalliği saptanır. NFT teknolojisi ile üretilmiş olan bir eser kodlarla zaten eşsiz ve kopyalanamaz bir şekilde blockchain üzerinde kapalı bir kutuya hapsedilir. Üretilen eser sonsuza kadar orijinal kalır ve çoğaltılamaz.
 • Metaverse Nedir? : Kişilerin sanal kimlikleri ile dahil olabileceği alternatif sanal bir evreni temsil eder. Pandemi sonrasında home ofislerin yaygınlaşması onu daha da makul kılmıştır. Yeni bir şey değildir. Örneğin yıllardır avatarlarımız ile oynadığımız oyunlar buna en bariz örnektir. Fakat bugün bu oyunlar kripto altyapısı ile hazırlanmaktadır. Bu oyunlara ek olarak basit günlük aktivitelerimizi bile bu evren üzerinde yapabilmemizi sağlayacak alternatif bir gerçekliktir.
 • Whale/Balina Nedir? : Borsa türlerinin hepsinde bulunan bir terimdir. Büyük miktarda hacme sahip cüzdanları bulunan kişileri tasvir eder. Aynı anda büyük alımlar ve satışlar ile piyasaya etki edebilme güçleri vardır.
 • Mining/Madencilik Nedir? : Kripto paralar dijital paralar olduğu için madencilikleri de bilgisayarlar üzerinden yapılır. Tüm kripto teknolojisi kendine eklenen yeni bilgisayarlar ile gelişip güçlenirler. Siz de bilgisayarınızı bu sisteme entegre edip onun büyümesine yardımcı olursunuz ve bu sayede size kazım yapılan coin üzerinden ödeme yapılır. Gerçek hayatın madencisi insanlar iken dijital dünyanın maden işçileri de bilgisayarlarımızdır.
 • SWAP nedir?: Swap değiş tokuş demektir. DeFi borsanın enstrümanlarından biridir. En temelde Kripto paraları arasındaki değişimi ifade eder. Örneğin Bitcoin’in var ve Etherium almak istiyorsun. Normal borsa içinde önce Eth almak için Btc’yi bozman ve onunla tekrar Eth alman gerekir. Bu işlemlerde ise bir komisyon ödersin. Swap borsasında ise bu işlemi direkt olarak yapabilirsin.

Swap yapan şirketler her geçen gün artmaktadır. Büyük yatırımcılar arasında daha çok kullanılan bu sistemde, küçük yatırımcı olarak para kazanmak için bu borsaların coinlerine yatırım yapmak daha makuldür.

Pancake Swap
pancake swap
 • Soğuk Cüzdan Nedir? : Soğuk cüzdan paranızı borsada tutmak yerine çevrimdışı olarak kullanılabilen kripto altyapısı ile korunan elektronik cüzdanlarda tutmak manasında kullanılır.Tekrar borsaya sokmak oldukça kolaydır. Normal bankalardaki paranızın cebinizdeki cüzdanda taşınmasının dijital versiyonu olarak düşünebilirsin. Tekrar parayı bankaya yatırmak için atm hatta meblağ büyükse banka bulman gerekirken “Soğuk Cüzdan” uygulamaları ile meblağ ne olursa olsun direkt olarak bunu telefonundan veya bilgisayarından gerçekleştirebilirsin.
 • Tether Nedir? : Dünyadaki tüm para türlerinin sabit bir birime dönüştürülebildiği Amerikan Dolarının dijital versiyonudur. Tüm coinleri alabilmek için paranı ilk olarak Tether ile değiştirmen gerekir. Alternatif borsa para birimleri de bulunuyor olsa da en geniş ağa sahip olan “USDT” kodlu Tether’dir.
 • Alım ve Satım Emri Nedir? : İlgili coin’in ekranına girdikten sonra, belirlediğin fiyattan “Limit Emri” vererek yada hızlı alım satım için “Piyasa Emri” diyerek belirlediğin miktarda alım/satım gerçekleştirmeni sağlar. Alım ve satım aralığınızı belirledikten sonra koyacağın emirler ile hiç ekrana başında olmadan da alım satım işlemlerini yapmana yarar.

KRİPTODAN PARA KAZANMANIZ İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Trade yaparken birçok analiz yöntemini ve sistem işleyiş biçimlerini biliyor olman gerekiyor. En efektif bir biçimde bunları öğrenebilmen için iki kurs önerim var;

COIN VE TOKEN PROJELERİNİ ÖĞREN (Whitepaper Okuma)

Eğer yapacağın yatırımları vizyonunu sevdiğin, gelecekte çok değerli olacağını düşündüğünüz bir projeye yapmak istiyorsan öncelikle onu tanıman gerekiyor.

Restoran örneğinden gidersek Whitepaperlar yemek tarifleridir. Yatırım yapacağın projelerin ne olduğunu, teknolojisini, uzun vadedeki yatırım hedeflerini, projenin sonraki aşamalarını ve sistem modellerini whitepaperlardan okuruz.

Özellikle orta ve uzun vade yatırımcısı olmak istersen projenin nereye gideceğini araştırmak seni milyonlarca yatırımcının önüne geçirecektir.

Genellikle birçok yatırımcı birilerinden duyduğuna göre yatırım yapar ve parasını kaybedince üzülür ve hatalı işlemler yapmaya devam eder. Fakat projeyi bilen yatırımcı anlık değişimleri normal karşılar ve hedefini bekler.

Whitepaperları nerede bulacağım diyorsan en iyi adres Coinmarketcap.com olacaktır. Sol üstte bulunan Cryptocurrencies sekmesindeki Ranking kısmından market hacmine göre coinleri bulabilirsin.

Bu coinlere tıkladıktan sonra ona dair birçok özelliğin bulunduğu sayfasına gidersin. Burada coin hakkındaki bilgiler, resmi sitesi, topluluk adresleri ve whitepaper’ı bulunur. Bir makale tadında ayrıntılı bir yazı ile karşılaşırsın.

Daha yüzeysel öğrenmek için ise resmi sitelerini ziyaret edebilirsin. Bu sayfaların büyük bir kısmı İngilizcedir. Bazı coinler hakkında Türkçe bilgi almak istersen de Coinmarketcap sayfasının Türkçe dil seçeneği de mevcuttur.

Coinmarketcap Öğren Kazan
coinmarketcap öğren kazan

“BORSA, SABIRLI OLANLARIN, SABIRSIZLARIN PARASINI ALDIĞI YERDİR”

TEMEL VE TEKNİK ANALİZ ÖĞREN

Bütün kripto paralar bir proje üzerine kurulur. Her biri Blockchain üzerindeki bir problemi çözmek üzere yaptığı yazılımlar aracılığı ile meydana gelirler. İnceleme alanımız ise projenin gideceği yönlerdir.

Temel analiz, bir projenin sahibini, borsanın genel yönünü ve dünyadaki havayı kontrol etmektir. Projenin sahibi olan şirketin kararlarını takip etmek, ona açılmış davalara bakmak (örneğin Ripple (XRP) davası), hisse senetlerini izlemektir. Bir nevi çerçeveye uzaktan bakalım demektir.

Teknik analiz ise işin matematik kısmıdır. Bir coinin fiyatının nereye gidebileceğini gösteren teknik verileri izleriz. Buna alım satım korku endeksinden, alım satım hacmine, çeşitli alım satım işaretleri veren indikatörlere kadar birçok şey dahildir.

Restoranın konumu, dış cephesi, mobilyaları, işletmecileri ve aşçıları “Temel Analiz”, yemeklerde kullanılan malzemeler, müşterilerin yorumları, menüdeki fiyatlar, yemeklerdeki malzemelerin çeşidi “Teknik Analiz” dir.

Coinmarketcap Öğren Kazan
coinmarketcap öğren kazan

TRADINGVIEW NEDİR? NASIL KULLANILIR?

TradingView, yalnızca kripto piyasalarını değil borsaya dahil olmuş her şeyi ayrıntılı olarak takip edebileceğin ve ilgilendiğin varlıkların analizlerini yapabileceğin bir sistemdir. Mobil ve Web versiyonları mevcuttur.

TradingView kullanmak kripto ile ilgilenen herkes için önemlidir. Elbette TradingView olmadan da olur fakat amacımız burada seni bu piyasaya en iyi şekilde hazırlamak olduğu için bunu öğrenmen gerekiyor.

Her borsanın piyasa hareketlerini göstermek için başlıca indikatör eklentilerinin bulunduğu kendi grafik ekranları bulunmaktadır. Fakat TradingView bu ekranların daha ayrıntılı görüntülenip üzerinde kalıcı işlemler yapılmasına olanak sağladığı için tüm yatırımcılar ve ilgili meslekler tarafından kullanılmakta.

TradingView’e öncelikle üye olman gerekiyor. Burada kendimize ilgilendiğimiz coinleri takip edebilmek için bir liste hazırlayacağız.

Telefonumuzda ve bilgisayarımızda entegre olarak kullanabileceğimiz üyeliğimiz ile her yerden piyasa takibi yapabileceğiz. TradingView’in ücretsiz versiyonu ile Pro versiyonları arasındaki fark ise aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Tradingview Usd Try
tradingview usd try

Ücretsiz versiyonlarda aynı anda sadece bir tane grafiği görebilirsin. Fiyat incelemesinde kullanacağımız indikatörlerden aynı anda 3 tanesini ücretsiz versiyonda kullanabilirsin.

Takip esnasında ekranın sol altında reklamlar çıkar. Grafik içerisinde tarihi geri sarıp yeniden oynatma yapamazsınız. Bütün özellikleri ile kullanabilmenin farkını anlamak için 30 günlük ücretsiz deneme imkanı bulabilirsiniz.

TradingView içerisinde diğer üyelerin ilgilendiğin metalar üzerindeki çizimlerini inceleyebilir, kendi çizimlerini de paylaşabilirsin.

Kendi çizimlerini kayıtlı olarak burada tutabilmenin en önemli faydalarından biri de fiyatın hareketine dair öngörülerini her seferinde en baştan değerlendirmek yerine aynı tabloda görebiliyor olmaktır. TradingView grafik ekranındaki fonksiyonlar ve özelliklerini ise aşağıdaki resimde görebilirsin.

Tradingview Usd Try
tradingview usd try

TradingView ile yapabileceğin en güzel şeylerden biri de sana verilen sanal bir para ile işlem yapabilme özelliği olan “Paper Trading” dir.

Gerçek zamanlı piyasa üzerinde 100.000$ lık bir bütçe ile işlemler açıp öğrendiklerini test edebilir ve piyasayı daha iyi anlayabilirsin.

Kendi paranla öğrenmek kaybetme riski de doğurduğundan burada işlemler açıp piyasayı daha iyi anlayabilirsin.

Unutma her gün para kazanabileceğin bir piyasadasın. Bu sebeple fırsat kaçırmamak gibi bir derdiniz olmasın.

Fotoğraftaki grafikte 38000$ olan BTC fiyatı birkaç ay önce 67000 dolar ve ondan birkaç ay önce de yine 30000$ seviyelerindeydi. Önceliğimiz başarılı bir yatırımcı olmayı öğrenmek. Öğrendikten sonra para kazanmak daha kolay. Tüm adımlar aşağıda yer almaktadır.

Tradingview Paper Trading
tradingview paper trading

Grafik ekranına sağ tuş tıklayıp İşlem>Yeni Emir Oluştur yapıp Paper Trading kısmına Bağlan diyorsun.

Limit Emri ile bir alım noktası seçip işleme giriyorsun.

Tradingview Paper Trading
tradingview paper trading

Emir noktan fiyatın altında ise “Emirler” panelinde bekliyor. Aldıktan sonra ise “Pozisyonlar” bölümünde kar zararı görebiliyorsun.

Yaklaşık 5 dakika sonrasında 65$ kar gösteriyor örneğin. Buradaki işlemi kapatmak için ise yanındaki kaleme tıklayıp pozisyonunu kapatma fiyatını belirleyebiliyorsun. Buradaki emir gerçekleştiğinde ise “Hesap Bakiyesi” paneli ona göre tekrar düzenleniyor.

Yolun başında isen bu adımlar senin en önemli başlangıç noktaların olacaktır.

BORSALARA KAYIT OLMAK

Kriptodan para kazanmak için önceliklere borsalara kayıt olmak zorundasın. Başlıca borsaları avantajları ve dezavantajları açısından senin için karşılaştırdık;

BORSALARIN KARŞILAŞTIRMASI

 • Binance Global : Binance Global’de spot, vadeli işlem, stake, pool farming işlemlerini kolayca yapabilirsin. Binance Global’in en avantajlı kısmı Binance TR uygulaması ile direkt olarak bankandan para yükleyip aktarabilmendir. Binance Global, en fazla işlem tipini ve coin’i bulabileceğin bir borsadır.

Binance TR uygulaması ise sadece Spot alımlar için kullanılabilen ara uygulama gibidir.Binance Global’in dezavantajı karışık bir menüsü olması sebebiyle arananın kolay bulunamamasıdır.

 • Coinbase : Coinbase en fazla coin türü bulabileceğin sitelerden biridr. İçerisinde Spot, Vadeli İşlem (Margin Trade), Swap işlemleri yapabilirsin. Tradingview gibi sitelerde borsanın kendi fiyatı üzerinden analizleri alabilirsin. Dezavantajı ise borsaya paranı göndermek için Türk borsalarına veya Binance Tr’ye paranı gönderip oradan tekrar Coinbase’e göndermeni gerekmektedir.
 • Crypto.com : 10 milyon üzeri kullanıcıya sahip olan Crypyo.com üzerinde spot, vadeli işlem, wallet hizmetleri ve NFT alım satımı yapabilmektesin. Gerçek zamanlı borsa fiyatlarının en yakın olduğu borsalardan biridir. İşlemlerini mobil uygulama üzerinden yapmaktadır. Direkt olarak Türkiye’deki bankalardan para yüklemesi yapılamamaktadır.
 • Bitmex : Bitmex üzerinde vadeli işlem veya coin alımı yapabiliyorsun. İçerisindeki Convert sekmesi ile edindiğiniz karları dönüştürebiliyorsun. Token alım satımlarında da 0 komisyon uyguluyor. Fiyat hareketliliğini ise XBTUSD koduyla izleyebiliyorsun. Türkiye’den direkt ödeme almamaktalar.
 • ByBit: Spot, Vadeli İşlem, NFT, Stake işlemlerini Tether üzerinden yapabileceğin yüksek hacimli bir platformdur. Arayüzü ve takip ekranı oldukça kullanışlıdır. Aracı kurumlar aracılığı ile visa, mastercard , Apple Pay, Google Pay kanalıyla ödeme kabul ediyor olsa da aracı sistemler Türkiye’de oldukça yavaş çalışmaktadır.
 • Kraken: En eski platformlardan biridir. Spot alım ve Vadeli işlem için ağırlıklı olarak tercih edilir. Spekülatif coinler’in en çok alım satımının yapıldığı ve ilk olarak çıktığı borsalardan biridir. Türkiye’den direkt ödeme almamaktadır. Coin çeşidi fazladır. Arayüz kullanımı karışıktır.
 • BtcTurk Pro: En büyük hacme sahip Türk borsasıdır. Kolay kullanım arayüzü vardır. Spot alım-satım işlerine izin vermektedir. Bankalardan direkt ödeme almaktadır. Sade ve ayrıntılı iki arayüzü olan bir platformdur.
 • Paribu: Türk borsasıdır. Bankadan direkt ödeme almaktadır. Kolay kullanımlı arayüzü vardır. Spot alım satım işlemlerine izin vermektedir.

Yabancı borsalarda işlem yapmak için iyi alternatif soğuk cüzdan kullanmaktır. Soğuk cüzdanlar sayesinde ekstra bir aracı kuruma gerek duymadan borsalar ile cüzdanın arasında yatır-çek işlemlerini yapabilirsin. En kullanışlı cüzdanlar;

SOĞUK CÜZDANLAR

 • eToro: Banka havalesi kabul eden ve en yaygın kullanılan cüzdanlardan biridir. Yüklediğin miktarı USD olarak saklaman gerekmektedir. Komisyonsuz işlem yapmaktadır. Paranı çeşitli coinlerde saklama imkanı sunmaktadır. Çekim ücreti olarak ise 5$ ücret çıkarması da tek kötü yanıdır.
 • Binance Wallet: Türkiye’den para gönderilebilmektedir. Birçok site ile uyumlu çalışmaktadır. Para yatırma işlemlerinde %2 ücret alır. Genel yatırma işlemlerinde ise komisyon %0.1’dir.
 • Trust Wallet: Dünyanın en yaygın kullanılan cüzdanlarının başında gelir. Stake imkanı verir. Birçok türde dijital parayı saklayabilme imkanı tanır. Chrome eklentisi bulunur. Birçok borsaya, NFT markete ve NFT Minting sitelerine entegre olabilmektedir. Ücretsizdir.
 • Metamask: Dünyanın en yaygın kullanılan cüzdanlarından biridir. Oldukça güvenilirdir. Birçok türde dijital parayı saklayabilme imkanı tanır. Ethereum tabanlı işlemlerde yüksek hızda ve güvenirlikte işlem yapar Chrome eklentisi bulunur. Birçok borsaya, NFT markete tarafından tercih edilir ve ücretsizdir.
 • Donanım Cüzdanlar: Trezor, Ledger, SafePal gibi donanım cüzdanlar büyük miktarda para sahiplerinin tercih ettiği bir soğuk cüzdan tipidir. Dijital cüzdanların içerisindeki para hareketlerinin güvenlik olarak iyi korunuyor olsalar da fiziksel bir harekete bağlanması amacıyla üretilmişlerdir.

Cüzdandaki para hareketi için aletin tuşuna basmanız gerekmektedir. Çok mantıklı gibi görünse de değildir. Dijital soğuk cüzdan kayıt prosedürlerinin giriş bilgileri zaten oldukça güçlüdür.

Bu aletleri ise kaybetme ve bozma, kırma ihtimalin de var. Bu sebeple mp3/mp4 çalar tipindeki bu ürünler kullanmak dijital çağda analog nostaljik hareketler yaratmaktan öte gitmeyen işlerdir. Ürünlerde oldukça pahalı olup lüks harcamadan başka bir şey değildir.

KRİPTO BORSASINDA HESAP AÇMAK – PARA YATIRMA/ÇEKME

Kripto borsalarına para yatırıp çekebilmek için hala bankalara veya aracı uygulamalara ihtiyaç duyuyoruz.

İlerleyen dönemlerde soğuk cüzdanlara maaş ödemeleri devri başlayana kadar somut paralarımızı dijital para çevirmek için birkaç adımdan geçmemiz gerekiyor. Eğer dijitalleşen dünyada paranı kripto olarak tutarak değer artırmak istiyorsan bu adımları biliyor olmalısın.

Yatımını değerlendireceğin en iyi borsalar ise Binance, FTX, Gate.io, Bybit, Coinbase, Huobi, BtcTurk, Paribu olarak sıralanabilir.

Paranı dijitale dönüştürebilmek için öncelikle işlem yapmak istediğin borsayı seçmelisin. Dünyanın en büyük borsalarından Binance, daha dar özelliklikli Türkçe versiyonu ile Global versiyonu arasında entegre olabilen ve en çok tercih edilen borsadır.

Binance’a herhangi bir siteye üye olur gibi üye olduktan sonra kullanmaya başlayabilirsin. Eğer soğuk cüzdanın var ise direkt olarak Binance’a paranı gönderip işleme başlayabilirsin. Fakat daha yeniysen şu adımları izlemelisin.

KAYIT OLMAK

 • Binance.com ya da uygulama üzerinden kayıt işlemini 5 dakikada yapabilirsin.
 • Kayıt olduktan sonra Binance TR uygulamasını ve Binance uygulamalarını indirin.
 • Binance TR üzerinden kimlik bilgileri, pasaport bilgileri veya ehliyetinle yaklaşık 5 dakika süren bir doğrulama yapman gerekiyor. Doğrulama süresi ise bazen 24 saati bulabiliyor. Ortalama tamamlanma süresi ise birkaç saat.

PARA YÜKLEMEK

 • Binance TR uygulamasının ana ekranındaki cüzdan kısmına geldikten sonra yukarıda yatırma butonu bulunur. Buradan Türk Lirası (TRY) seçeneğini seçtikten sonra banka alternatifleri karşına gelir. Bankanı seçtikten sonra Hesap Adı ve IBAN bilgilerini görürsün. Bu bilgilere yatırmak istediğiniz tutarı yatırabilirsin.
 • Dikkat etmen gereken en önemli şey paranın çekileceği hesabın da sana ait olmasıdır. Yalnızca sisteme kayıt olduğun kimlik bilgilerin ile teyit alabilirsin. Bu sebeple başkasının hesabından kendine para gönderemezsin.
 • EFT veya havale işlemi yaptıktan sonra para hesabına geçer. Bu ilk işlemden sonra 48 saat boyunca kazandığın kriptoları çekemez veya başka bir yere transfer edemezsin. Bu sebeple işleme girmek istediğiniz günden önce hesabını açıp ve onaylatmanı tavsiye ederiz. İlk seferden sonra böyle limitler artık olmayacaktır.

Binance TR’den Binance Global’e Para Aktarmak

 • İki uygulamada da oturum açın
 • Binance TR ana sayfanın en üst kısmındaki arama butonuna tıklayın
 • Coin Ara kısmına “USDTTRY” yazın
 • USDT / TRY ekranındaki yeşil kutulu “AL” butonuna tıklayın
 • Güncel dolar kuru “Limit Emri” kısmında yazar. Bu fiyattan almak istediğiniz USDT veya TRY miktarını kutucuklara yazdıktan sonra (tamamı için 100% tuşuna basabilirsiniz) AL(USDT) butonuna basın.
 • Fiyattaki saniyelik değişmeler olacağı için anında yada bir dakika içinde limit kısmına yazdığınız fiyattan doları almış olacaktır.
 • USDT aldıktan sonra cüzdan bölümüne gidin
 • Binance TR’deki cüzdan bölümünden transfer butonuna tıklayın
 • Kripto para yazan bölümden USDT TetherUS olanı seçin ve aktarmak istediğiniz miktarı yazın. Tamamını seçmek için MAX tuşuna basın. Transferi onayla dediğinizde ise paranız artık Binance Global’e geçecektir.
 • Binance Global’de basit alım satım yapmak için olan “Lite” modu açılacaktır. Ayrıntılı işlemler için profil tuşundan Lite özelliğini kapatmanız gerekmektedir.
Binance
binance
 • Diğer Trade Borsaları ve Komisyon Miktarları
 • Binance : %0.10
 • Huobi : %0.0099
 • Coinbase : %1.5
 • Kraken : %0.26
 • FTX : %0.10
 • ByBit : %0.10
 • BtcTurk : %0.18
 • Paribu : %0.35
 • KuCoin : %0.10

KRİPTO’DAN NASIL PARA KAZANABİLİRSİNİZ?

Kriptodan para kazanmak için Trade yapabilir, Coin-NFT alıp bekletebilir, DeFI borsalarında bankacılıktan kazanabilir, NFT marketlerde NFT alıp veya bizzat üretip satabilir hatta yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra portföy dahi yönetebilirsiniz. Bütün bunları nasıl yapabileceğinizi aşağıda anlatacağım. Ama önce vade kavramını bir netleştirelim.

Kripto borsalarından para kazanmak yatırım sürene göre çeşitlilik kazanmaktadır. Kripto borsalarından veya türevlerinden para kazanmak anlık, kısa, orta ve uzun vade olarak 4’e ayrılır.

Anlık Kazanç: Scalping denilen 1 dakika ile 1 saat arasına kadar dahi inebilen aralıklarda işlem açıp kapatarak elde edilen gelir türüdür. Piyasanın nereye gittiği değil, işlem esnasındaki yönü sizin için önemlidir. Projenin ayrıntıları, genel piyasa yönelimi neredeyse önemsizdir. Soğukkanlı olmanız gerekir.

Kısa Vade: Günlük ve haftalık analizlerde yatırım yaptığınız değerin hareketini tahmin edip giriş çıkışlar yapma sonucu gelir elde etme hedefidir.

Orta Vade: Piyasa hareketine ve trende bakarak yapılan ve haftalıktan birkaç aylığa kadar uzayabilen yatırım türüdür.

Uzun Vade: Yıl içerisinde piyasa yükselip düşmektedir. Bu hareketlerin belirli hedef seviyelerine gelmesini bekleyerek yapılan para kazanma şeklidir. Projesine çok güvendiğiniz bir değerin oldukça uzun sürelerde getireceği kara odaklanılarak yapılır. Özellikle büyük meblağdaki yatırımcılar için idealdir. Konuya çok yabancı olup bu teknolojinin bir yerinde yer almak için uzun yıllara yayılacak bir bekleme planı olan yatırımcı da bu vadede işlem açar.

EN TEMEL KRİPTO PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

1- SPOT ALIM YAPARAK PARA KAZAN

Spot alım yapmak borsa içerisinde satın almak istediğin projeyi seçtikten sonra, bütçen ve yatırım yapmak istediğin oran düzeyinde alım yapmaktır. Borsaya paranızı yükledikten sonra bunu alım yapabilmek adına öncelikle “USDT” veya “BUSD” gibi doların dijital versiyonlarına çevirmemiz gerekir. Sonrası ise kolay.

Kullandığın borsanın arama çubuğunda satın almak istediğin Coinin kısa kodunu yazman ve “/” işaretinden sonra paranızı hangi dolar tipine çevirdiysen öyle biten versiyonunu seçmelisin. Örn: BTC / USDT , ETH / BUSD

Alım yaparken en karışık görünen kısım alım, satım ekranı ve emir kısmıdır. Limit alım, coini hangi fiyattan almak istediğimiz kısımdır. Anlık fiyat ne yazarsa yazsın almak istediğin fiyat daha aşağıda ise fiyat kısmını değiştirebilirsiniz. Alış fiyatınız daha aşağıda ise bu emirlere düşer ve fiyat oraya gelene kadar alımı bekler.

Binance Futures
binance futures

Miktar ve toplam kısmı ise tamamen bütçenizle ilgilidir. Almak istediğiniz ürünün adedini ya da “USDT” veya “BUSD” karşılığını yazarak alımınızı gerçekleştirebilirsiniz. İkisinden birini belirlemen yeterlidir. 1 BTC yada 20 dolarlık BTC alabilirsiniz. Tamamen sana kalmış. Ortadaki % kısmı ise hesabındaki paranın yüzde kaçıyla almak istediğini gösteriyor. Miktar yada dolar karşılığını yazmak yerine kaldıracı oynatarak hızlı seçim yapabilirsin.

Emrimiz gerçekleştiğinde “Pozisyonlar” bölümünde alım noktamız görünür. Adet ve dolar karşılığını ise “Cüzdan” sekmesinde görebilirsiniz. Hesabınızdaki günlük değişimler ise “Cüzdan” sekmesindeki Spot sekmesinde görünür. Yukarıda görünen “PNL” kısmı bir önceki güne oranla hesabınızdaki değişimi görebilirsiniz.

Aldığınız ürünü satmak için ise “Cüzdan” sekmesinden satmayı düşündüğümüz ürüne tıklayıp hangi cinsten satacağımızı seçmemiz gerekiyor. Örneğin aldığımız BTC’yi satmak için BTC’yi seçip BTC/USDT ye tuşlayıp “BTC Sat” kısmına alırken ki gibi satmak istediğimiz fiyatı ve miktarları yazmamız gerekiyor. Sonrasında emir gerçekleştiğinde cüzdanımızda görünecektir.

Spot alımın avantajı, ürününüzün değeri düşse de aynı noktaya gelene kadar hala paranı geri alabilme şansına sahip olmandır. Aldığın miktar her zaman senindir. Bir coin piyasadan kalkmakdıkça zararını kapama şansın vardır ama belirli bir kayıp opsiyonu dışında zarar bekletmek hatadır.

Spot alımın diğer bir avantajı da oldukça geniş bir coin yelpazesinde alışveriş yapabilmendir. Coinler ilk olarak spot piyasada satışa çıkarlar.

Spot alımın dezavantajı, doğru bir alım noktası seçmediğin takdirde geri dönüşlerin oldukça uzun süreler alabilmesidir. Bu sebeple hiçbir zaman paranın tamamı ile giriş yapmamalısın. Piyasanın aşağıya indiği bir durumda sabırla bekleyip kalan bütçen ile daha uygun fiyatlardan pozisyonlar açıp maliyetlerini düşürebilirsin. Spot işlem sabır işidir. Spot işlemde sadece long pozisyon (coinin değer kazanması yönünde işlem) açabilirsin. Diğer yönde paranı kaybedersin.

2- VADELİ İŞLEM (MARGİN TRADE / FUTURES)

Vadeli işlem yaparken öncelikle paramızı cüzdanımızdan “Vadeli İşlem” kısmına aktarmamız gerekiyor. Cüzdan sekmesindeki transfer butonuna bastıktan sonra üst kısımda “Spot(yada Account Main)” alt kısımda “USD-M Futures” yazması gerekiyor.

Ardından göndereceğiniz coini veya para birimini seçip miktar girdiğinizde paranız buradaki cüzdandan çıkıp “Futures” kısmındaki cüzdana geçiyor. Merak etme paran hala sende.

Bu işlemi Binance Global üzerinden anlatacağım için telefonunda Binance Global uygulamasında Lite modu kapalı olarak kullanman gerekmekte. Masaüstü işlem yapıyorsan da sayfanın dilinin “Türkçe” yerine “İngilizce” yapman gerekiyor. Yoksa Vadeli işlem ekranını göremezsin.

Üst menüden “Derivatives” > “USD-M Futures” adımları ile ulaşacağın ekranda Vadeli işlemler yapmaya başlayabilirsin. Bu ekranın sağ üst köşesindeki 20x yazan kısım kaldıraç oranını belirliyor. Kaldıraçlı işlem sonrasında cüzdanındaki bütçe kaldıraç oranında çarpılarak artıyor. Alım işlemlerini yaparken alım yapacağın bütçeyi belirlemek için % belirleme aracını kullanabilirsin. Bu araç üzerinde noktalar olan bir sayı doğrusu şeklindedir.

Binance Futures
binance futures

Vadeli İşlemin avantajları, daha küçük miktarlar ile daha büyük paralar kazanmanı sağlar.

Piyasanın hem yükselişinden hem de düşüşünden para kazanabilirsin.

Long/Buy kısmından yükseliş için, short/sell kısmından da düşüş için pozisyonlara girebilirsin. Bu da piyasanın nereye gittiğini önemsizleştirir. Her dönemde yönü bilirsen para kazanabilirsin.

Vadeli İşlemin dezavantajları, paranın tamamını geri dönüşü olmayacak şekilde kaybetmene sebep olabilir. Kaldıraç oranı arttıkça daha çok kazandığını görmek insanı açgözlü yapıyor ve işi kumara çeviriyor.

Genelde herkes ilk seferinde kazanır ve çok geçmeden kaybeder. Çok kazanma düşüncesi ile daha çok para yatırır ve daha çok kaybeder.

Vadeli işlem esnasında kaldıraç oranına göre kalp atışın hızlanır. Sakin kalabilen biri değilsen uzak durmanı öneririm. Çünkü çalışıp didinip emek verdiğin paranın birkaç dakikada yok olması ihtimali oldukça yüksektir. İlla bunu yapmak istiyorsan da bu işin mantığını anlayana kadar 2x-3x maksimum 5x kaldıraç seçmelisin.

Daha çok kazanacağım derken ne güneşler batıyor. Küçük bir bütçe ile dene, baktın kaldıraç sana uymuyor spot işlemden devam et.

3- SCALPING İLE PARA KAZANMAK

Scalping kısa süreli grafik değişimlerinden para kazanmaktır. Borsa takibi genel anlamda günler geceler ve haftalık incelemeler ile doludur. Ama benim sağım solum belli olmaz ne zaman buna vakit ayıracağımı bilemiyorum diyorsan bu işlem tipi tam sana göre.

Scalping’de ilgilendiğiniz coin grubu için önceden yaptığın teknik analizler veya anlık yapacağın analizler ile gir çık noktaları belirlersin. Piyasa analizlerinde 1 dakikalıktan yıllığa kadar uzanan aralıklar bulunur (Tradingview kısmında bundan bahsettim). Bu aralıklardaki hızlı fiyat hareketlerinden faydalanıp kar alıp çıkma işlemidir. 15 dakikanı yada 5-6 saatini de alabilmektedir. Bu tamamen sana bağlı.

Scalping’in avantajları; yükseliş gösteren noktada spot piyasadan ve vadeli işlemlerden, düşüşten gösteren noktada ise düşük marjin değerlerinde vadeli işlemlerden pozisyon açabilir hızlıca kar alıp çıkabilirsin. Piyasanın genel yönü önemsizdir. Küçük karlar alıp çıkarak açgözlülükten uzak kalmanı sağlar.

Scalping’in dezavantajları; doğru kararı veremezsen zararda çıkıp yola devam etmeni gerekir. Scalping karı kadar zararını da planlaycak iraden olması lazım. Yoksa paran akıp gidebilir.

Özellikle Vadeli işlemde bunu yaparsan Scalping’e giderken spottaki kağıttan olursun. Sinirleri oldukça yoran bir işlem tipidir. Bir gün içinde uzun süre yapılması sonucunda zihne dolan keşkeler ile uykunu kaçırır.

4 – STAKE YAPARAK PARA KAZANMAK

Stake nedir nasıl yapılır diye düşünüyorsan okumaya devam et.

Staking bazı borsalarda ve SWAP borsalarında yapılmaktadır. Stake işlemi paranı normal bankacılıktaki gibi faize bırakmaktır. Stake yaptığın coindeki değişimler farketmeksizin sana düzenli bir ekstra ödül coini verir. Dijital para yatırımcısı olup trade yapmak istemeyenler veya trade etmekten yorulup parasının bir kısmını faize bırakmak isteyenler için ideal bir yatırım türüdür.

SWAP borsalarından PancakeSwap, SushiSwap ve UniSwap dünya genelinde en çok tercih edilen SWAP kanallarıdır. Dünyanın en büyük borsası olan Binance’ın kendi SWAP ağı’da bulunmaktadır. Binance üzerindeki cüzdanını da SWAP borsalarından destekleyenlere bağlayıp direkt olarak iki alan arasında bağ kurabilirsin.

Stake işleminin avantajları; oldukça güvenli bir faiz getirisi bulunur. Piyasayı öğrenmeye vakti olmayanlar veya bankacılıkta faiz işlemi yapmayı sevenler için idealdir. Sürekli takip etmek gerekmez. Uzun vadeli bir yatırım türüdür. Coin değerindeki artış ve ödül coinleri ile iki kez para kazanabilirsin. Coin değeri düşsede ödül kazanmaya devam edersin.

Stake işleminin dezavantajları; eğer belirlenen coine doğru noktadan girmediysen, değer aşağı düşerken ödülü kaybetmemek için pozisyonu bozmak istemezsin. Stake esnasında başka bir fırsat görürsen stake işlemini bozup transfer yapman gerekir ve kısa sürüyor olsa da birçok işlem yapmak gerekir.

5- POOL FARMING YAPARAK PARA KAZANMAK

Pool Farming, SWAP borsalarında çokça yapılan bir stake türüdür. Bu stake türündeki temel mantık yalnızca tek bir coin türü üzerinden değil, iki farklı ürün sepeti üzerinden kazanım sağlayabilmektir.

Ağırlıklı olarak stake ödülü kazanırken riski yarıya indirmeye yarar. Örneğin bütçeninin yarısı ile CAKE alıp diğer kısmı ile BUSD alıp aynı hacmin ödülünü almaya devam edebilirsin. Bunun mantığı ise CAKE değeri düşsede BUSD veya USDT sabit kaldığından coine bağlı kar/zarar oranı yarıya düşmüş olur. Tabi bu oranı da belirleyebilirsin.

Pool Farming avantajları, piyasadan bağımsız olarak faiz kazanmana olanak sağlar. Aynı anda iki ürünün karını da almana olanak tanır.

Pool Farming dezavantajları; bir coin bir dolar şeklinde yapılan işlemlerde piyasanın yukarı gidişindeki kar azalır. İki coin işlemlerinden ikisinin birden değer kaybetmesi esnasında daha fazla değer kaybeden bir coin olursa pişman eder.

6 – NFT ÜRETİCİSİ OLARAK PARA KAZANMAK

NFT teknolojisinde görsel sanat eserleri, nadirlik (raribility) oranına göre gerçek sanat eserleri gibi değerlenir. Nadirlik oranı ise çeşitli yazılımlar ile sitelerde ortaya çıkabileceği gibi öneri üzerine de değerlenebilir. Üreticiler fotoğraf, video, grafik tasarım, animasyon alanlarına dahil olabilen sınırsız derinlikte içerikler üretip satabilmekteler.

Nasıl NFT üretilir?

NFT teknolojisini kullanabileceğin birçok alan mevcut. Bunların hepsi birer sanat eseri olduğu için seninde görsel sanatlarla ilgilenebilmen gerekiyor. Fotoğraf ve video çekmek gibi cep telefonunla dahi yapabileceğin NFT’ler bulunuyor.

Bugün NFT dünyasındaki en çok tercih edilen ürünler ise gerçek zamanlı parçalar yerine illüstratif, ayrıntılı, yüksek derinlik ve çözünürlüğe sahip parçalar olmaktadır. İllüstratif içeriklerin nadirlik oranları da oldukça yüksek olmakta ve kullanım alanı artmaktadır.

Üretilen NFT’ler Ne İşe Yarar?

Üretilen NFT’lerin 2 çeşit kullanım şekli vardır. İlk kullanım şekli, entegre edilebileceği oyun, film, web sitesi, animasyon, uygulama gibi dijital varlıklar içerebilen alanların materyali olarak kullanılmak üzere satın alınmasıdır.

Örnek vermek gerekirse; yüzlerce kıyafet çizimi olan bir NFT kütüphanesinin, içerisinde birçok karakter bulunan bir oyun tarafından satın alınıp o karakterler üzerinden kullanılmasıdır. Buna o oyun içerisindeki gökyüzünden, oyun alanına, karakterlerin yüzlerine ve tüm ayrıntılarına kadar derinleştirebilirsin.

Yeterli Teknik Bilgi Olmadan NFT üretebilir miyim?

Eğer NFT üretmek konusunda yeteri kadar bilginiz yok ise bunu içerik üreticilerine ürettirebilir, hayalindeki NFT’leri kendin satacak olsan dahi başkasına öncesinde ürettirebilirsin. Fiverr.com üzerinden içerik üreticinizi kolayca bulabilir ve NFT’inizi satın alıp ardından NFT markette satışa sunabilirsin.

Sizin için kaliteli NFT içerik üretebilecek 3 illüstratör seçtim;

NFT üreticisi olarak kazanmanın avantajları, ürettiğin ürünün ilk satıcısı sen olursan, bu ürünün tüm satışlarından komisyon kazanma şansın bulunur. Ürünlerinin piyasada satılmasının ardından kazanacağın satıcı seviyeleri ile daha yüksek değerde ürünler satabilmenin önünü açar. Dünya genelinde creatörlük teklifleri alabilirsin.

NFT üreticisi olarak kazanmanın dezavantajları, ürettiğiniz ürünleri ilk defa piyasaya koyacaksan ve işini kitlelere anlatabileceğin bir sayfan yoksa NFT kütüphanen elinde patlayabilir.

NFT en temelde bir üretimdir. Bu üretimi markete koyduğunda bunun o markette bulunması için bir elektrik harcanır. Gas Fee denilen maliyet onun var olma maliyetidir. Bu sebeple satılmayan ürününü kaldırmak istersen bunun da bir bedeli vardır.

Fiverr Nft
fiverr nft

7- NFT SATARAK PARA KAZANMAK

Üretilen NFT’ler çeşitli NFT marketlerde çeşitli coin türlerinde fiyatlandırma ile tek parça veya kütüphane olarak satılabilmektedir.

OpenSea, Kalao.io, Foundation.app gibi sitelere içerik üretici olarak yaptığın sanat eserlerini satılmaları için hazırladığın panele yüklersin. Daha sonra alıcılar onları sözleşme bazlı olarak belirlenen fiyatlardan satın alırlar.

Sözleşmene bağlı olarak ilk üretici olman sebebiyle yalnızca ilk satıştan değil, ürettiğini NFT’nin hayatı boyunca yaşadığı tüm el değiştirmelerindeki fiyatlardan komisyon alabilirsin.

NFT satışları için en yaygın yöntem tek parçadan ziyade kütüphane şeklinde satışa çıkarmaktır. Sosyal medya kanallarında reklam vererek alıcılara en hızlı şekilde ulaşabilirsin. Bu alanda önerisi dikkate alınan kişilerin önermesi veya zaten işlerinin bilindiği bir ortamını yoksa NFT’lerini pazarlamak oldukça zordur.

NFT’lerini sisteme bağlamak için ise tarayıcına entegre edeceğin soğuk cüzdanını tek tuşla markete bağlamaktır. Ana sayfada ve sağ üst kısımda karşınıza çıkan “Create” tuşuna bastığında cüzdanın bağlanma onayı ister ve ardından ürettiğin içeriği kolayca yükleyebilirsin.

Opensea
opensea

8- NFT YATIRIMCISI OLARAK PARA KAZANMAK

NFT yatırımcısı olmak üreticisi olmaktan daha kolaydır. NFT’lerini alacağın marketlere o marketin satış yaptığı coin türünde portföyü bulunan soğuk cüzdanını bağlaman yeterlidir.

NFT’leri almanın iki yolu vardır. İlk yol markete girip potansiyel gördüğün parçayı veya parçaları belirlenmiş “floor price” üzerinden soğuk cüzdanını bağlayıp almaktır.

İkinci yol ise “Mint” işlemidir. Minting marketler dışında NFT satışı yapan start-upların ön satışına dahil olmaktır. Geniş bir kütüphane satışa çıkar ve hangi parçanın senin olacağı sürprizdir. Sana, ödediğin zemin fiyatı kadar yada çok daha yüksek değerdeki nadir bir parça denk gelebilir. Bu birincil alım işlemine minting/mintleme denir.

NFT yatırımcı olarak para kazanmanın avantajları; NFT’lere yatırım yapmak uzun vadede ürünün nadirlik oranının artması talebinin artması sayesinde mümkündür. Satın aldığın NFT’nin içinde bulunduğu kütüphanenin ve creatörünün değer kazanması ve öne çıkması senin ilk başta aldığın ürünün değerini de artırmaktadır.

Kripto borsasından ziyade bu işi daha iyi bilen ve yatırım mantığına uygun hareket eden oyuncular tarafından değerlendirilen NFT marketler daha saygın bir yatırım alanı etkisi yaratır.

NFT yatırımcı olarak para kazanmanın dezavantajları; Yatırım yaptığın ürünün içinde bulunduğu kütüphanenin, ilk üreticisinin değer kaybetmesi , mint sonucu dahil olunan bir kütüphanenin paydaşları tarafından hızlı satış yapması, zayıf komünite bağlantıları elindeki NFT’nin değer kaybetmesine sebep olur.

NFT Balon mu?

Hayır NFT balon değildir. Her geçen gün daha fazla ürünün ortaya çıkması piyasanın değerini düşürür gibi bir algı olsa da bu biraz zaman içinde belli olacaktır.

NFT temelli metaverse projelerinin artması da NFT’ye olan talebi de artırmaktadır. Net olarak NFT marketin boş bir yatırım veya harika bir yatırım aracı olduğunu söylemek ise mümkün değil. Bugün değerleri milyonlarca doları aşmış NFT sanat eserleri, Metaverse projeleri içerisinde kullanılıp sergilenmektedir.

NFT’den Ne Kadar Kazanıyorlar?

NFT’lerin en çok satıldığı marketlerdeki fiyatlama yöntemleri de değişebilmektedir. Ağırlıklı olarak Ethereum cüzdanı ile alışveriş yapabildiğin marketler mevcut. İlk NFT marketlerden OpenSea ve Avax Coin ile alışveriş yapılabilen Kalao.io ekranlarını aşağıda görebilirsin. Son 7 gündeki satış yapmış olan küratörleri ve kazançlarını anlık ETH ve AVAX fiyatı ile dolara bazında hesaplayabilirsin.

Opensea
opensea
Kalao
kalao

9 – MINING YAPARAK PARA KAZANMAK

Mining, dijital paralardan para kazanmanın en temiz yollarından biri olarak görünse de işin içine girdiğinde birçok sıkıntı çıkabilir. Bilgisayar veya mining araçları sayesinde yapabileceğiniz madencilik her geçen gün daha da zorlaşmakta ve maliyeti artmaktadır.

Sınırlı arzı olan veya sınırlı sayıda kazım yapılabilecek olan türleri vardır. En popüler kazımı yapılan coinler Bitcoin (BTC) ve Etherium(ETH) olsa da 2022 Mart itibariyle 425 kazılabilir coin daha bulunmaktadır.

Mineable (Kazılabilir) coin listesini görmek için Coinmarketcap.com sıralamasında Filtreler > +1 Filtre daha > Madenciliği Yapılabilir yolunu takip edebilirsin.

Mining / Bitcoin Madenciliği Nedir?

Blockchain teknolojisi, kriptolama işlemi için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu işlemler büyük matematiksel bir veri işleme gücü içerir.

Belirli bir merkez dışında bu güce katkı sağlamak için bilgisayarının veya bilgisayarlarının güçlerini bu sisteme entegre ederek yeni ağlar kurulmasında görev alabiliyoruz. Sistemin herhangi bir şekilde başında durmana gerek duymadan yapabildiğin bu işleme mining denir.

Bitcoin madenciliği olarak da adlandırılan bu sistem sisteme yaptığınız güç katkısı oranında coin olarak ödül almanızı sağlar.

Mining / Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliğinin 3 şekilde yapımı mümkündür. Bunlardan ilki şahsi bilgisayarını mining ağına bırakıp bilgisayarını kullanmadığın zamanda mining yaptırmaktır.

İkinci alternatifin ise birçok bilgisayardan oluşan bir “Mining Çiftliği” kurmaktır.

Son mining çeşidi ise mining için bilgisayar veya bilgisayarlar topluluğunu -çiftliğini- kiralamak şeklinde gerçekleşen “Bulut Madenciliği”dir. Bulut madenciliğinde dünya genelinde bu işi yapan sistemlere üye olur ve belirli bir ücret ödersin. Oldukça spekülatif ve risklidir.

Mining Maliyetleri

Mining için kullanacağın bilgisayarlar oldukça yüksek güce sahip olan bugün gaming klasmanındaki bilgisayarlar veya daha üzeri seviyedekilerden oluşur. Mining bilgisayarları donanım açısından güçlü olduğu için başlangıç maliyetleri oldukça yüksektir.

Ortalama verimlilikteki tekil bir mining bilgisayarının maliyeti ortalama $2000’dan başlamaktadır.

Mining konusundaki diğer maliyet elektrik ücretidir. Bilgisayarının donanımları tam kapasiteyle oldukça yüksek elektrik gücü kullanarak çalışacaktır. Bu sebeple tekil veya toplu şekilde yapacağın mining maliyetlerinin elektrik gideri ile artması çok kolaydır.

Başlamadan önce hesabını iyi yapman gerekmektedir. Çünkü kazım başına harcayacağın maliyet ile kazdığın coinin o günkü fiyatı mutlaka karşılaştırılmalıdır. Gelen coin miktarı belirli de olsa coinin market fiyatı değişkendir.

Yurtdışında internet hızının yüksek olduğu ve elektrik fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde çiftlik kurmak veya bu işi yapan firmalarla anlaşıp cloud mining yapmak kar oranını artırıp maliyetini düşürebilmek içindir. Fakat cloud mining sistemlerine güven oldukça azdır.

Bunun yerine önemli bir yatırımcı olma hedefin varsa yurtdışında bir ülke seçip o bölgede bir yer kiralayıp içerisinde mining yapacak olan bilgisayar sistemlerini kurabilirsin. Bu işi çok büyük yaparsan ciddi bir maliyetten kurtulursun ama daha optimum işlerde uluslararası çalışmayan biriysen oldukça zorlanabilirsin.

10 – CLOUD MINING İLE PARA KAZANMAK

Cloud mining bireysel veya kiralama ile gerçekleşen madencilik yöntemidir. Bir sistem havuzuna bağlanan bilgisayar veya bilgisayarlar ile para kazanılır. Sistem havuzlarına girip verilen adreslere bilgisayarını internet üzerinden bağlıyorsun.

Sistem de her blockchain zincirine bağlı olan blokların tamamlanması ile birlikte işlem gücüne bağlı olarak ödül dağıtımı yapılır. Bu ödüller cüzdan adresine havuzların belirlediği limitler ve ödeme programlarınca aktarılır.

Sistemlerin güvenilirliği ise anlaşılması güç. Scam denilen işlemi yaptırıp bir süre sonra ortadan kaybolan dolandırıcılar oldukça fazla. Bunu anlamak için kayıt olmayı düşündüğün sitelerin projelerini ve işbirliklerini okuman araştırman gerekiyor. Whitepaper okumadan yatırım yapmamalısın.

İnceleyebileceğin bazı Mining siteleri şunlardır;

ASIC Mining, kazım için uygun hale getirilmiş elektrik ve internet bağlantısı ile çalışan müstakil bir güç kaynağıdır. Ağırlıklı olarak Bitcoin madenciliği için kullanılır. Şu an Türkiye’de doların hareketi sebebiyle piyasada bulunması zor olsa da temel olarak kendi maliyetini ortalama 10 ayda çıkaran bu aletler ile yaklaşık 3 yıl kazım yapılabilmekte.

CPU ve GPU bilgisayar temelli madenciliktir. CPU ile bilgisayarına indirdiğin yazılım ile kazım gücün oranında gelir elde edersin. GPU ile de ise özellikle Ethereum kazımı yapılmaktadır. Yüksek güçlü ekran kartları bu işin en önemli parçasıdır.

KRİPTO’DAN PARA KAZANMAK İSTEYENLER SIKÇA SORDUĞU SORULAR

 • KRİPTO’NUN GELECEĞİ VAR MIDIR?

Kimse bunun için %100 diyemez ama piyasaya yapılan yatırımlar oldukça büyük. Öyle ki belirli bir kanunsal düzenleme ile uluslararası bir zemine oturursa işte o zaman tam anlamıyla kripto çağı başlayabilir.

 • HANGİ COİNLER ALINIR?

En güvenilir coinlerin, projelerin bile batma potansiyeli vardır. Bu sebeple hangi coini alacağını araştırıp analizlerini yapıp kar alıp çıkabilirsin. Coine aşık olmayın. Doğru işlemler ile para kazan ve yoluna devam et. Amacımız para kazanmak.

 • KRİPTO GELİRLERİNİN VERGİSİ VAR MI?

Şimdilik yok ama devletler bunun için çalışmalar yapıyorlar.

 • KRİPTO PARALAR YASAL MI?

Evet kripto para işlemleri yapma ve bunlardan gelir elde etmek yasal.

Özet

Kripto paralar WEB 3.0 ile hayatımıza girecek dijital yaşamların önemli bir parçasıdır. Yatırım yapmak için önemli bir alandır.

Sana uzun vadede önemli kazançlar elde etme şansı verebilirken her yatırım gibi kaybetme riskini de içinde barındırır. Kripto teknolojisini öğrenmek ve gezerken dahi para kazanabileceğin bir noktaya evirmek senin elinde.

Bu yazının amacı seni yeni bir riske sokmak değil, ne yaptığını bilen başarılı bir yatırımcı ve dijital dünyadan gelir sağlayan bir kişi haline getirmektir.

Anlatılan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. En önemli yatırım kendinize yapılan yatırımdır. Dijital dünyanın dijital yolcularına selamlar…

Gezerken para kazanabileceğin işler elbette kripto ile sınırlı değil. Kendini başka işlerde de geliştirerek para kazanabilirsin.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

BATTIM HİKAYELERİ

Kripto parada ne kadar kaybettik? – Ofis içi video!

Kripto Para Piyasasına Nasıl Girdim Bölüm 2 İFLAS ETTİM BÜYÜK DENEYİM

MİNİNG’DE 65BİN TL PARAYI NASIL KAYBETTİM

BAŞARI HİKAYELERİ

5 Yıllık Kripto Serüvenim. 0’dan Kripto Paralar ile Nasıl Zengin Olunur. Taktiklerimi Açıklıyorum.

Kripto para fenomeni olmak | “Bir tweetim 4.000 dolar falan ediyor”

250$ ile 10 000$ Kazandığım Stratejim ve Deneyimlerim & Ninja Traders

4 Yorum "Kripto Para ile Nasıl Para Kazanılır? 2023 (NFT-BORSALAR-Bitcoin)"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş
Index