İspanya Digital Nomad Vizesi Rehberi (2023)

Son Güncelleme: 08/12/2023

Vize alma işlemlerinin ne kadar uzun soluklu ve uğraştırıcı olduğunu biliyoruz. Özellikle bir ülkeye giderken uzun vadeli vize almak hepimiz için zor oluyor. Fakat insanların nadir olarak bildiği bir vize türü olan İspanya Digital Nomad Vizesi diye bir gerçek var.

Digital Nomad Vizesi, ülkelerden vize alıp o ülkede uzun vadeli kalabilmeni sağlıyor. Günümüzde de dijital nomad vizesi veren ülkeler gitgide artmakta. Bunlara İspanya’da eklendi.

Digital Nomad Vizesi, ülkelerin benim ülkemdeki işsizliği etkilemeden kazandıklarını gel bizim ülkede harca deme biçimidir. İspanya’dan önce en çok Portekiz bu konuda öne çıkıyordu. Şu an ise Portekiz artık dolup taştığı için artık buraya vize almak imkansıza yakın.

İspanya, girişimcilik ve yabancı yatırım teşviki için artık Dijital Nomad Vizesini duyurdu. Artık AB/AEA üyesi olmadan, uzaktan çalışan veya serbest çalışanların İspanya’da ilk etapta 12 aya kadar yaşamasına ve çalışmasına izin veriyor. Bu süre 5 yıla kadar uzatılabilir.

Detaylı olarak anlatacağımız yazımızda sana aşağıdaki başlıkları anlatacağız.

 • İspanya Digital Nomad Vizesi Nedir?
 • İspanya Digital Nomad Vizesi Avantajları Nelerdir?
 • İspanya Digital Nomad Vizesi ve Oturma İzni
 • İspanya Digital Nomad Vizesi İçin 5 Adımda Başvuru
 • İspanya Digital Nomad Vizesi Neden Tercih Ediliyor?
 • İspanya Digital Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İspanya Dijital Nomad Vizesi Nedir?

İspanya Digital Nomad Vizesi, aylık geliri asgari ücretin 2 katı (€2520) olan uzaktan çalışanlara, serbest çalışanlara ve AB/AEA vatandaşı olmayan serbest meslek sahiplerine 5 yıla kadar uzatılabilen 12 aylık oturum izni sağlayan vize türüdür.

İspanya Digital Nomad Vizesi
İspanya Digital Nomad Vizesi

Bu vizeden faydalanmak için dil yeterliliği sınavına girmene gerek yok. İspanya Digital Nomad vizesinden eş ve çocukların da yararlanabilir.

Vize ilk etapta 12 aya kadar verilir ve 5 yıla kadar uzatılabilir. Sürekli olarak İspanya’da 5 yıl yaşadıktan sonra, daimi ikamet başvurusunda bulunmaya hak kazanabilirsin. 10 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık almaya hak kazanabilirsin.

Nomad vizesi başvurunu eğer İspanya’da bir vekil ile yaptığında ise 3 yıllık vize alabiliyorsun. Bunu ise oraya giderek veya orada bir avukat tayin ederek yapabiliyorsun. Bu işlemler için ise hangivize.com’u tavsiye ediyoruz. Vize teslim şeklinde bir süreç yürütüyorlar.

Hangi vize senin yerine vize işlemlerini yapsın, vize için gerekli evraklarla uğraşsın, sürpriz masraflardan kaçınarak en cazip fiyatlarla İspanya Nomad Vizeni almanı sağlasın.

Online Vize Sürecini Hemen Başlat

İspanya Dijital Nomad Vizesinin Avantajları Nelerdir?

İspanya’da bir dijital göçebe olmanın aşağıdaki faydalarına bakarak, Hemingway’in neden İspanya’nın kendi ülkesi dışında en çok sevdiği ülke olduğunu söylediğini anlıyoruz.

İspanya dijital nomad vizesinin avantajları;

 • 5 yıla kadar İspanya’da yaşama imkanı.
 • İspanya’da kalıcı oturma izni alma imkanı.
 • Vergi avantajları olan bir şirketi tescil ettirebilmek.
 • Avrupa Birliğinde dolaşım hakkı.
İspanya Digital Nomad Vizesi 1
İspanya Digital Nomad Vizesi nasıl alınır

İspanya Digital Nomad Vizesi İle Oturma İzni

İspanyol Dijital Göçebe Vizesi son derece uygun koşullar sunmaktadır. Gelir şartı, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşüktür ve mevcut asgari ücretin sadece iki katı olarak belirlenmiştir. Bu, bekar bir yetişkin için ayda sadece €2520 yapar; sana eşlik edecek bir eş veya bakmakla yükümlü olduğun kişiler varsa, daha yüksek bir gelir eşiği göstermen gerekir.

Remote (uzaktan) çalışanlar ayrıca istikrarlı bir sözleşmeye sahip olduklarını, şirketlerinden İspanya’da çalışma izni aldıklarını ve şirketlerinin en az bir yıldır faaliyette olduğunu göstermelidir. Diğer Dijital Nomad vizelerinin aksine gelirinin %20’ye kadarı İspanyol müşterilerden gelebilir.

5 Adımda İspanya Digital Nomad Vizesi Başvuru Süreci

Adım 1 – Gerekli Tüm Belgeleri Edinin

İspanyol Dijital Göçebe Vizesi başvurunun ilk adımı, ilgili tüm belgeleri toplamaktır. Bazı belgelerin uluslararası olarak kullanılabilmesi için Apostil ile resmileştirilmesi gerekir.

Adım 2- Randevu Alın

İspanya Dijital Göçebe Vizesi başvuruları İspanya Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna şahsen yapılmalıdır.

Adım 3- Randevunuza Gidin

İspanya büyükelçiliği veya konsolosluğundaki randevuna tüm belgelerinle birlikte git ve memurun sorabileceği tüm soruları yanıtlamaya hazır ol.

Adım 4- Sonuç Bekleyin ve Vizenizi Alın

Vize başvurunun işleme alınmasının 15 ila 45 gün sürmesini bekleyebilirsin. Başvurunun ilerlemesini izlemen için sana bir bağlantı verilebilir ve gerekirse ek belgeler göndermen istenebilir.

Adım 5- NIE ve NIF için Başvurun

İspanya’dayken, bir banka hesabı açmak ve önemli işlemler yapmak için bir ulusal kimlik numarası olan bir NIE’ye ve bir vergi numarası olan bir NIF’ye ihtiyacın olacak.

İspanya Dijital Göçebe Vizesine Kimler Başvurabilir?

İspanya Dijital Göçebe Vizesi başvuruları, AB/AEA vatandaşı olmayanlara açıktır. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi vatandaşlarının İspanya’da uzaktan çalışmak için bir vizeye ihtiyacı yoktur.

Ülkendeki bir İspanyol elçiliğine başvurabilir veya İspanya’ya vizesiz turist olarak giriş yapabilir ve 90 günlük ziyaret süren dolmadan başvurabilirsin.

İspanya’nın 90’dan fazla ülke ile çifte vergilendirme anlaşmaları vardır, bu nedenle İspanya’da vergi mukimi olursan uluslararası gelirin üzerinden iki kez vergi ödemen gerekmez.

İspanya Digital Nomad Vizesi Başvuru Şartları

 • Remote (uzaktan) Çalışan veya Freelancer Olma Durumunun Kanıtı

Öncelikle, bir uzaktan çalışan olduğunu kanıtlamalısın. Yaptığın işin türü söz konusu olduğunda belirli bir kısıtlama olmamakla birlikte, bir üniversite derecesi, mesleki sertifika veya üç yıllık iş deneyiminin kanıtı ile alanında belirli bir uzmanlığa sahip olduğunu kanıtlaman gerekir.

Uzmanlık göstermenin yanı sıra, işinde en az üç aydır çalışıyor olman gerektiği ve uzaktan çalışanların İspanya’da kalmayı teklif ettikleri süre boyunca bir sözleşmeye sahip olduklarını göstermeleri gerektiğini unutma.

Uzaktan çalışanlar, çalıştıkları şirketin en az bir yıldır faaliyette olduğunu da kanıtlamalıdır.

Hangi iş türlerinin bu konuda daha önemli ve tercih edildiğini ise hangivize.com ile ücretsiz görüşerek öğrenebilirsin.

 • Finansal Yeterlilik Kanıtı

İspanya Digital Nomad Vizesi vizesi için başvuran bir kişinin en az €2520 kazanç göstermesi gerekir. Eşin veya çocukların eşlik edecekse, farklı asgari ücret dilimleri vardır.

Gelir dilimi, size eşlik eden ilk kişi için (eş veya çocuk) %75 ve ondan sonraki her bir kişi için ek olarak %25 artar. Gelirinin kanıtı olarak banka ekstreleri, maaş bordroları ve iş sözleşmeleri sunmalısın.

 • Tam Sağlık Sigortası

İspanya’da başvuranların kendileri ve İspanya’da kalmayı teklif ettikleri sürenin tamamı boyunca kendilerine eşlik eden aile üyeleri için tam sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Freelance, remote çalışanlar ve dijital göçebeler için en uygun seyahat sigortası ve sağlık sigortası teklifi için ücretsiz randevunu hangivize’den hemen alabilirsin.

 • Temiz Sabıka Kaydı

İspanya Dijital Nomad Vizesine başvuranlar temiz bir sabıka kaydına sahip olduklarını gösterebilmelidir. Belgenin yeminli tercüman tarafından İspanyolca’ya çevrilmesi ve Apostil ile resmileştirilmesi gerektiğini unutma.

 • Minimum Konaklama Gereksinimi

İspanya Dijital Göçebe Vizesine hak kazanmak için son beş yıldır İspanya’da yaşamamış olman gerekir. Vizeni yenilemek için, İspanya’da 12 aylık bir süre içinde en az altı ay kalmış olmalısın.

İspanya Digital Nomad Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İspanya Dijital Göçebe Vizesine başvuru ve oturma izninizi alma sürecinin tamamı, belgeleri toplamak, Apostilleri ve çevirileri için gereken süre nedeniyle zaman alabilir.

Vizeni almanın yaklaşık 30-90 gün sürmesini bekleyebilirsin. Randevu ayarlamak genellikle 15-30 gün ve vizenizin verilmesi 15-45 gün sürer.

İspanya’ya vardığında, bir NIE için randevunu alman yaklaşık bir ay ve resmi belgenin düzenlenmesi üç ay daha sürebilir.

İspanya Digital Nomad Vize Ücreti ve Maliyeti Ne Kadardır?

İspanya Nomad Vize başvurunu yapmanın maliyetli kısmı başvuru için gerekli belgeleri temin etmektir. Belgelerin çeviri ve Apostil masrafları bulunmaktadır.

Vize başvurunu yapmak için ise iade edilmeyen başvuru ücreti €80’dur. İspanya’ya vardığında NIE ve oturma izni kartın için de ödeme yapmalısın.

Uzun evrak işleri ve yasal karmaşayla uğraşmadan da oturma ve çalışma iznini alabilirsin. Her yıl 1.300’den fazla başarılı danışmanlık veren hangivize.com uzmanlığıyla gereksiz masrafları ortadan kaldırıp, vize onayına giden süreci kısaltabilirsin.

Hemen ÜCRETSİZ online randevu al, detayları kolayca öğren

Neden İspanya Dijital Nomad Vizesi Tercih Ediliyor?

Word Image 1
İspanya Digital Nomad Vizesi Almak

İspanya Dijital Nomad (Göçebe) Vizesi, düşük bir gelir eşiği ve çok az ek bürokrasi ile vizenin alınması nispeten kolay olduğundan, onu dijital göçebeler için çok çekici bir destinasyon haline getiriyor. Ayrıca;

 • Avrupa’nın kalbinde yer alan İspanya makul bir yaşam maliyeti sunar.
 • İspanya yılın büyük bölümünde güneşli günlerin tadını çıkarır.
 • Heyecan verici bir sanat ve mimari yelpazesine ev sahipliği yapar.
 • İspanya oturma iznini, aynı zamanda Avrupa’yı dolaşmana da izin verir.
 • İspanya’da çalışan dijital göçebeler çifte vergilendirmeden muaftırlar.

Dijital bir göçebe olarak İspanya’da çalışmanın faydalarını düşündüğünde neden olmasın?

İspanya Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • İspanya Dijital Nomad Vizesi ile Turist Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

Standart İspanya Turist Vizesi, ziyaretçilerin herhangi bir altı aylık süre içinde 90 güne kadar kalmalarına izin verir ve Schengen bölgesinin geri kalanında seyahat etmek için oturma iznine erişim sunmaz. Başvuru sahibi kriterleri karşılamaya devam ederse, dijital göçebe vizesi beş yıla kadar yenilenebilir.

 • İspanya Dijital Nomad Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

İspanya Dijital Göçebe Vizesi, ilk etapta bir yıla kadar verilir. Başvuru sahibi kriterleri karşılamaya devam ederse, vize beş yıla kadar yenilenebilir. Beş yıllık sürekli ikametten sonra daimi ikamet için başvurabilirsin.

 • Yurt Dışındayken İspanya Dijital Nomad Vizesine Başvurabilir miyim?

İspanya Dijital Nomad Vizesine Türkiye’de veya İspanya’da en yakın büyükelçilik veya konsoloslukta başvurabilirsin.

 • Vize Başvurunuz Reddedilirse Geri Ödeme Alacak mıyım?

Vize işlem ücreti iade edilmez, dolayısıyla vize başvurun reddedilirse paranı geri alamazsın.

 • Aile üyeleriyle İspanya Dijital Nomad Vizesine Başvurabilir miyim?

Evet, ancak yalnızca eşin ve çocuklarınla başvuru yapabilirsin. Kardeşlerin veya ebeveynlerin ile başvuru yapamazsın.

 • İspanya Dijital Nomad Vizesi Başvurusunda Yardım Alabilir miyim?

İspanya Dijital Nomad Vize sürecinin olumlu sonuçlanması yönünde şansını artıracak adımları hangivize ekibi ile planlamak için ücretsiz danışmanlıktan faydalanabilirsiniz.

Özet

İspanya, Dijital Nomad Vizesi ile uzaktan çalışanlara ve serbest çalışanlara 5 yıla kadar uzatılabilen 12 aylık oturum izni sağlayan bir vize sunuyor. Bu vize için dil yeterliliği sınavına gerek yoktur. Eş ve çocuklar da vizeden faydalanabilir.

Vize ilk etapta 12 aya kadar verilir ve 5 yıla kadar uzatılabilir. 5 yıl boyunca İspanya’da yaşayanlar, daimi ikamet başvurusu ve 10 yıl sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler.

Başvuru süreci 5 adımda tamamlanır: Gerekli belgelerin toplanması, randevu alınması, randevuya gidilmesi, sonuç beklenmesi ve NIE ve NIF için başvuru yapılması.

İspanya Dijital Nomad Vizesi, düşük gelir eşiği ve kolay alınabilir olması nedeniyle dijital göçebeler için çekici bir seçenektir. İspanya’da uzun vadeli yaşama, vergi avantajlarından yararlanma ve Avrupa’da dolaşım imkanı sunar.

Dijital göçebeler için digital nomad vizesi veren ülkeler daha çok fazla. Onları da gözden geçirmeyi unutma.

Diğer dijital göçebelerle bir arada bulunmak için ise Digital Nomad Türkiye‘ye katıl.

Okumaya devam et

Paylaş
Index