127 Farklı İnternetten Para Kazanma Yolu (+Kazançlar)

Son Güncelleme: 07/09/2022

Steve Jobs’un çok sevdiğim bir sözü vardır: “​​Çoğu zaman insanlar sen gösterene kadar ne istediklerini bilmezler. Sen gösterdiğinde ise evet ihtiyacım olan buydu derler”.

İnternetten para kazanmak günümüzde oldukça kolay olsa da çoğu kimsenin bunu nasıl yapacağından haberi yok. Oysa onlarca online girişim türü bulunuyor.

İyi haber şu ki “evet ihtiyacım olan buydu” deme ihtimalin olan birçok iş fikri var elimizde. Tabii bunları güvenilir para kazanma siteleri ve yolları arasından seçtik. İnternet üstünden para kazanma her için artık mümkün. Bazı işleri sadece telefonla bile yapabiliyorsun.

Her şeyin dijitale döndüğünü görüyoruz ama yaygınlaşana kadar hiçbir online para kazanma işine dahil olmuyoruz. İnternette iş yapmak düşündüğün kadar zor değil. Hayal satmak yerine gerçek işlerden bahsedeceğiz.

Internetten Para Kazanma Yolları
internetten para kazanma yolları

Sebebi ise ilginç bir şekilde internet üzerinden olan her şeyden korkuyor olmamız. Bazı ön yargılarımız ile mücadele ederken dünyanın büyük bir kısmı bunu çözmüş ekmeğini yemiş oluyor. Milyonlar zarar görmediyse gireyim bari diyoruz. O zaman da sonuna gelinmiş oluyor.

Ülkemizde işsizlik ve dolar kuru almış başını gitmişken, telefonumuzdan yada bilgisayarımızdan nasıl para kazanırız diye araştırmak için en doğru zamandayız.

Ayrıca birçok para kazanma yöntemini uygulayan kişiler ile fikir alışverişi yapabileceğin Digital Nomad Türkiye topluluğuna da bakabilirsin.

Yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 • İnternetten para kazanma yolları
 • Bu yöntemlerin uygulama alanları
 • Nasıl dahil olabileceğin
 • Öğrenmen gereken şeyler
 • Alman gereken eğitimler

Sonunda sana “vay be ne kadar iş varmış” dedirteceğimiz yazımız okumaya hazır. Yazımız uzun ama hangi iş fikri senin için daha uygun bulabilmen için çok seçenek var. Buna Türkçe para kazandıran siteler de dahil.

Lütfen sabırla oku ve kendine bir iyilik yap, ihtiyacın olanı bul.

Hadi başlayalım!

Internetten Para Kazanmak
internetten para kazanmak

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

İnternetten Para Kazanmak Ne Demek?

Yaptığın herhangi bir iş sonucunda elde ettiğin gelirin bir kısmını ya da tamamını doğrudan veya dolaylı olarak online girişim fikrin sayesinde kazanmışsan sen internet üstünden para kazanmayı başarmış bir kişisindir.

İnternetten para kazanmak yalnızca dijital ürünler üretip bilgisayardan hiç kalkmadan banka hesabını kabartmak gibi gelse de öyle değil. İnternet bunun tamamı olabileceği gibi önemli bir parçası da olabilir.

İnternette onlarca yazı ve tavsiye olsa da en büyük tedirginlik ise güvenilir para kazanma siteleri olup olmadığından emin olamamaktır.

Örneğin internetten sipariş verdiğin bir ayakkabıyı satan kişi her ne kadar internetten parayı kazanmış olsa da o ayakkabıyı sana göndermek için bir depo tutar, ayakkabı alımı yapar, paketler ve kargoya götürür. Bunlar da internetten para kazanmaktır.

Internetten Para Kazanma Yolları
freelance işler

İnternetten Para Kazanan Kişiler?

İnternetten para kazanan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Bir ayağı dijitalde olup para kazanan şirketler hangileri dersek karşımıza şu liste çıkıyor (koyu renkli olanlar doğrudan internetten kazanıyor);

 • Apple
 • Amazon
 • Google
 • Microsoft
 • Walmart
 • Samsung
 • Facebook
 • AliBaba

Bu ve benzeri şirketlerin dünyada bu kadar çok para kazanması elbette bu şirketler ile çalışanlara da geçiyor.

Dünyada internetten bireysel olarak en çok para kazananlar Amazon’da satış, Google (Youtube,Blogger, Seo araçları), Facebook ve bağlı diğer uygulamalarda sahip olunan sosyal medya araçları, AliBaba’dan satış gibi işlerden para kazanıyorlar.

Ülkemizdeki dönüşüme ise en güzel örneklerden biri bakkal çıraklığının dijitale dönüştüğü “Getir” uygulamasıdır. Her bir marketin kendi çırağının yaptığı işi alıp bir sisteme dönüştüren şirket bugün 12 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip ve her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Tabi bunlardan sonra şirket mi kurayım demeyin. Belki birgün o da olur ama interneti kullanarak para kazanmanın birçok yolu olduğunu anlatmak istedik.

Yeteri kadar inançlı ve çalışkan isen internetten para kazanman mümkün. İnternetten para kazanma işlerine inanan sayısı ise denemeye başlayanların yalnızca %5’ini oluşturuyor. Vazgeçmezsen rakibin az demek oluyor.

Internetten Para Kazanma Yolları
internetten para kazanma

İnternetten Para Kazanma Maliyetleri

Neredeyse hiç para harcamadan online girişim yaparak internetten para kazanman mümkün mü?

Değil ne yazık ki. İnternet üstünden para kazanma yolları ararken umut satılan yerlerden uzak durun. İnternette iş yapmak bazen boşuna uğraş vermiş hissi olacak yollara sokabilir.

Öyle ya da böyle elbet cebinizden bir şey çıkması gerekiyor. İnternetten para kazanmak için en asgari düzeyde internet,elektrik, telefon yada bilgisayar gibi giderleri karşılaman gerekiyor. Bedava olsa zaten cipsten çıkardı.

İnternetten para kazanma işi ciddi emek istiyor.

Epey bir süre sıfıra sıfır geçebilir. Kaymağını yemek ise oldukça zaman alabilir. Eninde sonunda karşılığını alma ihtimalin ise mümkün. Küçük bütçelerden büyük yerlere gelmek için çabalamak gerekiyor. Ve gerçekten de yapanlar oldukça fazla. Çünkü rakipleri az.

Internetten Para Kazanma Yolları
internetten para kazanma

İnternetten Para Kazanma Yolları

“BİR ŞEYİ ÇOK İYİ YAP”

Ne yaparsan yap bir şeyi çok iyi yaparsan para kazanmaman çok zor. O zaman en iyisini yapmak için sana bir sürü seçenek veriyoruz.

Seç, beğen, çabala, kazan!

Etsy Satış ile Para Kazan

Dünyanın en popüler online alışveriş sitelerinden biri olan Etsy internetten para kazanma yolları arasındaki en iyi alternatiflerden biri olarak öne çıkıyor.

Ağırlıklı olarak el emeği ürün satışı ile öne çıkan pazarda dünyanın her yerinden mağaza açıp satış yapabilirsin. Etsy ile satış yapmak çok kolay olsa da iyi bir mağaza haline getirmek oldukça meşakkatli bir iş.

Temel olarak Etsy’de satış yapmak uluslarası alanda satış yaparak dolar kazandıran işlerden biri. Bir e ticaret sitesinde tezgah açmak bu iş. Fakat bu işte ticarete olan yatkınlığın başarında etkili olacaktır.

Etsy satışı hakkında en çok sorulan sorulardan biri de “etsy de satış yapmak için şirket gerekir mi?” oluyor. Vergi ödeme ve satış artırmak için de bilmen gerken çok fazla şey var. Her kazancın bir karşılığı bir usülü var elbette.

Etsy’de mağaza açma, mağaza düzenleme, ilan, kargo, vergi, ödeme alma gibi birçok bilgi içeren etsy de satış yapmak yazımızdan daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsin. Etsy dijital ürün satmak için de oldukça uygun bir yer.

Dropshipping
dropshipping

E-Kitap Yazarak Para Kazan

E-kitap yazmak günümüzde oldukça popüler bir alan. E-kitap yazarak para kazanmak denildiğinde ülkemizde akla gelen ilk alan Wattpad yazarlığı oluyor. Fakat bu platformda para kazanma şansın, belirli bir kitle oluşturduktan sonra burada yazdığın kitabı bastırarak satmak şeklinde oluyor.

Şimdi ise çok farklı bir şeyden bahsedeceğiz. Bir roman veya hikaye yazmak değil belirli bir konu ve düzen içinde hazırlanmış tüm dijital yazı içerikleri e-kitap olabilmektedir. Örneğin ninenin yemek tariflerini bir e-kitaba dönüştürerek onu satabilirsin.

Ben olsam şöyle yaparım. Canva‘da tasarımını yapıp, Gumroad‘a veya Sellfy‘ye yükler, sosyal medyada da reklamını yaptırmak için Bionluk’tan veya direkt iletişimden reklam işbirliği yaparım ve satışa çıkarırım.

Direkt olarak e-kitap yazarak para kazanmak için ülkemizde en çok tercih edilen türler, rehber kitaplardır. Özellikle eğitim, kurs ve mutfak konularında yazılmış olan e-kitaplar ülkemizde çokça satılmakta.

E Kitap Nedir
e kitap nedir

Size bir örnek ile bunu somutlaştırmak istiyoruz. Son günlerin en popüler konularından biri olan ChatGPT ile yapay zekaya işler yaptırmak hakkında Fatih Kadir Akın ücretsiz bir rehber yayımladı. Gumroad üzerinden paylaştığı bu rehberi ücretsiz veya kendi istediğin bir fiyatta ödeme yaparak indirebiliyorsun.

Ekran Resmi 2023 02 22 14.07.43
Fatih Kadir Akın ChatGPT

Bu rehber güncel olarak 23,645 indirme aldı. Ücretsiz indirenler de oldu $10 dolar verip indiren de. Belki daha da fazlası. Bunu her şey için yapabilirsin. Nasıl e-kitap yada rehber hazırlarım diyorsan binlerce tasarım şansı veren Canva uygulamasına bir bakın deriz. Sonra ne kadar kolay olduğunu göreceksin.

Bonus bilgi: Eğer bunu bir kez yaparsan, ben nasıl yapabilirim diye soranlara e-kitaplar hazırlayarak da freelancer siteleri üzerinden veya doğrudan para kazanabilirsin.

İnternetten Kurs Vererek Para Kazan

Online para kazanma işinde kurs vermek oldukça popüler bir online girişim çeşididir. Eğer bir veya birden fazla konuda iyiysen bunları öğrenmek isteyen kitlelere hitap edebilirsin. Tüm eğitimlerini bir video serisi haline getirebilir bu içeriklerinden para kazanabilirsin.

Ülkemizde en yaygın olarak bilinen kurs verme platformu “Udemy” olarak karşımıza çıkıyor. Doğru reklam ile ülkemizde geniş kitleler tarafından tercih ediliyor. Bu sebeple kendine kursiyer bulma konusunda bu platformda oldukça şanslı olabilirsin.

Kurs vermek için ise tek şansın bu değil. Udemy kurs ücretlerinin %37’sini kurs sahibine verdiği için alanında kendine güvenen kişiler kendi kurs platformlarını açıyorlar. Kendini kurs platformunu nasıl açacağını online kurs oluşturmak yazımızdan okuyabilirsin.

Bir örnek ile tamalamak gerekirse, yolculuklarında öğrendiklerini ve diğer spiritüel seanslarını uygulama üzerinden satarak para kazanmaya başlayan Büşra Mavi Coşgun yazımızda bahsettiğimiz Superpeer uygulamasını kullanıyor.

Kurs Ve Meslek
online kurs

Influencer Olarak Para Kazan

Influencer ol demesi kolay ama nasıl olacağız diyorsun şu an. Tabii bu kolay bir olay değil ama imkansız da değil. Eğer bu tip para kazanma yolları arıyorsan oldukça zaman harcamalısın.

Influencer olmak için bir veya birden fazla platform, içerik üreteceğin bir konu, konunun tüketilebilir oluşu ve karakterinin buna uygun olması en temel gereksinimlerdir. Bunlardan sonra Instagram’dan, Tiktok’tan, Twitter’dan, Youtube’dan para kazanmak için bilmen gerekenleri öğrenmek kalıyor.

Influencer olmaya karar verdikten sonra hızlı bir şekilde yol almanı sağlayacak ipuçları şunlardır;

 • En çok tüketilen konuları kendinden yola çıkarak bulabilirsin. Yayılma hızının artması için insanların birbirine gönderebileceği türden içerikler üretmelisin. Bu sayede hızla yeni bir kitle oluşturabilirsin.
 • En çok akışın olduğu platformlarda içerik üretmeye öncelik ver; Youtube, Tiktok
 • Alanında öne çıkmış kişilerle işbirliği yaparak hızlı bir kitle elde edebilirsin
 • Düzenli içerik üret
 • İçerik kaliteni yüksek tut
 • Kitlen ile iletişimde kal, tavsiyeleri dinle
 • Hedeflerini ve yapman gerekenleri yola çıkmadan önce belirle

Tüm bunları yaptıktan sonra bir alanda belirli bir mesai harcayarak önemli bir kitle elde etme şansın oldukça yüksek. Her gün yeni bir tonda ıslık öttüren bir video bile çeksen bir süre sonra en iyi ıslık öttüren kişiye dönüşürsün ve yolda aklına gelen fikirlerden bazıları çarpıcı olup yayılabilir.

Sosyal medyadan para kazanmak için şu yazılarımızı okuyabilirsin;

Influencer
influencer olarak para kazanma

Blog Yazarak Para Kazan

Blog yazarak para kazanmak mümkün mü, gerçekten de o kadar para kazanıyor mı diye düşünürken gerçekten de kazandıklarını fark ettik. Site gelirlerini bilemesekte trafikten kaynaklanan ortalama geliri ve site domain değerini görebiliyoruz.

En çok okumayı sevdiğin sitelerin ne kadar okunduğunu ve para kazandığını ortalama olarak görmek istersen siteprice.org’a girip birkaç fikir edinebilirsin.

Blog yazdığında para kazanmaya başlamak için epey bir zaman harcaman gerekiyor. İçeriklerini düzenlerken dikkat etmen gereken de oldukça fazla şey var. Bunlar ise şöyle sıralanabilir;

 • Kaliteli bir içerik düzeni
 • Sitenin düzenli içerik üretmesi
 • İçeriklerin SEO uygunluğu
 • Telif hakkı içermeyen içerik olması

Blog yazarak para kazanmanın içerisinde de gelir kalemleri şunlar olmakta;

 • Reklamlar
 • Satış ortaklığı pazarlaması
 • Fiziksel veya dijital ürün teklifleri
 • Abonelikler
 • Koçluk

Reklamlardan para kazanmak için sitende reklamların yerleştirileceği alanları seçmen gerekiyor. Bu alanlardaki her görüntülenmeden küçük oranlarda görüntülenme geliri alırsın. Buna ek olarak da bu reklamların tıklanması ve hatta bu link ile gidilen sitede alışveriş yapılması gelirini daha da artırır.

Reklam dışında affiliate marketing ile de para kazanma şansın var. Sitemizde paylaştığımız uygulamaların bazılarını satın aldığınızda örneğin bundan biz de komisyon kazanıyoruz. Aynı şeyi kendi blog siten için de yapabilirsin.

Blog yazarak para kazanmak için öğrenmen gereken birçok şey var. İlgini çektiyse hemen öğrenmeye başla.

Blogger Olmak
wordpress site kurma

Freelance Çalışarak Para Kazan

Pandemi sebebiyle birçok şirket çalışanlarının evden de çalışarak işleri yürütebildiklerini görmeye başladı. Eski çalışma prensipleri ise her geçen gün daha da fazla kenarı atılıyor. Para kazanma yolları her geçen gün değişiyor.

Evden çalışma ve freelance çalışma tam olarak aynı şey değil. Evden çalışma esnasında hala işyerine çağrılma durumları olup çok da uzağa gidemiyorsun. Fakat freelance çalışmak belirli bir işçi iş veren bağı gereksinimi olmadan dünyanın her yerinden yürütülebilmekte.

Freelance iş yapan kişiler için gerekli olan şeyler ağırlıklı olarak bilgisayar ve internettir. Çalışma saatlerine ve işlerine kendileri karar verirler. Düzenli bir freelance anlaşması yapmadıkları sürece çalışma şekilleri kendilerine bağlıdır.

Freelance iş yapanlar dünyanın herhangi bir yerinde, dünyanın başka bir yerindeki şirketin veya müşterinin işlerini yapar ve ona iletirler. Bunu mümkün kılan şey de işin ağırlıklı olarak dijital bir ürün olmasıdır. Bağlantılarını ise freelancer siteleri aracılığı ile kurarlar.

Freelance Işler
freelance siteleri

Freelance çalışmanın avantajları;

 • İş yerine kendin karar verirsin
 • İş tipini kendin seçersin
 • Herhangi bir bağlılık söz konusu değildir
 • Kendini geliştirdiğin her alanda yeni işler alabilirsin
 • Takım elbise, traş, makyaj gibi zorunlulukların olma ihtimali çok nadirdir
 • İnternet ve elektriğin olduğu her yerde yaşayabilirsin

Freelance çalışmanın dezavantajları;

 • Sigortanı kendin yapman gerekir
 • Düzenli gelir elde etmek her zaman mümkün olmayabilir
 • Çalışılan ülkeyle oluşabilecek zaman farklarında gündelik hayatının düzeni bozulabilir
 • Sürekli iş araştırması yapmak zorunda kalabilirsin
 • İngilizce bilmen gerekir (uluslararası çalışmak istersen)

Freelance çalışırken işine yarama ihtimali olan bir bilgi de dünya genelinde bu tip iş yapan kişilerin birlikte yaşadığı noktalar olmasıdır. Online para kazanma inanılmaz yaygın bir olay.

Dünyadaki freelancerlar kazandıkları para birimlerinin değerli olduğu bazı ülkeleri ve bölgeleri seçerek birlikte yaşam alanları kurarlar. Bu tip bölgeleri ve özel freelancer vizelerini araştırabilirsin.

Ayrıca bu tip freelancerla için oluşturulmuş yaşam alanları hizmeti veren “Selina” platformunu da araştırabilirsin. Selina sisteminde aylık her şeyin dahil olduğu konaklama noktalarında diğer digital nomad olarak gezenler ile tanışabilir yeni bir ağ oluşturabilirsin.

Eğer zaten dijital olarak yaptığın bir işin varsa hemen harekete geçmek istiyorsan şu siteler hakkındaki rehberlerimizi okumalısın;

Dropshipping ile Para Kazan

Hızlı bir şekilde internetten çok para kazanabilmenin en iyi yollarından biridir. Temel olarak dropshipping yaparak para kazanmak isteyenler Amazon uygulamasını tercih ederler. Amazon üzerinde yapılan satışları site içerisinde tekrar satıp para kazanırlar.

Normal koşullarda online satış yapmak için, alım-satım, depo, üretim gibi uğraştırıcı işleri vardır. Dropshipping ile bunları yapmadan da para kazanabilirsiniz. Bahsedeceğimiz para kazanma yollarından en etkili olanlarından biri olacaktır.

Stoksuz ve girdi çıktısı çok olmayan bu satış şekli ile para kazanmak zor değil fakat ince işleri çok fazla.Peki Dropshipping nasıl yapılır?

 • Amazon’da veya diğer alışveriş sitelerinde bir mağaza açarsın
 • Üzerine koyduğun kar ile bir ürünü satarsın
 • Ardından ürünün asıl satış mağazasına siparişi iletirsin ve aradaki farkı kazanırsın

Dropshipping yaparken aracı olmak tamam ama aracısı olacağımız işletmeleri nasıl seçeceğiz diyorsan onun da bir yolu var. Spocket, Saleehoo gibi aracı firmalar ile AliBaba, Shopify gibi uygulamalarda “Dropshipping” yapabiliyorsun.

Amazon’da Dropshipping yapmak için ise en yaygın yöntem ABD’de alıp, Kanada’da satmaktır. Bir online girişim için en büyük pazarlar buralarda yer almaktadır.

Bunun için ise bir dizi iş var önünüzde. Yerli birinin hesap açması ve bu hesabı ondan satın alıp veya izin alıp dropshipping için kullanmanız gerekiyor. Başka türlü bir denemede hesabınız askıya alınacaktır.

YouTube ile Para Kazan

Youtube internetten para kazanmak dediğimizde ilk akla gelen platformlardan biridir. Peki Youtube’da hala para kazanılabilir mi?

Her geçen gün sosyal medya kullanıcıları arasında içeriklere olan talep daha da artmakta. Bu talebin %80’den fazlası ise artık yalnızca video içeriklerinden oluşuyor. Yazı veya fotoğraf temelli içeriklerden çok video görsellerin viral oranı daha fazla.

Her geçen gün yeni trendler doğuyor ve yeni izleyiciler büyüyor. Her kuşağın ve zamanın farklı alıcı bulunmakta. Bu sebeple üreteceğin içeriklerin bu zamanları yakalama ihtimaline odaklanırsan yeni içerikler ile bir yere gelebilirsin.

Hiç yapılmayanı bulmak zorunda da değilsin. Yapılmış olanı geliştirebilir yada kendine has noktalar ile süsleyebilirsin. Dünyanın en zengin kişileri olmayan bir şeyi bulmaktan çok olanı geliştirmesi ile zengin olmuşlardır. Dünyada birçok ürün mucidinden çok başkalarına gelir sağlamıştır.

Vlogger
vlog çekmek

Youtube’da en çok izlenen içerikler ise ağırlıklı olarak çocuklara hitap eden içeriklerdir. Çünkü izledikleri şeyleri kesintisiz izledikleri için daha fazla izlenme süresi elde ederler. Aynı şeyi de defalarca izleme potansiyelleri bulunmaktadır.

Youtube’da içerik üreterek para kazanmak için ise belirli başlı eşikleri geçmek zorundasın. Bu eşikler temel olarak 1000 abone ve 4000 saat izlenme sınırlarını aşmaktır. 4000 saatlik sınır ise son 1 yılı içermektedir. Kanalın 1.5 yıl sonra da para kazanması için son 12 ayı ele almaktadır. Sonraki yıla devretmez.

Youtube’da en çok izlenen diğer içerik türü ise Twitch yayını yaparak para kazanan kişilerin buraya da içeriklerini yüklemesidir. Yayınları tekrar izlemeyi seven büyük bir kitle vardır.

Bunlara ek olarak Youtube ödemeleri Adsense aracılığı ile onay safhasından başlar. Ödeme almak ise oldukça kolay ve düzenlidir. Ödeme planını kendin de seçebilirsin. Online para kazanmaya Youtube ile adım atabilirsin.

Yazar Olarak Para Kazan

Yazı yazma konusunda iyi misin? Bu kısım neler yazabileceğin hakkında aklına gelmeyecek birçok şey ile dolu olacak.

Yazar olmak 21. yüzyılda yalnızca kitabı olan bir birey olmak anlamına gelmiyor artık. Yazar olmak birçok konuda içerik üretip bunlardan gelirler elde etmek anlamına geliyor. Dijitalin her noktasında yazı yazmak önemli bir yer tutuyor.

Dünyanın en büyük freelance iş platformlarından biri olan Upwork içerisinde bulunan yazarlık işlerinden birinde iş için kayıt olabilir, müşterilerle buluşabilir ve yazarlıktan para kazanabilirsin.

Yazıar olarak sadece kitap yazmaktan değil her şeyden bahsediyoruz. Bir instagram reelsinin içeriğini yazmak hatta açıklamasını yazmak ile dahi para kazanılıyor.

Bir de yapay zeka ile yazı yazma konusu bu kadar gündem de iken yazar lazım mı olur diye düşünebilirsin ama öyle bir durum yok. Yapay zeka veri toplaman da sana yardımcı olabilir ama gerçek hayatta bunun değeri oldukça az. Ayrıca sistem yapay zeka ile yazılan yazıları algılayıp spam puanı verebiliyor.

Başka bir yerin yazarı olmak yerine kendine blog sitesi açmak da mantıklı bir fikir olabilir. Tamamen ilgi alanına kalmış. Eğer bir alan da anlatmak istediğin çok şey varsa bu alana eğilebilirsin.

Wordpress Site Kurma
wordpress site kurma

Çevirmen Olarak Para Kazanma

Çevirmenlik her dönem ihtiyaç olunan bir meslek. Eğer çevirmenlik üzerine eğitimler aldıysan veya bu konuya olan ilgin sebebiyle eğitim almayı düşünüyorsan internet üzerinden para kazanabileceğin bir iş olduğunu bilmen gerekiyor.

Çevirmenlik denildiğinde ilk akla bir kişinin yanında konuşmasını çevirmek gelse de günümüzde metin çevirmenliği en rağbet gören çevirmenlik türü olmakta.

Spesifik konularda çevirmenlik ise size niş bir iş getirebilir. Özellikle hukuki yazışmalarda çeviri yapacak bir yeterliliğin var ise güzel bir gelir elde edebilirsin.

Daha basit işlerden düzenli para kazanbilmek için ise farklı bir alternatif olarak OneForma var. OneForma içerisinde kısa metin çevirileri için $3 ile $10 arasında para kazanabilirsin.

Çevirmenlik için online gelir elde edebileceğin bir çok site bulunuyor. Freelance olarak çevirmenlik yaparken vitrine çıkmak ve müşteri beklemek istersen en iyi freelance platformlarından profil oluşturabilirsin.

Çevirmen Olmak
çevirmen olarak para kazan

Eşyalarını Satarak Para Kazan

Aslında eşyalarını satmak için sadece evde kullanmadığın şeyleri satmak zorunda değilsin. Bugün online satışlar yaparak ilginç paralar kazanan kişiler var. Para kazanma yolları arasında en ilginç olanlarından biri de bu başlık olacak.

Bu kişiler sahibinden, dolap, letgo gibi uygulamalar aracılığı ile belirli ürün gruplarını veya her şeyi satıyorlar. Tabi bu alım satımlar esnasında sürekli olarak kargolarla iletişim halinde olmak gerekiyor.

Belirli bir süre bu işleri yaptıktan sonra bir ürün grubunda ilerleyip kendine güvenen satıcılar normal işlerini de bırakıp tamamen online siparişler alıp bunlarla ilgileniyorlar. Göndereceği ürünleri ise yine diğer satıcılardan veya sattığı ürünü elden çıkaracak işletmelerden alıyorlar.

En fazla alım satımı dönen ürünler genel olarak giyim, ayakkabı türlerinde oluyor olsa da yeni alternatifler bulabilirsin. Herkesin bir hevesle alıp kısa bir süre sonra zararla elden çıkarmayı düşüneceği ürün yelpazelerini araştırmanı taviye ederim.

Birebir Öğretmen Olarak Para Kazan

Atama konusunda en fazla sorun yaşayan meslek gruplarının başında öğretmenler yer alıyor. Bu sebeple alternatif olarak öğretmenler farklı yollarla para kazanmaya çalışıyor. İnternetten para kazanma da bunlardan biri.

Eskiden beri devam eden özel kurs öğretmenliği bugün de oldukça popüler bir şekilde ilerliyor. Elbette her öğretmenlik dalının talebi de aynı değil.

Pandemi sebebiyle artan uzaktan eğitimin doğal bir sonucu olarak öğretmenler öğrencileri ile online platformlar üzerinden dersler yapmaya başladılar. Özellikle İstanbul gibi bir yerden bir yere gitmenin zor olduğu şehirlerde öğretmenler internet üzerinden dersler vermekteler.

Özel Ders verebilmek için ise birçok site kurulmuş durumda. Bu siteler profesyonellik açısından değişiklikler göstermekte. Bu örnek siteler ise şunlardır;

Online kurs vermek için en ayrıntılı rehberi hazırladık. “Online Kurs Oluşturmak” yazımızda online kurs vererek sana para kazandırmak için gereken her şey bulunuyor.

Sanal Asistan Olarak Para Kazan

Sanal asistanlık her geçen gün daha talep görmekte. Yeni iş kuran kişilerin organizasyonlarını yapmak üzere evden ve bulunduğun noktadan sanal asistanlık yapabiliyorsun.

Sanal asistan yazma, sipariş işleme, defter tutma, sosyal medya, dizayn, iş yönetimi, çeviri, networking, yazılım ve müşteri iletişimi gibi birçok iş hakkında yardımcı olması sebebiyle işe alınır.

Bu kişiler saatlik danışmanlık ücreti alarak çalışırlar. Sanal Asistanların ücretleri ise ortalama $10 – $80 arasında değişmektedir.

Sanal asistan olmak için öncelikle birçok alanda deneyimin olması gerekir. Ağırlıklı olarak uzun süreli bir beyaz yaka deneyiminin ardından bu alanı değerlendirmek popülerdir.

Sanal asistanlar işlerini kendi ağları, sosyal medya, linkedin ve upwork gibi platformlardan bulurlar. Bu platformlarda öne çıkmak için tecrübe kısmının dolu olması da oldukça önemlidir.

Twitch Yayıncısı Olarak Para Kazan

İnternetten para kazanma konusunda en popüler konularımızdan biri de Twitch yayınları ile para kazanmaktır. Her ne kadar sabit yayınlar yapılsa da öyle bir şart olmadığını da söyleyebiliriz.

Twitch bir canlı yayın platformudur. Twitch üzerinden para kazanmak için birçok konuda canlı yayın yapabilir ve para ve ün kazanabilirsin.

Twitch üzerinden yayın yaparak online para kazanmak sadece abone sayısı ile değil, bağışlar (TwitchBits, Patreon, Sohbet bağışı), Youtube’a aktarılan yayınlar ve işbirlikleri ile de mümkün.

Twitch’te canlı yayın yaparak para kazanırken ilgilenebileceğin en popüler konular ise şunlar;

 • Oyun Oynamak
 • Sohbet Etmek
 • Müzik Yapmak
 • Yemek Yapmak
 • Çalışırken Yayın Açmak
 • Radyo Yayını Yapmak
 • Podcast Yapmak
Word Image 112
twitch yayını yaparak para kazanmak

Stok İçerik Üreticiliği Yaparak Para Kazan

Günümüzde en çok para kazandıran online işlerden biri de stok içerik üreticiliğidir. Özellikle bu işe eskiden girenler için para kazanma yolları arasında en iyi seçeneklerden biri stok fotoğraf satmaktır.

Bu iş ağırlıklı olarak fotoğraf ve video içerikleri üretmek olsa da bunun dışında birçok alan daha mevcuttur. Stok ürün herkes tarafından satın alınıp kullanılabilen özel işleri ifade eder. Birçok konuya direkt olarak değinebilen niş içerikler kişiler ve işletmeler tarafından satın alınmaktadır.

Stok ürün cetvelinde şunları bulabilirsin;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Müzik
 • Sonradan düzenlenebilir proje taslakları (Video içeriği, animasyonlar, grafikler)
 • Grafik tasarımlar
 • Sosyal medya şablonları
 • Haber içerisinde kullanabilmek için çekilen fotoğraflar (bir ünlünün fotoğrafı, bir şehrin fotoğrafı vb.)
 • 3D çalışmalar

Stok içerikler üretip yükleyebileceğin bazı platformlar ise şunlardır;

Stok fotoğrafçılık ile para kazanmak için diğer siteleri de araştırıp nelere dikkat ediliyor bilmen gerekiyor.

Stok Fotoğrafçılık
stok fotoğrafçlılık

Domain Satışı Yaparak

Domainler her internet sitesinin sahip olduğu alan adları demektir. Bizim domain adımız “gezerkenkazan.com” olarak satın alındı. Bu ismi bir kişiden değil domain satan bir yerden aldık.

Peki bu isimde bir iş yapmak istesek ve daha önce başkası almış olsa nasıl alırdık? Çok basit. Alan adını satın alan kişi eğer bilgilerini tam girdiyse domainin altında o bilgileri görüp iletişime geçebilirdik. Bunun yanı sıra domain satan firmalar bu konuda aracılık yaparak da satışı yapabilmektedir.

Domain satışı yapabilmek için önce o domaini satın almış olmanız gerekiyor. Satın alınmak istenecek domainler satın alıp bunları açık artırma sitelerinde veya kendi elinle satmayı beklemen gerekiyor.

Domain alınıp satılırken en çok kullanılan site Sedo’dur. Bu site üzerinden alım-satım ve açık artırma yapabilirsin.

Domain satışlarının olduğu yerli platformlar ise Alanadlari.com ve Natro.com olarak karşımıza çıkar. Küresel çapta alan adı satışı için Godaddy Auction kullanılabilir.

Eğer güzel bir alan yakalanabilirse büyük paralar kazandırabilme şansın bulunuyor fakat sürdürülebilirlik ve maliyet açısından kişiyi zora sokabilir.

Alan Adı
domain almak

Logo Ve Web Tasarım Satışı ile Para Kazan

Logo ve web tasarımları yapmak ve satış yapmak çok popüler bir iş. Her gün birçok kişi web sitesi kurmak veya markasına bir logo oluşturmak istiyor. Tabii bu işi yapan da birçok kişi olması sebebiyle fark yaratman gerekiyor.

Hali hazırda bu işlerle ilgili tecrübe sahibi isen işin daha kolay olsa da bunu freelance olarak online işler alıp da yapabilirsin. Hiçbir tecrüben yoksa da Canva öğrenerek hızlı bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsin.

Bu tip tasarım işlerini yaparken bilmen gereken grafik tasarım programları; Photoshop, Illustrator, Dreamweaver, Adobe Flash, Corel, Freehand, Microsoft Frontpage.

Web Dizayn
web tasarım

Kripto Paralar ile Para Kazan

Kripto borsasında işlem yaparak internet üzerinden para kazanmak oldukça mümkün bir iş. Bu işte her şey dijital olarak döndüğü için ekstra bir çaba sarf etmene gerek kalmıyor.

İnternetin bağlı olduğu her yerden telefondan, tabletinden veya bilgisayarından işlemler yaparak para kazanabilirsin. Para kazanma yolları arasında bugünlerde en çok araştırılan konulardan birini es geçmemelisin.

Elbette kripto ile para kazanmak kolay değil. Oldukça ayrıntılı ve riskli bir iş bu. Bilmen gereken birçok konu var. Eğer bilmeden işlemler yaparsan büyük kayıplar yaşayabilirsin.

Kripto Paralar
kripto ile para kazanmak

Stake Yaparak Para Kazan

Stake yapma ya da staking borsalar üzerinden bir ürüne yatırım yapıp ondan faiz geliri elde etmektir. Kripto paralardaki anlık yükseliş ve düşüşler takip etmek istemeyenler için uzun vadeli gelir getiren internetten para kazanma yöntemidir.

Stake işlemlerini borsalar ve Swap platformları üzerinden yapabiliyorsun. İlk olarak bir borsaya üye olup buraya parayı aktardıktan sonra önce soğuk cüzdanına ardından da swap borsasındaki cüzdanına aktarabiliyorsun.

Stake işlemi yaparken en çok tercih edilen iki tip yatırım tipi bulumakta. Bir tanesi borsanın kendi coini üzerinden stake yapma, diğeri ise yarı coin yarı nakit olarak faize bırakma işlemi olan “pool farming” olarak karşımıza çıkar.

Stake yaptığında günlük olarak yatırımın oranınca sana ödül coini gelir. Buna ek olarak ilk başta satın aldığın coinin dolar karşılığı da arttıkça getiri katlanır. Fakat coinin değeri düştükçe de değeri düşer. Her halükarda ödül kazanmaya devam edersin.

Pool Farming ile de bu riski düşürerek stake oranını yarı coin yarı nakit (usdt, busd, usdc) olarak yapabilmeni sağlar. Coinin değer değişimleri yatırım değerini böylelikle daha az etkiler. Umarım kafan karışmamıştır ama bunun için Kripto ile para kazanma yazımıza bakarak internet üstünden para kazanma yollarından belki de en iyi pasif gelir sunan yapısını kullanmış olacaksın.

En popüler stake borsaları;

 • Pancake Swap
 • SushiSwap
 • Binance
 • FTX

Podcast Yaparak Para Kazan

Podcast yayıncılığı modern radyoculuk olarak adlandırılabilir. Tabii bir radyoculuk kadar eğitim almanız gerekmeden sohbet edebileceğin bir yerdir. Radyoculukta bilmen gereken çok şey varken podcast yaparken sadece sohbet edebilmen de yeterlidir.

Günümüzde Podcast yayıncılığı talebi arttıkça daha kaliteli işler de çıkmaya başladı. İlk başlarda yalnızca sohbet odaklı iken şimdi birçok türden içerik bulabiliyoruz. Kalitesi de her geçen gün daha da artmakta.

Peki podcast yapmak için hangi platformlar kullanılıyor? Türkiye’de en çok Podcast dinlenen uygulamalar şunlar;

 • Spotify
 • Google Podcasts
 • Apple Podcasts
 • TuneIn
 • Karnaval

Dünya genelindeki podcast yayınları için de en çok kullanılan uygulama “Castbox” ve “Spotify” olarak öne çıkıyor. Podcast yaparak internet üstünden para kazanma oldukça hızlı yayılıyor.

Platformların sana yaptığı ödemeler dışında “BuyMeACoffee” bana bir kahve al gibi platformlarla ekstra abonelik ücretleri kazanbiliyorsun. Farklı Düşün podcast kanalının destek sayfasına buradan ulaşabilirsin.

Podcast Spotify
podcast

Podcast İçerikleri Ve Akışı Yazarak Para Kazan

Podcast içerikleri günümüzde oldukça revaçta olup her geçen gün de değerlenmektedir. Özellikle Spotify gibi mecralarda büyük kitlelere hitap edebilmektedir. Bu işi yapmak isteyipte konu bulamayanlar için kendi hayal gücünü kullanabilir bundan gelir elde edebilirsin.

Eğer metinlerini kendin yazmak istemezsen ChatGPT gibi yapay zeka uygulamalarına konuyu söyleyip senin için birkaç saniyede metinler yazdırabilirsin. Tüm yapay zeka yazı yazma uygulamaları ayrı özellikler içermektedir.

Ülkemizde yeni yeni geliştiği için bu işi de yapanlar var mıymış kısmına daha var gibi. Genelde herkes kendim yaparım kardeşim tadında yaşamakta. Ama bilmiyorlar ki profesyonel bir metin ve oturmuş konularla daha hızlı ilerlenebilir.

Bu işi yapabilmek için sana önerimiz bir podcast çevresi, çünkü bu işe girecek kişiler önce onlara nasıl yaparız diye sorarlar. Gerekirse ortaklı çalış ve onlardan kendine iş almaya çalış. Bir süre sonra bu alanda bir numara olabilirsin. Yurt dışında yapılıyor burada çok az. Yerini almaya çalış.

Sosyal Medyadan Satış Yaparak Para Kazan

Sosyal medya üzerinden satış yapmak oldukça popüler bir işe dönüştü. Ev hanımlarından profesyonel kişilere kadar herkes özellikle Instagram üzerinden satış yapmakta. İnternet üstünden para kazanma sosyal medyada oldukça oturmuş durumda.

Ürün çekim kutusu satışlarına bakacak olursak ülkemizde ne kadar büyük bir iş yapıldığını görebiliriz. İnanılmaz bir tripod, ışık , çekim kutusu satışı ile herkes bu alanda şansını deniyor.

Online alışverişe duyulan güvenin artması ile beraber bu alandaki hacim de her geçen gün büyüyor. Sen de bu hacim içerisinde bir yer edinebilirsin. Online alışveriş yapıyorsan online para kazanmak da mümkündür diye bakabilirsin.

Ne satacağım diyorsan çeşit sonsuza kadar uzanır. Yakınında toptancısı olan bir üründen, kendi el emeği işlerine ya da daha profesyonel düşünüp daha büyük işlere kalkışabilirsin. Tabii bunları yaparken yasal prosedürlerine dikkat ederek yapman senin için iyi olacaktır.

Sosyal medya sayfaları üzerinden en çok satılan işler ayakkabı, aksesuar, el emeği ürünler (koku, bıçak, tespih, mücevher, yüzük vb.) ve bunlara ek olarak profesyonel işletmelerin kendi mağazaları olmaktadır.

Instagram ve Facebook üzerinden satış yapmak için işletme hesabı açıp buradaki “mağaza” panelini değerlendirebilirsin. Burada satış yapmak için hashtagler kullanabilir, reklam verebilir ve çekilişler ile daha fazla kitleye ulaşmayı başarabilirsin.

Sosyal Medya Alışveriş
sosyal medya uzmanlığı

Online Seminer Vererek Para Kazan

Online seminer diğer adı ile “webinar” düzenleyerek internet üzerinden para kazanabilirsin. İnternetin aktif kullanımının artması, pandemi koşulları ve freelance iş hayatının artmasının bir sonucu olarak bölgesel veya küresel seminerler arttı.

Bu alanı online girişim olarak değerlendirip iş yapan kişi sayısı da her geçen gün artmakta. İnternet üstünden para kazanma için oldukça verimli bir yok.

Bu tip seminerler genel olarak belirli kitlelere hitap eden insanlar tarafından düzenleniyor veya bir organizasyona dönüştürülebiliyor. Uygulamalar aracılığı ile görüntülü olarak katılımların da sağlanabildiği bu seminerlere bileti gibi notalardan bilet satışı da bulunmaktadır.

Online seminerler için birçok yeteneğini anlatabilirsin. Bu seminlerde anlatılabilen ana başlıklar ise genel olarak şöyle;

 • Kahve, kokteyl hazırlama eğitimleri
 • Yemek Yapma
 • Çocuklara yönelik eğitimler
 • Pastacılık kursları
 • Vegan tarifler
 • Kişisel gelişim
 • Bitki yetiştirme

Bunlara ek tüm alanlarda eğitimler düzenleyerek internetten para kazanma alanını genişletebilirsin.

En popüler webinar uygulamaları ise şunlardır;

 • Webex
 • Zoom
 • Google Meet
 • Superpeer

Kendi online seminer (webinar) platformunu kurmak için de birçok online kurs platformu bulunuyor.

Armut Meslekleri ile Para Kazan

Armut.co ülkemizdeki önemli uygulamalardan biri olma yolunda hızla ilerliyor. Bu site birçok alandaki yetkin kişileri bir arada bulunduruyor. İnternetten para kazanmanın internetten müşteri bulma kısmına odaklı bir şekilde çalışıyor.

İşyerini veya yeteneklerini sadece kendi çevren ve dükkanının bulunduğu muhit biliyorken Armut üzerinden birçok yerden müşteri seni bulup sana iş veriyor.

Armut.com’da bulunan iş kriterleri ise oldukça geniş. Aşağıdaki iş tiplerinden herhangi birinde yetenekliysen bu platform üzerinden iş bulabilirsin;

 • Temizlik
 • Tadilat
 • Nakliyat
 • Tamir
 • Özel Ders
 • Sağlık
 • Düğün

Ve 100’ün üzerinde diğer başlıklardan kendi ilanını verebilir internet üstünden para kazanmaya başlayabilirsin.

Armut
freelance siteleri

Evcil Hayvan Bakıcılığı ile Para Kazan

Ülkemizde evine hayvan besleyen sayısı her geçen gün artıyor. Bu kadar insan elbette işi gücü sebebiyle veya şehir dışına çıkması gerekince evcil hayvanlarını bırakacak kişiler arıyorlar. Para kazanma yolları arasında ilginç bir alan gerçektende.

Hayvan bakımı konusunda bilgisi olan kişiler de bu gereksinimi karşılamak üzere bazı platformlardan ilan veriyor. hayvan sahipleri de hayvanlarını bu kişilere bırakarak işlerini görüyor ve ardından hayvanlarını geri alıyorlar. Bu işe günlük hayvan gezdirmek bile dahil olabiliyor.

Evcil hayvan bakıcılığı ilanı verebileceğin siteler şunlar;

Video Düzenleyerek ile Para Kazan

Freelance iş dünyasında en çok çalışılan alanlardan biri de video editörlüğüdür. Birçok içerik üreticisi veya şirket filmlerini düzenlemek için bir freelancer ile çalışırlar.

Ajanslarda da dahi kalıcı olarak bu işi yapanlarla çalışmak yerine iş bazlı çalışma şekli uygulanabilmekte. Sosyal medya içeriklerinin yaklaşık %80’inin video içeriğe dönüştüğünü düşününce bu alanda bir şeyler bilenlerin doğru adımlarla para kazanması mümkün.

Bir video editörü olarak bireysel bağlantılar ve online platformlar yardımı ile internet üzerinden para kazanmak oldukça mümkün. Bir video editörünün internetten iş almak için kullanabileceği siteler şunlardır;

Video çekerek ve onları düzenleyerek para kazanabileceğin bazı spesifik alanlar ise şöyle sıralanabilir;

 • Kısa video reklamlar
 • Müziklere özel video çekimleri
 • Arka plan videoları
 • Stock videoları
 • Kurumsal videolar
 • Etkinlik videoları (düğün, parti, organizasyon)
 • Promosyon videoları
Video Düzenleme
video düzenleme

Uygulama Yaparak Para Kazan

Eğer bir uygulama fikrin varsa bunu hayata geçirip sadece onu internet üzerinden yöneterek para kazanabilirsin. Sürekliliği olan bir gelir modeli için önemli bir alan uygulama yapmaktır.

Herkesin cep telefonunda en az 20 uygulama bulunduğunu düşünürsek başarılı bir fikir ile sende bu pastadan payını alabilirsin. Uygulamanı ücretsiz kılıp reklamlardan veya uygulama içi satıştan da para kazanabilirsin.

Uygulama yapabilmek için gerekli eğitimleri alabilir veya bu işi ücretli olarak başkalarına yaptırabilirsin.

Kodsuz bir şekilde uygulama yaparak bu işe adım atmak için de yine de küçük bir eğitim alman gerekiyor.

Data Mining ile Para Kazan

Veri Madenciliği olarak çevirebileceğimiz bu konu günümüzün en önemli mesleklerinden olsa da bileni ve uygulayanı henüz yeteri kadar yoktur.

Bu işteki asıl amaç verileri doğru yollarla toplayıp bunlardan raporlar çıkarıp müşteri davranışlarını ve şirket içindeki kaynak yönetimini en net bir şekilde ortaya koyup daha fazla kazanç elde etmektir.

Bu işi yapabilmek için bilgisayara dair bir eğitim almış olman oldukça faydalı olacaktır fakat bu şart değildir. Temel olarak bilgisayar kullanmayı biliyor olmak bu işi yapmayı öğrenmek için yeterlidir.

Temel olarak QlikView, Knime gibi raporlama araçları ve birçok programlama dili desteği ile yapılan bu işler yeni yeni geliştiği için önemli bir alan olmaya devam etmektedir.

Bu alanda çalışan kişiler direkt olarak şirket çalışanı veya freelance olarak çalışırlar. Bunun için o şirketin raporlama programına hakim olmak gerekir. Bu işi rastgele yapıp bu bilgileri satamazsın. Mutlaka bir bağlantı yolu ile yapman gerekir.

Data Mining
data mining nedir

SEO (Arama Motorları Optimizasyonu) ile Para Kazan

İnternetteki her şey SEO ile dirsek teması halindedir. Üretilen içeriklerin ve hazırlanan sitelerin temel amacı olan para kazanma işini yapabilmesi için aranıp bulunabiliyor olmasıdır.

Kişilerin tarayıcılarında neyi nasıl aradığına odaklanıp içeriklerinde buna yer verirsen öne çıkacağını söyleyen yapısı vardır. SEO bugün tüm internet sitelerinin ve diğer içeriklerin mutlaka ihtiyacı olan bir şeydir.

SEO kurallarına uygun olarak içerik üreten tüm platformlar daha hızlı yol alırlar ve hedef kitlelerine daha kolay ulaşırlar. Bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip olmak ise çok fazla iş potansiyeli barındırır.

Özellikle İngilizce biliyorsan tüm dünya ile çalışabilir, dövizle para kazanabilirsin.

SEO öğrenmek ise hiç de zor değil. Yeteri kadar zaman ayırdığında birkaç ay içerisinde bu alanda çok iyi bir seviyeye gelebilirsin. SEO eğitimi alabileceğin bazı kurslar seçtik. Bir göz atabilirsin;

Seo Nedir
seo siteleri

Google Analytics Uzmanı Olarak Para Kazan

Google Analytics bizlere sadece yaptıklarımızın sonuçlarını vermez. Nerede yanlış yaptığımızı ve ne yaparsak düzeleceğini de gösterir. Tabi bunu görebilmek için de uzmanlık gerekir.

Bu iş tam bir raporlama işine örnektir. Örneğin bir Youtube içerik üreticisinin Google Analytics sayfasını yeteri kadar incelediğinde hangi içeriklerinin öne çıktığını ve nasıl hangi zamanda ortaya çıktığını görebilirsin.

Bunları analiz ederek iş geliştirme ve yeni yönelimlerde bulunulabilir. Bu işi iyi yaparak muhtaplarını bulabilir para kazanabilirsin.

Google Analytics
infografik

Affiliate Marketing ile Para Kazan

Affiliate marketing, insanları bir şeyler satın almaya yönlendirerek para kazanmak demektir. Instagram’da gördüğünüz linklerin hepsi bir affiliate marketing örneğidir. Bu linke tıklayıp alışveriş yapıldığında aracı olan kişi bu alışverişten komisyon kazanır.

Peki bu linklerden para kazanmak için neye ihtiyacın var?

 • Linkleri yerleştirebileceğin bir siteye
 • Linkleri paylaşabileceğin sosyal medya kitlesine

Affiliate marketing yapabilmek için bu ikisinden birini kullanman gerekiyor. Herhangi bir konuda link verebilmek için ona dair içerikler üretmeli ve ürettiğin bu içeriklerin yayınlandıktan sonra okuyucuya/izleyiciye ulaşması gerekir.

Affiliate marketing yaparken kullanılan yöntemlerden biri de kupon paylaşmaktır. Affiliate marketing yapmak için düşündüğün kadar bağlantılara ihtiyacın yok. Linkini veya kuponunu almak istediğin sitelerin en alt kısımlarında Affiliate için başvuru yapabileceğin kısımlar bulunmakta.

Affiliate marketing ile nasıl para kazanbileceğini öğrenmek için yazımıza bakabilirsin.

Affiliate Marketing
affiliate marketing

Amazon ile Para Kazan

Amazon dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden biridir. Geçtiğimiz yıl 2.7 milyar ziyaretçi almış olan site bir süredir ülkemizde de direkt satış yapmakta.

Tabii bizim yapmayı istediğimiz satışlar burada değil yurtdışında. Amazon Amerika’da mağaza açıp burada satacağımız ürünler ile dolar bazlı para kazanmak istiyoruz.

Amazon’da iki tip satış türü bulunur:

 • FBA :Satacağınız ürünlerin hazırlanması,gönderilmesi, depolarda tutulması ve onlar hakkında müşteri desteği sağlaması Amazon tarafından halledilir. 40 ürüne kadar satışı ücretsiz olarak yapılabiliyor. Daha fazlası için içe aylık $39.90 ödeyip Pro olmak gerekiyor.
 • FBM : Bu satış tipi ise klasik ihracat gibi tüm satış evrelerinde bizzat yer almanı gerektiriyor.
Amazon Usa
e ticaret

Backlink Satışı ile Para Kazan

Bir web sitesinin linki başka bir site tarafında da bulunup yönlendirme alınıyorsa buna backlink denir. Örneğin Gezerkenkazan.com sitemiz Millliyet.com un içerisinde linklenirse, oradan backlink almış oluruz.

Bu olayın sebebi ise bir web sitesinin Google’da öne çıkmasını sağlamaktır. Bu backlinkleri büyük siteler satmaktadır. Bu satım işlerini ise ajanlar aracılığı ile veya bu alanda belirli bir ağa ulaşmış kişilerle yaparlar. Bu işlere dahil olarak backlink satışlarından para kazanabilirsin.

Becklink
backlink seo

Patreon ile Para Kazan

Patreon’dan para kazanmak belirli bir kitlesi olan kişiler için mümkündür. Belirli bir sosyal medya kitlen var ve onlardan düzenli destek almak istiyorsun, bu sebeple kullanabileceğin en iyi bağış sistemlerinden biri patreondur.

Patreonda destek paketleri 5 dolardan başlar. Size ayda 5 dolar destek olacak 100 kişi olması her şeyi daha kolay hale getirebilir.

Patreon
patreon

Telegram Grupları ile Para Kazan

Telegram gruplarından dahi para kazanılabiliyor. Şöyle ki belirli alanda uzmanlığı olan kişi veya kişiler bir telegram grubu kuruyorlar. Bu grupta uzmanlıklarını kişilerin faydasına olacak şekilde kullanıyorlar. Bu da grubun üye sayısının artmasına yardımcı oluyor.

Belirli bir organik kitleyi aşan bu gruplar daha sonra reklam alıyorlar. Grup yöneticileri bu reklamları herkesin gördüğü akışa veya sabit mesajlara koyarak başarılı bir reklam yapmış oluyor.

Bir araya getirsem çok güzel olur dediğin bir kitle var ise buna yoğunlaşabilir para kazanabilirsin. Ayrıca reklam dışında bu gruplarda kendi sosyal medya hesaplarını yükseltebilir kendi ürünlerini de satabilirsin.

Telegram Web
telegram web

Anket Yaparak Para Kazan

Online anket yaparak para kazandıran birçok şirket bulunuyor. Türkiye’de bu işi yapan şirketlerin neredeyse hepsi hakkında yorumları okuduğumuzda şunu gördük ki neredeyse hepsi dolandırıcılık yapıyor.

Sistemler şu şekilde çalışıyor. Belirli bir anket barajı aştıktan sonra para kazanma hakkı veriyor. Parayı çekmek için ise belirli bir sınır koyuyorlar. O sınıra geldiğinde sana artık anket işi vermiyorlar. İstediğin kadar çabala yaz sen yokmuşsun gibi davranıyorlar.

Yurtdışında (özellikle Amerika’da) ödemesi yapılan sistemler var fakat Türkiye’de bu iş gerçek manada yaş.

Anketler
anketler

Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Oyun oynayarak para kazanmak kulağa çok eğlenceli geliyor evet bu çok bir şey. Sürdürülebilir bir gelir için iki alternatifin var; Metaverse oyunları oynamak, e-sporcu olmak.

İçinde ilerleme gereken oyunlardaki kariyerler ve ekipmanlar para karşılığı satılabilmekte vakat bu size internetten para kazandım hayatımı geçindiriyorum gibi bir alan yaratmaz. Sizin çerez paranızı karşılamaktan öteye geçmez.

Oyun oynayarak para kazanmak için en zor kısım E-sporcu olmaktır. Bunu başarabilmek için şu adımları geçmek gerekiyor;

 • E-spor takımı bulunan bir oyunda çok iyi seviyeye gelmek
 • Sosyal medya araçları ile kendini tanıtmak
 • Bölgesel ve ülkesel turnuvalarda başarı sağlamak

Tüm bunları başarmak yıllar sürebilir ama hedefin buysa sıkı çalışman gerekiyor.

Metaverse oyunlardan para kazanmak ise mümkün. Bütün oyunların kendi kripto para cinsinden oyun içi ödülleri bulunuyor. Oyuna başlarken satın alman gereken parçaları da geliştirip ardından düzenli kazanılan ödüllerden o parayı çıkarıp üstüne kazanabiliyorsun.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak
oyun oynayarak para kazanmak

Dolap ile Para Kazan

Dolap ülkemizde en fazla kişiler arası satış yapılan uygulamalardan biridir. Herkesin fazla kıyafetlerini satması ile başlayan sistem bugün büyük bir yelpazeye sahip.

Dolaptan yapılan satışlarla aylık güzel gelir elde edenler bulunuyor. Ek iş olarak bunu yapanlar internet üzerinden bu tip bir para kazanma yöntemini sürdürülebilir buluyorlar.

Bir süre sonra kendi eşyaları dışında dolaptan değerinin altında gördükleri ilanlardan alım yapıp sonra onları daha üst fiyattan satışa çıkarıyorlar. Bu tip bir şey başta zor gelse de içine girince kolaylaşıyor.

Dolap Indir
dolap

Printful ile Para Kazan

Duyurmaktan en çok keyif alacağım başlıklardan biri Printful ile satış yapmak olacak. Printful grafik tasarım ile ilgilenenler için harika bir araç.

En iyi POD platformu
Printful

Sermayesiz bir şekilde tasarımlarını birçok ürün üzerine bastırıp e ticaret yapmak isteyenler için en iyi "print on demand" platformudur.

Artıları:
 • Kolay üyelik
 • Kolay mağaza oluşturma
 • Güvenli ödeme
 • Müşteri memnuniyeti
 • Hızlı kargo
Eksileri:
 • Öne çıkmak için satış bekleme
 • Türkiye'ye satış için yüksek maliyet
 • İngilizce mağaza ve kurulum
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Yaptığın tasarımları Printful içerisinde bulunan ürün tiplerinin üzerine yerleştirerek onları satmak isteyen firmalara yeni tasarımlar vermiş oluyorsun. Sonra bu ürün satılırsa satış başına komisyon alıyorsun.

Siteye üye olmak ve işlerini yüklemek oldukça basit. Tasarımını görmek istediğin ürün grubunu seçip onun üzerine tasarımını bırakıyorsun veya kendi “Design Maker” aracı ile bir tasarım oluşturuyorsun. Ardından bunu istediğin satış platformlarına entegre ederek satışını yapıyorsun.

Fiyatını da senin belirlediğin ürünü üretip siparişi aldığın yere onlar gönderip kargoluyor. Sen de iş komisyonunu alıp devam ediyorsun. Her geçen gün gelişmeye devam eden bu platform ileride çok daha meşhur olacak kanaatindeyiz. Önlerden yerini al.

Stoksuz Satış
printful

Astroloji Ve Tarot İle Para Kazan

Astroloji, yıldız haritası, fal veya tarot falı konusunda eğitimler alarak internet üzerinden para kazanan birçok kişi ile tanıştım. Önceden bu işleri kişinin bulunduğu yere giderek yapıyorlardı şimdi ise bu bile uzaktan yapılabiliyor.

Ağırlıklı olarak instagram üzerinden oluşturulan profiller ile müşteri bulan kişiler fal bakacağı kişiye saatli bir randevu veriyorlar. Ortalama 45 dakika -1 saat aralığında süren bu görüşme telefon aracılığı ile veya görüntülü yapılıyor.

Bu seans esnasında hizmet veriliyor ve işten memnun kalan kişi başkalarına da seni referans göstererek yeni işler almanı sağlıyor. Yaklaşık 1 saat süren tarot fal bakmanın fiyatları bugün 200-1000 lira arasında değişebiliyor.

Astroloji Eğitimi
astroloji eğitimi

E-Ticaret Yöneticisi Olarak Para Kazan

Amazon, Etsy gibi online satış platformlarında satış yapmak isteyenler her geçen gün artsa da bu konuda bilgi yeterliliği herkeste bulunmuyor.

Bu işlerde hızlı ilerlemek veya bu işleri yaparken profesyonel yardım almak iyi olabiliyor. Bu tip işlerde deneyimi olan kişilerden yardımlar alarak e-ticarette hızlı ilerlemek isteyen de birçok kişi mevcut.

Sen de bu tip satış işlerinde eğitimler alıp deneyim sağlayıp ardından bu konuda danışmanlık verip para kazanabilirsin. Örnek iş olarak Fiver’dan bu işi yapan kişilere bakabilirsin. Kendine bir e ticaret sitesi kurmak da başka bir seçenek tabi.

E Ticaret
e ticaret

Pazar Araştırması Yaparak Para Kazan

Yeni bir işe girmek için en önemli unsurlardan biri pazar araştırması yapmaktır. Örneğin harika olduğunu düşündüğün bir fikrin var ve buna yatırım yapıp para kazanmayı düşünüyorsun.

Önündeki en büyük engel bunun daha önce yapılıp yapılmadığını araştırmadan işe koyulmak olacaktır.

Yapmak istediğin iş daha önce yapılmışsa, benzeri yapılmışsa yada fikrin nerelerde nasıl uygulanabilir konusunda araştırma yapmazsan eğer işin elinde patlayabilir yada daha iyi bir başlangıcı kaçırabilirsin.

Bu gibi risklere girmek istemeyen kişiler pazar araştırması konusunda uzman kişilerden yardım alarak, muhtemel fırsatlar, zayıf ve güçlü yönler, rekabet ve trend analizi konusunda hızla bilgi sahibi olup başarılı girişimlerde bulunmak isterler. Onların yerine bu işi yapabilen kişilerden biri olabilirsin.

Fiverr ve Freelancer gibi platformlarda uzmanlığını paylaşıp müşteri bulabilirsin.

Pazar Araştırması
pazar araştırması

Hukuk Danışmanlığı Yaparak Para Kazan

Hukuk her girişimci için üstünden atlayamayacağı bir konudur. Bu sebeple işlerini kurarlarken bunların hukuksal zemini, iş kontratlarını veya işlerinden doğan sorunların çözümü konusunda danışmanlığa ihtiyaç duyarlar.

Eğer hukuk alanında bir lisansın ve deneyimin var ise kendini internetten para kazanacak noktada bu alanda değerlendirebilirsin. Birçok yönden işler alıp ağını genişletip fiili bir işte bulunmadan para kazanabilirsin.

Hukuk Danışmanlığı
hukuk danışmanlığı

Finansal Danışmanlık Yaparak Para Kazan

İnternetten para kazanma konusundaki yazımızda para yöneterek para kazanma konusu da oldukça önemlidir.

Birçok şirket ve şahıs işlerini yönetemediği için batarlar. Piyasa riskleri ve yeni yönelimlere uyum sağlamak konusunda aksak kalan kendini yenileyemeyen şirketler batmaya mahkum olurlar.

Bu riskleri en aza indirmek isteyen vizyoner şirketler finansal danışman tutarak gelir gider dengelerini kontrol edip , muhtemel yatırımlarını inceletirler. Örneğin yatırım yapılacak bir şirketin borçlarını ödeme gücünü test edip kişilere ona göre raporlama yaparlar.

Bu alanlarda kendini geliştirmiş veya o yolda ilerleyen biri isen güzel paralar kazanabilirsin. Kendi risk yönetim veritabanı algoritmanı oluşturarak birkaç tuşla aylarca sürecek testleri yapabilir iyi gelirler elde edebilirsin.

Fark yaratman gereken bir alandasın, çok çalış, çok kazan.

Astroloji Eğitimi
finansal danışmanlık

Yazılım Danışmanlığı Yaparak Para Kazan

Günümüzde yazılımın ne kadar önemli olduğunu bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. Kaldı ki dünyanın en büyük şirketlerinin birçoğu yazılım tabanlı bir iş yelpazesine sahip.

Tabii bu kadar yazılımın döndüğü bir dünyada bu yazılımların sorunları da oluyor. Yazılımla zaten ilgili olduğunu düşünerek bu alandaki muhtemel katmanları biliyorsundur. Bu katmanların her birinde çıkan sorunların çözümleri için kişiler gerekiyor.

Yazılımda gereksinim olan tüm departmanlar birbirinden farklı bir uzmanlık gerektiriyor. Veritabanından, kodlamaya, arayüzden kullanıcı deneyimine kadar birçok alanda ortaya çıkacak problemler mevcut.

İşte tam bu anda bunlardan birini iyi yaptığın yaptığın için çözülemeyen noktada sana gelebilirler. Bunu da internetinin ve bilgisayarının olduğu her yerden yapabilirsin. Sorun çözme işinde gerçekten de güzel paralar kazanılabiliyor.

Yazılım Danışmanlığı
yazılım danışmanlığı

Müşteri Hizmetleri Desteği Vererek Para Kazan

Özellikle sosyal medyada iş yapan birçok şirket sanal müşteri temsilcisine ihtiyaç duyuyor. Bunu firma içerisinde iş vererek yapmak yerine uzaktan çalışabilen freelancerlara verebiliyorlar.

Birçok şirketin bunun bu şekilde yapılabildiğinden dahi haberi yok. Bu sebeple destek maillerine, sosyal medya üzerinden sorulan sorulara cevap veremeyip kötü kurumsal görüntü çiziyorlar.

Eğer bu konuda tecrüben veya aldığın eğitimler var ise birçok şirketi onların müşteri hizmetleri eksiğini gidereceğine ikna edebilir para kazanabilirsin. Her gün 2 saat bu işi bir şirket adına yapma karşılığında günde 8 saat çalışarak 4 şirketten para kazanabilirsin.

Müşteri Temsilcisi
müşteri temsilicisi

İş Danışmanlığı Vererek Para Kazan

Ülkemizde birçok şirket kendim hallederim mantığı ile kuruluyor. Gerçekten işini iyi yapmak isteyen şirketler ise en başta, ilk örnekteki kişiler ise işler sarpa sarınca iş danışmanlarına başvuruyorlar.

İş danışmanlığı yaparak online para kazanabilmek mümkün fakat bunu yapabilmek için iş tecrübesine ihtiyacın var. Birkaç farklı sektörde kafi sürelerde iş yapıp ardından ofis hayatından uzaklaşmak isteyen kişiler için ideal bir meslek bu.

Bu işi yapabilecek seviyeye gelmek için yoğun çalışmalı en az yaklaşık 7-8 yıllık bir tecrübe gereklidir. Bu saatten sonra bildiklerini anlatarak para kazanabilirsin.

Iş Danışmanlığı
iş danışmanlığı

Start-Up’lar İçin Finans Modellemesi Yaparak Para Kazan

Start-up lar için en önemli kaygılardan biri ekonomi planlamasıdır. Bunun içine gelirler, giderler ve yatırımlar girince her şey birbirine girer.

Sürdürülebilir olmak isteyen start-up projeleri kendi finans uzmanını işe alana kadar geçen sürede bu tip desteklere ihtiyaç duyarlar. Başlangıçta sağlam gitmek için bunu bir uzmana yaptırırlar.

Eğer finans ve muhasebe konusunda yetkin biri ise bu konuda danışmanlık verebilir ve bir projenin finans modellemesini yapabilirsin. Her gün yeni bir projenin hayata geçtiğini düşünürsek bu önemli bir iş alanı demektir.

Start Up Nedir
start up nedir

Kariyer Danışmanlığı Hizmeti Vererek Para Kazan

Günümüzdeki en büyük problemlerden biri bir kişinin kariyerini nasıl devam ettireceğini bilmemesinden kaynaklanıyor. Karşısına bir fırsat gelmesini beklerken araştırmadığı için birçok fırsatı kaçırıyor.

Kariyer danışmanlığı zamanı ve yeteneklerini etkin kullanabilmen için çok önemli bir alan. Genelde bu tip bilgiler kulaktan kulağa gelir ve “aa süpermiş, böyle bir şey mi varmış?” cümleleri ile sona erer.

Bu kişilere neyi nasıl yapabileceklerini somut olarak gösterilebilecek gerekirse ön ayak olabilecek kariyer danışmanlarına ihtiyaç duyarlar. Eğer onları buna ikna edersen onların hayatlarına dokunurken para kazanabilir uzmanlaştıkça iyi gelirler elde edebilirsin.

Kariyer Danışmanlığı
kariyer danışmanlığı

Sunum Hazırlayarak Para Kazan

Gerçekten sunum hazırlayıp para kazananlar var. Buna yüzlerce konu dahil. İş sunumlarını, okul ödevlerini, ders sunumlarını, topluluk konuşmalarını ve aklınıza gelebilecek tüm tipleri hazırlayamayan kişiler var.

Aslında bu kişiler sunum hazırlayabiliyorlar fakat bunlar çok basit kalıyor. Bu da sana internetten para kazanma alanı yaratıyor.

Bir sunumu neden yaparız? Muhataplarımızı etkileyebilmek için elbette. Onları etkileyebilmek için ise yeterli materyal ve anlatma yoluyla sunumlarımız olması lazım.

Kişiler hazırladıkları sunumları profesyonel hale getirmek veya bir metni sunum haline getirmek amacıyla destek alırlar. Bu gibi işleri yapabilen biri isen veya potansiyelin varsa bu konuyu kaçırmamanı tavsiye ederim. Sunum hazırlamada en güzel araçlardan biri olarak Canva’yı öneririm.

Sunum Nasıl Yapılır
sunum nasıl yapılır

Etkinlikleri Yöneterek Para Kazan

İlk olarak etkinliği senin üretmene gerek yok. Online olarak bu etkinlikleri yönetebilmek mümkün. Bu da sana yeni bir online para kazanma yolu veriyor.

Örneğin bir parti organizasyonu yapmak isteyen kişiler ver. Bu organizasyonda çalışacak kişileri bulmak, yer ayarlamak, bilet satışını organize etmek, promosyonları ayarlamak, sosyal medya içeriklerini oluşturmak, sosyal medyada duyurulmasını sağlamak bunların hepsi ayrı ve meşakkatli işlerdir.

Bu konularda tecrübeli olabilmek için etkinlik organizasyonlarında çeşitli dallarda çalışmak veya gönüllü olmak hızlı tecrübe edinmeni sağlayacaktır. Bu işin kuralları ve yöntemleri ne yazık ki duvarda yazmıyor yaparak öğrenmen gerekli.

Bu işlerde kendini yetkin hissettiğinde iş alabilmek için ise gerekli bağlantıları sağlamak kendi ağına kalıyor. Bir süre buna çaba harcadıktan sonra bunların her birini internet üzerinden yapabilecek seviyeye gelebilirsin.

Etkinlik Planı
etkinlik planı

Proje Yöneticisi Olarak Para Kazan

Proje yöneticileri ağırlıklı olarak aktif çalışırlar. İnternet üzerinden bu işleri yapan kişi sayısı pandemi sonrası artmış durumda. Şirketler kendi sosyal sorumluluk ve gençlik projelerini aktif etmeden bazı eğitimler, seminerler, buluşmalar hazırlarlar.

Bunlara ek olarak şirket işi etkinlik projeleri de oldukça yaygındır. Bu tip işler kısa süreli işlerdir. Ortalama birkaç ay sürerler. Bu sebeple bu projeleri yönetmek için danışmanlara ihtiyaç duyarlar.

Bir kez başladı mı gerisi gelecek işlerdir ama kendini geliştirip özellikle LinkedIn üzerinde network yaratman gerekiyor.

Proje Yönetimi
proje yönetimi

Tedarik Zinciri Yöneticiliği

Tedarik zinciri yöneticiliği her ne kadar online olarak yapılan işlerden biri olsa da fiziksel bir takip de gerektirebilir. Bu sebeple sadece internet üzerinden iş alma konusunda bu başlık internetten para kazanma alanına girmektedir.

Tedarik zinciri yöneticisi bir şirketin veya şahsın talepleri doğrultusunda ürün bulma, kontrol etme, satın alma, transfer yapma ve sonuçlandırma alanlarında takip yapmak zorundadır.

Çok fazla kişi ile temas edildiğinden dolayı stresli bir iş olsa da iş sürekliliğine bağlı olarak rahat bir iştir. Her yerden yapılabilir. Yer değiştirme gereksinimi de doğabilir.

Ağırlıklı olarak yurtdışındaki bir şirket veya şahsın Türkiye’den alım satımlarını kontrol etmeyi içine alır. Tabii bu iki farklı ülke içinde de olabilir ama bir ülkenin yerel kişisiyle çalışma avantajı sebebiyle tercih edilirsin. Tabii bu işleri alabilmek belirli bir tecrübe gerektirir.

Tedarik Zinciri Yönetimi
tedarik zinciri yönetimi

Oyun Konsept Tasarımcılığı ile Para Kazan

Eğer grafik tasarım ve oyun altyapısı hakkında belirli bir deneyimin var ise bunu yalnızca bir şirket için çalışarak değil bu tip oyun üreticileri için freelance olarak da yapabilirsin.

Her bir oyun yaratıcı onu eşsiz yapmak ister fakat bunun için büyük bütçeler gerektirmeyen işlerde başkalarına başvururlar. Oyunun hikayesi dışındaki olayları organize etmek için destek aradıklarında sen orada olabilirsin.

Bu iş tanımında senden bekledikleri ise karakter, harita, mekanlar, araziler ve bölüm hikayeleri konusundaki yaratıcı fikirlerin ve bunu yapma becerin olacaktır. Freelance olarak iş bulma konusunda önemli bir gelir kapısı oyun konsept tasarımcılığıdır.

Oyun Tasarımı
oyun tasarımı

Online Seyahat Danışmanı Olarak Para Kazan

Online seyahat danışmanlığı yapmak ülkemizde yaygın olmasa da değerli bir iş kategorisinde bulunuyor.

Türkiye’de seyahat danışmanlığı almak isteyen kişiler eski usül olarak acentalar ve rehberlerle anlaşıyorlar. Rehberlerin götürdüğü kadar bir gezi yapıyorlar fakat bir rota düzenleyen ve fikir veren ayrıca bunu online olarak yapan kişi sayısı çok az.

Eğer seyahat konusunda tecrüben var ise turistlere online seyahat danışmanlığı verebilirsin. Örnek olarak benim verdiğim Fiverr danışmanlık ilanına bakabilirsin. Online para kazanmaya bir adım daha.

Seyahat Danışmanlığı
seyahat danışmanlığı

Yayıncılar İçin Kurulum Yaparak Para Kazan

Ülkemizde ve dünyada canlı yayın veya video çekimleri yapan birçok içerik üreticisi bulunuyor. Her biri için video açıları, ışık, ses düzeni hakkında online danışmanlık verip kurulumlarını sağlayarak para kazanabiliyorsun.

Bu işi yapabilmek için bu alanda belirli bir tecrübeye ve networke ihtiyacın var. Eğer halihazırda benzer bir işi yapıyorsan bunu online bir işe dönüştürebilirsin.

Yayıncılık
yayın kurulumu

Web Yazılımcısı Olarak Para Kazan

Web yazılımcısı olmak en karlı internet işlerinden biridir. Yazılım konusunda o kadar fazla programlama dili var ki bunların kendi aralarında dönüştürülmesi ve düzenlenmesi hepsi ayrı bir iş.

Web yazılımlarında sitenin düzeni, teması ve araçların kullanımı gibi parçaların hepsi yazılımsal bir temele dayanıyor. Hazır site yapımı platformları dışında profesyonel bir iş yapıyorsan mutlaka bu tip araçların değişimlerinde veya sorunlarında desteğe ihtiyaç duyarsın.

İhtiyaç duyulduğunda orada olmak için Fiverr, Freelancer gibi platformlarda hazır olursan ilk başta sürpriz ardından da düzenli paralar kazanabilirsin.

Web Dizayn
web dizayn

Masaüstü Uygulama Geliştirerek Para Kazan

Mobil için çıkan uygulamaların bazılarında masaüstü desteği gerekiyor. Mobil aplikasyon belirli bir ivme yakalayınca bunu gerçekleştirmek için uzmanlar gerekiyor.

Siz de eğer cpp, c, c sharp gibi diller biliyorsanız uygulamaları masaüstü uygulamalarına dönüştürebilir bunlardan gelir elde edebilirsin.

Masaüstü uygulamaları konusunda en çok tercih edilen işlerden biri de indikatör yazılımı yapmaktır. Ağırlıklı olarak borsa traderlarının kullandığı takip programları üzerine indikatör yazmak oldukça karlı bir iş.

Eklenti Geliştirerek Para Kazan

Birçok tarayıcı eklentileri ile öne çıkıyor. Bazı boşlukları gideren veya halihazırda bulunan eklentileri geliştiren araçlar üretmek sana internet üzerinden para kazandırabilir.

Chrome eklentilerinden ve WordPress eklentilerinden para kazanmak mümkün. Özellikle Google Chrome’da öne çıkabilecek bir eklenti yazabilirsen aşağıdaki videodan onu nasıl paraya çevirebileceğini öğrenebilirsin.

Web Sitesi Hatalarını Düzelterek Para Kazan (Bug Fix)

Web sitesi hataları WordPress temelinde oluşan bazı sorunlardan meydana gelir. WordPress yazılımını ve onu yönetebilme konusunda profesyonelliğin var ise bunu paraya dönüştürebilirsin.

Dünyanın birçok yerinde birçok hata ile karşılaşan kişiler online olarak bu işi düzeltebilecek olan kişilerle iletişim kurup uzaktan yardım alırlar. Sen de onlardan biri olup para kazanabilirsin.

Web Sitesi Ayarları Yaparak Para Kazan

Web siteni hazır dahi alsan onun ayarlarını düzenlemekte yardıma ihtiyacın olabilir. Reklamlar, pop-uplar, yazı alanları, bannerlar ve yerleştirilmiş görselleri düzenlemek ayrı bir iştir.

Bu işi yerine yapmanı isteyecek dünya genelinde birçok müşteri bulunuyor. Web sitesi kurmak ayrıntılı bir iş. Onların ihtiyaçları olduğunda orada olmak için hazır olmalısın. Bu tip işleri online iş platformlarından alabilirsin.

Web Sitesi Kurulumu
wordpress site kurulumu

Discord Kanalları Ayarları Yaparak Para Kazan

Discord günümüzün en popüler sosyal buluşma noktalarından biridir. Masaüstü ve mobil destekleri ile birçok topluluk tarafından kullanılır.

Discord her ne kadar popüler olsa da panelin düzenlemesi, yetkilendirmeler ve içeriklerin yazılması çok yorucu bir iştir. Bunu yerine yapman için talepler alabilmek için sosyal iş platformlarında yerini alabilirsin.

Discord
discord

Yazılım Güvenlik Desteği Vererek Para Kazan

Birçok yazılım eksiği ile yazılır. Onların uzun vadeli olmasını ve güvenilir kalmasını sağlamak için önemli güvenlik testleri yapılır.

Şirketler ve start-up’lar yazılımlarını bu tip güvenlik testleri yapabilecek kişilere yaptırırlar. Bunu şirket olarak da yapan yerler olsa da eğer bu işte gerçekten iyiysen hiçbir kuruma bağlı olmaya ihtiyacın olmuyor.

Dünyada büyük birçok şirketin yazılımlarını ve web sitelerini hackleyip onlardan gelir elde kişiler bulunur fakat bu gelirler çok komik rakamlar oluyor genelde. Bunun yerine direkt olarak güvenlik açığı testleri yapacak kişi olabilirsin. Bunu uluslararası bir şekilde yapabilirsin.

Yazılım Güvenliği
yazılım güvenliği

Dosya Dönüştürerek (Convert) Para Kazan

Ya bundan da para kazanılır mı gerçekten dedirten konularımızdan biri de dosya formatı dönüştürücülüğüdür. İki dosyanın adını google yazıp sonuna “converter” eklemek kadar kolay olabilecek bir işlem için dahi desteğe ihtiyaç duyan kişiler bulunuyor.


Çünkü başarılı olmayan yazılımlar, dosyanın gizlilik düzeyi, format değişimi esnasında dosya içine eklenecek yeni özellikler de işin içine girince basit araçlar işe yaramıyor ve elle müdahale gerekebiliyor.

Bu sebeplerden dolayı sadece bu işleri de yaparak para kazananlar sosyal iş bulma platformlarında ilanlarını paylaşıyorlar.

Converter Pdf To Word
converter pdf to word

Uygulama İçin Analizler Yaparak Para Kazan

Uygulamaların kullanıcı deneyimi ile test edilmesi birçok uygulama üreticisinin en çok ihtiyacı olduğu şeydir.

Kullanıcı deneyimi için birden fazla kişiden uygulama analizleri istenir. Bu konuda veri madenciliğine kadar uzanabilir yada basit bir geri dönüş (feedback) verebilirsin.

Web Siteleri İçin Analizler Yaparak Para Kazan

Web siteleri öne çıkmadıkça para kazanamazlar ve bu site sahibini delirten bir şeydir. Durum buraya gelince mutlaka yardım alırlar. Profesyonel işletmeler ise bunu rutin olarak yaptırırlar.

Web sitesi içeriklerinin SEO testlerinin yapılması, hız testlerinin yapılması, içeriklerde bozulma olup olmadığının kontrolü gibi genel bir check-up yapılır ve rapor sunulur.

Güzel gelir elde edebileceğin ve hızlı uzmanlaşıp para kazanabileceğin bir internetten para kazanma yöntemidir. Tabii bunun için öncelikle SEO programlarını bilmen gerekiyor.

Script Yazarak Para Kazan

Script içerik yazmak anlamına gelir. Bir iş ne olursa olsun onun bir akışa ihtiyacı vardır. Bu akış onun için sürdürülebilir olmasının bir koşuludur.

İzleyicileri, okuyucuları, kullanıcıları ve iş türündeki muhatabı o işin içinde tutmak için profesyonel hazırlanmış script planı olmalıdır. Bu şekilde başarılı işler ortaya koyulur.

Yaptığı işi daha iyi bir hale getirmek isteyen kişiler -özellikle video içerikleri- bu senaryoların oluşturulması için kişilere başvururlar. Bazen uygulamak için olmasa da bakış açısı olması açısından bu tip destekler alırlar.

Script Yazarlığı
script yazarlığı

Token Geliştirerek Para Kazan

Kripto son yıllara damgasını vurmaya devam ederken herkes yeni tokenlar çıkarıyorlar. Peki bu tokenların sürdürülebilir olması için bir şey yapılıyor mu dersek cevaplar azalıyor.

Çıkarılan bir tokenın sürdürülebilir olması ve büyük borsalarda alım-satıma açılması için belirli bir güvenlik altyapısı ve yazılımı olması gerekiyor. Bu tokenlarda aranan özellikler borsalar için çok önemli.

Token çıkaran kişiler için yapabileceğin bazı geliştirmeler ise şunlar;

 • Minting protokolü
 • Yakma
 • Durdurma
 • Yönetici kontrol araçları
 • Balina karşıtı alım satım limitleri
 • Stake parametreleri
 • Vergilendirme altyapısı
 • Çoklu satış
 • Geliştirme
 • Ön satış protokolü
 • Dao protokolü

Bu ve benzeri tokena dair her şeyi yönetebilir ve geliştirebiliyorsan iyi paralar kazanabilirsin.

Token Oluşturma
token oluşturma

Web 3.0 Hakkında Danışmanlık Vererek Para Kazan

Herkesin aklında bir Web 3.0 var. Peki bu konuda kişiler neler yapıyor? Elbette danışmanlık alıyor.

Her geçen gün vizyoner olmadığı için değer kaybeden yada olduğu yerde sayan şirketler bulunuyor. Bu seferki bu devir değişimini yakalamak için onlarda harekete geçecekleri alanı görmek istiyorlar.

Web 3.0 hakkında her açıdan belirli temel bilgiye ve yazılımsal altyapı ağına sahip isen kurumlara danışmanlık verebilir entegrasyon kararlarında görev alabilir hatta iş verebilirsin. Sadece aracı olarak bile para kazanabilirsin. Önemli olan senin bunu nasıl anlattığın.

Akıllı Kontratlar Geliştirerek Para Kazan

Akıllı kontrat kriptolanmış sözleşmelerin altyapısı demektir. Akıllı kontratlar bütün alanlarda kullanılabiliyor olsa da ağırlıklı olarak borsalarda kullanılırlar.

Yapılan her alışverişi ve borsaya dair her şeyin altyapısında şifrelenmiş sözleşme yazar. Bunlar oldukça dikkatli yapılması gereken işlerdir. Eğer bu konuda tecrüben varsa bunu uluslararası platformlarda paraya dönüştürebilirsin.

Veritabanı Geliştiricisi Olarak Para Kazan

Veritabanları tüm internet altyapısı ile çalışan sistemlerin ve şirket verilerinin temelini oluştururlar. Veritabanlarının yönetimi ve onların ihtiyaçlara göre geliştirilmesi çok incelik gerektiren bir iştir.

Veritabanlarında yeni tasarımlar, kombinasyonlar ve raporlama düzenlerine dair yeni araçlarla geliştirme yapmak için bu alanda tecrübeli olmasanda gerekli eğitimleri alıp internet üzerinden kendine kolaylık müşteri bulabilirsin.

Veritabanı Nedir
veritabanı nedir

Profesyonel Excel Ve Google Sheet Dosyaları Geliştirerek Para Kazan

Excel kullanıyorsan biliyorsundur. Excel derin bir derya. Gerçek manada içindeki kod yapısını ve matematiği anlayan kişiler sadece bunu kullanarak çok güzel işler yapıyorlar.

Nasıl dersen, şirketin mali tablolarından programlarına kadar bütün her şeyi programlanmış bir excel’e atıp verimlilik analizi bile yapabilirsin. Bunun gerçek mana da sonu yok fakat eğer bu konuda tabiri caizse kafayı kırarsan inanılmaz işler için aylarca uğraşıp sonra ekmeğini yiyebiliyorsun.

Bir eksikliği farket ve onu kolaylaştır. Gerisi gelecektir.

Google Sheet
google sheet

Yapay Zeka Geliştiricisi Olarak Para Kazan

Yapay zeka şimdinin ve geleceğin en önemli işlerinden biri oluyor. Her geçen gün daha da artan teknoloji derinlemesi bugün biraz da frenlenmiş durumda.

Dünyanın en karmaşık canlılarından biri olan bizi makine öğrenmesi yoluyla analiz ve tasnif edip programa dönüştürüp düzenleyebiliyorlar. Şöyle ki bizim aklımıza gelen ve bu güne kadar gelmemiş olan tüm varyasyonları ortaya çıkarabilen bir yazılım tipi ile karşı karşıyayız.

Yapay Zeka
yapay zeka

Belki de bizim programladığımız makineler bizim yaşamımızı planlayacaklar. Bugünlere çok az kaldı fakat bu alanda hala büyük bir eleman eksikliği var. Sen de eğer buna ilgi duyuyorsan bir parçası olabilirsin. Büyük işler dönecek sadece tanık olmamanı tavsiye ederim.

Bir fikir;

WordPress Uzmanı Olarak Para Kazan

WordPress neredeyse bütün sitelerin altyapısının hazırlanma noktasıdır. WordPress içerisinde bulunan ve sonradan eklenebilen yüzlerce araç bulunur. Bunların hepsinin kullanımını bilmek ve bir siteye adapte edebilmek belirli bir uzmanlık gerektirir.

Uzmanlık dediysek bunu kullanabilmek için yıllara ihtiyacın yok. Blog nasıl açılır bilsen geri kalanı isteğe bağlı olarak kolayca geliştirilebiliyor.

En temel seviyede kullanabilmek amacıyla güzel bir planla eğitimler alıp uygulamasını da yaparsa 2 ayda hakkındaki şeylerin %70 ini çözmüş ve birçok işi yapabilir hale gelebilirsin.

Bu ara formu bilmeyen kişiler site kurmanın zor olduğunu düşünürler ve bunu birine yaptırmak isterler. Tam o esnada orada olmak için gerekli noktalarda adının geçmesi gerekiyor. Sosyal iş platformlarına kayıt olabilir yada bu tip işlerin gelebileceği yerlerle iletişimde kalabilirsin.

Wordpress Site Kurulumu
wordpress site

WordPress Temaları Yaparak Para Kazan

WordPress temaları çok iyi bir gelir kapısıdır. Sistemi bilip bunu göze hoş gelecek hale getirmek profesyonellik gerektirse bile, bir tema milyonlarca defa dahi kullanılabilir. Bu da her satıştan gelir elde etmek demektir.

Kişiler genelde hazır ve ücretsiz temaları kullanırlar ama eğer projesine önem veren kişiler ise onu en iyi tema ile kullanmak isterler. Defalarca satılabilecek temalar yapmak veya ikiye özel siparişler almak tamamen senin yaratıcılığın ve pazarlama yeteneğin ile ilgili.

Elementor Pro İle Web Sitesi Dizayn Ederek Para Kazan

Elementor Pro ücretli bir programdır. Fakat oldukça profesyonelleştirilmiş araçları ile özel bir site oluşturmayı epey kolaya indirgeyebiliyor. Böyle olunca da burada alacağınız bir paket ile dışarıya iş yapabilecek siteler yapabiliyorsun.

Ayrı bir uzmanlık gerektirmeden Elementor ile yeni siteler oluşturup satış platformlarından site satışları yapabilir ve güzel gelirler elde edebilirsin.

Elementor Pro
elementor pro

Wix İle Site Yaparak Para Kazan

Wix de yine bir ücretli site yapma programıdır. Burada yapabileceğin siteler ile profesyonel işler çıkarabilir ve bu işlerini kolayca pazarlayabilirsin. İçinde bulunan kolay site yapım araçları ile bunu oldukça hızlı ve göze hoş gelecek şekilde yapabilirsin.

Wix Logo
wix logo

İçerik Pazarlama Uzmanı Olarak Para Kazan

Bir içeriğin sosyal medyada yer bulmasını sağlamak ayrı bir uzmanlık gerektirir. En basitinden bir hashtag dahi koyamayan yüzbinlerce işletme bulunuyor. Sana basit gelen bir sürü işi ücreti karşılığında bu yerler için yapabilirsin.

Bu işlerde ücretler oldukça aşağıda olsa da amaç birden fazla işletme için bunu yaparak para kazanmaktır. Günde 4-5 saat ayırarak 7-8 ayrı işletmenin hesaplarını yönetebilir güzel paralar kazanabilirsin.

E-mail Kampanyaları Tasarımları Yaparak Para Kazan

E-mail kampanya tasarımlarını genelde ajanslar yaparlar. ajanslar şirketlerle anlaşıp onlarla yapacağı kampanyalar için ayrı bir tasarım ile mail taslağı hazırlarlar. Ardından bunları belirli bir veritabanı ile entegre edip kişisel mailler gönderirler.

Bu iş oldukça revaçta olan bir iştir. Kampanya tasarımları reklamcılığın önemli bir alanı olarak ilerliyor. Bunları düzenlerken grafik tasarım mail entegrasyon araçlarını iyi kullanabiliyor olman gerekiyor. En çok tercih edilenler ise Mailchimp ve Klaviyo’dur.

Sms Mesajı Pazarlaması Yaparak Para Kazan

Sms mesajı pazarlamalarını toplu olarak büyük ajansla yapıyorlar. Kişilerin bir şekilde elde ettikleri numara havuzlarını satıyorlar. Bu ilginç bir şekilde yasal bir engelleme takılmadan yapılıyor.

Sen de bu işi yaparak belirli bir numara havuzu satın alıp ardından firmalara onlar adına kişilere sms atarak reklam yapma işleri alabilirsin.

Dikkat etmen gereken en önemli şey yasal çerçevedir. Örneğin mesaj gelmesini reddetme opsiyonu verilmeyen pazarlama mesajlarının cezai karşılığı bulunmaktadır.

Kitle Fonlaması (Crowdfunding) Danışmanlığı Yaparak Para Kazan

Kitle fonlaması büyük topluluklardan küçük meblağlar alarak birlikte önemli işler yaptırıp gelir dağıtmak demektir. Burada asıl mevzu yapacağın işin doğru kurgulanmasıdır. Bu işi de bu alanda deneyimli kişiler yapmaktadır.

Kitle fonlaması yazarlığında bunları yapman beklenir;

 • Konuya dair başarılı kampanya araştırması
 • Dikkat çeken başlıklar
 • Proje revizyonu
 • İlgi çekici ve ikna edici bir metin
 • İyi bir dil bilgisi
 • Programa uygun bir izlence

Bu işleri iyi yaptığında birçok iş teklifi alabilir ve bu alanda uzman olabilir önünde başka kapıları da açabilirsin.

Arama Motoru Pazarlaması (Sem) Yaparak Para Kazan

Bir işletmenin öne çıkması için en çok ihtiyaç duyulan şey arama motorlarında öne çıkarmaktır. Onları reklamlı olarak öne çıkarıp ardından da tıklanabilir bir görünüme sokmak oldukça ince bir işçilik gerektirir. Uzmanlık gerektiren bir online para kazanma alanıdır.

Bu işi yapmak istediğinde senden şunlar beklenecek;

 • Satıcı hesabı kurulumu
 • Satıcı ve reklam hesap bağlantısı
 • Keyword araştırması (SEO)
 • Alışveriş kampanyası kurulumu
 • Google askıya alma sorun çözümleri
 • İçerik hata düzeltmeleri

Tüm bunlar dışında işe göre farklı beklentiler olacak olsa da temel olarak bunu yapabilir uluslararası çalışabilirsin. Bu konuda Google’ın kendi eğitimlerini ve Udemy eğitimlerini alabilirsin.

Sem Nedir
sem nedir

İnfluencer Marketing Uzmanı Olarak Para Kazan

Influencer Marketing uzmanlığını genel olarak ajanslar kendi bünyelerinde çalıştırdığı kişilerle yürütmektedir. Bu kişiler gelen işe yönelik influencerları bulup onlarla kampanya yaparlar. Tüm iletişimi ise bu uzmanlar yaparlar.

Bugün bu işlerin birçoğu freelance çalışmaya dönmüş durumda. Gerçek manada da bu kişilerin ofiste bulunmasına gerek yok. İnternet ve telefonunun çektiği er yerde işini yapabilirler.

Sende bu alanda ilerlemek istersen açıköğretimde bu işin 2 yıllık bölümü var. Buna ek olarak da BTK’nın ve birçok platformun eğitimleri bulunuyor.

Bu işi bireysel veya ajansa bağlı olarak uzaktan çalışarak yapabilirsin. Online para kazanma konusunda biraz girişken isen biraz çaba ile işi çözebilirsin.

Influencer Marketing
influencer marketing

Online Topluluk Yöneticisi Olarak Para Kazan

Online topluluk yöneticiliği hem eğlenceli hem de zor bir iştir. Bu alanda iki yol vardır. Kendi topluluğunu oluşturup onu geliştirmeye çalışıp ilerlemek, diğeri ise halihazırda bulunan toplulukları yönetmek.

İlk seçenek bu işin en meşakkatli kısmıdır. Bir niş konu seçip o alanda kendi yeteneklerin ve vizyonuna bağlı olarak bir yol haritası seçersin. Daha sonrasında sosyal medya üzerinden ve kulüpler aracılığı ile kendine bir kitle yaratırsın.

Kitlenin organik olarak büyümesini sağlamak arayı hep sıcak tutmalı ve kişileri işin içine katabilmelisin.

Bütün bunlardan kişilerde bir aidiyet duygusu yaratıp çok yönlü olarak organizasyonlar ile gelir elde edebilir insanlara da bir şeyler katabilirsin.

İkincisi ise belirli bir kitleyi aşmış toplulukların alt işlerini veya işlerden yorulmuş yöneticilerinin yardımcısı olarak işleri yürütüp gelir elde edebilirsin. Bunun için biraz tecrüben olursa daha iyi olur. İşini bulmak ise biraz senin elinde.

Uygulamalar İçin Marketing Çalışmaları Yaparak Para Kazan

Uygulamalar genel olarak zehir gibi çalışmalar sonucu çıkarlar. Her şey bitene kadar çekilenlerin üzerine reklamını yapacak enerji kalmaz. Bu alanda ise bir eksiklik doğar ve bu farkedildiğinde yardım alınması gerekir.

Kendini bir uygulamanın nasıl pazarlandığı konusunda geliştirerek bu alanda sosyal iş platformlarından işler yakalayabilir ve bunu kariyere dönüştürebilirsin.

Sosyal Medya Reklamları Uzmanı Olarak Para Kazan

Sosyal medyada herkes reklam veriyor. Ağırlıklı olarak Facebook ve Instagram reklamları öne çıkıyor. Bu reklamlarda birçok alt metin ve bilinmesi gereken şey bulunuyor. Bunun uzmanı olmak yapılan reklamı daha verimli kılıyor.

Birçok reklam veren reklamların etkisizliğinden dert yanıyor. Bunun sebebi ise hedef kitleleri ve parametreleri doğru seçememesinden kaynaklanıyor. Bu konuda yeteri kadar iyi bir noktaya gelip deneyim kazanırsan sana her gün iş var.

Sosyal Medya Reklam
sosyal medya reklam

Seslendirme Yaparak Para Kazan

Seslendirme yaparak para kazanmak zor bir iştir. Fakat bu işte belirli seviyeye geldiysen işlerini online olarak işler alıp evinden de yapabilirsin.

Seslendirme sanatçıları ağırlıklı olarak Radyo, Televizyon ve Reklam eğitimi almış kişilerdir. Tabi bunun mutlaka istisnaları da vardır. Fakat bu işi profesyonel yapmak için belirli bir eğitim şarttır.

Seslendirme sanatçılığı bu alanda talep açan ajanslara veya yapım şirketlerine audition göndermen gerekir. Eğer kabul edilirsen her şey başlar.

Ben bunu kendim yaparım dersen öne çıkmak ve kendini göstermek için sosyal medya araçlarını kullanıp kendini gösterebilir alacağın stüdyo eğitimlerinde de network yapabilirsin.

Seslendirme Kursuseslendirme Kursu
seslendirme kursu

Kişiye Özel Müzik Yaparak Para Kazan

Bionluk, Fiverr, Upwork, Armut gibi platformlar üzerinden birçok kişi bu işleri yapmaktadır. İşletmeler, reklamcılar, ajanslar sık sık bu işler için siparişler verirler. Belirli miktarlarda her türlü iş alabilir para kazanabilirsin. Bunun için program bilmesende bazı yapay zeka araçları bunu yapabiliyor.

Kişiye Özel Şarkı Yazarak Para Kazan

Şarkı yazma işleri birazcık piyangodur. Tutmama ihtimali oldukça yüksek olsa da şu anki piyasada epey bir boşluk var. Eğer bu konuda yetenekli isen gerçekten parça başına güzel bütçeler bulunuyor. Eğer devamlılık sağlarsan da bu daha da yükselebiliyor.

Şarkı Yazma
şarkı yazma

Şarkıları Mix Ve Mastering Yaparak Para Kazan

Günümüzde bilgisayar programları üzerinden şarkı mixlemek oldukça kolay hale gelmiş durumda. Öyle ki tüm şarkıları katmanlarına ayırıp kopyalayabilmeni sağlayan araçlar bulunuyor. (Örn: Ableton)

Bu tip işler ağırlıklı olarak reklam müzikleri için kullanılabiliyor. Bireysel kullanımlar için de özel işler alınabiliyor. Eğer bu tip prodüksiyon programlarına ilgiliysen eğitimler alabilir ve bu konuda ilerleyebilirsin. İş gerçekten hep olan alanlardan biri de müzik.

Mastering
mastering

Online Enstrüman Eğitimi Vererek Para Kazan

Hiçbir zaman bitmeyecek işlerden biri de enstrüman eğitimciliğidir. Yüz yüze yapılması her zaman daha iyi olsa da günümüzdeki imkanlar kullanılarak uzaktan eğitimde tercih edilmektedir.

Eğer bir enstrüman konusunda eğitim verecek bir bilgin var ise internet üzerinden eğitimler vererek yada bu eğitimlerini paket haline getirip satarak para kazanabilirsin. Online kurs vererek para kazanmak artık sıradan bir şey.

Enstrüman Kursu
enstrüman kursu

Beat Yaparak Para Kazan

Müziklerin hepsi belirli bir tempo ve ton üzerine kurulurlar. Bu parçaların her birine “beat” denir. Bir şarkının zeminini hazırlamak için temel müzikler yapmak günümüzde oldukça popüler bir iştir.

Söylenmiş bir solo şarkının altına yapılacağı gibi yaptığın bir beati de öylece satıp üzerine söz uyarlaması yapılabilmektedir. Sadece sanatçılar tarafından değil ajanslar tarafından da satın alınabilmektedirler.

Beat Nasıl Yapılır
beat nasıl yapılır

Sesli Kitap Seslendirerek Para Kazan

Sesli kitap seslendirmek için öncelikle bu konuda biraz eğitim almış olman gerekiyor. Sadece okumaya uygun bir sesin olması yeterli değil.

Buna ek olarak sesli kitap platformlarına bunu satabilmek için de birçok prosedür bulunuyor. Kitabın yayınevinin uygulamaya talebi olması ve sizinle anlaştığını bildirmesi gerekiyor. Sonrasında anlaşma şartlarına göre seni yönlendiriyorlar.

Kitap Seslendirme
kitap seslendirme

Ses Efektleri Yaparak Para Kazan

Ses efektleri yaparak para kazanılır mı diyorsundur belki ama burada biraz ufkunu açmak istiyoruz. Ses efektlerinden en temel anlamda stok ses dosyası olarak para kazanabiliyorsun ama bundan daha fazlası da mevcut.

Sinema endüstrisi her geçen gün daha fazla büyüyor ve bu alanda da yeni yetenekler geliştiriyor. Her yıl yüzbinlerce film çıktığı için yeni kullanılacak ses efektleri gerekebiliyor. Bu ses efektleri çok ilginç araçlar kullanılarak yapılıyor.

Bu konuda Instagram üzerinden Josh Harmon’u takip edebilir yada aşağıdaki videoyu izleyebilirsin.

Kısa Video Reklamları Hazırlayarak Para Kazan

Bu işi yapabilmek için belirli bir iş geçmişin olması gerekiyor. Bu tip işleri veren kişiler daha önceki yaptığın çalışmalardan oluşan bir “audition” denen bir tanıtım videosu hazırlamak gerekiyor.

Bu işlerde gerçekten bir şeyler yapmışsan ardından sana senaryo ve beklenen konu gönderilip bunlara uygun kısa reklam çekimleri yapman bekleniyor. Güzel işlerdir, seviyene göre gelirlerinin sonu yoktur. Eğer ilgi duyuyorsan denemeye değer ve internet üzerinden siparişler alabilirsin.

Animasyonlu Açıklamalar Yaparak Para Kazan

Animasyon kullanma becerisine sahipsen veya buna ilgi duyuyorsan internetten en iyi para kazandıracak işlerden biridir. Bu tip işler online iş platformlarında çok sık istenen işlerdir. Sunduğun bütçe ve iş geçmişine göre güzel gelirler elde edebilirsin.

Fiverr, Freelancer, Upwork gibi sitelerde kendine bir panel açabilirsin. İngilizce bilmen senin için çok faydalı olacaktır.

Infografik Nasıl Yapılır
infografik

Karakter Animasyonu Yaparak Para Kazan

Belirli durumları anlatan karakterler yaratıp bunları pazarlamak oldukça yaygın bir iş .Her marka kendine ait bir karakter ile ona bazı anlamlar yüklerler. Eğer bu tip konularda yaratıcılığın ve programları kullanmakta becerin var ise çok işler yapabilirsin.

Bu tip karakter animasyonları ile sipariş almak dışında kendi hikayelerini de yaratıp sosyal medya kanallarında bir şeyler anlatıp kitle edinip gelirler elde edebilir yeni müşteri kitlelerine de ulaşabilirsin.

Karakter Animasyonu
karakter animasyonu

Herhangi Bir Şarkı İle Dans Edip Videosunu Çekerek Para Kazan

Şu an sosyal medyadaki birçok içerikte insanlar dans edip büyük kitlelere hitap edip para kazanıyorlar. Bu iş sevdiğin bir şey ise, ekrandan korkmuyorsan bu işte ilerleyebilirsin.

Dans içerikleri bireysel, çift veya grup olarak yapılabiliyor. Dans videolarının en çok izlendiği platform ise kuşkusuz TikTok olmakta. Önyargılarını bırakıp para kazanmaya başlayabilirsin.

Dans Videolar
dans videolar

Logo Animasyonu Yaparak Para Kazan

Logo animasyonları firmalar için oldukça tercih edilen özellikle reklamlarında kullanabilecekleri içeriklerdir. Bunları elbette firmalar bizzat talep etmezler. Reklam ve tanıtımlarını yaptırmak için anlaştıkları ajanslardan isterler.

Bu iş freelance olarak veya ajanslara bağlı olarak uzaktan çalışarak da yapılabilmektedir. Bu alanda herhangi bir tecrüben ve yeterliliğin varsa internete bağlı olduğun her yerden para kazanabilirsin.

Logo Tasarımı
logo tasarımı

Videolar İçin İntro Ve Outro Yaparak Para Kazan

Dünyadaki sosyal içeriklerin büyük bir kısmı videolardan oluşuyor. Bu kadar video arasında öne çıkabilmek için ise kişiler ekstralar sergilemek zorunda kalıyor. Örneğin dünyada yüz bin tane eğitim videosu var ise bunlarda 2 bin tanesi intro ve outro videolar kullanıyorlar.

Bu tip giriş ve kapanış videoları yapmak içeriklere daha profesyonel bir görünüm katıyor ve izleyiciye kaliteli zaman geçirdiği mesajı veriyor. Diğerlerinden farklı şekillerde akılda kalmak için bu işleri talep eden birçok kişi bulunuyor. O esnada hazır olmalı ve iş kovalamalısın. Bir süre sonra her şey düzene girecektir ve bu iş internetten para kazanma konusunda ne kadar önemli anlamış olursun.

Intro Outro
intro outro

Görsel Efektler Hazırlayarak Para Kazan

Görsel efektlerin kullanım amaçları genel olarak stock içerikler ve bunlara ihtiyacı olan yapımlar içindir. Bunlara ihtiyacı olan yapımlar zaten bir ekiple çalışırlar. Bu ekiplerden birinde olduğunda yarı yarıya uzaktan çalışma şansın bulunuyor.

Eğer stock içerikler hazırlamak veya bireysel taleplere uygun efektler yapmak istersen sosyal iş platformlarında profil açıp iş tanımını girip müşterilerini bekleyebilirsin.

Videolara Altyazı Yazarak Para Kazan

Dünya genelinde videoların izlenmesi içerik üreticilerine daha fazla para kazandırıyor. Özellikle youtube ve vimeo platformları için bu çok önemli olsa da hiçbiri bir Youtube değil.

Youtube içeriklerine altyazı yazmak için önceden bir destek yetkilendirmesi mevcuttu fakat youtube bunu kaldırdığı için içerik üreticisi ile birebir bağ kurup hesabına giriş yapman gerekiyor.

Altyazı denildiğinde yalnızca çeviri olarak düşünmemelisin. Çünkü yerel altyazıyı yaptığında google otomatik çeviri butonu ile videolar izlenebiliyor. Her ne kadar tam karşılamasa da %85 civarı doğruluk bulunabiliyor.

Farklı trafikleri çekmek isteyen içerik üreticileri bunu onların yerine yapacak kişilerle çalışıyorlar. Sende onlardan biri olabilirsin. Oldukça basit bir şekilde bu işi öğrenebiliyorsun. Yalnızca yapmak zaman alıyor. Bu da işinin karşılığı zaten.

Altyazı Ekleme
altyazı ekleme

Müziklere Özel Video Çekerek Para Kazan

Bu iş çok rağbet gören bir iştir. Müziklerini youtube da paylaşmak isteyen içerik üreticileri video hazırlama konusunda yetersiz olabiliyorlar veya klip çekmiyorlar. Bu tip işler yapan kişiler müzik arka planlarından kullanabilecekleri videolar sipariş ediyorlar.

Bu videolar animasyonlar, stock videolar ve bireysel çektiğin videoların birleştirilmesi ile yapılabiliyorlar. Daha güzel görünümlü klipler için sosyal iş platformlarından işler bulabilirsin. Fiverr’da bu konuda ayrı bir başlık bulunuyor. Örnek işlere bakabilirsin.

Başkaları İçin Sözcü Videolar Yaparak Para Kazan (Spokespersons)

Yukarıdaki başlığımızın içerik olarak genişletilmiş versiyonu da bu tip içeriklerdir. Bu içerik tipinde kişiler videoları veya tanıtmak istedikleri ürünlerini profesyonel kişilere bir sunucu edasıyla anlatmaları için para öderler.

Videoları hazırlarken senden bekledikleri şeyler;

 • Ekranda hoş durabilmek
 • Akıcı konuşabilmek
 • Ses ve görüntü konusunda iyi bir altyapın olması
 • Stüdyo kaydı yapıp arka planda görsel ekleyebilmek
 • Bunların birleştirebilmek

Bu görüldüğü gibi profesyonel bir iş. Bu işleri her aldığında kiralayabileceğin bir stüdyo olursa bu şekilde sürdürülebilir bir iş yapabilirsin. Senden beklentilere karşılık getirisi de bu yönde artmakta. En temel işler 50 kelime ve editing hariç $30 dolar ile $70 dolardan başlıyor. Tüm işlerin bir arada bulunduğu paketler ise iş başına $1000’ a kadar çıkabiliyor.

3D Ürün Animasyonu Yaparak Para Kazan

3D animasyonlar her alanda inanılmaz bir talep görüyor. Reklamcılık alanında göze en çok hoş gelenler ürünlerin 3 boyutlu olarak tanıtılmasıdır.

Bu alanda tecrübeli ise çekim, tasarım, hikaye, grafik ve montaj konusunda kendini kanıtlayacak işlerin var ise internetten para kazan başlığının yıldızı olabilirsin.

Bu alanda yapılan işlerde gelirler oldukça yüksek baremlerden başlıyor. Videoların süresine ve beklentiye göre fiyatlar yükselip azalmakta. Bu alandaki fiverr işlerine bir göz atmalısın.

Animasyon Karakterleri
animasyon karakterleri

Hareketli Gifler Yaparak Para Kazan

Eğer bir grafik tasarımcıysan internetten para kazanamaman için interneti olmayan bir şehirde yaşıyor olman gerekiyor. Bunun dışında o kadar büyük bir pazar var ki önünde inanamazsın.

Eğer halihazırda bu işleri yapıyorsan mutlaka bilgi sahibisindir fakat gözden kaçırdığın birçok iş alanı olabilir. Bunlardan biri de siparişe uygun gifler hazırlamaktır. Gif yaparak para kazanmak için birçok alternatif iş sitesi bulunuyor.

Bu sitelerde sipariş usulü işler yapabilir yada bunları stok görsel olarak stok içerik platformlarına yükleyebilrisin. Bu işlerde belirli bir çizgin olduğunda basit başlayan işler daha büyük tekliflere dönüşebilmektedir.

E-Ticaret Ürün Videoları Yaparak Para Kazan

E-ticarete konu olan her şey profesyonel bir tanıtım ile çok iyi işler yapacak seviyeye gelirler. Bu tip ürünlerin çekimleri ve tanıtımları konusunda kendini geliştirmiş herkes güzel gelirler elde edebilir.

Bu işte bahsi geçen ürünün sana gönderilmesi senin onu en iyi şekilde tanıtacak görselin oluşturulması beklenir. Bu tip işleri sosyal iş platformlarından kolayca alabilir veya e-ticaret firmalarına teklif götürebilirsin.

Çocuklar İçin Animasyon Videoları Yaparak Para Kazan

Dünyada en çok para kazandıran iki iş vardır. Biri kadınlara yönelik işler diğeri de çocuklara/bebeklere yönelik işlerdir. Çocuklara yönelik işler ise ilginç bir para kazandırma potansiyeline sahiptir.

Bu işi başkalarına adına veya kendine adına yapabilirsin. Youtube en çok izlenen videoları hep çocuklara hitap eden videolardır. Dünyanın her yerinde çocuklarına önüne konan telefon ve tabletlerde durdurmaksızın çocuklar bu videoları izlerler.

Bu videolarda en çok tercih edilenler ise sesli animasyon videolarıdır. Konuşma sesi olmasa dahi belirli olayları efektli ve müzikli bir şekilde aktaran her içerik üretici iyi gelirler elde edebilirler.

Bir kitap yazar, film çeker gibi senaryolar hazırlayıp bunları hayata geçirip bilgisayarın ile internete içerik yükleyerek veya bu içerikleri talep edenlere işler yaparak para kazanabilirsin.

Yazıları Videoya Dönüştürerek Para Kazan

Bazı içerik üreticileri yazdıklarını görsel olarak zenginleştirmek isterler. Bu alanda da videografi konusunda yetkin kişiler yazılara uygun videolar üzerine yine yazılar ve seslendirme yaparak onu daha çekici hale getirirler.

Eğer bu konularda yaratıcılığın, ekipmanların ve yetkinliğin var ise yazıları videolara dönüştürerek para kazanabilirsin. Fiverr üzerinde bazı örnek işlere bakıp neler yapabileceğini görebilirsin.

Bunu yapay zeka kullanarak da yapabilirsin. Yapay zeka ile yapılabilecek işler yazımıza bir göz atabilirsin.

Videolara Renklendirme Yaparak Para Kazan

Videoların en temel profesyonel görünümünü sağlayan unsurlardan biri de içeriklerin renklendirmeleridir.

Bu tip işler montajı biten işlerin üzerine yapılan çalışmalar ile sonuçlandırılır. Renk yönetimi ayrı bir uzmanlık olduğu için bu konuda yeteri kadar bilgisi olmayan yada buna ayıracak vakti olmayan kişiler bu işleri freelance çalışanlara verirler.

Sende onlardan biri olabilirsin.

Web Siteleri Ve Uygulamalar İçin Ekran Kaydı Videoları Yaparak Para Kazan

Tüm web siteleri ve uygulamalar kullanıcı gözünden hızlı bir fragman yaratmak isterler. Doğru araçlar ve yakalanan anlar ile web siteleri ve uygulamalar kendilerini en hızlı şekilde karşıdakine tanıtırlar.

Bu işlerde belirli bir tecrübe sağlayan kişilerle çalışmak da sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Doğru noktalara değinebilen kaliteli işler yapabiliyorsan bu alanda güzel bir gelir kapısı bulabilirsin. İnternetten para kazanmanın en keyifli işlerinden birine dönüşebilir.

Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazan

Fotoğrafçılık yaparak para kazanmak internetten para kazanmanın güzel yollarından biridir. Fotoğrafçılık dediğimiz zaman genelde açık hava işleri aklımıza gelse de evinden hiç çıkmadan işler alabilir, iş bitirebilir ve teslim edebilirsin.

Uzaktan çalışma ile yapılabilecek fotoğrafçılık türleri ise şunlardır;

 • Ürün fotoğrafçılığı
 • Reklam fotoğrafçılığı
 • Fotoğraf dizaynı
 • Fotoğraf düzenleme

İnternetten fotoğrafçılık ile para kazanırken evden çıkman gereken iş teklifleri de alabilirsin. Teknik olarak paranı internetten kazansan da istenilen içeriğin çekimi için fiile dönmen gerekecektir.

Makaleler Ve Blog Yazıları Yazarak Para Kazan

Makale ve blog yazarlığı ülkemizde ne yazık ki çok ilginç bir piyasaya dönmüş durumdadır. Büyük gazetelerin birçoğu biz seni tanıtıyoruz diyerek emeğine para ödemezler. Makale yaz kazan işlerinde ise gerçekten ölü fiyatlara yazı yazmanı isterler.

İnternetten para kazanırken gerçek manada iyi gelir elde edebileceğin bir yazarlık için çok çabalaman, kendini kanıtlaman ve bunu bir iş gibi gören firmalarla çalışman gerekiyor. Diğer işler için zaman kaybetmemeni tavsiye ederiz.

Bu konuda sana verebileceğimiz en iyi öneri yok pahasına bir yerler için yazmak yerine bu enerjini kendi blogunu kurup ona ayırmandır. Blog ve makaleler içeren platformlar kurarak uzun vadede çok daha güzel gelirler elde edebilirsin.

Blog Yazarak Para Kazanma
blog yazarak para kazanma

Cv Hazırlayarak Para Kazan

Cv hazırlamak, dilekçe yazmak gibi basit görünen ama kimsenin tam anlamıyla nasıl yapılacağını bilmediği işlerdendir. Bir işe girmek için en önemli parça olan “CV” gerçekten de yeteri kadar önemsenmediğinde boş bir belgeye dönüşmektedir.

Eğer cv’ni doğru bir şekilde hazırlamazsan en iyi aday olduğunu düşündüğün işten bile geri çevrilebilirsin. Bunu bilen ve anlayan kişiler ise bunu bir profesyonel yardımla yaptırmak isterler.

Cv hazırlamanın inceliklerine dair internette birçok yazı ve görsel içerik bulabilir bu alanda uzmanlaşabilir ve tüm cv türlerinde kişilere cv hazırlayarak gelir elde edebilirsin. Bunu yapmak bir süre sonra hem kolay hem de tatmin edici olacaktır.

Motivasyon Mektupları Yazarak Para Kazan

Motivasyon mektupları birçok alanda kullanılan önemli bir kabul prosedürüdür. Her bir kurumun motivasyon mektuplarındaki beklentileri de farklılık göstermektedir. Başvurulan alan göre Türkçe ve İngilizce metinlerle yazılması gerekebilir.

Kişilerin Türkçe ve İngilizce motivasyon mektupları hazırlamakta çektikleri zorlukları fırsat bilip bu işi meslek haline getiren kişiler de olmaktadır. İngilizce çok büyük bir avantajdır. Kendini bu konuda geliştirerek gelir elde edebilirsin.

Reklam Metni Yazarak Para Kazan

Metin yazarlığı öncelikle profesyonel bir iştir. Eğer benim aklım böyle şeylere çok yatari hayal gücüm çok iyidir, harika reklam yazıları yazabilirim diyorsan bu konuda eğitim almanı tavsiye ederiz. Yoksa bir heves olarak yok olabilir.

Reklam konusunda freelance olarak çalışmak elbette mümkün fakat ülkemizde bunun devamında da yer alman beklenebilir. Bu sebeple alacağın işlerin sadece yazımı ile işlerin bitmeyebilir. Bu tip işleri ise sosyal iş platformlarından bulabilirsin.

Sosyal Medya İçerikleri Hazırlayarak Para Kazan

Sosyal medya içerik üreticiliği işlerini profesyonel yapmak isteyen tüm işletmeler için olmazsa olmaz bir uğrama noktasıdır.

Eğer bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsan grafik tasarım, içerik yazımı, görsel düzenleme, etiketler ve trendler konusunda bilgi sahibi olmak zorundasın. Alacağın işlerde çalışma potansiyelin olan tüm platformlara hakim olman beklenecektir.

Sosyal medya içerik üreticileri ağırlıklı olarak şu platformlara içerik üretirler;

Bu platformlardaki içeriklerin düzenlemesi paylaşılması ve sonrasında geri bildirimlerin yapılmasına kadar ilgilenmen istenebilir. Tabi tüm bunlar paket fiyatlarına yansıtılır. Sen de bu işlerde kendini görüyorsan iş almak için sosyal iş alanlarında profiller oluşturmaya başlamalısın.

Kitap Editörü Olarak Para Kazan

Kitap editörlüğü internetten para kazanmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Editörlük konusunda yalnızca kitap olarak değil kelime bazlı olarak makale, blog, tez gibi yazıların hepsine iş yapabilirsin.

Kitap editörlüğü birçok yayınevinin ön şart koştuğu bir unsur olması sebebiyle profesyonel kontrol sağlamak amacıyla oldukça geniş bir iş alanı bulur. Bu konuda başarılı bir profil sergilediğinde hem kaşen hem de gelirin yükselecektir.

Bu tip işleri yayınevleri, sosyal medya, kişisel ilan ve forumlar aracılığı ile alabilirsin. Hangi alanda uzmanlaşmak istersen ona yoğunlaşabilirsin.

Seslerin Transkriptini Çıkararak Para Kazan

Seslerin transkriptini çıkarmak demek eserleri farklı enstrümanlarda çalabilmek kullanılan notalama ve yeniden besteleme yapmak demektir.

Örneğin gitar ile çalınmış bir şarkının notalarını piyano versiyonuna dönüştürmek için kullanılır. Bu iş için teknolojik yardımlarda bulunuyor olsa da en iyi işleri “absolut kulak” dediğimiz duyduğu notaları hemen anlayabilen kişilerin elinden çıkar.

Eğer seslere karşı böyle bir duyarlılığın veya transkripsiyon araçlarını kullanabilme becerin var ise sosyal iş platformlarından veya yapım şirketlerinden bu tip işler alabilirsin.

Ses Kaydı Transkripsiyon Programı
ses kaydı transkripsiyon programı

İllüstrasyon Yaparak Para Kazan

Grafik tasarımın en önemli dallarından biri de illüstrasyonlar yapmaktır. Bir illüstratörün yapamayacağı şey oldukça azdır.

İllüstratörler gerçek zamanlı ve animasyon karışık işlerde, tamamen animasyon işlerinde, oyun yapımlarında, NFT projelerinde çalışabilirler. Bunlara ek olarak sanal görsel gereken her alana dahil olabilirler.

Sana önerimiz elbette bir alanda en iyisi olup markalaşmandır. Bu sayede belirli bir kitleden düzenli olarak işler alabilir internet para kazanma alanını genişletebilirsin. Ben her şeyi yaparım abi diyen kişiler genelde bu piyasada çok tutunamazlar.

Illüstrasyonlar
illüstrasyonlar

Özel Tasarımlar Yaparak Para Kazan

Tasarım herkesin hayatta en az bir kez ihtiyaç duyduğu bir konudur. Herkesin kendine özel olmasını istediği en az bir şey vardır. Aşağıdaki tasarım türlerinin her birinde spesifik olarak iş yaparak internetten para kazanma şansın bulunuyor;

 • Logo tasarımı
 • Oyun tasarımı
 • Kartvizit tasarımı
 • NFT tasarımı
 • Desen tasarımı
 • Ambalaj tasarımı
 • Etiket tasarımı
 • Broşür tasarımı
 • Tabela tasarımı
 • El ilanı tasarımı
 • Kitap tasarımı
 • Kitap kapağı tasarımı
 • Albüm, podcast, sosyal medya kapak tasarımı
 • Web sitesi tasarımı
 • Uygulama tasarımı
 • E-posta tasarımı
 • Simge tasarımı
 • Sosyal medya hesabı tasarımı
 • Katalog tasarımı
 • Davetiye tasarımı
 • Dövme tasarımı
 • Peyzaj tasarımı
 • Moda tasarımı
 • Takı tasarımı
 • Menü tasarımı
 • Kartpostal tasarımı

Bunların her biri ayrı tasarım işleridir. Yaratıcı olabileceğin başlıkları seçerek kendi niş alanını bulabilirsin.

Web Tasarım Işleri
web tasarım işleri

Karikatürler Ve Çizgi Romanlar Yaparak Para Kazan

Karikatür çizimleri ve çizgi roman çizerliği genel olarak belirli kişilerin elinde olan ve davet gelmezse için zor girebileceğin alanlardır. Kendi kitleleri arasında referans ile çalışan bir sistemleri vardır.

Ülkemizde bu tip işleyen sistemi sosyal medya delerek kendi hikayelerini sosyal medya sayfaları üzerinden çizip anlatan birçok sanatçı geniş kitlelere hitap ederken bir yerlere gelip sanatından para kazanmıştır.

Bu gibi işler yapan kişiler ağırlıklı olarak çizim programlarında bu işleri yapmaktalar. Öyle ki yurtdışındaki karikatür dergilerinden de işler alıp oralara da çalışabilmekteler.

Bu iş en temel manada hikaye anlatıcılığı işidir. Sende bu alanda kendini geliştirirsen karikatür çizimi ve çizgi roman alanlarına ek olarak metin yazarlığı işleri dahi almaya başlayabilirsin.

Bireysel işlerine ek olarak karikatürize çizim siparişlerini internet üzerinden alabilir bu yollarla da para kazanabilirsin.

Karikatür Çizimi
karikatür çizimi

Portreler Ve Karikatürler Yaparak Para Kazan

Portre çizimleri hiçbir zaman eskimeyen hediyelerdendir. Portre çizimi renkli ve karakalem olmak üzere iki alanda yapılır. Bunu el yapımı olarak veya dijital olarak da yapabilirsin.

Oldukça zor olan bu sanat dalında yeteneklerin var ise dünyanın dört bir yanından çizim işleri alabilirsin ve bunları gerçek çizim ve sanal çizim olarak satabilirsin. Bunun illaki realistik bir çalışma olmasına da gerek yoktur.

Bu alanda çalışan kişilerin nasıl çalışmalardan paralar kazandığını araştırmanı tavsiye ediyoruz.

Photoshop Düzenleme Yaparak Para Kazan

Photoshop tam bir derya denizdir. Milyonlarca varyasyon ve düzenleme seçeneği bulunan bu programlar ile inanılmaz işler ortaya koyabilirsin.

Photoshop için birçok program olsa da ağırlıklı olarak kullanılan program Adobe Photoshop’tur.

Bu programa dair eğitimler alarak kendini geliştirebilir ve gerçekten güzel gelirler elde edebilirsin. İnternet üzerinden en çok sipariş verilen işlerden biri de photoshop ve görsel düzenleme işleridir.

Mimari Çizimler Ve İç Tasarım Yaparak Para Kazan

Mimari çizimler oldukça değerli işlerdir. Yapımı oldukça zaman ve uzmanlık gerektiren işlerden biridir.

Mimari tasarımlar birçok alt dala ayrılır. Yapı mimarisi, iç mimari bunların en temel iki ana başlığıdır.

Yapı mimarlığı temel olarak bir binanın dış yapısı, iç sistemlerinin kurulması ve kat planlarından oluşur. Bu mimarlık sadece çizimle bitebilecek olsa da genel olarak şirketler tarafından fiili iş takibi de istenir. Sadece çizimi yapıp yoluna devam edebilmek için uzun bir tecrübe ve başarı gerekir.

İç mimari tasarımlar ise işin ayrıntılarını içe alır. Bu alanda sadece teknik yapı değil, ayrıntılı bir estetik bakış açınızın da olması gerekir. Çünkü yapılmış olan bir yapıyı baştan düzenlemen bile istenebilir.

Bu alanların hepsi uzun bir saha deneyiminin ardından uzaktan çalışmaya dönebilmektedir. Her ne kadar uzaktan işer bile yapılsa çizim ile yapılan şeyin karşılaştırılması için bol bol saha görevlerin olabilir.

İşlerini internetten bulabilirsin ama özellikle Türkiye’de bu iş yalnızca internette kalmayabilir. Eğer yeteri kadar İngilizce biliyorsan da yurtdışından yalnızca tasarım işleri alabilirsin.

Mimari Tasarımlar
mimari tasarımlar

Endüstriyel Ürün Tasarımı Yaparak Para Kazan

Endüstriyel ürün tasarımları dünyanın en popüler işlerinden biridir. Özellikle otomotiv, makine ve metalurji parçalarında sık sık ihtiyaç duyulur. Teknolojik parçalarında ve diğer tüm yapılarda katmanlı tasarımcılık oldukça meşakkatli bir iştir.

Eğer bir endüstriyel tasarımcı isen ve bu işleri uzaktan yapmak istiyorsan sosyal iş platformlarında yapabileceğin tasarım alanlarına yönelik olarak ilanlar verebilir, yerel ve uluslararası işler alabilirsin.

İnfografik Tasarımlar Yaparak Para Kazan

İnfografik tasarımlar büyük şirketlerin en sık kullandığı işlerdir. Özellikle beyaz yaka dediğimiz bölümde raporlamalar ve sunumlar hiç bitmediğinden sık sık infografik desteğine ihtiyaç duyulur.

Bu tip işleri yapan kişiler yoğun çalışma temposu veya bu tip işleri yapma konusundaki bilgi eksiklikleri sebebiyle bu işleri freelance olarak yaptırırlar. İnternetten en çok para kazanabileceğin işlerden biri de bu sebeple infografik tasarımları yapmaktır.

Kişisel grafik tasarımların veya bu alanda kullanabileceğin birçok araç ile bu işleri kolayca yapabilir ve kişilere zor gelen işlerden hızlıca para kazanabilirsin.

İnfografik tasarım işlerini kolayca yapabileceğin araçların bulunduğu bazı araçlar bulduk. Bunlara göz atabilir ve Fiverr, Upwork gibi çalışma alanlarında müşteri bulabilirsin. Bu araçlar ise şunlar;

Infografik Tasarımlar
infografik tasarımlar

İnternetten Para Kazanma Özeti

İnternetten para kazanma alanına göre hızlı veya uzun vadede sonuçlar getirebilir. Her bir mesleğin kendi öğrenme ve uygulama zorlukları vardır. Fakat bunu yapmadığımızda yapacağımız işler kolay mı olacak? HAYIR.

Hiçbir şey sana kolay parandırmaz. Eğer bir şey kolaysa emin ol onda bir şeyler vardır.

Bu yazımızda sana uyan bir veya birden fazla işi aynı anda yürütebilir sosyal iş platformları dediğimiz yerlerde birçok alanda ilanlar açabilirsin.

Kendini geliştirme konusunda mutlaka eğitimler almaya devam etmeni tavsiye ederim. Udemy de sürekli kurslar indirime giriyor. 35 liraya satılan bir sürü kurs var. Satın al ve sonra uygun bir zamanda izle gerekirse.

Eğer burada ilgini çeken şeyler varsa da bizimle ve diğer arkadaşlarınla da mutlaka paylaş lütfen. Daha ayrıntılı yazılar yazmamı istediğin konuları da belirtirsen sana daha çok yardımcı olmak isterim.

Yeni yazılarda görüşmek üzere seni sayfamızdaki diğer konulara davet ediyorum. Görüşmek üzere.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

34 Yorum "127 Farklı İnternetten Para Kazanma Yolu (+Kazançlar)"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş
Index