Gezerken Para Kazanmak: En İyi 21 İş Önerisi (Kazançlar)

Son Güncelleme: 09/28/2022

Gezerken para kazanmak…hayal gibi geliyor değil mi? Gelmesin çünkü bu mümkün. Şu an dünyada yaklaşık olarak 35 milyon dijital göçebe yaşadığı tahmin ediliyor. Freelance iş piyasası hacmine bakıldığında ise 700 milyar dolarlık bir piyasada bu kişiler aktif olarak rol alıyorlar.

Avustralya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Brezilya, İspanya ve birçok dünya ülkesi dijital göçebe vizeleri için düzenlemeler yapmış durumda.

Gezen kişileri görüp “yaşıyorsun bu hayatı” deyip, peki “bu değirmenin suyu nereden geliyor?” diye sorasın geliyor değil mi? Gezerken nasıl para kazanırım biri bana anlatsın ben de yapayım diyorsun.

Onlar yapıyorsa sen de yapabilirsin! Bu yüzden gezerkenkazan.com açtık ve 300’den fazla gezerken yapabileceğin iş olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

Bu 300 işi yavaş yavaş blogmuzda anlatırken bir yandan da bu yazıda en iyi gezerken para kazandıran işleri derlemek istedik.

Eğer gezmek senin için gerçekten önemli bir tutkuysa ve bunu hayatının geri kalanında veya yalnızca bir döneminde denemek istiyorsan gezerken para kazanmak konusunda sana bir şeyler katabiliriz.

Belki yine 8-5 çalışırsın ama bunu dünyanın başka bir noktasında da yapabilirsin.

Dünya genelinde buna “freelance çalışma” deniyor. Türkçesi “serbest çalışan” demek. Serbest meslek ile benzer ama onun dijital versiyonu diyebiliriz.

Dünya uzaktan çalışmalar konusunda öyle gelişti ki sabit işe geri dönme zorunluluğu getiren şirketler eleman kaybetmeye başladı.Apple çalışanları, ofiste çalışmak yerine istifayı tercih etmeye başlamış.

Yazımızın devamında şunları göreceksin;

 • Gezerken para kazandıran freelance iş çeşitleri
 • Gezerken para kazanmak için ihtiyacın olan şeyler
 • En iyi gezerken para kazanma işleri

Şu an bu okuduğun yazıyı da freelance olarak seyahatime mola verip yazıyorum. Datça’da Karia yolunu yürüdükten sonra İzmir’e geçip hemen bilgisayarımı açıp yazmaya başladım.

Aynı anda bir veya birden fazla işten gezdiğin esnada nasıl para kazanırsın öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

Hadi başlayalım!

Gezerken Kazan
gezerken kazan

Gezerken Para Kazanmak için En İyi 21 İş

Gezerek para kazanan gezginler için bu yol bilinmezlerle doludur. Ne olacağını tam olarak bilmeden yola çıkarsın ve elindekilerle bir yerlere varırsın. Yol karşına öyle şeyler çıkarır ki arkana dönüp baktığında kendi kendine “hayatımda neler olmuş böyle” diye sorarsın.

Hem gezgin hem de çalışan olmak öyle herkesin yapabileceği bir şey değil ama bunu da denemeden bilemezsin. Bu deneme kısmında ise senin başarıya ulaşmanı sağlamak için epey araştırma ve deneyimi bir araya getirdik.

Şimdi sıra, okuduktan sonra “vay be bundan da para mı kazanılıyormuş” cümlesini sana kurdurtmaya geldi. Sana gezerken para kazandıracak bazı iş alanlarını anlatalım.

Dolarla Para Kazan
dolarla para kazan

1. Seyahat Blog Yazarı Ol

“Gezmek için paraya ihtiyacın var, para kazanmak için ise gezmeye ihtiyacın var” nasıl denklem?

Seyahat bloggerı olmak belki de gezerken internetten para kazanma yollarından en güzelidir. Hem gezi şeklini hemde gelir düzeyini etkiler. Kendine blog sitesi açıp gezdiğin yerleri anlatıp bundan para kazanabilirsin.

Blogger olarak para kazanmak güzel fakat bazı sorunlar var. Blogtan para kazanma konusunda şu problemleri aşman gerekiyor;

 • Binlerce blog içerisinde öne çıkmak
 • Belirli gelir düzeyine ulaşana kadar düzenli yazı yayınlamak
 • İçeriklerin ile uyumlu fotoğraflar çekebilmek
 • Kendi gezi türünü iyi seçmek ve ona göre yazmak

Blog yazarak para kazanmak eski diyebileceğimiz bir para kazanma şekli olsada insanlar hala google’da bir şeyler arayıp okuyarak seyahat planları yapmaya devam ediyor. Diğer sosyal medya araçlarında topyekün olarak bilgilere ulaşamamak kişileri blog okumaya yönlendirmeye devam ediyor.

Seyahat yazarı olarak para kazanmak için belirli bir süre sabretmek zorundasın. Çünkü ödeme alacak kadar site trafiğine ulaşmak öyle göründüğü kadar kolay değil. Belirli bir ivme sonrasında ise artık yazı yazmasan bile para kazandıracak bir kapıya dönüşüyor.

Blog yazarak nasıl para kazancağını öğrenmek için blog nasıl açılır yazımıza bakabilirsin.

Blog Yazarlığı
blog yazarlığı siteleri

2. Vlogger Olmak (Youtube)

Gezerken para kazanmak denildiğinde ilk akla gelen şey gezginlerin Youtube videoları sayesinde elde ettiği gelirler oluyor.

O kadar gezgin arasında ben izlenir miyim diye düşünüyorsun değil mi? İzlenirsin, çünkü herkes belirli bir süre sonra tüketilir ve yenisi aranır.

Youtube’dan para kazanan birçok kişi var ama sen henüz onlardan biri değilsin. Yolda geçecek olan sana özgü maceralar, sana özgü anılar, kişiler yolculuğunda seni bekliyor.

Eğer yolda vlog çekerek para kazanmak istiyorsan, yolun bir yere gitmek değil o esnada yaşanan şeyler olduğunu anlaman gerekiyor. Evet herkes dünyanın bir noktasına ulaşabilir ama onu izlenir kılan onu yaşama biçimindir.

Youtube’dan para kazanırken kaliteli bir çekim, iyi bir ses, iyi düzenlenmiş bir video ve başarılı bir SEO çalışması ile birçok kişinin yanında sen de yükselebilirsin. Youtube ve bunun dışındaki içerik üretim noktalarını iyi değerlendirmelisin.

Youtube’da para kazanmak gezerken para kazanmanın en keyifli yollarından bir olsa da ciddi emek ister.

Vlogger Ol
vlogger

3. İngilizce Öğretmeni Olarak Para Kazan

İngilizce, dünyanın ortak dil olarak en çok tercih edilen dili konumunda. Bu sebeple talebi de oldukça yüksek. Eğer öğretebilecek seviyede İngilizce öğrendiysen bunu kazanca dönüştürebilirsin.

İngilizce öğreterek para kazanma konusunu ikiye ayırabiliriz. İlk seçenek gezdiğin ülkelerde İngilizce öğretmek, ikinci seçenek ise online platformlar üzerinden İngilizce öğretmek.

Fiziksel olarak İngilizce öğretme işleri ağırlıklı olarak gönüllü işler ve projelerde bulunuyor. Workaway veya diğer gönüllü çalışma platformlarında bu tip işler bularak gezi maliyetlerini düşürebilir ya da ücret dahi kazanabilirsin.

Online İngilizce öğretmek için ise birçok dijital platform bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Superprof: Kolaylıkla oluşturulabilen bir profil ve öğretim imkanı ile dil öğretimi konusuna hızlıca başlayabilirsin. Kurslarını Türk öğrenciler yüz yüze veya online alarak alabiliyorlar. Saatlik ücreti kendin belirliyorsun. Kullanıcısı her geçen gün artan bir platform.
 • VIPKID : En iyi kazandıran platformlardan biridir. Saatlik $12-$22 arası bir gelir kazanma şansın vardır. VIPKID’de öğretmen olmak için lisans mezunu, 2 yıl öğretmenlik tecrübesine sahip ve ABD veya Kanada’da çalışma iznine sahip olman gerekiyor.
 • Cambly: Cambly’de eğitim verebilmek için ana dilinin İngilizce olması gerekiyor. Ekstra olarak ise ödemelerini PayPal ile yaptığı için de Türkiye’den ödeme alamıyoruz. Bunun için İngilizce’yi anadil seviyesinde bilen fakat Türkiye dışında yaşayan biri olman gerekiyor.
 • Preply: Preply İngilizce öğretmek için en iyi platformlardan biridir. Ücretsiz bir kullanımı vardır. Kurs gelirinin %18-%33 arasındaki kısmı kazanabilirsin. Hedef kitlesi direkt olarak yabancı dil eğitimidir.

İngilizce veya diğer dilleri öğreterek veya diğer konularda kurslar vererek gezmek senin için cazip geliyorsa bunu nasıl yapabileceğini online kurs oluşturma yazımızdan okuyabilirsin.

Cambly Ekşi
cambly ingilizce

4. Serbest Makale Yazarlığı

Yazı yazma konusunda iyiysen kelime başına bile internetten para kazanma şansın bulunuyor. Makale yazarlığı seyahat ederken para kazanmanın en güzel yollarından biridir.

İstediğin yere gittiğinde buralar hakkında veya istenilen türlerde yazılar yazarak para kazanabilirsin. Her gün bir çok içerik ihtiyacı olan platformlara hayalet yazar olarak içerikler oluşturabilir para kazanabilirsin.

Seyahat esnasında yazarlık yaparak para kazanmak için iş ilanı bulabileceğin bazı siteler ise şunlar;

 1. Upwork
 2. Fiverr
 3. Freelancer
 4. Bionluk
 5. Armut.com
 6. Wordapp
Upwork Makale Yazarlığı
makale yazarlığı siteleri

Bu platformlar dışında makale yazarlığı yaparak para kazanmak da mümkün. Bu konudan freelancer siteleri içerisinde yazarlara özel olan kısımlardan bahsettik. Sana bir tüyo; yazarlıktan para kazanmak için yazar olmana da gerek yok. Sadece yapay zekaya yazı yazdırarak para kazanmak da mümkün.

5. Web Sitesi Veya Grafik Dizayn

Her zaman talep gören işlerde en çok öne çıkanlar web tasarımcıları ve grafikerler oluyor. Eğer bu mesleklerden birini zaten yapıyor veya ilgi duyuyorsan bu alanlarda kendini geliştirip işler alabilir gezerken para kazanabilirsin.

Bu tip işleri öğrensem de nereden müşteri bulacağım diyorsan onun için de birçok platform bulunuyor. Uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması sayesinde açılan bu tip iş sitelerinden kalıcı veya anlık işler bularak para kazanabiliyorsun.

Bu işleri biliyorsan müşteri bulabileceğin ve kendi profilini oluşturabileceğin bazı siteler şunlar;

Bu tip işlerin bazen tamamını bazen de küçük kısımlarını yaparak da para kazanabiliyorsun. Bu alanda ilerlemek için bazı eğitimler alabilir sonrasında para kazanmaya devam ederken de kendini geliştirebilirsin. Alabileceğin bazı eğitimleri senin için seçtik;

Web Tasarım Eğitimleri

Grafik Tasarım Eğitimleri

Web Tasarım
web dizayn

6. Tur Rehberi Ol

Eğer gezi şeklinde bir yeri gezdikten sonra bir süre orada yaşama düşüncesi varsa bu iş tam sana göre olabilir. Her gezgin sürekli hareket halinde olmayı tercih etmiyor. Bazen her ülkede aylarca yaşama şeklinde bir hayat seçebiliyor.

Tur rehberi olarak para kazanmak da bu tip gezenler için güzel bir para kazanma şekli. O şehir hakkında öğrendiklerini turistlere öğretmek oldukça kolay bir para kazanma yolu oluyor.

Bu işi resmi olarak veya organik olarak yapma şansın bulunuyor. Resmi olarak yapmak için ülkemizdeki turizm fakültelerinden 4 yıllık turizm rehberliği yada 2 yıllık turist rehberliği bölümlerinden mezun olman gerekiyor. Ardından rehberlik yapmak istediğin ülkede de bir sınava girip belge alıyorsun.

Profesyonel bir iş olarak rehber olup dünyayı gezmek için bunları yapman gerekiyor. Daha basit bir şekilde bunu yapmak istersen de bir yeri iyi biliyor hatta yerel diline hakim olman gerekiyor.

Dünyanın birçok yerinde bireysel sosyal medya hesapları yada bölgedeki turizm firmaları ile anlaşıp Türk turistlere o bölgelerde rehberlik ederek para kazanan gezginler bulunuyor. Bunu belirli bölgelerde veya birçok ülkede aynı anda yapabiliyorlar.

Tur Rehberi
tur rehberi

7. Yoga Eğitmenliği

Dünya tam bir stres gezegenine dönüştükçe Yoga gibi alanlara olan ilgi de artmaya başladı. Bu stres çemberinden çıkmak isteyen kişiler ise sık sık seyahat ediyorlar veye kendi şehirlerinde Yoga kurslarına gidiyorlar.

Bu işi yapmak için öncelikle eğitim alman gerekiyor. Yaşadığın veya seyahat ettiğin ülkede bu eğitimi alabilirsin fakat kendi ülkende bu işi halledip sonra yola çıkmanın da büyük avantajı bulunuyor.

Yoga eğitmenliği için belge aldıktan sonra gittiği ülkelerde yerel spor salonlarında, yoga merkezlerinde, otellerde ve diğer sosyal alanlarda iş bulabilirsin. Yola çıktığında bunun için kendine bir ağ kurabileceksin.

Talep çok bu yüzden gezerken para kazanma konusunda iyi bir fikir Yoga. Buna ek olarak pilates, zumba gibi eğitimler ile de kendini geliştirebilirsin. Her biri hem farklı hem de birbirine benzer ilgi alanları olduğu için sana faydası olacaktır.

Yoga Eğitmenliği
yogakioo

8. Dropshipping

Dropshipping, bir e ticaret satış şeklidir. Normal satıcılar gibi stok, dükkan vb sıkıntılar çekmeden yapabileceğin bir ticaret türüdür. Bu yüzden internete bağlı oldukça bunu yapmaya devam edebilirsin.

Dropshipping yapmak internetten para kazanma konusunda oldukça popüler bir iş.

Dropshipping yaparken, satıcı ile müşteri arasında üçüncü bir el oluyorsun. Bir satıcının malını alıp küçük farklar ekleyerek tekrar satışa sunarsın ve bu siparişi satıcıya iletirsin. Bu aracılıktan da para kazanma işine dropshipping diyoruz.

Dropshipping Ekşi
dropshipping

9. Freelance Seyahat Fotoğrafçılığı

Fotoğraf çekmeyi seviyorsan ve bu işte iyiysen bu iş tam sana göre. Seyahat esnasında fotoğraf çekerek gezmek düşündüğün kadar kolay olmasa da getirisi olan bir iş.

Kaliteli kameralar, ekipmanlar ve lensler kullanarak daha iyi işler çıkabilirsin.

Çektiğin fotoğrafları, çekim sonrasında işlemek için kullanacağın Adobe Photoshop ve Lightroom gibi uygulamaları da kullanmayı öğrenmen işini daha iyi yapmana yardımcı olacaktır.

Çektiğin fotoğrafları ise paraya dönüştürme kısmında yapabileceğin şeyler şunlardır;

 • Fotoğraflarını dergilere, gazetelere, turizm web sitelerine veya bloglara satabilirsin.
 • Turistik tesisler ile anlaşıp müşterilerini çekebilir ve işletmeye bir ekstra katıp müşterilerinden de para kazanabilirsin.
 • Kendin için çektiği fotoğraflarını stok fotoğraf platformlarına yükleyip satışlarından gelir elde edebilirsin.
 • Çekimlerini sosyal medya platformlarında paylaşarak yeni kitlelere hitap edebilirsin
Seyahat Fotoğrafçılığı
freelance para kazanma

10. Airbnb İle Para Kazanma

Eğer halihazırda bir evin var ise bunu kiralayarak para kazanabilirsin. Airbnb uygulaması üzerinden normal bir kira gelirinden kat kat daha fazla gelir elde edebilirsin.

Otel yerine ev rahatlığı isteyen kişilerin kiraladığı bu daireler veya diğer konut tipleri sahibine oldukça güzel gelirler sağlıyor. Bu şekilde dünyayı gezenler hatta üzerine para kazananlar da var.

Bu işi ticarete döküp uzun dönem kalmak istediği şehirlerde birden çok ev kiralayıp onları Airbnb’den tekrar kiralayarak gelir elde eden kişilerde var. Tabii bu biraz zor bir şey. Sürekli onlarla da ilgilenmen ve temizliği yaptırman mümkünse yardımcı bulman gerekiyor.

Airbnb Türkiye
airbnb istanbul

11. Freelance Bilgisayar Programcılığı

Eğer vaktini iyi bir bilgisayar programcısı olmaya harcarsan bu ileride senin gezerken para kazanmanı sağlayacak en önemli şeylerden biri olabilir.

Belirli başlı yapılarda yada topyekün bir projede desteğe ihtiyacı olan şirketler veya kişiler online platformlar üzerinden iş ilanları veriyorlar. Buradan edinilen bir bağlantı ile daha başka işler de bulunabiliyor.

Bilgisayar programcılığı konusunda seni belirli bir seviyeye getirebilecek eğitimler almak istersen senin için seçtiğimiz bazı linklere aşağıdan ulaşabilirsin;

Eğer eğitim aldıysan veya zaten bu işle ilgileniyorsan aşağıdaki platformlardan müşteri bulup para kazanabilirsin;

Bilgisayar Programcılığı Dgs
freelance para kazanma

12. Gemilerde Çalışarak Gezmek

Dünyayı denizden gezmek ister miydin? Tabii bu hayatın boyunca gemide olacaksın gibi bir durum yok. Sadece bazı yolculukları denizden yapıp ardından bu yolculuklarda kazandıklarınla seyahat etmekten bahsediyoruz.

Eğer gemicilik konusunda tecrüben, belgen var ise bu işi yapmak senin için daha kolay olsa da hiçbir yeteneğin olmadan da bunu yapabilirsin.

Dünya çapında birçok platformda tekne sahipleri kendilerine eleman aradıkları ilanları veriyorlar. Bu ilanların yaklaşık olarak %95’i deneyimli çalışanlar için olsa da deneyimsizlerin de hala şansı bulunuyor.

Gerçekten güzel paralar kazanabileceğin gibi ücretsiz pozisyonlar da bulunuyor. Bu pozisyonlar elbette deneyim derecesine göre değişiyor.

Gemilerde çalışarak uzun veya kısa seyahatler gerçekleştirebilir yer değiştirebilirsin. Bu işi yapmadan önce yapsan iyi olacak şeyler ise şunlar;

 • Gemi adamı belgesi almak
 • Amatör Denizcilik Belgesi almak
 • En yakın marinalarda iş kovalayıp birkaç basit deneyim kazanıp kendini hazırlamak
 • Aşçılık, yüzme, elektrik gibi alanlarda kendine ekstra bilgiler katmak
 • Daha fazla eğitim almaya çalışmak

Bu eğitimleri aldıktan sonra dünyayı gezme konusunda harika bir özgeçmişin olacak. Ayrıca bu öğrendiklerin gezme dışında da işine yarayacak alanlar olacak elinde olacak.

Dünyayı gezerken teknesine eleman arayan kişileri bulabileceğin siteler ise şunlar;

Bonus bilgi olarak bu yaptığın yolculuklarda içerikler üretebilir, sosyal medya platformlarından da ekstra gelirler elde edebilirsin.

Gemicilik
findcrew

13. Sokak Sanatçılığı

Sokak sanatçılığı dünyanın en eski gezgin işlerinden biridir. Daha eski dönemlerde ağırlıklı olarak ressamlar ve müzisyenler bunu yapardı. Bugün ise bu alan iyice genişlemiş durumda.

Sokakta sanat yaparak kazanabileceğin bazı işler şunlar;

 • Enstrüman çalmak
 • Şarkı söylemek
 • Portre ressamlığı
 • El örgüsü satımı
 • Pandomim
 • Havada durma
 • Kostüm giymek (fotoğraf çekilinip para kazanmak)
 • Taş boyama
Sokakta Yapılacak Işler
sokakta yapılacak işler

14. Dj’lik Yaparak Gezmek

Günümüzde en çok tercih edilen iş alanlarından biri de DJ’lik olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle genç nesilin eğlenceye olan yoğun ilgisi bunu daha da önemli hale getirdi.

Eğer gezmeyi planladığın rota eğlence hayatının da yüksek olduğu noktalar içeriyorsa, bu noktalarda müziğinle iş bulabilirsin. Birçok eğlence merkezi, oteller, hosteller ve beach clublarda partilerde çalışabilirsin.

Bu işleri yaparken edineceğin kitleler ile de sosyal medyada öne çıkabilir, hesaplarını da sonraki işlerini bulmakta referans olarak kullanabilirsin.

Dj
dj’lik eğitimi

15. Uçuş Personeli Olmak

Bu iş tam olarak bir gezerken yapılacak iş değil ama yaparken gezilecek bir iş. Dünyanın birçok noktasına ücretsiz gidip, ücretsiz konaklayıp, harcırah ile gezmek epey kaliteli bir gezi sunabiliyor.

Tabii uçuş personeli olmak da kolay değil. Birçok değerlendirmeden geçtikten sonra işe kabul edilince heme uluslararası uçamıyorsun. Belirli bir uçuş deneyiminden sonra dünyanın birçok noktasına hareket edebiliyorsun.

Uçuş personeli olarak Pilot, Host veya Hostes olabiliyorsun. Bunun için sivil havacılık fakültelerini bitirebilir yada dil ve fiziki yeterlilik ile alım yapan firmalara iş başvurusunda bulunabilirsin.

16. Borsa İle Para Kazanmak

İnternete bağlı olduğun sürece borsa ile para kazanbilirsin. Eğer bu konuda yeteri kadar tecrübeye sahip sen yada bu işe ilgi duyuyorsan gezerken en rahat para kazanabileceğin işlerden biridir.

Gezerken en kötü şeylerden biri de para kaybetmektir. Eğer yeteri kadar soğuk kanlı değilsen ve yeteri kadar bilgin yoksa bu tip yatırımlar aracılığı ile para kazanmak yarı yolda kalmana sebep olabilir. Bu yüzden buna ayıracağın bütçe seni üzmeyecek bir bütçe olmalı.

Borsa ile para kazanırken piyasaları da takip etmek zorunda olduğun için piyasa haberlerini alabileceğin uygulamaları kullanmalısın. Bildirimler aracılığı ile gezerken bir yandan da piyasa takibi yapabilirsin. Bu konudaki en iyi ve en güncel bilgiler için kripto ile para kazanma yazımıza bakabilirsin.

Bankalar üzerinden borsa ile işlemler yapıyorsan girişte sms güvenlik kodu gelmesi gibi bir durumda yurtdışı kullanım (roaming) ücretlerine de katlanman gerekebilir. Bunu da unutmamalısın.

Borsa Ile Para Kazanmak
borsa hisseleri

17. Sağlık Çalışanı Olarak Gezmek

Dünyayı en rahat gezebilecek olan meslek gruplarından biri de sağlık çalışanlarıdır. Dünyanın birçok ülkesinde sağlık çalışanları yetiştirmekte zorluklar bulunduğu için her yerde belirli dönemsel işler bulabilmekteler.

Tabii doktor veya hemşire olmak da kolay değil. Belirli bir eğitim ve deneyim sağladıktan sonra bunu dünyanın birçok yerinde yapabilecek kapasiteye geliyorsun.

Bu kısım zaten bu mesleğe sahip olan kişilerin, başka ülkeleri gezerken bunu yapabileceğini ya da meslek seçme aşamasında olan gençlerin potansiyelini anlayabilmesi için.

Sağlıkçı Haber
sağlıkçı haber

18. Sosyal Medya Hesap Yöneticiliği

Sosyal medya yönetimi artık günümüzün en önemli parçalarından biri. Bu alanda bilen ve bilmeyen birçok kişi bulunuyor veya bulunmak istiyor. Böyle bir potansiyeli belli başlı eğitimler ve deneyimlerle geliştirip gelire dönüştürebilirsin.

Sosyal medya yöneticisi olmak için bu alanda bir bölüm okuyabilirsin. Eğer hali hazırda bir öğrenci veya çalışan kişiysen “Açık Öğretim” üzerinden 2 yıllık “Sosyal Medya Uzmanlığı” okuyabilirsin. Bunun için vaktin yok ise Bilgi Teknolojileri ve Eğitim Kurumu’nun (BTK) verdiği ücretsiz sertifikalı eğitimi alabilirsin.

Sosyal medya hesap yöneticiliğinde ilerlersen eğer çok fazla hesabı bir yerden yönetebilmek için kullanabileceğin bazı dijital araçlar bulunuyor. Bu araçlar ile daha profesyonel çalışabilir bu işlere daha az zaman ayırabilirsin.

Bütün bunlara ek olarak parayı nasıl kazanacağını düşünürsen bazı alternatifler mevcut;

 • Çevrende bulunan kişilerin işletmelerine ait sosyal medya hesaplarını yönetebilirsin.
 • Gittiğin yerlerde bulunan işletmelerin sosyal medyalarını yönetebilirsin. (Otel, eğlence merkezi, hostel vb.)
 • Freelancer sitelerinden bunu iş olarak alabilirsin.
Sosyal Medya Yönetimi
sosyal medya yönetimi

19. Video Editörlüğü Yapmak

Sosyal medyanın yaklaşık %80’i artık video içeriğine dönüşmüş durumda. Bu potansiyel içerisinde videolar çekse de düzenlemeyi bilmeyen, buna vakti olmayan veya bunun için yeterli güçte ekipmanı olmayan kişiler bu işleri başkalarına yaptırırlar.

Eğer Adobe Premier Pro, Final Cut gibi programları profesyonel bir şekilde kullanmayı biliyorsan bu yolla para kazanabilirsin. Tek ihtiyacın olan şey mesafe sebebiyle gönderilen dosyaları indirebileceğin iyi bir internet hızıdır.

Optimum işlerde mobil uygulamaları dahi kullanarak kaliteli işler yapabilirsin. Birçok mobil uygulamanın 4K kalitesinde çıkış alma imkanı bulunuyor. En çok tercih edilen uygulamalar olan Inshot, CapCut, VN Editör programlarını kullanmayı öğrenirsen epey bir işini görecektir.

20. E-Kitap Yazarak Para Kazanmak

E-kitap yazmak hedef kitlen Türkiye ise o kadar da para kazandıracak bir alan değil ne yazık ki. Türkiye’de yazacağın e-kitapların konusu eğitim odaklı olursa gelir elde etme şansın oldukça yüksek.

Ülkemizde en çok tercih edilen e-kitaplar ders içerikli veya kişiye özel yapılmış olan kitapçıklardır. Bunlar indirildikçe para kazanabilirsin. Fakat çok ümitli olmamanı tavsiye ederiz.

E-kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için e-kitap nasıl yazılır yazımıza bakabilirsin.

E Kitap Site
e kitap site

Son Olarak Bilmen Gerekenler

Yukarıda gezerken para kazanabileceğin birçok iş alanı var. Fakat bunların hepsi farkettiğin üzere bir şeyi iyi yapmanı gerektiriyor. Emek vermen ve zaman ayırman gerekiyor.

Bu meslekler dışındaki her şey de dahil bir şeyi çok iyi yaparsan onunla dünyanın çoğu yerinde güzel paralar kazanabilir ve yola devam edebilirsin. Burada yazmasak dahi iyi yapabildiğin bir şeyin üzerine gidip onu yolda para kazanacak şekilde kanalize edebilirsin.

Sürekli yolda olmak yorucudur, birçok şeyi birden düşünme gereksinimi doğurur. Yolu, aileni, arkadaşlarını, işini, bir sonraki noktayı ve yeni tanışacağın insanları düşünmeyi gerektirir. Bu tempoya hazır olmak için yola çıkmadan önce çok çalışmalısın.

Her şeyin bir bedeli var ama sonunda arkana dönüp baktığında zamanını boşuna geçirmediğini anlatır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Gezerken Para Kazanmak İçin Yasal Gereksinimler Var Mı?

Bu işlerin hiçbirinde yerel noktalardan izin alma gereksinimi yoktur. Fakat bazı ülkelerde sokakta yapılan işler konusunda kısıtlamalar bulunabilir. Bazı ülkelerdeki yerel polisler sokakta satış veya performans göstermeye izin vermeyebilir. Gitmeden önce araştırmalısın.

 • Yapılan İşlerde Vergi Ödemek Gerekir Mi?

Fatura kesmeyi gerektiren Dropshipping gibi işlerde ülkene bağlı olarak gelir vergisi ödemen gerekebilir.

 • Uzaktan Çalışılan İşler İçin Dikkat Etmek Gereken Şeyler Nelerdir?

En önemli şey gideceğin ülkede bulunacağın bölgelerde internet altyapısını araştırmaktır. İşin bilgisayar ile olduğu için internet en önemli gereksinim. Buna ek olarak gidilen ülkenin fiş tiplerini de öğrenip eğer farklılık var ise gider gitmez dönüştürücü edinmen gerekir. Dijital göçebe olmak için bilmen gereken çok şey var.

 • Dijital Göçebe Vize Nasıl Alınır?

Son yıllarda artan dijital göçebelik birçok ülkenin de ona uygun prosedürler geliştirmesini beraberinde getirdi. Birçok ülke dünyanın önemli bir pazarına dönüşen bu alandaki kişileri ülkelerine çekmeye çalışıyor. Düzenli gelirini beyan edebilen ve sigortası bulunan kişilere 6 aydan 4 yıla kadar oturum izni veriliyor. Bunu elçiliklerden vize başvurusunda belirterek alabiliyorsun. Digital Nomad vizesi hakkındaki ayrıntı yazımızı okuyabilirsin.

Özet

Gezerken para kazanabileceğin işler temel olarak bunlar olsa da alt dalları ile birlikte bu alan oldukça genişlemekte. Dünyada milyonlarca insanın yaptığı bu işleri sende yapabilirsin.

Her iş için olduğu gibi bu iş için de belirli alanlarda yeterliliğin ve tecrüben olması gerekiyor. En ciddi işleri bile doğru bir çalışma planı ile 1 yılda para kazanabilecek seviyede kendine katabiliyorsun. Bu ülkemizdeki ortalama sınavlara hazırlık süremize denk.

Sitemizde sana çok şey katabilecek yüzlerce iş fikri ile yazılar yayımlamaya devam edeceğiz. Bir gün okuyucu olmak yerine harekete geçen olman en büyük hedefimiz.

Gezerken Kazan diğer iş fikirleri için bültene kaydolabilir tüm fikirleri öğrenebilirsin. Aramıza hoşgeldin.

Gezerken Kazan

Gezerken Kazan blogu dünyanın her yerinden gezerken para kazanabileceğiz işleri ayrıntılı bir şekilde anlatan blogdur. Amacı ilham olmak ve finansal özgürlüğü sağlamaya teşvik etmektir. Gezerken Kazan blogu asla hızlı ve kolay yoldan para kazanmayı anlatmaz. Online işler dünyasında hali hazırda yapılan, kanıtlanmış işleri detaylı bir şekilde doğru bilgilerle anlatmayı hedefler.

Okumaya devam et

Paylaş
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x