Fiverr Nedir? Fiverr Para Kazanma Rehberi 2023

Son Güncelleme: 11/26/2022

Fiverr nedir sorusunun en iyi cevabı “uzaktan çalışma cenneti” olacaktır. Dünyada uzaktan çalışan kişilerin işlerini aldığını en büyük platformlardan biridir.

Freelancer siteleri arasında hızla yükselen Fiverr, uzaktan çalışma ile yapabileceğin neredeyse her şeyin iş ilanını verebileceğin ve müşterilerinle buluşabileceğin bir platform. Aynı zamanda müşteri olarak da bu mümkün. Bunu aşağıda ayrıntılandıracağız.

Fiverr para kazanma konusunda oldukça geniş bir havuz sunuyor. Bu sitede her şey İngilizce işliyor. Herkes birbiri ile İngilizce konuşuyor. Kendi dilinde bir müşteri bulma şansın oldukça düşük. Türkçe çalışmak isteyen kişiler “bionluk” platformunu tercih ediyorlar.

Fiverr’da tüm işler “Gig”ler üzerinden yürüyor. Gig demek yapacağın işi anlattığın ilan kutucuklarından her biridir. Burada işini ve yapabileceklerini anlatıp fiyat seçenekleri sunarsın.

Fiverr para kazanma rehberimizde şu konulardan bahsedeceğiz;

 • Fiverr kayıt olma
 • Fiverr kimlere hitap ediyor
 • Fiverr nasıl kullanılır
 • Fiverr’da ilan oluşturma
 • Fiverr’da öne çıkma

Bu konulara temel olarak ve kendi deneyimlerimize dayanarak verdiğimiz cevaplar Fiverr yolculuğunda sana çok faydalı olacaktır.

Fiverr Nedir
fiverr nedir

Fiverr Nedir Nasıl Giriş Yapılır?

Fiverr ücretsiz bir şekilde üye olabileceğin, sıradan bir internet sitesi tadındadır. Herhangi bir mail adresinle de kolayca kaydolabilirsin. Üye olmak birkaç saniye bilgileri doldurmak ise 5-6 dakika almaktadır.

Sonrasında da tüm bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısın. Bu siteden para kazanacağın için eksik veya yanlış bilgi ileride sorun çıkarabilir. Site oldukça güvenilir. Her yıl milyonlarca dolarlık iş bu sitenin içerisinde dönüyor.

Word Image 65

Fiverr Nasıl Kullanılır?

Fiverr para kazanmak isteyen herkes için açık bir kapı. Burada seçenekler alıcı ve satıcı olarak ikiye ayrılıyor ve hatta bazen bunların ikisi de olunabiliyor. Nasıl olduğunu şimdi size anlatalım.

Alıcılar İçin Fiverr

Fiverr üzerinden binlerce iş türünde yüzbinlerce freelancer’ı işe alabilirsin. İşe alabilirsin dediğimiz her bir gig için çalışmalar satın alabilirsin. İstersen daha sonra da yine teklif alarak çalışmaya devam edebilirsin.

Fiverr’da müşteri olarak nasıl para kazanırsın bu kısım da önemli. Bunun iki yolu var. Aracı işler yaptırarak veya kendi işletmen için işler yaptırarak. Hemen somutlaştıralım.

Eğer yeteri kadar iyi bir bağlantı ağın var ise bunu işe dönüştürebilirsin. Örneğin çevrende kendine web sitesi kurdurtmak isteyen birisi var yada logo tasarlatmak isteyen birisi. Bu işlerin hepsini ve daha fazlasını Fiverr üzerinden başkalarına yaptırarak kendi aracılık ücretini üzerine ekleyerek para kazanabilirsin. Bu şekilde tüm mesleklerden tandığın varmış gibi davranabilirsin. Nasıl fikir?

Word Image 66

Diğer müşteri olarak para kazanma yolu ise paraya dönüştürebileceğin işleri Fiverr üzerinden yaptırmak. Örneğin bir blog sitesinden ömür boyu para kazanmak istiyorsun. Blog nasıl açılır yazımızı okudun ve sonrasında ise yazı yazmak sistemi yönetmek istemiyorsun.

Hosting sitelerinden tamamen hazır bir web sitesi aldıktan sonra Fiverr’da siteni bir freelancera kurdurabilir, başka freelancerlara yazıları yazdırabilir, başka bir freelancera SEO çalışması yaptırabilir ve uzun vadede sana para kazandırabilecek bir altyapı kurabilirsin.

Alıcı olarak para kazanmanın yolları bunlar. Fiverr’a bu linkten kayıt olursan senin için %10 indirim hakkı tanımladık. İlk siparişinde bu indirimden faydalanabilirsin.

Word Image 67

Satıcılar İçin Fiverr

Satıcı olarak burada bulunarak freelancer yaşamının bir parçası olabilirsin. Dünyanın her yerindeki müşterilere hizmetler sunarak dolarla para kazanma şansın bulunuyor. Fiverr dolarla para kazanmak isteyenler için güzel bir kapı.

Satıcı olarak burada bulunmak istiyorsan İngilizce bilmen gerekiyor. Tüm işler İngilizce dönüyor. Yukarıda bahsettiğimiz her şeyi Türkçe yapmak için en iyi alternatif ise “bionluk” olacaktır.

Kendi işini satabilecek ve beklentileri anlayacak kadar İngilizce biliyorsan devam edelim. Buradan kazanacağın paranın belirli bir sınırı yok. Yaptığın her işi burada satabilirsin. Burada yapacağın işler illede dijital işler olmak zorunda değil, fiziksel işler de mümkün.

Word Image 68

Bir satıcı olarak para kazanmak için öncelikle potansiyeli anlaman gerekiyor. Nasıl iş ilanı oluşturacağını birazdan anlatacağız ama ondan önce ilk tavsiyemiz mutlaka siteyi baştan sona bir karıştırman. Kimler ne işler yapmış nasıl pazarlamış fikir edinmelisin.

Senin yerine yaptığımız araştırmanın kısa bir özeti için okumaya devam edebilirsin. Para kazanabileceğin işleri daha yakından tanıtmaya çalışacağız.

Fiverr’dan Para Kazanmak İçin Yapabileceğin İşler

Fiverr’da para kazanmak için 2000’in üzerinde iş alanı bulunuyor. Bu alanların da kendi içindeki alt dalları ile bu iş daha da genişliyor. Fiverr üzerinden yapabileceğin işler için ana başlıklar şunlar;

 • Grafik Tasarımcılık
 • Dijital Pazarlama
 • Yazı işleri ve Çevirmenlik
 • Video ve Animasyon
 • Müzik ve Ses
 • Programcılık ve Yazılım
 • İş Hayatı
 • Yaşam Tarzı
 • Trend İşler

Bu konular kendi içlerinde de derinleşiyorlar. Bu alanlarda bir yetkinliğin var ise hemen arama çubuğunda aratıp müstakbel rakiplerinin neler yaptığını öğrenmeye başlayabilirsin.

Word Image 69

Eğer henüz satabileceğin bir mesleğin yok ise yukarıdaki başlıkların bir çoğu hakkında ücretli ve ücretsiz kurslar alabilirsin. Örneğin Udemy’de 10000’in üzerinde ücretsiz kurs bulunuyor. Daha niş alanlar için ise sürekli indirimler bulunuyor.

Fiverr’dan para kazanmak için yapabileceğin işlerin genel mantığı ise şöyle. Senin yeteneğine ihtiyacı olan kişilerin veya senin bulunduğun yere ihtiyacı olan kişilerin işlerini yapabilirsin.

Senin yeteneğini kullanmak isteyen kişiler bu işlerini ya bireysel ihtiyaç için yada kurumsal ihtiyaç için yaptırıyorlar. Örneğin sürekli ihtiyaç olmayan bir alanda şirketler eleman almak yerine yeri geldiğinde bu işi Fiverr gibi freelancer platformlarından yaptırıyorlar.

Senin bulunduğun yerin önemli olduğu yapılar ise yine oldukça revaçta. Örneğin Türkiye’de yapılması gereken bir araştırma var bunun için seni bulabiliyorlar. Yada Türkiye’de bir etkinlik düzenlemek isteyen kişiler için organizasyonlar yapabilirsin. Aklına gelen neredeyse her şey mümkün.

Word Image 70

Fiverr Gig Oluşturma

Fiverr’da kayıt olduktan sonra en önemli konu yapacağın işler için ilan vermek. Birçok freelancer sitesinde iş ilanına teklif verirken burada ise ilanını açıp müşterini bekliyorsun. Bu kısım iş alabilmen için en önemli noktalardan biri.

Fiverr ile Gig oluşturmayı adım adım anlatalım. Profil sekmesinden profile gittikten sonra “Create a new gig” (Yeni Gig oluştur) tuşuna basıyoruz ve karşımıza aşağıdaki fotoğraftaki ekran geliyor.

Burada girmen gereken bilgiler şunlar;

 • İlan başlığın: Başlangıç kısmını sistem verir devamını net bir cümle ile tamamlamalısın
 • Kategori: Buradan ana ve alt kategori seçmelisin
 • Search Tags: Burada ilanınla en ilgili 5 tane etiket seçmen gerekiyor. İlanını bulmak isteyen birinin ne yazacağını düşünerek 5 anahtar kelime girin.
Word Image 71

İkinci kısım ise fiyatlandırma bölümü. Bu bölümde 3 tane temel iş ilanı oluşturabilirsin. Sadece 1 tane de oluşturman mümkün ama işin ayrıntısına göre fiyatların nasıl değişeceğini önden söylemek istersen ilan içeriklerine göre fiyatlandırma yazabilirsin.

Yaptığın işin piyasasını bilmen için mutlaka önceden benzer fiyatları araştırmalısın. Ne çok ucuza ne de çok pahalıya yapmanı engelleyecektir. Bunun bir sürü dönüşü olacaktır. Bu sebeple emeğinin karşılığını iyi ölçüp biçmelisin.

Word Image 72

Üçüncü aşama ise yapacağın işin açıklaması olacaktır. Ayrıntılı ve net bir açıklamadan sonra işinizi anlattığınız bir galeri oluşturmanız beklenir. Video eklenen içeriklerin %40 daha fazla talep gördüğünü de ekleyelim.

Word Image 73

Tüm bunları yaptıktan sonra Gig paylaşılmaya artık hazır. Sonradan düzenlemek istersen kaydedip sonra da tamamlayabilirsin. Anında paylaşmak da mümkün. Paylaştıktan sonra üzerinde değişiklikler de yapılabiliyor. İçine yazdığın ve eklediğin her şeyi değiştirebilirsin.

Giglerini oluşturduktan sonra profile gidip “My Business” kısmındaki “Gigs” kısmında takip edebilir. Görüntülemelerini ve tıklamalarını takip edebilirsin.

Word Image 74

Fiverr’da Nasıl Öne Çıkılır

Fiverr’da öne çıkmanın en iyi yolu aslında satış yapmaktır. Satış yaptıkça ve belirli ödeme eşiklerini aştıkça satıcı seviyen yükselir. Her bir seviye sonunda öne çıkarılırsın. Buna ek olarak alıcılar filtreleme yaptıklarında da öne çıkma şansın artar.

Tabii bunun için yine satış yapmak gerekiyor. Birçok blog sitesinden arkadaşlarınıza satış yapın ve öne çıkmaya başlayın gibi yazılar görüyoruz. Bu gibi şeyler başarısızlığı en baştan kabullenmiş olmak ile aynı şey.

Word Image 75

Öne çıkmak için daha iyi açıklamalar, rekabetçi fiyat, başarılı kapak fotoğrafları, iyi içerik açıklamaları ve diğer Fiverr araçları ile mümkün. Her şeyi en iyi hale getirmek buradaki kilit nokta. O yüzden kendine güven ve ilanını mükemmelleştirmeye çalış.

Test yapmak da öne çıkmak için önemli bir unsur. Test edilebilir bir yeteneğin varsa mutlaka profilindeki test yapma kısmını yapmalısın. Test yapılabilir meslekler ise şunlar;

 • Web Tasarım
 • Grafik Tasarım
 • İçerik Yazma
 • Sanal Asistanlık
 • Analitik Düşünme
 • Müşteri hizmetleri
 • Dil testleri
 • Excel
 • Sosyal Medya Marketing
 • WordPress

Bu yetenekleri test ettikten sonra işlerinin öne çıkma hızı artacaktır. Bu da yeni başlayanlar için oldukça önemli bir artı. Bunlara ek olarak sosyal medya hesaplarını da bağlayarak güven durumunu artırabilirsin. Her aşamayı geçtikten sonra kazanacağın etiketler de önemli.

Word Image 76

Fiverr Para Çekme

Fiverr’da kazandıklarını çekmenin iki yolu var. Bir tanesi eğer bulunduğun ülkede serbest ise Paypal kullanmak, eğer Türkiye’de isen de Payoneer kullanmak. Payoneer hakkında ayrıntılı bilgileri “Payoneer Nasıl Kullanılır” yazımızda bulabilirsin.

Parayı çekmeye hak kazanmak için ise işlemlerin hepsini tamamlamış olman gerekiyor. Daha sonra ödemenin tamamlanması bekleniyor. İş kabul edildiğinde Fiverr sizin için o aparayı müşteriden alıyor ve para havuza geçiyor.

Bunun sebebi ise müşteri açısından veya üretici açısından yaşanacak bir mağduriyeti önlemek. Eğer satıcı işi yapmazsa ödemeyi de alamıyor yada haklı bir sebebi olmadan müşteri iptal ederse alıcı parasını geri alamıyor.

Word Image 77

Fiverr üzerinde ödemelerin onaylanması yaklaşık 2 hafta sürüyor. Sonrasında çekilebilir limite yansıyor. Bu süre Fiverr Pro kullanıcıları ve Top Seller olanlar için 7 gün.

Parayı çekmek için herhangi bir alt limit yoktur. Dikkat etmen gereken en önemli şey paranın yatacağı hesabın da hesabın gelir para birimi ile aynı olmasıdır. Bir de dikkat etmen gereken şeylerden biri de yerel bankana çekerken paranın kesilme durumudur.

Kur farkı sebebiyle ve işlem ücretleri ile para beklediğinden az yatabilir. Payoneer komisyon oranlarını mutlaka anlık kontrol etmelisin. Eğer düzenli olarak bu işi yapacaksan küçük meblağları sürekli çekerek gelirini daha da azaltabilirsin. O yüzden toplu çekmeye çalışmanı tavsiye ederiz.

Geri kalan bütün ödeme soruları için ise Fiverr’ın kendi yardım merkezi oldukça kullanışlı ve net bilgiler içeriyor. Şimdilik bu bilgiler senin için oldukça yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Fiverr komisyon oranı kaçtır?

Fiverr’da yaptığın işlerin gelirlerinden %20’si komisyon olarak kesilir. 10 dolar kazandığın işten hesabına 8 dolar yatar.

 • Fatura kesmek gerekir mi?

Fatura kesme işlemi paranın çekileceği zaman sistem tarafından otomatik olarak yapılır.

 • Fiverr tek başına yeterli mi?

Freelancer olmak için Fiverr çok önemli bir platform olsa da tek başına yeterli değil. Diğer freelancer sitelerinde de ilanlar açmak senin için daha iyi olacaktır. BU sayede iş alma ve dolarla para kazanma şansın daha da artacaktır.

 • Fiverr’da İngilizce’yi nasıl daha iyi kullanabilirim?

Fiverr’da konuşulan dil İngilizce. Onu daha iyi konuşmak için sana iki önerimiz var. Yapay zeka ile yazı yazma araçlarının eklentilerini kullanmak ve WordTune-Grammarly kombinasyonu kullanmak. Bu dijital araçların Chrome eklentileri ile yabancı dilde cümle düzeltmeleri ve benzer anlamlı profesyonel kelimeleri kullanabilirsin.

Özet

Fiverr ile freelancer hayatına başlamak yada bu yaşamını Fiverr’a da taşımak istersen oldukça keyifli sonuçlar alabileceğini düşünüyoruz. Burada bulunan işleri doğru analiz edip kendi duracağın yeri seçtiğinde zamanlı başarın artacaktır.

Eğer hangi işi yapacağını bilmiyorsan sana gezerken para kazandıracak işleri anlattığımız yazımıza bakabilirsin. Diğer freelancer sitelerine de giriş yapmayı unutmamalısın. Her biri binbir fırsatla dolu. Paranın nereden geleceği belli olmayabiliyor.

Sonuç olarak Fiverr oldukça başarılı bir program ve onu nasıl kullanacağını anlattık. Her birini uygulamaya gayret etmelisin. Biz her zaman buradayız. Topluluğumuza katılıp diğer freelancerlar ile de tanışmayı unutma.

Furkan Kumkaya

Paylaş
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x