Etsy’de Satış Yapmak 2023 – Yurt Dışına Ürün Sat

Son Güncelleme: 06/03/2022

Amazon gibi dev pazar yeri sitelerde satış yapmak artık çok zor hale geldi. Ama Etsy gibi daha görece yeni ve keşfedilmemiş özellikle daha farklı bir ürün yelpazesine sahip olunan pazar yerlerinde satış yapmak şu aralar oldukça mantıklı bir seçenek.

Peki diğerlerinden farklı olarak Etsy’de ne satılır;

 • Dijital ürünler (Planner, Sctiker)
 • El yapımı ürünler
 • Orjinal ürünler

Bunlar en revaçta olanları ama bunlar dışında Etsy para kazanmak için aklınıza gelen bir çok ürünü satmana fırsat veriyor. Sadece bir defter tasarımı ile ayda 10 binlerce dolar kazanan bir çok insan var.

Etsy bu ürün gruplarında markalaştığı için bu yapısını korumak istiyor. Etsy, Amazon, AliExpress gibi büyük sitelerle yarışmak yerine kendi niş kitlesini yaratmış ve bu konuda çok başarılı.

Ama son zamanlarda dijital ürünlerde oldukça ağırlık vermeye başladı. O yüzden Etsy de dijital ürün satmak da mümkün ve kazançlı olabiliyor. Bunların örneklerini aşağıda konuşacağız.

Ayrıca Etsy ile para kazanma konusunda tecrübeli olan kişiler ile görüşebileceğin Digital Nomad Türkiye topluluğuna katılabilirsin.

Etsy Mağaza Açma
Etsy Mağaza Açma

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

Etsy Nedir Nasıl Satış Yapılır

Etsy nedir sorusuna en temel cevap: bir e-ticaret sitesi. Bizim amacımız ise Etsy’de satış yaparak dolarla para kazanmak. Etsy’de satış deneyimi ile kendine düzenli bir gelir oluşturmak mümkün.

Etsy üzerinden her yıl yaklaşık 100 milyon alıcı alışveriş yapıyor. 50 milyonun üzerinde eşsiz ürün alıcıları bekliyor. Etsy mağaza açma konusunda da kolay olunca her şey hızla büyüyor.

Etsy her geçen büyüyen 2005 yılında kurulmuş bir proje. Bugün ise hakkında sık haberler duymaya devam ediyoruz. Etsy de ürün satmak her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Etsy de ürün satmak hakkında cevap vereceğimiz sorular ise şöyle

 • Etsy nedir ?
 • Etsy’de nasıl satış yaparım?
 • Etsy’de ne satılır ?
 • Etsy’de mağaza açma / Etsy hesap açma
 • Etsy’de satış yapmanın püf noktaları?
 • Yurtdışına nasıl iş yapılır?
 • Etsy’den paramı nasıl alırım?

Hadi başlayalım!

Etsy’de Satış
Etsy’de satış

Etsy’den Satış Yapmak

Etsy üzerinden satış yapmak oldukça kolay. Çok fazla tercih edilmesinin sebebi oldukça basit satıcı kaydı ve satış kısmı bulunması. Yurt dışından bir ürünü sipariş verdiğindeki sürecin aynısı satarken de senin için işliyor.

Etsy satış hakkında öğreneceklerin başka platformlar için de kullanılabilir bilgiler olacak. En çok dikkat etmen gereken komisyon oranları olacak. Komisyon oranları kısmını iyi inceleyip ona göre mağaza açmak gerek.

Türkiye’den yurt dışına ürün satarken ürünü elde etmek, sisteme kaydolmak, sisteme ürünü yüklemek ve kargolama seçeneklerini öğrenmek en temel gereksinimlerin olacak. Bunun dışındaki ince kısmı ise adım adım anlatacağız.

Etsy’den Nasıl Satış Yapılır?

Etsy biri ürünü satışa çıkarmana oldukça yardım eden bir yapıya sahip. Tüm bunları doğru adımlarla yapabilmen için bu rehberi detaylı bir şekilde hazırladık. Ama her şeyden öte bu bir e-ticaret girişimi. Bu rehber sana yardımcı olsa da detaylı bir şekilde öğrenmek istersen bu alanda başarılı olmuş insanların kursları adım adım seni yönlendirebilir.

Eğer Etsy’de dijital bir ürün satmayı hedefliyorsan en kapsamlı ve fiyatı 10 dolar civarında olan bu kurs olacaktır. Etsy Eğitimi: Dijital Ürün Satışı (Sıfırdan İleri Seviyeye)

Etsy’de Nasıl Mağaza Açılır?

1. Etsy’de Mağaza Açmak İçin Etsy.com’a Git

Etsy’de mağaza açmak için Etsy.com internet sitesine gittikten sonra oturum açman gerekiyor. Sitenin Türkçe seçeneği yok. Giriş yaptıktan sonra sitenin en altına inerek buradaki para birimini TRY’den USD’ye çevirmeni tavsiye ederiz. Çünkü artık dolar üzerinden işler yapacağız ve dolarla kazanacağız.

Oturum açtıktan sonra hemen üst kısımda yer alan hesap sekmesindeki “Etsy’de Satış” (Sell on Etsy) butonu ile satış yapmaya başlayabilirsin. Etsy hesap açma ayrıntıları şunlardır;

Etsy Giriş
etsy giriş

2. Mağazanın Ayarlarını Özelleştir

Etsy satış mağazanı satış yapacağın ürünlerin genel yapısına göre düzenleyip dilini ve para birimini seçebilirsin.

Satış hedefin yurtiçi veya yurtdışı ise ona göre seçim yapman gerekiyor. Site dili yalnızca İngilizce olduğu için sana uyan seçimi yaparken dikkatli olmalısın.

3. Mağaza Adı ve Logo Seç

Etsy’de mağaza açmanın en önemli kısımlarından biri mağaza adını seçmektir. Akılda kalıcı, içeriğin ile uyumlu ve ilgi çekici bir isim bulman gerekiyor. Etsy’de satış mağazan için isim bulurken senin için bazı önerileri de sistem türeterek veriyor.

Etsy satış yapmak konusunda mağaza adının en az 4 en fazla 20 karakterden oluşabileceğini söylüyor. Genel olarak boşluksuz mağaza isimleri tercih ediliyor. E ticaret isim konusunda seçici olman gereken bir alan.

Logo ise bir Etsy satışlarında en çok dikkat edilen unsurlardan biri. İşini iyi anlatan ve profesyonel duran bir logoya sahip olmalısın. Logo için sana yardımcı olabilecek profesyonel kişileri Fiverr üzerinden buldum, oraya da bakabilirsin.

Etsy Mağaza Açma
etsy mağaza açma

4. Ürünlerini Listelemeye Başla

Ürün listelerini şu adımları takip ederek oluşturabilirsin;

 • Fotoğraf eklemek : Etsy’de satış yaparken en önemli şeylerden biri de vitrinin. Bir ürünü her açıdan gösteren iyi aydınlatılmış ve kaliteli fotoğraflar ile yayınlaman çok önemli.
 • Thumbnail (İlan fotoğrafı) : Thumbnail satışa koyduğun ilanının listelerde görünecek ilk fotoğrafı demektir. İlk izlenim çok önemli. Başlığın ile en iyi şekilde yansıtabildiğin ürünün en çekici fotoğrafını buraya koymalısın. Thumbnail’i Canva kullanarak tasarlayabilirsin.
 • Başlıklar ve içerik yazımı : Başlık açıklayıcı ve net olmalıdır. Başlığın ardından açıklama bölümü de soru işareti uyandırmayacak netlikte olmalıdır. İlanın içerisindeki en önemli kısımlardan biri de etiketlerdir. 13 etiket kullanma hakkın var. Aramalarda ne yazılsa ürün hızla ortaya çıkar düşüncesiyle etiket ekleyin.
 • Miktar, Fiyat, Özellik ekleyin : İlandaki ürünün fiyatını, birden fazla rengi varsa çeşitlerini ve stok sayısını ilana ekleyin.
 • Kargo ücretini belirtin : satışını yapacağın ürünün gönderim maliyetleri ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Satıcıların çoğu alıcı ödemeli olarak belirler. Eğer ücretsiz kargo şeklinde bir satış planın var ise bu ücretleri iyi araştırıp fiyata dahil etmeyi unutmamalısın.
 • Ön izleme ile son kontrol : Satış ilanını hazırladıktan sonra ona bir ön izleme ile müşteri gözünden bakmalısın. Herhangi bir unutulan veya yanlış yazılan yer olup olmadığını kontrol ettikten sonra satışa başlayabilirsin.

5. Ödeme Yöntemini Seç

Etsy satışlarından elde edeceğin geliri sanal ödeme yöntemlerinin birçoğunu kullanarak alabilirsin. Dünyada e ticaret esnasında ödeme şekli PayPal olarak kullanılıyor olsa da ülkemizde Paypal mevcut değil. Etsy’de satış gelirlerini “Other” seçeneği içerisindeki kendi bankanı seçerek alabilirsin.

6. Fatura Bilgilerini Ekle

Etsy’de satış esnasında ödemenin yapılacağı hesabı ve bu işlemler sırasında komisyon ödemeleri alacağı kredi kartını girmen gerekiyor. Bu kart bilgilerine ek olarak fatura adresi de doldurulur. Satış yapmanın en önemli kısımlarından biri de bu kısımdır.

7. Mağazanı Optimize Et

Mağazaya gelen kişiler satıcının güvenilir olduğunu anlamak isterler. Yeteri kadar satış yapıp müşteri sayısını artırana kadar bu kısımlar önemlidir. Mağazayı açtıktan sonra profiline şunları yapmanı tavsiye ederiz;

 • Profil fotoğrafı ekleyip biyografini kısmını doldurmak
 • Ürünlerin gönderiliş tarihlerini ve şekillerini anlatan bir bilgilendirme kısmı açmak
 • Mağazan hakkında bilgilendirici yazılar,fotoğraflar ve videolar eklemek
 • Etsy’nin sosyal medya tanıtım araçlarında mağanın sosyal medya linklerini paylaşmak

Tüm bunları yaptığında Etsy hesap açma içlemlerini mükemmel bir şekilde tamamlamış olacaksın.

Etsy’de En Çok Satılan Ürünler

Etsy’de satış yapmak için en iyi alan el yapımı ürünler olarak karşımıza çıkar. Orijinal ürünlerin satım alanına dönüşen platformda el yapımı her türlü ürün alıcı bulabilmektedir.

Etsy’de en çok satılan ürünleri öğrenmek hızlı bir şekilde satış hacmi yakalamak ve hatırı sayılır gelirler elde etmek için çok önemli. En çok giden şeylerin arasından kendine uyan bir alanı seçmek Etsy’den para kazanma hızını artıracaktır.

En çok hangi ürünlerin satılacağını görebilmek için Türk bir girişim olan “Nesatilir.com” güzel bir altyapı sunuyor. Eğer büyük bir yatırım gerektiren satış hedefin ve başka platformlarda da satış planın yoksa birkaç temel bilgiyi öğrenmek için siteye kayıt olup yüksek ücretler ödemek manasız. Fakat nokta atışı işler yapmak için faydalı olabilecek bir altyapısı var.

Bir satıcının en çok satılan ve görüntülenmesi en fazla olan ürünlerini ise Toolsy ile görüntüleyebilirsin. Türkiye’den Etsy’de satış yapmak her geçen gün daha da popülerleşiyor.

Etsy’de en çok satılan ürünleri bulabilmek için satış yapmak istediğin alanın başlığına girip ekranın sağındaki sıralama aracı olan “Sort by” tuşuna basıp “Top Customer Reviews” e tıklayıp en çok görüntülenme alan ürünleri görebilirsin.

Peki tamam da “etsy de ne satılır?” onu bilmek gerek. Tüm bilgilere ek olarak Etsy’nin 2022’de şimdiye kadar en çok satış yaptığı 10 başlık ise şöyle;

 1. Sticker (Etiket)
 2. Not defteri ve günlük
 3. Mücevherat
 4. Ev Dekorasyonu
 5. Grafik/Dijital Dizayn
 6. Poster
 7. Oyuncak ve Bebek Eşyası
 8. Antika eşyalar
 9. Organik Kozmetik
 10. Giyim

Etsy’de ne satılır biliyorsun onları nasıl satacacağını da. Dijital ürünleri satmak da oldukça popüler, çünkü bu imkanı veren platform saıyısı az . İşte sana etsy de dijital ürün satmak için kullanabileceğin bazı hazır şablonlar.

Etsy Satış Örnek Ürünler
etsy mağaza açma

Etsy Komisyon Hesaplama – Etsy’de Satış Maliyeti Ne Kadardır?

Etsy Ne Kadar Kesinti Yapıyor?

Etsy komisyonlarını ürün yüklemesi ve ürünlerin satışı esnasında yapıyor. Etsy komisyon oranları yapılan işleme göre değişiyor. Etsy komisyon oranları ve bazı kesintiler ise şöyle;

 • Ürün listeleme ücretleri; Eklenilen ürün kataloğu başına $0,20 ödenir. 4 ay aktif kalır. Her satışta kesilen $0,20 ücret ile 4 ay yenilenir.
 • İşlem ücretleri; Her bir satıştan Etsy %6,5 alır
 • Ödeme işlem ücreti; Toplam gelirden %6,5 + 3 TL
 • Regülasyon Kesintisi; %1,1 ülkemizin Etsy’den istediği vergi ödemesinin bize yansıması
 • Kur farkı kesintisi; %2,5 Etsy dolar ile kazansanızda TL olarak size ödeme yaparken olacak kur farkı sebebiyle kesinti yapıyor

Bunlara dikkat ederek maksimum gelir elde edebilirsin.

Etsy Kargo – Etsy Kargo Maliyetleri?

Türkiye’den etsy’de satış yapmak isteyenler en çok kargo konusunda zorlanıyorlar. Çünkü Etsy kargo maliyetleri göndereceğin ürünün ebatlarına ve göndereceğin ülkeye göre değişiklikler göstermekte. Oynak kur sebebiyle kargo maliyetleri de artmakta.

Etsy üzerinden yapacağın satıştaki bir ürün hakkında, gümrük, vergi ve sigorta maliyetlerini mutlaka iyi hesaplamalısın. Aksi halde ücretsiz kargo tipi gönderimlerden zarar edebilir veya alıcının yüksek kargo bedeli ile karşılaşması yüzünden müşteri kaybedebilirsin.

Kargo işleri ise biraz karışık bir durum. İçine girdikten sonra daha iyi anlayacaksın. Etsy, Amazon gibi firmalar ile yapılan işlerde direkt olarak gönderim yapılmıyor. Bu sistemlere dahil olan aracı özel kargo kuruluşları sizler için kargolamalar yapıyor.

Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan aracı kargo firmaları ise navlungo, shipentegra, kargomkolay gibi bir firmalar oluyor(araştırıp daha fazla bulabilirsiniz). Bu firmalar kargonuzu alıp fedex,tnt,ups gibi firmalarla ulaştırıyor. Etsy ’de sistemi bir kere çözdükten sonra gerisi kolay bir şekilde geliyor.

Etsy Mağaza Açma
etsy mağaza açma

Etsy Ödeme Alma – Etsy Ödeme İşlem Ücretleri Nelerdir?

Etsy’de para kazanmak kolay gibi görünse de emek istiyor. Bu emeklerin karşılığı olan parayı almak ise biraz karışık. Yukarıda bahsettiğimiz komisyon ve kesintilerin ardından Etsy’de kalan meblağ birkaç yolla sana ulaşıyor.

İşi Türkiye üzerinden yapıyorsan Paypal ödemesi alamıyorsun. Etsy ile direkt olarak bankaya ödeme alabiliyorsun. Ödemeler Türk Lirası olarak yapılıyor. Satışlarını ise ürün fiyatında dalgalanma olmaması açısından Amerikan Doları üzerinden yapmanı tavsiye ediyoruz.

Etsy Komisyon Hesaplama
etsy komisyon hesaplama

Komisyon kesintilerini hesaba katarak fiyat belirleme dışında parayı almanın çok da bir zorluğu bulunmuyor. Etsy komisyon hesaplamak da oldukça kolay.

ETSY Satışında Gümrük Süreçleri

Etsy üzerinden yurt dışına ürün satmak ihracat konusunda hiç tecrüben yoksa zor gibi gelebilir. Oysa dünyada her yıl 200 milyondan fazla insan e ticaret yapıyor. Bu kadar kişinin yaptığı bir işi sende yapabilirsin. Etsy’de satış yapan birçok Türk mağaza bulunuyor.

Etsy’den para kazanmanın en önemli koşullarından biri sürdürülebilirlik ve güven vermektir. Güven için ise başarılı bir lojistik arka planı gerekir. Bunu sağlamanın en önemli koşulu da gönderilecek olan ülkenin gümrük prosedürlerini iyi bilip kargonu ona göre hazırlamaktır.

ABD Gümrük Politikası

ABD ‘ye ürün gönderip para kazanmak istediğinizde KDV ödememek için gerekli olan üst sınır $800’dır. Bu fiyatın üzerindeki tüm satışlarda KDV ödemen gerekecektir. Satış yapan herkes bu sınıra dikkat ederek satış yapmaktadır.

AB Gümrük Politikası

AB ile yapılan e ticaret içerisinde tüm ürünlerde KDV ödemesi yapmak gerekiyor. Kargo fiyatları arasında oluşan fiyat dalgalanmalarını ve usulsüzlükleri önlemek adına AB içerisinde IOSS sistemi başlamıştır. Tek bir ithalat merkezinden yönetilmesi amacıyla kurulmuştur.

IOSS sistemine kayıt olarak AB içerisindeki gönderilerini takip edebilir ve KDV’sini hızlı bir şekilde ödeyebilirsin. Vergi ödenmemesi sebebiyle kargo bekletme işleri sebebiyle alıcı ürüne zamanında ulaşmayabilir ve müşteri kaybedebilirsin.

Etsy’de Satış Yapmanın Püf Noktaları

Madem buraya kadar geldin demek ki Etsy’den satış yapma konusunu ciddiye alıyorsun demektir. Etsy gerçekten de büyük bir e ticaret potansiyeline sahip. Satış yapmanın da haliyle bir çok inceliği var.

Bu potansiyel içerisinde iyi bir Etsy mağaza açma hakkında şu konulara dikkat etmelisin. Her bir konuyu detaylı bir şekilde anlatalım.

1. Profesyonel Bir Fotoğrafçı İle Çalış

Etsy’de satış yapan tek kişi sen değilsin. Birden fazla rakip var. Etsy içerisinde dolaştığında profesyonel içerikler görürsün. Bu içerikler ürünlerin orijinal çekimleridir. Bu da rekabet demek.

Bazı ürünler için stok fotoğraflar kullanılıyor olsa da Etsy bu konuya sıcak bakmıyor. Etsy’de her ürün orijinal olmalı. Fotoğrafları da özel olmalı. Henüz profesyonel bir fotoğrafçı ile çekim yapacak bütçen yoksa evde çekim tüyoları için eğitimler alabilirsin.

Etsy mağaza içeriklerin için çekim yapabilecek kişileri sosyal medya üzerinden de bulabilirsin. El yapımı ürünleri araştırıp fotoğrafçılarına ulaşabilirsin. Satış yapmak kolay değil ama başaranlardan tüyolar alabilirsin.

Etsy’de kaliteli fotoğraflar daha fazla öne çıkmaktadır. Yüksek kaliteli fotoğraf koymanın en önemli avantajı alıcının ürünü daha net inceleme şansı bulmasıdır. Profesyonel çekimlerde ise yaklaştırıldığında bozulmayan doğru açı ve ışıkla çekilmiş fotoğraf yüksek kaliteli fotoğraf elde edebilirsin.

Etsy Komisyon Hesaplama
etsy komisyon hesaplama

2. Etsy SEO’yu Öğrenin

SEO, arama motorlarında en çok aratılan ürünlerin ve ürün tiplerinin bilinmesi üzerine çalışma yapan bir sistemdir. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO’yu iyi bilmek google üzerinde ve Etsy üzerinde ilanının ön plana çıkmasını sağlar.

En Uygun Maliyet
SE Ranking

SEO ve çevrimiçi pazarlama uzmanları için eksiksiz bir araç seti sağlayan bulut tabanlı bir platformdur.

Artıları:
 • Uygun maliyet
 • Google Search Console ile uyumlu
 • Başarılı müşteri desteği
 • Başarılı anahtar kelime analizi
Eksileri:
 • %90 doğru veriler
 • İngilizce kullanım
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Temel yapıları aynı olsa da tüm e ticaret sitelerinin kendi SEO’ları bulunur. Etsy’de kendi arama kriterlerini oluşturmuştur. Başka bir platform ile aynı kriterler geçerli olmayabiliyor.

Etsy de öne çıkmak için mümkün olduğunca çok anahtar kelime kullanmalısın.

Ürün mağazana yerleştirildiğinde açıklaması dışında da 13 etiket kullanılır. Bu açıklama ve etiketler genel olarak mümkün olduğunca çok aranan kelimeler olması tavsiye ediliyor olsa da tersini düşünenler de var. Ürün özel bir ürünse bunu ortaya çıkarmak için belirtmek ise faydalı olacaktır.

Kendin bulmak yerine destek almak istersen SEMRush, SERanking, eRank gibi sistemleri kullanabilirsin. Etsy SEO konusunda kendine has bir platformdur. Bu yüzden anahtar kelimeleri seçerken dikkatli olmalısın.

Etsy Seller
etsy seller

3. Fiyatlandırmanızı Optimize Edin

Piyasa fiyatlarının ne çok üzerine çıkın ne de çok altına inin. Fiyat savaşlarına yol açmayan bir yaklaşım ile küçük farklar yaratabilirsin. Bunun yerine maliyetlerini düşürmenin yollarını arayabilirsin. Etsy ’de e ticaret yaparken fiyat en önemli göstergedir. Etsy’de satış yapmak için bazı inceliklere dikkat etmek gerek.

Etsy Seller
etsy seller

4. İyi Mali Kayıtlar Tutun

Etsy ile satış yapmak için kayıt tutmak, yaptığın işin uzun vadeli ve karlı olması olması için çok önemli. Etsy işletmenin ne yönde ilerlediğini düzenli olarak görmeni ve hamle yapabilmeni sağlar.

Eğer Etsy ’de satış yapan büyük ölçekli bir işe dönüştürüyorsanız mutlaka bir muhasebe yardımı almalısın. Böylelikle uzun vadede gelir gider dengesini sağlayabilir yeni yatırımlar yapabilirsin.

5. Verileri İnceleyin

Etsy ’nin sana sunduğu araçları ve sayıları düzenli olarak incelemelisin. Bu sana satmayan ürünlerden kurtulmanı ve daha iyi gelir getiren işlere yoğunlaşmanı sağlar. Böylelikle hedef kitleni de daha iyi tanır ve hızlı bir şekilde yol alabilirsin.

Etsy Seller
etsy seller

6. Başkalarının İlanlarını İlham Kaynağı Olarak Kullanmak ile Kopyalamak Arasında Büyük Bir Fark Var

İlham al ama etkilenme diye bir söz var. Etsy üzerinden çok satan ürünleri görebilir ve kendi farkını ekleyerek onu yeni bir şeye dönüştürebilir veya geliştirebilirsin. Fakat aynı şeyleri yapman Etsy algoritmasında seni kötü bir yere getirecektir. Orijinal kal.

7. Doğru Mağaza Adını Seçin

Mağaza adın çok önemli. Çünkü ürünlerinle ilişkili ve kolay akılda kalan bir isim bulmak daha sonra yeniden ziyaret edilme ve önerilirken akla gelme şansını artırır.

Mağaza adını seçerken işini en iyi anlatan kelimeleri bir kağıda dökebilirsin. Aralarından seni farklı kılabilecek bir kombinasyon çıkarabilirsin. Mağaza adın orijinal bir ad veya İngilizce bir kombinasyon olabilir.

Belirleyeceğiniz isim ne tür işler yaptığınızın sinyalini verirse daha fazla kişiyi çekebilir ve diğer ürünlerine de baktırabilirsin.

8. Ürünlerini Takip Etmek İçin Bir Veritabanı Oluştur

Etsy’de satış yapmış olduğun veya satışta olan ve satmayı plandığın tüm ürünleri kendi oluşturacağın veritabanlarında tasnif etmek işini çok kolaylaştıracaktır. Veritabanı dediğimiz bazı basit araçlar da olabilir.

Bu iş stok kontrolünü sağlamada sana yardımcı olur. Ayrıca yeni ürünlerin için notlar alabilirsin. Yeni ürün yelpazesi aklına geldiğinde veya yeni bir pazarlama stratejisi düşündüğünde sonradan unutmamak için elinin altında sürekli bir not alanı bulunmalı.

Kolay kullanım açısından “Google Keep” kullanabilirsin. Belli başlı tasnifler, kolay araçlar ve mailine ulaşabildiğin her yerden görüntüleme şansının olması onu oldukça keyifli bir uygulama haline getiriyor. Etsy’de satış yapmak için oldukça iyi bir yardımcın olacak. Daha profesyonel dijital araçlar da var elbette.

9- E posta Adreslerini Toplamaya Başla

Etsy ile satış yapmak için mağazanı açar açmaz yüksek satışlar yapacağını düşünmek pek gerçekçi değildir. Harika bir mağaza dizaynı yapmış olsan da bir süre sadece bakılıp çıkılabilirsin. Potansiyel müşterilerine kendini hatırlatmak için onların e posta adresleri toplayabilirsin.

Bunu elde etmek için ise en çok yapılan teknik promosyon ürünler vermektir. Böylece kişiler satın aldığında mailleri senin sistemine düşer. Böylelikle abone sayısını artırmış olursun. Yeni bültenler hazırlayıp onlara gönderebilir kendini hatırlatabilirsin.

Etsy Satışı Hakkında Daha Fazla Eğitim Al

Makalemizde okuduğun bilgiler hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak için bazı eğitimler buldum. Bu eğitimleri de alarak Etsy satışı konusunda daha da profesyonelleşebilirsin. Seçtiğim eğitimler ise şunlar;

Eğer Etsy’de dijital bir ürün satmayı hedefliyorsan en kapsamlı ve fiyatı 10 dolar civarında olan bu kurs olacaktır. Etsy Eğitimi: Dijital Ürün Satışı (Sıfırdan İleri Seviyeye)

Bunlar dışında diğer Etsy eğitimleri şunlar olacaktır.

Etsy’de Satış Yapmak İçin Şirket Gerekir Mi?

Etsy’de satış yaparken eğer yıllık kazancın 35.316 TL’den fazla ise vergilerin için şirket açman gerekiyor. Eğer yıllık gelirin bunun altında ise vergi dairesinden yazı alarak ödemelerini gerçekleştirebilirsin.

E ticaret gelirlerinin düzenlemesi henüz oturmamış olsa da fark edildiğinde sorun yaratabilmektedir.

Şirket kurmadan bu tip gelirler elde edersen hesaplarına bloke koyulabilir. Yurt dışına yaptığın bu satışlarda fatura kesmen gerekir. Bu faturalarda ihracat yaptığın için KDV ödemene gerek yoktur.

Etsy ’de Şirket Kurmadan Satış Yapılır Mı?

Etsy’de şirket kurmadan da satış yapabilirsin fakat yıllık gelirinin 35316 TL’yi geçmemesi gerekir.

Etsy ‘de Tanıtım Yapmanın Maliyeti Nedir?

Etsy içerisinde reklam yapmanın iki yolu vardır:

 • Etsy içerisinde reklam

Esty Ads olarak bilinen site içi reklamların bütçesi en fazla $1000 olup ilk açılan mağazalar bu bütçe günlük $1 ile başlıyor ve ardından adım adım artıyor. Ödemleri ise tıklama miktarına ve reklamın yayımlandığı yere göre Etsy reklam bütçesinin içinden almaktadır. Bunu da reklam panelinden görebilirsin.

 • Etsy dışında reklam

Site dışındaki reklamları ise Etsy belirli bir satım hacmini geçtiğinde yapar. Eğer site dışındaki reklama izin verirsen ve bu reklamdan satış yaparsan Etsy ’ye satış üzerinden %15 ödeme yaparsın. Yıllık $10K’dan fazla ise %12 ödersin. Eğer bu reklamdan tıklama olmasına rağmen satış olmazsa herhangi bir ödeme yapmana gerek kalmaz. Satış yapmak esastır.

Etsy’de Satışı Yasak Olan Ürünler Nelerdir?

Etsy’de satış yapmak için topluluk koruma amacıyla bazı ürünlerin satışına izin verilmez. Bu tip ürünler olan bir mağaza açamazsın. Bu ürünler ise şunlardır;

 • Alkol, Tütün, Uyuşturucu, İlaç
 • Hayvansal Ürünler, İnsan Artığı
 • Tehlikeli Ürünler: Zehirli, Toplanmış ürünler, Silahlar
 • Yasadışı Ürünler, Yasadışı Ürün Aktivitesine Teşvik Edici Ürünler ve Yüksek Teknoloji Ürünleri
 • Uluslararası Regülasyonlu Ürünler
 • Pornografi ve Yetişkin Kategorisi
 • Şiddet Ürünleri: Reklam, Destek ve Övgü İçerikleri
Etsy Seller
etsy yasaklı ürünler

Etsy ile Satış Yapmak İsteyenlerin Sorunları ve Çözümleri

Etsy’de satış yapmak için her şeyi hazırlayıp sonrasında birçok sorunla karşılaşılabiliyor. En sık karşılaşılan sorunları ve çözümleri sizin için araştırdık.

 • Etsy Nedir ?

Temel anlamda bir e ticaret sitesi olan Etsy sizin kolayca satış yapmanızı sağlar. Düşük işlem ücreti cetveli ile de kolaylıklar sağlar. Dikkat etmeniz gereken her şey yazımızda mevcut. Etsy’de ürün satmak için yukarıdaki başlıları okumaya devam edin.

 • Etsy’de Dolar ile satış yapıyorum dolar hesabımı kabul etmiyor ne yapabilirim?

Etsy’de para birimi olarak dolar ile satış yapsan da ödemeler ülke parasına göre yapılır. Ödeme yöntemi kısmında para birimi olarak TL hesap ibanı vermen gerekir. Ödeme yöntemleri sitede ayrıntılı olarak kontrol ediliyor.

 • Etsy yeme-içme ürünü satabilir miyim?

Yeme-içme ürünleri satış yaptığın ülkeye hatta bölgelere göre başka koşullarda serbestliğe dahildir. Bu sebeple ayrıntılı araştırma gerektirir. Ayrıca bu tip ürünlerin kargolaması için de görüşmeler yapman gerekiyor.

 • El emeği satış yapma konusunda dikkat edilecek şeyler neler?

Etsy mağaza tercihlerinde seçeceğin ürünler el emeği bir ürün ise daha çok öne çıkarıyor. Etsy mağazası açmak kolay olsa da içeriğin de önemli. El yapımı ürünler he bir adım önde. Hem el emeği ürün yapıp hem Etsy’de satış yapmak tam zamanlı bir iş gibi görünse de karşılığını alırsın.

 • Etsy mağazamı açtım ama kod gelmedi

Doğrulama için Google Authenticator seçeneğini seçip telefonuna Authenticator uygulamasını indirip buradan deneyebilirsin. Google giriş kodlarını mutlaka ekran görüntüsü alıp bir yere kaydedin. Diğer seçenek ise telefon numaranın +90 ile başlayıp başlamadığını kontrol etmek ve “0” olmadan devamını yazmak.

 • Kredi kartım olmadan Etsy ’de hesap açabilir miyim?

Banka kartı ile de hesap açabilirsin. Yalnızca yurt dışı ödemeleri için de açık olması gerekiyor. Etsy’de satış yapmak için bu özelliği aktif edebilirsin.

 • Etsy de satış yapmak için şirket gerekir mi?

Etsy de satış yapmak için şirket açmak gerekmiyor fakat buradan elde ettiğin gelirlerin takibi açısından bir gelir vergisi ödemen gerekecek. Bu sebeple bir şahıs şirketi açmanı tavsiye ederiz.

Özet

Bu yazımızda Etsy nedir sorusuna en iyi cevapları vermeye çalıştık. Satış yapma konusunda bilgiler verdik. Satış yapma konusunda endişelerin hala var ise önerdiğimiz kursları almanı tavsiye ediyoruz.

Etsy’de satış yaparak para kazanmak senin için en iyi online para kazanma yöntemi olabilir mi? Bu yoldan gitmeye hazır mısın?

Eğer her şey tamam ama ben kendime e ticaret sitesi kurmak istiyorum dersen onu da şiddetle tavsiye ederiz.

E ticaret başlasın!

Her şey bir adımla başlar.

Neden olmasın?

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

5 Yorum "Etsy’de Satış Yapmak 2023 – Yurt Dışına Ürün Sat"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okumaya devam et

Paylaş
Index