En İyi Kurslar

İster öğrenci, ister çalışan istersen de bunların dışında biri ol. Çok küçük maliyetler ile en iyi kurslardan birini alıp, kendine katabileceğin yeni bilgilerle olabileceklere inanamazsın.

En iyi Online Kurslar

Örneğin ücretli ve ücretsiz en iyi kurslar alarak şu an Premier Pro, Kripto Borsası, Sosyal Medya Uzmanlığı ve İspanyolca dili alanlarında kendimi geliştirdim. Kendi ilgi alanım olan yazarlık konusunda da oldukça fazla çalışma yaptım. Şu an kendi videolarımı Premier Pro ile düzenleyerek Youtube’dan, Binance borsasından işlemler açarak, Instagram’da hikaye anlatıcısı olarak, kitabım ile yazarlıktan ve metin yazarı olarak Gezerken Kazan blogundan para kazanıyorum.

 • Haftada maksimum 4 saat ayırarak bu eğitimleri aldım. Her biri bitince diğerine başladım. Hemen telefonunu aç ve ayarlardan ekran süresi kısmına bak. Sana hiçbir şey katmayan sosyal medya hesaplarını takip ederken kaybettiğin süreyi gör.
 • Şimdi sana alabileceğin en iyi kurslar ve onların sana neler katacağını anlatacağım.
 • Hadi başlayalım.
En Iyi Kurslar
en iyi kurslar

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de hayatına dijital göçebe olarak devam etmek istiyorsan, Digital Nomad topluluğumuza katıl. Burada hayallerini paylaşan, ilham veren ve destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Katıl ve hayallerine ulaşmana yardımcı olacak bir toplulukta yerini al!

En İyi Kurslar Hangileri?

Anlatacağım tüm online en iyi kurslar çeşitlerinden kendine en uygun olanlar ile başlayıp ardından hiçbir fikrin olmayanlara doğru gidebilirsin. Online kurs alma psikolojisine alışmak için bu yoldan gitmen faydalı olacaktır. Binlerce alan olsa da en önemlilerinden bahsedeceğim ve senin için araştırılmış kursları seçeceğim.

1- İngilizce Kursu

Kendini geliştirmek için en etkili başlangıç yabancı bir dil öğrenmektir. Çünkü bir kişi dil öğrendiği zaman sadece iletişim yeteneği değil birçok hayati alanda değişimler yaşar. Hızlı öğrenme, ana dilini daha etkili konuşma, çok yönlü düşünme ve odaklanma gibi birçok önemli alana etki eder. Ayrıca İngilizce öğrenmek dünyayı daha geniş bir pencerede bakabilmeni sağlar. Öğrenme ihtimalin olan her şey daha da artar. Türkçe online kurs sayısı çok fazla olsa da en derinlemesine eğitimleri çoğu zaman yabancı dilde görüyoruz. İngilizce ise tartışmasız en önemli enstrümandır.

En iyi İngilizce Öğreten Kurslar

Dil öğrenebileceğin ücretli ve ücretsiz birçok platform bulunuyor. En iyi kurslardan İngilizce kursu için en iyi platformlar şu şekilde sıralanabilir;

Word Image 1

2- Topluluk Önünde Konuşma

Eğer odasında yaşayan biri isen hayatının her alanında bunu yapmak zorunda kalıyorsun. Bu konu sadece sunum yapan kişileri değil herkesi ilgilendiriyor. Hayatımızdaki tüm bağlantılar iletişim ile şekilleniyor. İletişimin ise %80’i sözlü iletişim ve beden dilinden oluşuyor. Her alanda kendimizi daha iyi ifade edebilmek düşünce yapımıza kadar etkiliyor.

En iyi Kişisel Gelişim Kursları

Topluluk önünde konuşamayan kişiler önce içine kapanıyor ardından da psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Kendini daha iyi ifade edebilen kişi sayısı ne kadar artarsa bulunduğun toplum dahi o kadar gelişiyor. Hayatının birçok alanındaki başarının veya özgüvenin artması birkaç kurs alarak mümkün. Günde bir saat ayırarak birkaç ay içerisinde farklı bir sosyal kişiliğin olabilir.

En iyi kurslar;

Word Image 2

3- Microsoft Excel

Microsoft Excel, dünyada en iyi kurslar alınan konulardan biri. Her yıl yayımlanan raporlarda en çok eksikliği hissedilen ofis aracı olarak en çok kurs alınan 3 konudan biri oluyor. Gerçekten hakkında belge almış kişiler bile yeteri kadar pratik bilgiye sahip değil. Ayrıca excel bildiğin üzere sadece bir tablolalama aracı değil. Neredeyse bir programlama ve iş çözme programı.

En iyi Bilgisayar Kursları

Dünyada bilgisayar üzerinden yapılabilen birçok fonksiyonun en temel hali burada kullanılıyor. Birçok ofis programına da entegre olarak çalışabiliyor. Bu sebeple mutlaka öğrenilmesi gereken bir yazılım. Excel öğrendiğinde önüne geçebileceğin milyonlar olduğu gibi kendi işlerini de daha kolay organize edebileceksin. Excel bilmenin dünya üzerindeki etkisi neredeyse bir yüksek lisans yapmaya eşdeğer. Olmazsa olmaz ama gerçekten bilen az. Bilenler ise havada kapılıyor.

En iyi kurslar;

Word Image 3

4- WordPress

Dünyadaki web sitelerinin %37’si yani yaklaşık 455 milyon web sitesi WordPress altyapısını kullanıyor. Bu da demek oluyor ki eğer kendine bir web sitesi kurmak istersen en iyi seçeneklerden biri bu. Hergün kendime web sitesi kursam diye düşünmüyorsun elbette ama her gün milyonlarca web sitesi kendini geliştirmek için WordPress bilen kişilerden destek alıyorlar.

En iyi Meslek Kursları

WordPress’in tüm yapılarına kısa bir online en iyi kurslar ile hakim olup üzerine pratik geliştirdikten sonra herkesin sana işi düşecek. Sadece WordPress güncellemelerini birkaç saat ayırarak sitelere entegre eden danışmanlar ciddi ücretler kazanıyorlar. Ayrıca WordPress bilen kişiler müşterilerine ulaşmak için freelance iş platformlarından milyonlarca kişiye hizmet vererek gelirler elde ediyorlar. Eğer ne kadar kazandıklarını merak ediyorsan en popüler freelance platformları olan Fiverr, Upwork veya Freelancer’a bakabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 4

5- Kodlama(Programlama) Dilleri

Kodlamanın içinde geçmediği ürün sayısı her geçen gün azalıyor. Elektrikli aletlerin neredeyse hepsi mekanik yapılardan dijital yapılara çoktan geçti bile. Bu dünyanın dilini bilen kişi ise zamanı yakalacak kişi oluyor. Kodlama yalnızca mesleki olarak da önemli değil. Aynı zamanda makinelerin işleyiş tarzını anladığında hayalgücün de buna göre değişiyor. Tabii sadece bunun için kodlama öğrenilmez.

En iyi Bilişim Kursları

Dünyada en çok online eğitimi alınan alan yazılım alanıdır. Birebir eğitime ihtiyaç duymadan öğrenebileceğin bilgiler ile oldukça geniş bir yelpazede para kazanma imkanları doğuyor. Kodlama dillerinden en biri alanında uzmanlaşman daha çok tercih ediliyor. Her dilin ayrı bir kullanım alanı bulunuyor. İlerlemek istediğin alan ve gereken programlama dilini öğrenip bu alanda devam edebilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 5

6- Yazarlık

Yazarlık denilince yalnızca kitap yazarlığı aklına gelmemeli. Yazma eylemi tüm yaşantımızın temelini oluşturuyor aslında. Tarihsel bakacak olursak tarih bilgimiz yazının icadından sonra bilime dönüşüyor. Bugün yazarlık yeteneği kurgusal, kişisel veya araştırmaya dayalı olarak çeşitleniyor. Gelişen her şey öncelikle bir yazarın elinden geçiyor. Yazarlık yaparak şu alanlarda işler yapabilirsin;

 • Kurgu yazarlığı
 • Roman yazarlığı
 • Senaryo yazarlığı
 • İçerik yazarlığı
 • Reklam yazarlığı
 • Sosyal medya içerik yazarlığı (Youtube, instagram, tiktok vb.)
 • Podcast yazarlığı
 • Araştırmacı yazarlık
 • Editörlük
 • Karikatür yazarlığı
 • Animasyon yazarlığı
 • Gezi yazarlığı
 • Haber yazarlığı
 • Proje yazarlığı
 • Köşe yazarlığı
 • Redaktörlük
 • Yazar danışmanlığı

Yazarlık üzerine alabileceğin eğitimler ile bu işlerden bir veya birden fazlasını yapabileceğin gibi belirli bir tecrübe sonrasında eğitimciliğini veya danışmanlığını yapabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 6

7- Liderlik

Liderlik eğitimi almak kişisel gelişim kursları arasında en çok tercih edilen konulardan biridir. Bu eğitimi alan kişiler, işlerinde ve sosyal yaşamlarında daha fazla öne çıkabilmekteler. Liderlik en iyi kurslar aynı zamanda motive edicidir. Çünkü bir alanda lider olabilmenin yollarını gören kişi bunlara sahip olmadan lider konumuna gelenlerin liyakatini görüp öne geçebileceği alanları daha iyi temyiz edebilmektedir. Liderlik eğitimi alan kişiler bireysel işlerinden iş hayatlarındaki alana kadar daha vizyoner olmayı da öğrenirler. Bu da kendilerini de iyi yönetebilmelerini sağlar. Kişinin yaşam kalitesinde de önemli değişimler peşinden gelir.

 • Bu eğitimler ise temel prensipleri maksimum 4-5 saatlik eğitimlerle verirler. Bundan sonrası ise kişisel okumaların ile gelişir. Eğer bu alanda ilerlemek istersen bu eğitimlerin ardından bol bol biyografi / otobiyografi okuyup filmlerini izlemelisin.
 • Liderliğin gerektirdiklerini ve kullanacağı enstrümanları öğrenmiş olsan da liderleri de incelemek bu alanda oldukça yapıcı bir yol sunacaktır.

En iyi kurslar;

Word Image 7

8- Sunum Becerileri

Sunum becerisi bir şeyi en iyi şekilde anlatabilmen için oldukça elzemdir. Sunum becerisi yalnızca bir “Power Point Sunusu” hazırlamak maksatlı alınmaz. Bu işin ilkokul boyutudur.

En iyi Sertifika Kursları

Sunum becerisi online en iyi kurslarında sana ağırlıklı olarak bilgiyi en iyi şekilde nasıl ileteceğini anlatırlar. Bu eğitimlerde kişilerin dikkatini çekmek, söylediklerinin akılda kalıcılığını artırmak, göze, kulağa ve beyne hitap edebilmek gibi birçok yetenek kazanırsın. Ardından ister bir beyaz yaka çalışan ol, ister öğrenci, ister öğretmen istersende konuşmacı ol her şeyin seyri senin için değişmeye başlar. Etkileme ve hitab etme doğuştan olabilir fakat eğitimle en üst seviyeye çıkar. Bu alanda online eğitimler alarak yaşamına farklı bir yetenek katabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 8

9- Hukuk Dersleri

Hukuk derslerini anlamak için hukukçu olmana gerek yok. Hukuk aslında herkesin ihtiyacı olan ama hakkında en bilgi sahibi olunan alanlardandır. Haklarını bilmek aslında hem görevin hem de hayatını kolaylaştıracak bir iştir. Bu kurslar ağırlıklı olarak iş hukuku ve ticaret hukukunda kullanılır. Eğer bu alanlardan en biri iş alanına giriyorsa mutlaka bir şeyler öğrenmen gerekir.

 • Thomas Moore, Ütopya kitabında, Ütopya ülkesinde kanunların herkesin anlayacağı bir dilde olduğunu eğer aksi durum varsa hukukun birkaç kişinin elinde olacağını anlatır. Mümkün olduğu kadar haklarını eline almak istiyorsan önce hukuk öğrenmelisin.

En iyi kurslar;

Word Image 9

10- E-ticaret Eğitimleri

E-ticaret kelimesi yaklaşık 10 yıldır çok fazla konuşuluyor ve pandemi zamanında zirveye gelmiş olsa da çok daha eski bir iş alanı. Tabi genelde bizim ülkede bir şey kendini kanıtlamadan yayılmadığı için bizler geç öğrendik. Her geç kalan toplum gibi biz de bu işin öncüleri olan şirketlerde çalışan kişilerin bizlere anlattığını öğrenip bu alanlara dahil oluyoruz. Tabii ülkemizde de bu alanda kendini geliştirip büyük paralar kazanan sayısı da her geçen gün artıyor.

En iyi Meslek Edindirme Kursları

Bi e-ticaret eğitimi alarak düşük maliyetler ile ticarete başlayabilirsin. Bu alan özellikle yurtdışındaki şirketler üzerinden yapılan dropshipping yöntemi ile daha da karlı hale geliyor. E-ticaret öğrenerek dünyanın bir yerindeki ürünü başka bir yerindeki müşteriye birkaç tuş ile ulaştırabilirsin. Buna ek olarak da kendi ülkende ve çevrende olan ürünleri online alışveriş yapan kişilere ulaştırabilirsin. Birçok eğitim platformunda ve bu alanda bireysel eğitimler veren kişilerin eğitimlerini alarak bu pastadan pay alabilirsin. Kendi e-ticaret siteni kurmak için tüm ayrıntıları ise “En İyi E-Ticaret Sitesi Kurma Platformları” yazımızdan okuyabilirsin.

En iyi kurslar

Word Image 10

11- Etik Hackerlık Kursu

Hacker olmak tehlikeli işlere bulaşmak olarak algılansa da bunu etik olan versiyonu vardır. Beyaz şapkalı hacker’da denen bu mesleğin en temelde iki alanı bulunur. İlk alan hackerların kullandığı tüm tekniklerden haberdar olmak üzere kendini geliştiren ve veri güvenliği sağlamak üzere ağları koruyan kişilerdir. Adeta bir savaş meydanı gibi sızma engellemeye çalışırlar. Diğer alan ise birçok sistemin açıklarını keşfedip bu açıkları o şirketlere söylemek karşılığında para kazanılan alandır. Tabi yasal olarak yine de suç teşkil eden bir şey yapıp çözüm sunuyor olduğun için ince düşünmen gerekiyor.

En iyi kurslar;

Word Image 11

12- Python Öğrenme

Python aslında bir yazılım dilidir. Yukarıdaki başlıktan ayrı anlatmamın sebebi ise en önemli yazılım dillerinden biri olması ve dünyada en çok hakkında kurs alınan konu olmasıdır.

En iyi Yazılım Kursları

Python yapay zeka, makine öğrenmesi, web geliştirme, siber güvenlik alanlarında en çok rağbet gören dillerdendir. Geleceğin makineleri ve yazılımları ağırlıklı olarak Python ile yazılmaktadır. Yazılıma yeni başlayacak biri için de öğrenilebilmesi çaba gösteren biri için kolaydır. Alt dalları ve uzmanlıkları ayrıldığı için yapabileceğin iş sayısı da oldukça fazladır. Python öğrenen kişiler belirli uzmanlık seviyelerine göre ortalama bir ücretten çok uçuk rakamlara kadar kazanabilirler. Yazılıma ilgin varsa buradan başlamanı tavsiye ederim.

En iyi kurslar;

Word Image 12

13- Google Araçları

Google’ın o kadar aracı var ki en az 30 aracını bilsem de hiç ummadığım bir şey çıkıyor karşıma. Peki bu alana eğitim almak sana ne fayda sağlar onlardan bahsedelim. Google araçlarının %95’i ücretsizdir. Bu sebeple birçok ücretli yazılımların sana katacağı kolaylıkları ücretsiz kullanabilirsin. Google araçları kullanımı yaygındır. Bu sebeple dünyanın her yerindeki kişilerle ortak yazılımlar üzerinden iletişim kurabilir iş çözümlerine ulaşabilirsin. Google yazılımları entegrasyonu muhteşemdir. Neredeyse tüm araçları kendi aralarında bağ kurabilir ve bu sayede onu bir süper app gibi kullanabilirsin.

Örneğin şuan bu yazıyı yazarken şu araçları kullanıyorum;

 • Google Chrome
 • Google Drive
 • Google Docs
 • Google Keep

Ekranımda hızlıca kullanmamı bekleyenler ise;

 • Google Meet
 • Google Haritalar
 • Google Takvim
 • Gmail

Sana her alanda hız kazandırıp birçok işyerinde ise işe kabul konusunda artı sağlayabilecek bir sistemler ağı olarak Google araçlarını mutlaka öğrenmelisin.

En iyi kurslar;

Word Image 13

14- Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu yapabilmek için mükemmel bir hayatın olmasına ihtiyacın yok. Fakat bu alanda eğitimler alarak bir yaşamın nasıl yönlendirilebileceğini öğrenebilirsin. Tabii bu eğitim hem sana hem çevrene büyük katkılar sunar. Yaşam koçluğu eğitimi aldığında hayallerine neden ulaşamadığını yada çevrendekilerin neden yapamadığını daha iyi anlarsın. Tabii bu en uç boyutu olsa da spesifik alanlar ile yaşam koçluğu yapabilirsin. Araştırmaya dayalı bir kariyer ile sportif yaşam, moda, diyet, eğitim hayatı, kariyer gibi bir çok alanda yetkin birine dönüşürsün. Online olarak bu eğitimleri alabilir, kendi hayatına veya online olarak başkalarının hayatına dokunabilirsin. Tabii başlangıcı zor olsa da başarılı olduğunda devamı hızla gelmektedir.

En iyi kurslar;

Word Image 14

15- Mindfulness

Mindfulness kendin için yapabileceğin en iyi şeylerden biridir. Zihninle bir olmak olarak çevirilebilir. Bu eğitimin sana katacağı en önemli şey farkındalıktır. Mindfulness sayesinde en değerli şeyimiz olan zamanın farkına varırız. İçinde bulunduğun anı muhteşem kılarak geçmişini ve geleceğini daha iyi bir hale getirebilmenin anahtarını sunar. Mindfulness zaman gibi her anında kullanabileceğin bir zihin pratiğidir. Bunun için özel kıyafetler giyinmen, farklı fiziksel egzersizler yapman veya tütsü yakman gerekmiyor. Tamamen odaklanma ve fark etme üzerine bir deneyim. Farkındalığın artarken karşılaştığın şeyleri anlayıp onları yönlendirme ve kabul etmenin birleşimini hissedersin. Herkes masasındaki çiçeğin farkında olabilir ama onun ayrıntılarını görecek zihnini açan derin bakışa sahip olmayabilir.

Eğitim almadan önce Eckhart Tolle’nin “Şimdinin Gücü” kitabını okumanı öneririm.

En iyi kurslar;

Word Image 15

16- Hızlı Okuma

Hızlı okuma aslında herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yeteneklerden biri. Bunu sadece kitap okumak adına değil günlük hayat için de düşünebilirsin. Kendine katacağın bu ekstra eğitimin sana katacağı en önemli şeylerden biri hızlı anlama ve gözlem yeteneğinin artması olacaktır. Bu sayede daha farkında ve daha pratik zekalı birine dönüşebilirsin. Buna ek olarak en önemli sorunlardan biri olan zaman sıkıntısını da hızlı okuma ile daha efektif bir şekilde çözebilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 16

17- İnsan İlişkileri Eğitimleri

Bu eğitim türünde eşinle, çocuklarınla, sevgilinle veya karşılaştığın herkesle olan ilişkilerini geliştirebilir ve daha da anlamlı hale getirebilirsin. İnsan yapısı oldukça organik ve şahsına münhasır olsa da belirli başlı yapıları gözlemlemek mümkün. Örneğin çocuklarla konuşurken onların göz hizasına gelmek gibi bir davranışın çok büyük etkilerini Doğan Cüceloğlu’nun bir kitabından öğrenmiştim. Bu ve benzeri öğrendiğim birçok şeyi hayatıma uyguladığımda farklı ilişkiler kurmaya başladım. Her tip ilişkini en iyi şekilde hem sana hem karşı tarafa iyi gelecek şekilde ilerletebilmek için bu eğitimi almanı tavsiye ederim. Her yaştan kişinin mutlaka öğrenmesi gereken alanlar bulmak mümkün.

En iyi kurslar;

Word Image 17

18- Ezoterik Eğitimler

Bu eğitim alanlarında daha çok spiritüel deneyimler kazanmak amacı bulunur. Kendini tanımak, enerjisel alanları deneyimlemek isteyen kişiler bu eğitimleri online en iyi kurslardan alabilmekteler. Elbette bu eğitimler fiziksel bir karşılığa dönüşmektedir. Topluluk ile yapılan etkinliklerin ve birebir eğitimlerin de alınması tamamlayıcı olacaktır. Fakat bireysel olarak deneyimleyip ardından bunu geliştirmek isteyip istemediğine karar verebilirsin. Bu alanda alabileceğin eğitimler ise şunlardır;

 • Reiki
 • Enerji Şifası
 • Tarot Okuma
 • Hipnoterapi
 • Ruhsal Şifa
 • Astroloji
 • Çakra
 • Kristal Enerjisi

En iyi kurslar;

Word Image 18

19- Fitness

Spor salonuna gitmek istemiyor veya spor salonuna uzak bir mesafede yaşıyor olabilirsin. Bu sebeplerle sporunu evde yapmak isteyen kişiler, kişiye özel veya set halinde sunulan programlar ile istediği bir yerde fitness yapabilirler. Sağlıklı yaşam üzerine bir şeyler yapmak isteyip buna zaman bulamayanlar için ideal bir yöntemdir. Eğer bu disiplini sağlayabileceğini düşünüyorsan, gidiş geliş için kaybedeceğin vakitlerinden ve yüksek spor salonu ücretlerinden kurtulabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 19

20- Grafik Tasarım

Grafik tasarım oldukça geniş bir alan. Eğitim imkanlarına baktığında bunun ne kadar geniş bir alan olduğunu göreceksin. Grafik tasarıma çizime dayalı, dijital parçaları birleştirme gibi çeşitli tekniklerle devam edilir.

En iyi Çizim Kursları

Eğer çizim yeteneğin var ise buna yönelik en iyi kurslardan eğitimler alıp dijitale aktarabilir ve kendini bu yönde hem hobi hem de mesleki açıdan geliştirebilirsin. Çizim yeteneğin yoksa da sorun değil. Hali hazırda bulunan içerikleri bir araya getirerek veya onlara hareket katarak birbirinden zengin grafik tasarımlar oluşturabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 20

21- Web Tasarım

Web tasarım konusunda eğitim almak bireysel olarak bir web sitesi kurmak veya bunu işe dönüştürmek için sana katkıda bulunabilecek bir alan olacaktır. Web tasarım eğitimlerinde kodsuz tasarımlar ve kodlamaya dayalı tasarımlar söz konusudur. Kodlamaya dayalı tasarımlar daha çok rağbet gören bir alandır. Fakat zamanla bu alan kendini yavaş yavaş profesyonel araçlara bırakacaktır. Elementor Pro, Wix, GoDaddy, Weebly gibi siteler aracılığı ile sürükle bırak araçları ile olduka kolay tasarımlar yapabilmek de mümkün. Tabii bunları öğrenmen mesleki açıdan sana kolaylık sağlayacaktır. İşler ne kadar kolay olsa da müşteriler hazır iş bekler.

En iyi kurslar;

Word Image 21

22- Oyun Tasarımı

Oyun tasarımı günümüzün en hızlı gelişen alanlarından biridir. Buna mobil oyun, konsol oyunları ve masaüstü oyunları dahildir. Kendini geliştirmek istediğin alanlarda eğitimler alabilirsin. Bu oyunları 2D veya 3D olarak tasarlamak mümkündür. Bu hem hobi olarak hem de iş olarak geliştirebileceğin bir şey. Oyun tasarımında kendini geliştirebileceğin eğitimlerin %95’i Unity adlı oyun geliştirme programını öğretmek olacaktır. Hangi yaşta olursan ol bunu öğrenebilir kendini geliştirebilirsin. Özellikle çocuklar ve gençlerin bu alana olan ilgisi çok fazla. Geleceği olan ve aktif olarak talep gören bir alan olan Unity ile oyun tasarımını mutlaka araştırmalısın.

En iyi kurslar;

Word Image 22

23- Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama artık herkesin yapabileceği araçlar ile serbest bir ortam sunuyor. Elbette her işte olduğu gibi bilen ile bilmeyenin ilerleme hızı aynı olmuyor. Dijital Pazarlama, bireysel veya kurumsal olarak oldukça önemli bir alan. İnternet üzerinden bir ürünün talebinin nasıl artırılabileceğini bilmen gerekiyor. Bu alanda eğitimli kişilerden çok deneyimli kişiler yer alıyor. Sen ikisi de olabilirsen önün açık.

En iyi kurslar;

Word Image 23

24- Evcil Hayvan Bakımı

İnternetten öğrenebileceğin en iyi konulardan biri de evcil hayvan bakımıdır. Günümüzde evcil hayvanı ile yaşayan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Doğru bakım tekniklerini bilmemeleri ise talihsiz işler çıkarabiliyor. Evcil hayvanların tedavileri ise oldukça pahalı olduğu için ve evcil hayvanının sağlıklı gelişimini sağlayabilmen için bu tip en iyi kurslar alabilirsin. Eğer evcil hayvanın yoksa dabu eğitimi alabilirsin. Bunun sana artısı ise seyahat etmek zorunda olan kişilerin evcil hayvanlarını bırakacak kişiler aramasıdır. Bunun bir iş alanı olduğunu söyleyebiliriz. Petsurfer ve Armut gibi sitelerde bu işler için ilanlar verebilir gelire dönüştürebilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 24

25- Fotoğrafçılık

Online olarak alabileceğin en iyi kurslardan biri şüphesiz fotoğrafçılık kursudur. Bunun için mobil fotoğrafçılık ve profesyonel fotoğrafçılık olarak iki yapı bulunur. Tercihine göre birini seçebilirsin.

En iyi Fotoğrafçılık Kursları

Profesyonel bir makine alıp “Auto” modunda çekim yapmak istemiyorsan diğer tüm ayrıntılar için online eğitimler alabilirsin. Bu eğitimleri daha sonra pratikte de deneyebilir kendini geliştirebilirsin. Fotoğrafçılık konusunda sadece ücretli kurslar yok elbette. Bu alanda binlerce Youtube içeriği bulabilir eğer büyükşehirlerden birinde yaşıyorsan bazı markaların ücretsiz eğitim turlarına katılabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 25

26- Video Tasarımı – Editörlük

Video editörlüğü bireysel işler ve profesyonel işler için oldukça faydalı bir eğitimdir. Bu eğitimlerde birçok mobil ve masaüstü uygulamalar konusunda eğitimler alabilirsin. Bu alanda verilen eğitimlerde profesyonel olmak isteyenler için bir eğitim verilir. Ağırlıklı olarak Premier Pro ve Final Cut Pro gibi programların eğimleri bulunur. İlgi duyduğun bir alan ise eğitimler almadan bu işlere başlamak çok can sıkıcı olabilir. Video editleme çok fazla ayrıntısı olabilen bir iş tipidir. Bu sebeple sık sık sorunlar çıkar. Bu sorunların mantığını ve nasıl çözülebileceğini bilmek editlemeyi öğrenmek kadar önemlidir. Çünkü çok basit çözümleri olan sorunlar sebebiyle projeler yarım kalabilmektedir. Video editleme eğitimi alarak kendi videolarını düzenleyip sosyal medyada veya web sitende paylaşabilir, online kurslar verebilir veya profesyonel olarak video editörlüğü yaparak para kazanabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 26

27- Dans

“Dans ettiğinizde amacınız yerde belirli bir yere ulaşmak değildir. Yol boyunca her adımın tadını çıkarmaktır.” Wayne Dyer’in bu sözünü hep sevmişimdir.

En iyi Dans Kursları

Eğer monotonluktan yorulduysan veya özgüven kazanmak için bir yol alıyorsan ya da sadece dans etmek istiyorsan online olarak en iyi kurslardan bu dersleri alabilirsin. Bu alanda yerli içerikten çok yabancı dilde içerikler bulunuyor. Tabii dil bilmen şart değil. Taklit edebilirsen kafi.

En iyi kurslar;

Word Image 27

28- Yoga

Günümüzün en popüler etkinliklerinden biri yogadır. Sabit ve yanlış hareketler ile yaşadığımız hayatlarımızda bedenimize hergün neler yaptığımızı düşünmek bile istemiyorum. 

En iyi Jimnastik Kursları

Sabit kalmanın ve her gün bedenimizi aynı şekilde kullanmanın vücudumuzda körelttiği yüzlerce yapı var. Bunları harekete geçirmek, esneklik kazanmak ve daha sağlıklı bir bedene kavuşmak istersen online olarak en iyi kurslardan bu eğitimleri almanı tavsiye ederim. Yoga yaptığında bedeninde oluşan rahatlık seni mutlu edecektir. Ayrıca bedenime iyi bir şey yaptım motivasyonu her yönden oldukça keyifli bir duygu.

En iyi kurslar;

Word Image 28

29- Dövüş Sanatları

Eğer dövüş sanatlarına ilgi duyuyorsan veya kendini koruma yöntemlerini öğrenmek istiyorsan online olarak alabileceğin birçok eğitim bulunuyor.

En iyi Kick Boks Kursları

Dövüş sanatları eğitimini birebir almak daha sağlıklısı olsa da online eğitim almak ile arasındaki fark çok azdır. Çünkü dövüş sanatları ağırlıklı olarak refleks ve güç geliştirme üzerine bir eğitim planına sahiptir. Düzenli olarak uzun süre aynı hareketleri yapmak savunma gereksinimi esnasında hızlı bir şekilde harekete geçebilmeni ve kombinasyonları gerçekleştirmeni sağlar. Yakınında bir kurs yok diye bundan mahrum kalmana gerek yok. Sadece iyi öğrenmeye çalış ve emek harca yeterli.

En iyi kurslar;

Word Image 29

30- Enstrüman Eğitimleri

Online olarak en fazla eğitimi alınan alanlardan biri de enstrüman eğitimleridir. Bu eğitimleri kaydedilmiş eğitimlerden veya birebir olarak eğitmenlerden alabiliyorsun. Online kurs almak yalnızca video izlemek değil. Bu sebeple eğitim esnasında müdahale edilebilmesi gereken işlerde canlı görüşme imkanı olan kurslara yönelebiliyorsun.

En iyi Gitar Kursları

Enstrüman çalmak çok yönlü düşünmeyi gerektiren bir eylemdir. İki elini, bacaklarını farklı varyasyonlarda kullanırken gözle takip, zihinle kavrama ve bazende ses ile de eşlik etme sayesinde birçok bedensel fonksiyonuna hitap etmektedir. Uluslararası önemli noktalara gelmiş kişilerin de tavsiye ettiği gibi mülakatlarda en fazla artısı olan yönlerden biri enstrüman çalmaktır. Birçok farklı şeyi aynı anda yönetme yeteneğinin gelişmesi çok önemlidir. Ayrıca sosyal olarak da özgüven katar.

En iyi kurslar;

Word Image 30

31- Ses Eğitimleri

Eğer kendisi ses sanatları konusunda geliştirmek istiyorsan ve bunu için örgün eğitim alabilme şansın yoksa online en iyi kurslar senin için oldukça faydalı olacaktır. Ses eğitimi alarak şarkı söyleyebilir, seslendirme yapabilir veya oyunculuk da yapabillirsin. Etkili iletişim içinde önemli bir unsur olan ses eğitimi ağırlıklı olarak şan eğitimi olarak verilmektedir.

En iyi kurslar;

Word Image 31

32- Okul Dersleri

Ülkemizde herkes sınav odaklı yaşadığı için hiç bitmeyen sınavlarımızın her biri için birçok en iyi kurslar bulunuyor. Hedeflerini gerçekleştirmek isteyen herkes online kurslar ile kendini hızla geliştirebilir.

En iyi Üniversite Hazırlık Kursları

Özel ders olarak da alınabilen bu dersler yalnızca ilkokul,ortaokul, lise için değil bazı alan dersleri için de verilebilmektedir. Bir konuda iyi olduğunu ve öğretebileceğini düşünen herkes kurs verdiği için yelpaze genişlemiştir.

En iyi kurslar;

Word Image 32

33- Adobe Eğitimleri

Adobe programları dünyada en çok kullanılan programlar sınıfındadır.Ücretli ve ücretsiz programları bir alandaki en önemli program havuzunu oluşturur. Adobe’un en önemli programları toplu olarak “Creative Cloud” çatısı altında satılmaktadırr. Bireysel olarak da satın alabildiğin uygulamaları az bir farkla hepsini kullanabilecek şekilde satın almak daha mantıklıdır. Çünkü bu programlar kendi aralarında bağlantılıdırlar. Birçok özellik birbirini güçlendirmeye yarar. Eğitimleri alırken bunları bir arada veya ayrı ayrı alabilirsin. Bu programları öğrendiğinde her bir yazılım sayesinde farklı bir iş kolunda para kazanabilirsin.

En iyi kurslar;

Word Image 33

34- Kripto ve Borsa Eğitimleri

Kripto borsaları ve klasik borsa ile para kazanmak her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çekiyor. Bu konularda kurs kıvamında çok ayrıntılı bir yazımız var. Bu yazıyı okuduktan sonra alabileceğin en iyi kurslar da görebilirsin. Kripto ve borsa işlerine girmek eğitimi olmayan bir şey için tamamen kumar oynamaktır. Tamamen borsa mantığına hakim olup küçük hamlelerle piyasayı tanımadan işlemler açmak elindekini de senden edebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiler bulabileceğin bazı kurslar seçtik.

En iyi kurslar;

Word Image 34

35- Kodsuz Uygulama Yazma Eğitimi

Uygulama yazmak için harika bir fikrin olabilir. Tabii bunu yapmaya başlamadan önce rakiplerini araştırıp neler yapabileceğini gözden geçirmen gerekiyor. Eğer aklındaki uygulamayı hayata geçirmek netleştiyse bunu kodsuz nasıl yapabileceğini blogumuzda ayrıntılı olarak anlattık. Tabii her zaman olduğu gibi bir konuyu uzmanından dinlemeni ve öğrenmeni tavsiye ederiz.

En iyi kurslar;

Word Image 35

Online Kurslar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de en çok tercih edilen kurs platformlarında yaklaşık 200 binin üzerinde kurs bulunuyor. En iyi kurslar ve online kurs alma hakkında en çok sorulan sorulara da cevap vermek istedik.

 • En iyi online kurs platformları hangileridir?

Online kurs almak için dünyada en çok tercih edilen platformları şöyle sıralayabilirim;

 • Coursera
 • Udemy
 • Skillshare
 • Preply

Online kursların, ücretsiz kurslardan farkı nedir?

Online kursların ücretsiz kurslardan birçok farkı bulunur. Sıralayacak olursak şunlar fark eder;

 • Ücret ödediğin için ciddiyetin artar
 • Konuları öğrenirken belirli bir akışı takip edersin
 • Her konu hakkında konuya özel dosyalar, testler edinebilirsin
 • Dikkatini dağıtacak diğer videolar eğitim alanında bulunmaz
 • Anlamadığın yerler için geri dönmek ve o alanı bulmak daha kolaydır
 • Dikkat süresine göre ayarlanmıştır
 • Üslup, teknik ve kayıt kalitesi açısından belirli bir standardı vardır
 • Diğer kursiyerlerin yorumlarını görebilirsin
 • Soruna cevap alma şansın %99 daha fazla
 • Satın aldığın içeriği ömür boyu tekrar tekrar izleyebilirsin

En iyi ücretsiz kurslar siteleri nelerdir?

Ücretsiz kurslar için de bir araştırma yaptık. Online kurs psikolojisine alışmak için bazı ücretsiz kursları düzenleyebilirsin. Bazı verimli ücretsiz kurslar şunlar;

 • Udemy Free (33 Türkçe ve 152 İngilizce kurs bulunuyor)
 • ODTÜ/METÜ ve devlet desteği ile kurulmuş Bilgeİş’de epey ücretsiz kurs bulunduruyor. Başarılı bir site.
 • Global Enstitü ücretli ve ücretsiz eğitimler sunuyor.
 • Khan Academy, ağırlıklı olarak okul dersleri için faydalı bir platform.
 • TedEd tam olarak bir eğitim olmasa da birçok spesifik konuda Youtube temelli altyazılı eğitimler barındırıyor. Tam olarak bir online kurs sayılmaz.

Online kurs almak için yaş sınırı var mıdır?

Online kurs almak için bir yaş sınırı yoktur. Her türlü konuda herkes bu eğitimleri alabilir.

 • Online kurs alarak iş bulunur mu?

Şuan online kurslar sayesinde birçok gelir yöntemim mevcut. Herhangi bir alanda eğitimler alıp yeteri kadar üstüne gittiğinde freelance yada standart tipte işler bulabilirsin. Üstelik bazı kursların sertifikaları da olması sebebiyle somut bir karşılığı da bulunuyor.

 • Online kurs verebilir miyim?

Online kurslar aldıktan sonra kişide genelde güçlü olduğu yanları hakkında kurs verme fikri doğar. Eğer bir şeyi yeteri kadar iyi biliyorsan ve anlatma yeteneğin veya eğitimin varsa bu da mümkün. Hazır platformlarda komisyonlu olarak yada kendi platformunda marka olarak kurs vermek istiyorsan bu konuda “Online Kurs Oluşturmak” rehberimizi okuyabilirsin.

 • Kurslarımı neye göre seçmeliyim?

Aslında bu tamamen sana göre değişir. Kendinde değiştirmek istediğin bir özellik, kendine katmak istediğin bir alan yada işinle alakalı bir konu olabilir. Tam olarak neye ihtiyacın olduğunu keşfetmen gerekiyor. Eğer bu başlıklar yeterli gelmediyse Udemy’den tüm kurslara neler varmış diye göz gezdirebilirsin.

Word Image 36

ÖZET

Bazı eğitimler vardır başkalarıyla yarışmak içindirler. Bazı eğitimler ise tamamen kendin içindir. Yaşantımız boyunca yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri de öğrenerek daha kaliteli bir hayat sürmektir. Öğrenmek kişiyi ve çevresini de değiştirir. Düşünme şeklin, hareketlerin, kişi seçimlerin her şey dönüşmeye başlar. Çevrendeki en yakın 5 kişinin ortalaması oluyoruz genelde. Öğrenerek bunu değiştirebilirsin. Online kurs almak günümüzün zamanı yettiremeyen bireyleri için biçilmiş kaftan. Telefonunda, dışarıda dolaşırken zamanı boşa harcadığını düşünüyorsan onlara harcadığın vakitte kendine katabileceğin birçok konudan bahsettik.

 • Her gün yeni bir sen olmak için kendine bir kurs seçebilirsin. Öğrenmek isteyeceğin birçok konu hakkındaki diğer yazılarımıza da bakabilir kurs tadında makalelerimizden istifade edebilirsin.
 • Öğrenmeye şimdi başla…
 • Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…
Eğer sen de hayatına dijital göçebe olarak devam etmek istiyorsan, Digital Nomad topluluğumuza katıl. Burada hayallerini paylaşan, ilham veren ve destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Katıl ve hayallerine ulaşmana yardımcı olacak bir toplulukta yerini al!