En İyi 11 Birikim Hesabı Detaylı İnceleme

Son Güncelleme: 09/18/2023

Seyahat etmek için paranı riske atmadan bütçe yaratmak istiyorsan bunun en güvenli yolu birikim hesabı açmak. Paranı ister günlük faize koy ister vadeli hesapla hedefine adım adım ilerle…

Önceden belki bir seyahatin en zor kısmı bavul toplamaktı ancak işler bir süredir değişti. Artık en zor kısmı nakit toplamak, birikim yapmak ve finansal güvence sağlamak. 

Bunun için yeni para kazanma yetenekleri edinmenin yanı sıra kazandığımızı da korumak zorundayız. Zira bugün parasını TL cinsinden kazanan herkes biliyor ki Cuma hesabında olan bakiye Pazartesi’ye aynı değerde kalmıyor.

Dolayısıyla paramız bunca değer kaybederken daha akıllı birikim yöntemleri keşfetmemiz şart.

Döviz yatırımı, vadeli döviz ya da TL birikimi yaparken avantajlı faiz oranlarının yanı sıra acil durumlarda paranı ne şekilde çekebileceğin ya da birikimini bir süre durdurmak zorunda kalırsan şartların ne olacağı da önemli kriterler.

Bu kapsamda paranın durduğu yerde güvenli bir şekilde değerlenmesini istiyorsan ihtiyacına göre birikim, esnek birikim, mevduat birikim ya da vadeli birikim hesabı açabilirsin.

Haydi, önce ihtiyaçlarına en uygun hesap türü hangisi bakalım, ardından da “En iyi birikim hesabı hangi bankada?” sorusunu yanıtlayalım…

Birikim Hesabı Mı, Vadeli Hesap Mı?

Birikim hesabı, kişilerin tasarruf etmek amacıyla belirli bir süre boyunca para biriktirmelerine olanak tanıyan bir finansal hesap türü. 

Bu hesaplar, bankalar, kredi kurumları veya finansal kuruluşlar aracılığıyla açılabilir. Birikim hesapları, kişilerin maaşlarından veya gelirlerinden düzenli olarak belirli bir miktarı ayırarak para biriktirmelerine yardımcı olurlar.

Vadeli hesap ise kişilerin veya kuruluşların belirli bir süre boyunca belirli bir miktar parayı bir finansal kuruluşa yatırdıkları ve bu süre sonunda yatırdıkları parayı faiz kazançlarıyla birlikte geri aldıkları bir finansal hesap türü. 

Vadeli hesaplar, tasarruflarını değerlendirmek ve daha yüksek faiz getirisi elde etmek isteyen bireyler ve işletmeler için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, vadeli bir hesaba yatırdığın parayı söz konusu süre boyunca asla kullanamazsın.

Yani birikim hesabı ve vadeli hesap, tasarrufların değerlendirildiği finansal araçlardır ve tercih edilmeleri gereken durumlar farklılık gösterebilir. İşte her iki hesap türünün tercih edilme sebepleri:

Birikim Hesabı

 • Likitlik İhtiyacı: Paraya ihtiyacın olduğunda kolayca erişebilirsin. Acil durumlar için birikimlerini hızlıca çekme imkanın var.
 • Düşük Risk: Düşük riskli yatırım araçlarıdır. Bu nedenle, tasarruflarının değeri daha istikrarlı bir şekilde artar ve büyük dalgalanmalardan etkilenmez.
 • Kısa Vadeli Hedefler: Kısa vadeli finansal hedefler için idealdir. Örneğin, tatil için birikim yapmak veya beklenmedik harcamalar için bir güvenlik ağı oluşturmak için kullanılabilir.
 • Düşük Minimum Yatırım: Genellikle düşük minimum yatırım tutarı ile birikim hesabı açabilirsin. 

Vadeli Hesap

 • Daha Yüksek Faiz Getirisi: Genellikle birikim hesaplarına göre daha yüksek faiz oranları sunarlar. Bu nedenle, tasarrufları büyütmek için daha fazla potansiyele sahiptir.
 • Uzun Vadeli Hedefler: Uzun vadeli finansal hedeflere yönelik birikim yapmak için daha uygundur. Örneğin, ev almak veya emeklilik için tasarruf etmek gibi.
 • Belirli Bir Süreli Yatırım: Belirli bir süre boyunca parayı bloke ederler. Bu, tasarruflarının belirli bir süre boyunca dokunulmaz olmasını sağlar ve düzensiz harcama yapmanı engeller.
 • Vade Sonu Teşvikleri: Bazı vadeli hesaplar, vade sonunda ekstra faiz veya teşvikler sunabilir. Bu, daha uzun vadeli bir yatırım yapmaya teşvik edebilir.

Tercih edeceğin hesap türü, finansal hedeflerine, likidite ihtiyacına ve risk toleransına bağlı olarak değişebilir. 

Kısa vadeli ve düşük riskli bir amaç için birikim hesabı uygunken, uzun vadeli ve daha yüksek getiri arayanlar için vadeli hesap daha uygundur. 

Genel olarak, portföyünü çeşitlendirmek ve farklı amaçlar için farklı hesapları kullanmak, finansal güvenceni artırabilir.

En İyi Birikim Hesabı Hangisi?

Dönem dönem bankaların sunduğu faiz oranları ve kampanyalar değişiyor. O sebeple önce en iyi birikim hesabını seçerken dikkate alman gereken kriterlere bir bakalım;

 • Faiz Oranları: Birikim hesabının getirisini belirleyen en önemli faktördür. Daha yüksek faiz oranları, birikimlerinin daha hızlı büyümesini sağlar.
 • Ücretler ve Masraflar: Bazı bankalar, hesap işletim ücretleri veya işlem ücretleri gibi masraflar talep edebilir. Bu nedenle, hesap açmadan önce bu ücretleri incelemek önemlidir.
 • Likitlik: Acil durumlar için parana hızlıca erişmek istiyorsan, hesabın likiditesi (ne kadar hızlı çekebileceğin) önemlidir.
 • Minimum Yatırım Tutarı: Bazı birikim hesapları açılış için minimum yatırım tutarı gerektirebilir. Bu tutarlar bankadan bankaya değişebilir.
 • Hesap Türü: Yatırım hedeflerine ve risk toleransına bağlı olarak farklı birikim hesap türleri arasından seçim yapabilirsin. Örneğin, düşük riskli birikim hesapları ve yatırım hesapları gibi farklı seçenekler bulunabilir.
 • Promosyonlar ve Kampanyalar: Bazı bankalar, belirli bir süre boyunca daha yüksek faiz oranları veya promosyonlar sunabilirler. Bu tür fırsatları araştırmak faydalı olabilir.

En iyi birikim hesabını seçerken finansal hedeflerini ve gereksinimlerini dikkate almalısın. Farklı bankaların sunduğu faiz oranlarını karşılaştırarak ve bankaların müşteri hizmetlerini inceleyerek en iyi seçeneği bulabilirsin.

En avantajlı yatırım ve mevduat araçlarını keşfetmek için Hangi Kredi hesaplama aracını kullanabilirsin.

En Iyi Birikim Hesabi Hangikredi
Hangi Kredi mevduat faizi sorgulama

1- Enpara Birikim Hesabı

Enpara birikim hesabı hesaplaması yapmak çok kolay. Yatırmak istediğin paranın miktarını ve paranın hesapta kalmasını planladığın gün sayısını girerek hızlıca bakabilirsin.

En Iyi Birikim Hesabi Enpara Birikim
Enpara birikim hesabı faiz hesaplama

Anaparanın 100 bin TL’ye kadar olması durumunda %19, 100 bin – 400 bin TL arasında olması durumunda %21, 400 bin – 1 milyon TL arasında olması durumunda %23, 1 milyon TL ve üzeri olması durumunda %25 faiz kazanırsın.

Avantajları;

 • Faizi günlük olarak kazanırsın ve kazandığın faiz ertesi gün bakiyene yansır
 • Sadece TL cinsinden birikim yapabilirsin
 • Minimum açılış tutarı yoktur
 • Her gün 05:00-23:00 saatleri arasında, hiçbir faiz kaybı yaşanmadan, birikim hesabına para yükleyebilir veya çekebilirsin
 • İstersen talimat vererek Enpara.com Vadesiz TL hesabınızdan birikim hesabına düzenli ve otomatik olarak para aktarabilirsin
 • Birikim hedefi tanımlayarak birikim performansını takip edebilirsin

Dezavantajları;

 • Birikim hesabındaki paranı Enpara.com Vadesiz TL hesabına aktarabilir veya QNB Finansbank ATM’lerinden nakit olarak çekebilirsin. Enpara.com Birikim hesabınızdan doğrudan herhangi bir ödeme veya harcama yapamazsın
 • Kazandığın faiz oranı günlük olarak değişiklik gösterebilir
 • QNB Finansbank dışındaki bankaların ATM’lerinden para yatıramaz ya da çekemezsin

Enpara vadeli birikim hesabını seçmen durumunda faiz oranları kayda değer bir oranda artacaktır;

En Iyi Birikim Hesabi Enpara Vadeli Mevduat
Enpara vadeli mevduat hesabı faizleri

Enpara altın hesabı ise vadesiz bir mevduat hesabıdır, faiz kazandırmaz. Altın fiyatlarındaki değişime paralel olarak, hesabındaki altınların Türk Lirası değeri yükselebilir veya düşebilir.

2- Papara Birikim Hesabı

Papara Birikim Hesabı, para biriktirmek için mevcut hesabından bağımsız açacağın bir hesaptır. Bu hesaba yalnızca kendi Papara hesabından TL cinsi para gönderebilirsin. İstersen düzenli para transferi de tanımlayabilirsin.

Farklı birikim hedeflerin için 10 ayrı birikim hesabı bile açabilirsin. Bu her ne kadar acil durumlar da olsa birikimini korumanın kesin bir yolunu sunar. Böylece hedeflerini ve hayallerini hiçbir koşulda ertelemezsin.

Papara’da birikimini kıymetli madenler üzerinden de yapabiliyorsun. Şimdilik sadece altın alınabiliyor ancak çok yakında gümüş ve platin alım/satımı da aktif edilecek. 

En Iyi Birikim Hesabi Papara Kiymetli Madenler
Papara birikim hesabı seçenekleri

Buradaki avantaj işlem ücreti ödemeden anlık kurlar üzerinden hızlıca alım/satım yapabilmek. 

Avantajları;

 • Farklı amaçlar için 10 farklı birikim hesabı açabilirsin
 • Düzenli para transferi için talimat verebilirsin
 • Papara Card harcamalarını yuvarlayarak biriktirebilirsin. İstersen çarpan seçerek yuvarlayacağın tutarı artırabilirsin. Böylece cashback’leri birikimine eklersin

Dezavantajları;

 • Sadece birikim hedefine ilerlemeni sağlar, faiz kazandırmaz
 • Harcamalarını, ödeme talimatlarını ve para transferlerini de birikim hesabından yapamıyorsun.
 • Sadece TL cinsinden para aktarabilirsin

3- Akbank Birikim Hesabı

Akbank’ta Mevduat Birikim Hesabı üzerinden faiz getirisi elde edebiliyorsun. Esnek Birikim Hesabında ise yatırım yapmayı tercih ettiğin enstrümanın piyasa değeri üzerinden kazanıyorsun.

Akbank mevduat birikim hesabını küçük tasarruflarla başlatabiliyorsun. 1 yıl boyunca hesap açılış tarihinde belirtilen faiz oranına tabi oluyorsun, hak ettiğin tutar yıl sonunda hesabına yansıyor. 

Bu bir yıllık sürenin sonunda faiz oranın da güncelleniyor ve günlük faizlendirmen devam ediyor. Güncel faiz oranlarını buradan takip edebilirsin.

Avantajları;

 • İster mevduat birikim hesabı ister günlük faiz hesabı açabilirsin
 • Birikimini TL, dolar ya da euro cinsinden yapabiliyorsun
 • Otomatik talimat vererek kredi kartından veya hesabından düzenli para aktarabilirsin
 • Küçük meblağlarla da birikime başlayabiliyorsun

Dezavantajları;

 • 5 yıl vade uzun bir süre
Akbank Mevduat Birikim Hesabi
Akbank mevduat faiz oranları

4- Ziraat Birikim Hesabı

Ziraat’te de birikim hesabını vadeli mevduat hesabı üzerinden yapabiliyorsun. Talebine göre 1 veya 3 ayda bir ödeme ile en az 3 en fazla ise 10 yıl vadeli TL, euro ya da dolar hesabı açabiliyorsun.

Avantajları;

 • Hesap açılış tarihinde belirtilen faiz oranı yıl sonuna kadar geçerli. Her bir yıllık dönemin sonunda belirtilen faiz oranı hesaba işletilir.
 • Hesap açılış asgari tutarı 500 TL, euro veya dolardır. Hesaba asgari olarak yatırılması gereken tutar 50 TL, euro ya da dolardır, 3 aylık ödemelerde ise 150 TL, dolar ya da euro olarak değişir.

Dezavantajları;

 • Aylık/üç aylık ödemelerini aksatması durumunda hesabın bakiyesi, ilgili Vadesiz Mevduat Hesabı’na aktarılarak vadeli hesap kapatılır.
 • Hesabının kapatılması durumunda geçen süreç içerisinde faiz kazanmış da olsan vadesiz mevduat faiz oranı uygulanır.

Ziraat’te Altın ya da Başak hesabıyla birikim yapmak da mümkün.

Ziraat birikim hesabı seçeneklerinin tamamı şöyle;

Ziraat Birikim Hesabi Secenekleri
Ziraat birikim hesabı seçenekleri

5- İş Bankası Birikim Hesabı

İş Bankası’nın Günlük Kazandıran Hesabında dilediğin an para yatırıp çekme imkanıyla günlük faiz kazanabiliyorsun. 

Avantajları;

 • Hesap açma alt limitleri; bin TL, 50 bin dolar ya da 50 bin euro, hesap açma üst limitleri ise 50 milyon TL, 250 bin dolar ya da 250 bin euro.
 • Vade bitişi beklenmeden hesaptan para çıkışı ve hesaba para girişi yapılabilir. (hesap açılış alt ve üst limitleri dahilinde)
 • Günlük Kazandıran Hesap aksine bir talimat olmadıkça otomatik olarak yenilenir.

Dezavantajları;

 • Hesaba para girişi yalnızca İşCep ve İnternet Şubesi’nden yapılabilir.
 • Hesabın bakiyesi hesap açılış üst limitinin üzerine yalnızca faiz kazanımıyla çıkabilir. Hesabın bakiyesinin yatırılan tutarlar nedeniyle hesap açılış üst limitine ulaşması halinde hesaba faiz tutarları dışında para girişi yapılamaz.
 • İş günlerinde saat 16.00’ya kadar yatırılan tutarlar aynı gün değer kazanırken, 16.00 sonrası yatırılan tutarlar ertesi iş günü değer kazanır. 

Günlük Kazandıran Hesabın mevcut faiz oranları şöyle;

Is Bankasi Birikim Hesabi Gunluk Faiz Oranlari
İş Bankası günlük faiz

İş Bankasındaki bir diğer seçenekse vadeli TL mevduat hesabı. Talebin doğrultusunda vade seçeneği belirleyebiliyorsun.

Alt limiti 1000 TL olan vadeli TL mevduat hesabında elde edilen net faiz getirileri bankamatiklerden, İşCep’ten veya İnternet Şubesinden vadesiz hesaba aktarılabilir ve nakde dönüştürebiliyorsun.

Vade sonunda hesabın kapatılmaması ya da başka bir talimat verilmemesi durumunda, Vadeli TL Mevduat Hesabı aynı vade gün sayısı ile yenilenir ve birikimlere faiz getirisi kazandırmaya devam eder.

Vadeli TL Mevduat hesabının mevcut faiz oranları ise şöyle;

Is Bankasi Birikim Hesabi Vadeli Mevduat
İş Bankası Vadeli TL mevduat faizleri

6- ING Birikim Hesabı

ING’nin Biriken Turuncu Hesabına vadesiz hesabından düzenli olarak para aktarabilir ve günlük faiz kazanabilirsin. Birikim hedefini dilediğin zaman düzenleme ve talimatını iptal etme esnekliğin de var. 

Biriken Turuncu Hesap üst limiti 10 bin TL. Mevcut hoşgeldin faizi yüzde 32, standart faiz ise yüzde 22’dir. 

Avantajları;

 • Biriktiren Turuncu Hesap açılışı için ING Mobil / Hesaplar / Biriktiren Hesap açılışı adımından yapılabilir. Vadesiz hesabından aylık birikim talimatı verebilirsin.
 • Minimum 6 ay ve üzerinde düzenli birikim talimatı verebilirsin. 
 • Vadesiz hesabından verdiğin talimatlarda, talimat verilen gün sonunda tutar Biriktiren Turuncu Hesap’a geçer ve ertesi iş günü faiz kazanmaya başlarsın. 
 • Düzenli birikim talimatının gerçekleşmemesi durumunda Biriktiren Turuncu Hesap’taki mevcut bakiyen, faiz getirmeye devam eder.

Dezavantajları;

 • Hoş geldin faiz oranı aylık minimum 500 TL düzenli birikim yapıldığı sürece geçerli, düzenli birikim yapılmayan veya 500 TL altında yapılan durumlarda standart faiz oranına düşüyor.
 • Biriktiren Turuncu Hesap bakiyesi 10 bin TL’nin üzerinde ise bakiyenin aşan kısmı %0.05 faiz oranı ile değerlendiriliyor.
Ing Birikim Hesabi
ING birikim hesabı

7- QNB Finansbank Birikim Hesabı

QNB Finansbank birikim yapmak isteyenler için vadeli mevduat seçeneği sunan bankalardan biri. Biriktiren Hesap ile TL, dolar ya da euro cinsinden birikim yapabiliyorsun.

Avantajları;

 • Faiz oranı her yıl QNB Finansbank tarafından belirleniyor ve 12 ayda bir hesabına işliyor.
 • Hesabının vade tarihine kadar birikim yaptığın takdirde, vade tarihinde biriktirdiğin miktar faiz getirisiyle birlikte ilişkili vadesiz hesaba aktarılıyor.
 • Aylık ödemeleri QNB Finansbank kredi kartından veya vadesiz hesabından gerçekleştirebiliyorsun.
 • Aylık ödeme minimum 50 TL maksimum 5 bin TL olabiliyor. 
 • Sıfır bakiye ile açılabilir.
 • Biriktiren Hesap Mevduat’ta yıllık faiz uygulanır. 
 • Hesabın açılışından itibaren ilk sene uygulanacak faiz oranı hesap açılışında belirlenir. İlerleyen yıllardaki oranlar ise her yıl yeniden belirlenir.

Dezavantajları;

 • Biriktiren Hesap Mevduat’ı minimum 5 yıl maksimum 10 yıl vadeli olacak şekilde açılabiliyor.
 • Vade dolduğunda veya 6 ay üst üste ödeme yapılmadığında hesap otomatik olarak iptal olur.
 • Hesabın vade dolmadan kapatıldığında hesap açılış tarihinden hesap kapanış tarihine kadar olan dönem için işleyen faiz getirisinden feragat etmiş olursun.
 • Biriktiren Hesap Mevduat’a ara ödeme yapılamıyor.

Güncel faiz oranlarını buradan takip edebilirsiniz. Yatırım tutarın, vade ve birikim yapmak istediğin para türünü belirterek kolayca faiz hesaplaması yapabilirsin.

Kredi kartından ya da vadesiz hesabından vereceğin talimatla altın birikim hesabı da açabilirsin. Altın hesabına faiz işlemez. Birikim hedefin tamamlandığında mevcut birikimin vadesiz hesabına aktarılır. 

Qnb Birikim Hesabi
QNB Finansbank biriktiren hesap

8- Denizbank Birikim Hesabı

Denizbank hayallerine giden yolda birikim yapmak isteyenleri Mevduat Birikim hesabı ile karşılıyor. Bu hesapta minimum yatırım tutarı 250 TL, 50 dolar ya da 50 euro…

TL’de düzenli alt limit ödemesi 250 TL iken üst limit 3 bin TL güncel faiz oranı ise %23,25. Dolar ve euro alt limiti 50 üst limiti ise 3 bin olarak değişiyor. Faiz oranı dolarda %2 olarak euro’da ise %1 olarak değişiyor.

Avantajları;

 • Faiz avantajı yakalamak için başlangıç tutarını yüksek tutabilirsin.
 • Hesabın vadesi 3 yıl olup hesap yıldönümlerinde birikmiş faiz tutarı hesabına işliyor.
 • Aylık ya da 3 aylık periyotlarda vadesiz hesabından ya da kredi kartından düzenli aktarım gerçekleştirebilirsin.
 • Düzenli ödeme tutarını vade boyunca istediğin zaman değiştirebilirsin.
 • Takip eden bir yıllık dönem başlarında belirlenen yeni belirlenen faiz oranı üzerinden faiz işlemeye devam eder. DenizBank, takip eden yılların faiz oranlarının, dört büyük özel bankanın 365 gün vadeli mevduat için ilan ettiği en yüksek faiz oranları ortalamasının TL’de %0.50, YP’de ise %0.25 üzerinde olmasını taahhüt ediyor.
 • Kredi kartından verilen talimatlarda düzenli ödeme tutarı, kredi kartının ekstre kesim gününde tahsil ediliyor, tahsil edilen bu tutar kredi kartının son ödeme gününe kadar geçici bir hesapta izlenemiyor. Son ödeme gününde ise ilgili tutar geçici hesaptan alınarak otomatik olarak Mevduat Biriken Hesap bakiyesine aktarılıyor.
 • Düzenli ödeme tutarının tahsil edilemediği durumlarda, minimum düzenli ödeme tutarından düşük olmamak kaydıyla kısmi tahsilat gerçekleşir. Kısmi tahsilat şeklinde yapılan ödemeler de “düzenli ödeme” olarak dikkate alınır.

Dezavantajları;

 • Vadeden evvel kapatılan hesaplar için işlenen faizler iade alınarak %0,25 faiz oranı yansıtılır. 
 • Vade süresince hesap dondurulamaz. Diğer taraftan hesaba üst üste 3 ay ödeme yapılmazsa hesap birikim özelliğini kaybedeceğinden, Biriken Hesabındaki mevduat bakiyesi vadesiz hesaba aktarılarak, Biriken Hesabın kapatılır.
Denizbank Birikim Hesabi
Denizbank mevduat biriken hesap

9- Halkbank Birikim Hesabı

Halkbank da uzun vadeli birikimi destekleyen bir birikimli mevduat hesabı sunuyor. 

Avantajları;

 • 3-10 yıl arasında vadeli tasarrufta bulunabilirsin.
 • Hesaba aylık veya 3 ayda bir para aktarma seçenekleri mevcut
 • Alt taksit limiti 50 TL, dolar ya da euro olabilir.
 • Faiz oranları her yıl değişir.
 • Kredi kartından ya da vadesiz hesabından talimat verebilirsin.

Dezavantajları;

 • Hesabından istediğin zaman para çekebilirsin, ancak para çekildiğinde hesabın kapanır. 
Halkbank Birikim
En İyi 11 Birikim Hesabı Detaylı İnceleme

10- Vakıfbank Birikim Hesabı

Vakıfbank birikimli mevduat hesabını açmak veya faiz oranlarıyla ilgili detayları almak için Vakıfbank şubesine gitmen gerekiyor. 

Diğerleri gibi 3-10 yıl arasında seçim yapabiliyorsun. Ancak global bir enflasyon olduğunu düşündüğümüzde kısa vadeli programlar daha karlı görünüyor. 

Hem seyahatlerini yapmak için neden en güzel yaşlarını bekleyerek harcayasın ki!

Birikim talimatını aylık yada 3 aylık olarak tanımlayabiliyor, birikimini TL, dolar ya da euro cinsinden yapabiliyorsun.

Avantajları;

 • Yalnız gerçek kişiler adına hesap açılabilir, ortak hesap olarak açılamaz.
 • Hesap açılış minimum tutarı 50 TL, 25 dolar veya euro’dur. Hesap açılışında, toplu para yatırarak faiz avantajı elde edebilirsin.
 • Hesaba yatırılması gereken minimum tutar aylık düzenli ödemelerde 50 TL, 25 dolar ya da euro; 3 aylık düzenli ödemelerde ise 150 TL, 75 dolar ya da euro’dur.
 • Düzenli ödemelerini alt ve üst sınırlar dahilinde kalmak kaydıyla farklı tutarlarda yapabilirsin.
 • Aylık veya 3 aylık periyod içerisinde banka tarafından belirlenen üst limiti geçmeyecek şekilde birden fazla ödeme yapabilirsin. 
 • Yıllık dönem sonunda hesaplanan net faiz tutarı anaparaya eklenir. Nihai faiz ödemesi vade süresinin sonunda gerçekleşir. Vergi kesintisi, birer yıllık dönemler sonunda geçerli cari vergi oranları üzerinden hesaplanır.
 • Her yıl uygulanacak olan faiz oranı yeniden ilan edilir.

Dezavantajları;

 • Hesap açılış ya da hesaba para yatırma alt ve üst sınırları banka tarafından değiştirilebilir.
 • Aylık ödeme planını seçersen; bir yıllık dönem içerisinde 7 defadan fazla, 3 aylık ödeme planını seçmen halinde ise bir yıllık dönem içerisinde 2 defadan fazla banka tarafından belirlenen minimum düzenli ödeme tutarını ödememen durumunda hesap kapatılır.
 • Birikimli Mevduat Hesabı’ndan vadesinden önce para çekmek istemen durumunda hesabın kapatılarak faiz kazanımı ve var ise ödenmiş net faiz tutarları hesabının bakiyesinden düşülerek kalan bakiye vadesiz hesabına aktarılır.
Vakifbank Birikim
Vakıfbank birikim hesapları

11- Garanti Birikim Hesabı

Garanti BBVA’da E-vadeli hesap, Smart Birikim Hesabı ve Birikimli Altın Hesabı seçenekleri mevcut.

Birikimli Altın Hesabı’na faiz işlemiyor altının güncel kuruna göre kazanıyorsun.Smart Birikim Hesabı’nda ise aylık minimum 250 TL yatırıyorsun ve banka senin adına otomatik olarak fon satın alıyor.

Garanti Bbva Birikim
Garanti BBVA mevduat faizi hesaplama

E-Vadeli Hesapta faiz oranını web sitesi üzerinden hızlıca hesaplayabiliyorsun. Mesela 30 bin TL’ye 10 gün için %5 faiz veriyor. Mevcut faiz oranlarını buradan takip edebilirsin.

Avantajları;

 • %42’ye varan faiz oranları sunuyor.
 • 13 farklı para biriminde hesap açabiliyorsun.
 • Hesap Açma Alt Limitleri: 1.000 TL, 1.000 USD, 1000 Euro, 1000 GBP, 10.000 JPY ve diğer hesaplar için 1.000 döviz cinsi’dir. 28 gün ve altında açılacak TL vadeli mevduatlarda hesap açılış alt limiti 25.000 TL.
 • 28 günden 365 güne kadar Garanti BBVA Mobil ve Garanti BBVA İnternet’e özel faiz oranları kırık vadeler de dahil olmak üzere tüm vadelerde geçerli.
 • Vadeli Mevduata Para Yatırma Emri vererek vade tarihlerinde vadeli mevduatına otomatik olarak para yatırılmasını sağlayabilirsin. 

Dezavantajları;

 • Vadesinden önce bozulan hesaplara faiz işlemiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Birikim hesabı nedir?

Birikim hesabı, tasarruflarınızı güvenle ve faiz getirisiyle değerlendirebileceğiniz bir bankacılık ürünüdür. Birikim hesabı, vadeli mevduat hesabı gibi günlük faiz getirisi sağlar. Ancak vadeli mevduat hesaplarından farklı olarak, birikim hesabınızdaki paranızı istediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Esnek birikim hesabı nedir?

Esnek birikim hesabı, vadeli mevduat hesabı ve birikim hesabı özelliklerinin bir araya getirildiği bir bankacılık ürünüdür. Esnek birikim hesabı, vadeli mevduat hesabında olduğu gibi günlük faiz getirisi sağlar. Ancak vadeli mevduat hesaplarından farklı olarak, esnek birikim hesabındaki paranı istediğin zaman çekebilirsin.

Vadeli birikim hesabı nedir?

Vadeli birikim hesabı, tasarruflarını belirli bir vade boyunca belli bir faiz oranında değerlendirmeni sağlayan bir hesap türüdür. Vadeli birikim hesabındaki parayı, vade boyunca çekemezsin.

Mevduat birikim hesabı nedir?

Mevduat birikim hesabı, tasarruflarını belirli bir vade boyunca belli bir faiz oranında değerlendirmeni sağlar. Mevduat birikim hesabı, vadeli mevduat hesabına benzer ancak bazı önemli farklılıkları vardır. Mevduat birikim hesabında, vadeli mevduat hesabında olduğu gibi paranın vade boyunca bloke olması gerekmez. Ancak, vade sonunu beklemeden para çekersen, faiz kaybına uğrayabilirsin. Mevduat birikim hesabında, vadeli mevduat hesabında olduğu gibi paranın faizi aylık olarak değil, günlük olarak hesaba yansıtılır. Bu da, paranın daha kısa sürede daha fazla faiz kazanmasını sağlar.

Birikim hesabı nasıl açılır?

Çoğu bankada birikim hesabı için banka şubesine gitmen gerekmiyor. Bankanın uygulaması üzerinden birkaç tıklamayla kolayca açılıyor. Ancak seçtiğin bankaya göre süreç değişir.

En iyi birikim hesabı hangi bankada?

Bu durumu etkileyen çok fazla etken var. Paranın miktarının yanı sıra bankaların faiz oranları da sıklıkla yenileniyor. Enpara, Akbank, ING ve İş Bankasının günlük faiz hesaplarına göz atmanı tavsiye ederiz.

Özet

Birikim seçeneklerini araştırdığına göre belli bir kazancın var. Ancak birikimin yanı sıra ek kazanç elde etmenin yollarını arıyorsan en iyi 27 freelancer sitesinden nasıl para kazanabileceğini anlattığımız yazımıza göz atabilirsin. 

Ayrıca kendine pasif gelir kaynakları oluşturman da oldukça önemli. Gelirlerini artırdığın ve çeşitlendirdiğin bir senaryoda likit varlıklarını artırarak birikim hesaplarından daha fazla gelir elde edebilirsin. 

Malum bir süredir enflasyonla mücadele halindeyiz. Bu sebeple birkaç gün içerisinde bile paramız yüksek oranda değer kaybedebiliyor. 

O sebeple sadece döviz ve altın yatırımı yapıp kenara koymak yerine bunun üzerinden faiz kazanmak daha akıllıca görünüyor. Her ne kadar TL dışındaki birikimlerin faiz oranları daha düşük olsa da bir 5 dolara bile hayır demeyiz.

Hem maddi hem de manevi olarak birikimini yapıp bugün yollarda olan binlerce dijital göçebenin olduğu Digital Nomad Türkiye topluluğuna katılarak onların yolculuğunu keşfedebilirsin…

Paylaş
Index