En İyi 21 E Ticaret Sitesi Kurma Platformu 2023

Son Güncelleme: 07/07/2022

E ticaret sitelerinden alışveriş yapmayan kişi kalmadı desek abartmış olmayız. Çünkü resmi verilere göre yalnızca Türkiye’de 2021 yılında 381,5 milyar liralık alışveriş e ticaret siteleri üzerinden yapıldı. 2022’de bu miktar 500 milyar liraya yaklaştı ve 2023’de daha büyük bir hacim bekleniyor.

Güçlü Altyapı İsteyenler İçin
Web Sitene E-ticaret ekle
En iyi POD platformu
En popüler mağaza açma
Açıklama:

Daha hızlı ve daha yüksek güvenlikli siteler kurmak için idealdir. Wordpress, Magento veya diğer altyapılar ile web sitesi veya e-ticaret sitesi kurabilirsin.


Açıklama:

Web sitene veya sosyal medya hesabına e-ticaret paneli eklemek istersen oldukça basit bir şekilde bunu yapabilirsin.

Açıklama:

Sermayesiz bir şekilde tasarımlarını birçok ürün üzerine bastırıp e ticaret yapmak isteyenler için en iyi "print on demand" platformudur.

Açıklama:

Kendi mağazasını kurmak isteyenler Shopify ile her platforma ürünlerini ekleyebiliyorlar.

Güçlü Altyapı İsteyenler İçin
Açıklama:

Daha hızlı ve daha yüksek güvenlikli siteler kurmak için idealdir. Wordpress, Magento veya diğer altyapılar ile web sitesi veya e-ticaret sitesi kurabilirsin.


Web Sitene E-ticaret ekle
Açıklama:

Web sitene veya sosyal medya hesabına e-ticaret paneli eklemek istersen oldukça basit bir şekilde bunu yapabilirsin.

En iyi POD platformu
Açıklama:

Sermayesiz bir şekilde tasarımlarını birçok ürün üzerine bastırıp e ticaret yapmak isteyenler için en iyi "print on demand" platformudur.

En popüler mağaza açma
Açıklama:

Kendi mağazasını kurmak isteyenler Shopify ile her platforma ürünlerini ekleyebiliyorlar.

Ülkemizde kişi başı e-ticaret harcaması da 4749 lira olarak gerçekleşti.

Dünya genelinde ise 2021 e ticaret hacmi 4,9 Trilyon Dolar olarak gerçekleşti.

Dünyanın en büyük e ticaret platformları olan Amazon, AliBaba, eBay, Etsy gibi sitelerde e ticaret yapılabilen alanlar olsa da bu yazımızda kendi girişimimiz olarak e ticaret sitesi kurma noktasına odaklanacağız.

Ayrıca E-Ticaret ile uğraşan birçok kişinin de bulunduğu Digital Nomad Türkiye topluluğuna da göz atabilirsin.

E Ticaret
e ticaret

Bu kadar büyük bir pastadan pay almak isteyen birçok işletme ya büyük pazarlarda kendi mağazasını açıyor ya da kendi e ticaret platformunu kuruyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz platformların hepsi kendi e ticaret sitesini oluşturmak isteyenler için olacak.

İnternetten para kazanmanın en yaygın yollarından biri olan e ticaret ile sende bir girişim oluşturabilir para kazanmaya başlayabilirsin. Her girişimin ise bir yatırım maliyeti olacaktır. Ücretsiz satış siteleri gibi bir şey yoktur. Hepsi ya girişte yada satışta o parayı alırlar. Bilmen gereken çok şey var.

Yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 • E ticaret nedir?
 • E ticaret nasıl yapılır?
 • E ticaret fikirleri
 • En iyi e ticaret siteleri
 • En iyi Türkçe e ticaret siteler

Hadi başlayalım!

E-Ticaret Sitesi Kurmak
e-ticaret sitesi kurmak

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

E-Ticaret Nedir?

E ticaret, dijital araçları kullanarak oluşturulmuş olan mağazalardan alışveriş yapmaktır. E ticaret elbette sadece alım satımı değil, onlarca alana daha iş hacmi yaratmaktadır. Alışveriş sitesi kurmak ise bunun bir başlangıcıdır.

Bir e ticaret sitesi sayesinde, yazılımcılar, reklamcılar, fotoğrafçılar, lojistik şirketleri, kurye şirketleri, beyaz yaka pozisyonları, influencerlar ve daha birçok meslek dalı para kazanabiliyor.

E ticaret sayesinde kendine farklı bir gelir kapısı ve bu alanda bir uzmanlık kazandırabilirsin. Genel olarak e ticaret yapan kişiler sadece bir sitede bulunmuyorlar. Birçok alanı deneyimleyerek bu serüvenlerine devam ediyorlar. Ve bu platformlar ücretsiz satış siteleri değiller. Bedava ticaret olmaz.

E Ticaret Nedir
e ticaret nedir

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E ticaret yapmak yapmak için aslında ne gerekir ile başlamak istiyorum. Ülkemizde bulunan yaygın bir fenomen olan “ticaret zekası” burada öne çıkıyor. Ticaret zekası olmayan biri değilim o zaman yapmamalıyım gibi yanlış bir algı bulunuyor.

Bu yeteneği olan kişi zaten %80 şu an ticaret yapıyordur. Asıl konu kendinde bunu fark etmeyen kişilere e ticaret yaptırmak. Öğrenildiğinde yapılamayacak şey sayının çok az olduğuna inanıyoruz. E ticaret platformlarını anlatırken bu yüzden ayrıntılı olacağız.

Alışveriş sitesi kurmak için bilmen gereken bazı noktalar var. Bu noktaları bilen herkes üstüne gittiğinde e ticaret yapabilir. Bunlar ise şöyle;

 • Bilgisayar ve telefon kullanabilmek
 • Maliyet araştırması yapabilmek
 • Pazar araştırması yapabilmek
 • Sabırlı olmak
 • Parayı yönetebilmek
 • Reklam

Bilgisayar ve telefonu, sistemi kurarken veya mağaza açarken, ardından da bu süreci yönetirken kullanacağız. Bütün sistemler en basit şekilde yönetebilmen üzerine her geçen gün daha da basitleştiriliyor. En iyi e ticaret siteleri sana en kolay yolu sunanlar oluyor.

Maliyet araştırması, mümkün olan en hesaplı yöntemi seçmek için yapılacak olan internet ve internet dışı ürün fiyat araştırması yapmaktır. Doğru kanallar bulunca da oradan ürün alıp satışa başlamaktır.

E Ticaret Nedir
e ticaret nedir

Pazar araştırması, satış yapmak istediğin ürün yelpazesinin dönemsel satış ve talebini araştırmak demektir. Benzerlerinin satış fiyatları ile karşılaştırmalar yapmak ve buna göre en çok satılacak noktada pazara koymak gerekmektedir.

Sabırlı olmak bu işin en kilit noktasıdır. Bugün yaptığın işin yarın sonucunu alamadığında vazgeçmemelisin. Bu bekleme sürecini nasıl satış miktarını artırabileceğini araştırarak değerlendirmelisin.

Parayı yönetebilmek bu işin en önemli kısmıdır. Her girişimcinin en çok kaybettiği nokta muhasebe kaydı tutmaktır. E ticaret siteleri ile gelirleri net olarak görebilirsin fakat gider kısmını dikkatli tutman gerekmektedir. E ticaret platformları bu konuda sana verilerle yardımcı olacaklar. Onları kullanmalısın.

Reklam ise bu işin en önemli kısmıdır. Büyük işler yapan herkes yaptığı işteki en büyük paylardan birinin reklam olduğunu söylemektir. Doğru zamanda doğru usulle yapılmış olan reklam sana inanılmaz bir ivme kazandıracaktır. Alışveriş sitesi kurmak tek başına yeterli değil, ki bunu zaten yüzlerce bildirim, sms ve mail gönderen alışveriş sitelerinden biliyorsun.

E Ticaret Nedir
e ticaret yapmak

En İyi E Ticaret Sitesi Kurma Platformları

Burada bahsedeceğimiz en iyi e ticaret siteleri, uluslararası bazda hizmet sunan ve sana kendi e ticaret platformunu kurmanı sağlayan siteler olacaktır. Ücretsiz e ticaret sitesi kurmak diye bir şey yok ne yazık ki. Para kazanmak için para harcamak da gerekiyor.

Direkt olarak kendi siteni kurabileceğin gibi diğer sitelere açtığın mağazaları da yönetmeni sağlayabilecek araçlardan da bahsetmiş olacağız.

Nexcess

Nexcess ile en geniş kapsamlı web sitesi yapısı olan WordPress temelli siteler oluşturabilirsin.

Güçlü Altyapı İsteyenler İçin
Nexcess

Daha hızlı ve daha yüksek güvenlikli siteler kurmak için idealdir. Wordpress, Magento veya diğer altyapılar ile web sitesi veya e-ticaret sitesi kurabilirsin. E-ticaret için ayrı özellikler içeren bir altyapı hizmeti de bulunuyor.

Artıları:
 • Yüksek hızlı altyapı
 • Yüksek güvenlik
 • Hızlı öğrenme
 • E-ticaret site kurma aracı
 • Diğer site araçları ile entegre olabilme
Eksileri:
 • İngilizce kullanım
 • Büyük işletmeler için yüksek maliyet
 • Basit arşiv yönetimi
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Nexcess, “StoreBuilder” aracı ile e ticarete başlamak isteyenler için başarılı bir altyapı oluşturulmuş. Bugün tüm e ticaret sitelerinde görebildiğin alışveriş alışkanlıklarına uygun siteler düzenlemek ise çok kolay.

Nexcess diğer programların hepsinden daha fazla ücretsiz eklenti barındırdığı için kullanıcıya daha hesaplı ve kaliteli bir site yapma şansı tanır. Ayrıca siteni bitirene kadar bir domain adı seçme zorunluluğu bulunmamaktadır.

 E Ticaret Sitesi Kur Nexcess
nexcess e ticaret sitesi

Nexcess kullanım ücreti aylık $19 olarak en ucuz sitelerden biri olsa da site içinde de ücretli eklentiler bulunmaktadır.

Öne Çıkan Tarafı;

 • WordPress temeli kullanabilmesi
 • Kodsuz olarak sitenin tamamlanabilmesi
 • Site kurulumuna dair birçok bilgilendirme alanı olması
 • 30 gün ücretsiz deneme hakkı
 • En güçlü müşteri hizmetleri ekibi
 • Sitenin tamamen sana ait olması.

Kötü Tarafı;

 • Müşteri hizmetlerine ulaşmak zaman alıyor

Ecwid

Ecwid internetten para kazanma konusunda e ticaretin sosyal medya üzerinde ne kadar önemli olduğunu atlamamış olan bir platformdur. En iyi e ticaret siteleri altyapı olarak Ecwid’i tercih ediyor. Ecwid kendine alışveriş sitesi kurmak isteyenler için ve sitesine bu özelliği katmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Web Sitene E-ticaret eklemek için ideal
Ecwid

Var olan bir web sitene e-ticaret paneli eklemek istersen oldukça basit bir şekilde bunu yapabilirsin. Sosyal medyada satış yapmak istersen de kolayca entegre edebilirsin.

Artıları:
 • En hızlı e ticaret altyapısı
 • Sosyal medya entegrasyonu
 • Reklam oluşturma
 • Nakliye takibi
 • Ürün özelliklerine göre tasnif
 • Favorilere ekleme
Eksileri:
 • Dil desteği yok
 • Telefon desteği yok
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Az önce anlattıklarımız ağırlıklı olarak bir web sitesi yapmak ve en fazla bunun mobil uyumlu olmasını sağlamaktı. Ecwid ise sosyal medya içerisinde e ticaret yapmanı sağlamak için var.

Ecwid ile hem web sitende hem de Facebook, Instagram, Amazon, Tiktok gibi mecralarda satış yapmanı sağlıyor. Ecwid paneli üzerinden tüm platformları seçerek yüklemek istediğin ürünleri kolayca yükleyip hepsinde satışa sunabiliyorsun.

Program sayesinde satışa koyduğun ürünlerin düzenlemelerini de tek tek uygulamalara girmeden Ecwid üzerinden yapabiliyorsun.

Ecwid E Ticaret
ecwid e ticaret sitesi

Ecwid üzerinde, tüm işlerinden yaptığın satışların gelirlerini takip edebilme şansın da bulunuyor. Bir e ticaret aracından beklenebilecek oldukça fazla araç bir uygulamada mevut.

Ecwid ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Fakat orta ve büyük bir satış havuzu planın varsa bunlar için premium paketleri alman daha mantıklı. Premium paketler ise $15, $35, $99 olarak satın alınabiliyor.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Ücretsiz versiyon bulunması
 • Geniş bir e ticaret platform ağına sahip
 • Mobil satış
 • SEO Yönetimi
 • Kargo takibi
 • İndirim yönetimi

Kötü Tarafı;

 • Müşteri desteği zayıf
 • WordPress altyapısından daha az özelliğe sahip
 • Tasarım çeşidi sınırl

WİX

Wix, web sitesi sağlayıcıları arasında en iyi altyapıya sahip olan sistemlerden biridir. E ticaret aracıyla bu alanda sana gereken tüm araçları sağlayan bir site yapmanı sağlamaktalar. E ticaret platformları arasında da öne çıkmaya devam etmekteler.

Mobil cihazlara otomatik olarak adapte olabilen e ticaret siteleri kurmak Wix ile çok kolay. Sistem içerisinde ödeme alabilmen için de birçok seçenek bulunuyor. Bir web sitesi açar gibi alışveriş sitesi kurmak wix ile mümkün.

Wix E Ticaret
wix e ticaret sitesi

Bu sitede ürünlerini ön plana çıkarmak için yazılım bilmene de gerek yok. HTML ve CSS bilmeden de kolayca kendine bir site kurabileceksin.

Wix ile e ticaret sitesi kurduğunda şu özellikleri kolayca sitene ekleyebileceksin;

 • Üyelik paneli
 • Mağaza yönetimi paneli
 • Kategori oluşturma
 • Ödeme yöntemleri ekleme
 • Kargo seçenekleri ekleme
 • Sonradan düzenleyebilme
 • Kupon oluşturma
 • Hazır site şablonları

Wix fiyat olarak da oldukça güzel bir seçenek sunuyor. Aylık 35, 50 ve 73 liralık paketler oldukça hesaplı. Bu fiyatlara 1 yıllık domain ücreti de dahil.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Hızlı bir şekilde web sitesi oluşturmak
 • Hesaplı planlar ile düşük maliyet sunması
 • Tasarım için oldukça zengin olması
 • Raporlama özelliği

Kötü Tarafı;

 • Şablonlar seçildikten sonra site başka bir şablona aktarılamıyor
 • Yoğun trafikte belirgin yavaşlık
 • Uzun vadeli büyük bir işletmeye dönüşme planı olanlar için zayıf kalıyor. Daha çok küçük işletmeler için maksimum verim alınabiliyor.

Shopify

Shopify, e ticaret platformları arasında en çok sevilenlerden biri olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde yarım milyona yakın online mağaza burada yaratılmakta. Bu yüzden en iyi e ticaret siteleri arasında gösteriliyor.

Bir e ticaret sitesinde bulunması gereken bütün profesyonel site araçlarını bulabileceğin tamamen bu işe odaklanmış bir altyapı sunuyor Shopify. Satış sitesi kurma veya satışlarını bu site üzerinden yapmak mümkün.

Shopify
shopify e ticaret sitesi

Dünyanın birçok büyük alışveriş altyapısı gerektiren web siteleri Shopify’ı tercih ediyor. Küçük ve orta ölçekli şirketler için mükemmel araçlar ile donatılmış bir yapısı bulunuyor.

Shopify ile en deneyimsiz kişilerin bile e ticaret yapabilmesi hedeflenmiş. Stoksuz işler dahi yapabileceğin bir iş söz konusu. Birçok ürün tedarikçisini sitene entegre edip sadece yönterek e ticaretten para kazanabilirsin.

Shopify aynı zamanda dijital ürünler satabilmene de olanak sağlıyor. Dijital ürün satarak para kazanmak için de bu altyapıya güvenebilir satış sitesi kurma masrafından kurtulabilirsin.

Shopify kullanım ücretleri ise aylık $29, $79 ve $299 olarak belirlenmiş. Yıllık ödeme yapınca ise fiyatlar yarıya iniyor.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Geniş bir tema şablon yelpazesi bulunur
 • Otomatik vergi hesaplama araçları gelir gider kontrolü sağlar
 • Google ile entegre olabilir
 • Kendi SEO aracı bulunur
 • Kategorilendirme şansı
 • Kargo takibi yapılabiliyor

Kötü Tarafı;

 • Ekstra uygulama bağlamak için ödeme yapmak gerekiyor
 • 100’ün üzerinde ürün çeşidi satışı yapılamıyor.
 • Fiyatı yüksek
 • Müşteri desteği konusunda öncelik sıralaması var
 • SEO aracı yetersiz
 • Mobilde bulunan özelliklerin daha kısıtlı olması

SquareSpace

Küçük işletmeler için satış sitesi kurma konusunda oldukça başarılı olan uygulamalardan biri de SquareSpace. Büyük işletmeler ve potansiyelini yüksek gören girişimciler tarafından pek fazla tercih edilmediğini de söylemek gerekiyor.

SquareSpace her güncellemede yeni şeyler ekleyerek piyasada adını duyurmaya çalışan bir e ticaret sitesi aracı. Önceki versiyonlarındaki öğrenme zorluğunu en aza indirgemeye çalışarak ilerliyorlar.

Squarespace E Ticaret
squarespace e ticaret sitesi

Siteye kodlama ile de eklemeler yapılıyor. Kodlamasız eklentiler için ise biraz daha zaman gerekiyor. Bu da biraz öğrenme eğrisini zorlaştırıyor.

Site içi şablonlar oldukça seviliyor ve birçok iş alanına yönelik seçenekler mevcut. Diğer araçlara nazaran daha az ön planda olsa da seveni de çok.

SquareSpace kullanım fiyatları ise aylık $14, $23, $27 ve $49 şeklinde.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Müzik ile uğraşanlar SquareSpace’i çok seviyorlar. Albümlerini yükleyip burada satışa koyuyorlar.
 • Abone yönetimi
 • E-posta pazarlaması
 • Ödeme alma
 • Kategorileme
 • Medya Kitaplığı

Kötü Tarafı;

 • Karmaşık yapılar için uygun değil
 • Küçük işletmelere hitap ediyor
 • Özelliklerin hepsini kullanmak için ekstra ödeme
 • Entegrasyonlar kısıtlı

Zyro

Zyro, piyasada bulunan en iyi site kurma araçlarından biridir. E ticaret sitesi kurmak da bunlardan biri. E ticarete yönelik güçlü site altyapısı da bulunuyor. Bu alanda seni öne çıkaracak birçok aracı da bir arada bulabiliyorsun.

Zyro yapay zeka konusuna önem veren sitelerden biri olduğu için bir adım daha öne çıkıyor. İnternetten para kazanmak isteyenler öne çıkmak zorunda. Zyro da bunu bilerek geliştirebileceğin bir altyapı sunuyor.

Zyro E Ticaret
zyro e ticaret

Zyro site olarak sadece sistem sağlayıcı olmak yerine bu işi nasıl yapabileceğine dair birçok içerik de sunuyor. Site içerisinde eğitim içerikleri, e ticaret hakkında bilgiler ve blog bulunuyor. E ticaret platformları arasında sana bu işi öğretme konusunda en aktfi olan Zyro’yu mutlaka denemelisin.

Zyro fiyatlandırması ise ₺39, ₺65, ₺245’lık aylık ödeme planları şeklinde.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Yapay zeka desteği
 • Hızlı site oluşturma
 • Ödeme desteği
 • Sipariş kontorlü

Kötü Tarafı;

 • En kullanışlı eklentilerin çoğu ücretli
 • Entegrasyon konusunda çeşitlerin artırılması gerekiyor
 • Tema eksikliği
 • SEO aracı diğer e ticaret platformlarına oranla daha güçsüz

Volusion

Volusion, e ticaret sitesi kurmak için sana gereken en temel altyapıları basit bir şekilde verebilen bir programdır. Burada gönlünce kendi siteni dizayn edip online satışa hemen başlayabiliyorsun.

Diğer e ticaret siteleri ile karşılaştırıldığında daha az profesyonel bir iş yapmak isteyenler buradan rahatlıkla çalışabilir. Fakat ayrıntı işleme konusunda geliştirilmesi gerektiğini de söylememiz gerekiyor. Satış sitesi kurma işi ayrıntıların önemli olduğu bir alan çünkü.

Volusion kullanarak kendine e ticaret mağazası kurabilir ve diğer online marketlere mağazanı bağlayabilirsin.

Volusion kullanım ücreti ise aylık $35, $79 ve $299 şeklindedir.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Basit öğrenme eğrisi
 • Envanter yönetimi
 • Mail takibi
 • Kategorilendirme
 • Ödeme alma

Kötü Tarafı;

 • Seo aracı yeteri kadar güçlü değil
 • Yeni site yapılarında bulunup Volusion’da olmayan özellikler fazla
 • Eski kalmış içerik diyaznları
Volusion E Ticaret
volusion e ticaret

BigCommerce

E ticaret yazılım geliştirme siteleri arasında NASDAQ listesinde bulunacak kadar yatırım alan ve büyümeye devam eden nadir bir program var.

BigCommerce herkesin bu işi yapabilmesine olanak sağlayan en basit site oluşturma araçlarına sahip sitelerden biridir. Bir online mağazanın ne ihtiyacı varsa bulunabilmektedir.

BigCommerce ile mağazalarını yönetebilir, onları satış platformlarına entegre edebilir, siparişlerin alıp sevk kontrolüne kadar birçok özelliği bir arada bulabilirsin.

BigCommerce paketlerinin fiyatları ise $29.95, $89.95, $299.95 olarak değişmekte.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Basit kullanım
 • Geniş yetki alanı
 • Güçlü altyapı
 • Büyük işletmeler kurmak için en iyi altyapı

Kötü Tarafı;

 • Özelleştirme eksikliği
 • Eklenti eksikliği
 • Ücret yüksekliği
Big Commerce
bigcommerce

Square Online

Square Online, bir ticaret sitesi için oldukça güçlü bir altyapı sunuyor. Kendine has yeni nesil kargo teslim tiplerini de lojistik kısmında bulabiliyorsun.

Square Online e ticaret siteni kurarken işine yarayabilecek şablonları kullanmana izin veriyor. Çeşitli türlerde bir e ticaret sitesi kurma şansın bulunuyor.

Mağazanı ücretsiz açıp işlem başına yalnızca %2,9 + $0,30 ödeyerek hızlı bir şekilde bu piyasaya girme şansın bulunuyor. Daha profesyonel paketler ise $12, $26, $72 olarak belirlenmiş.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Ücretsiz versiyonu bulunur.
 • Farklı temalar ile göze de hitap eder
 • Raporlama ve kargo takip araçları
 • Envanter izleme
 • SEO yöntemi

Kötü Tarafı;

 • Basit arayüz
 • Entegrasyonlar konusunda kısıtlı

WooCommerce

WooCommerce , WordPress tabanlı kurulmuş olan e ticaret siteleri için yapılmış olan bir yönetim aracı. Dünyanın en kullanışlı e ticaret eklentisi olarak nam salmış durumda.

WooCommerce’i edinmek ise çok kolay. WordPress sitenin eklenti kısmından ücretsiz olarak tek tıkla sitene ekleyebiliyorsun. Ayrıca WooCommerce Zapier ile de birlikte çalışabiliyor.

WooCommerce’i sitene eklediğinde satış panelleri düzenleyip buralarda, fiyat, tür ve ödeme ekranı gibi alanlar ekleyebiliyorsun. Kategorize etme bu kategorileri filtrelendirme gibi ekstra özellikler ile sitene tam bir alışveriş bölümü kurabiliyorsun.

WooCommerce her ne kadar WordPress eklentisi gibi dursa da kendi başına ayrı bir yapı aslında. Bu yapının da üzerine eklenebilen ekstra eklentiler ile de zenginleşebilmekte. Kendi içerisinde bulunan tema ve yapıları ekstra eklentiler ile geliştirebiliyorsun.

E ticaret sitelerinin her geçen gün artması bu konuda eklenti işlerini de arttırmış durumda. Sitene özel tema veya eklenti yazdırmak istersen Fiverr üzerinde konuyla alakalı işleri inceleyebilirsin.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Ücretsiz
 • Kolay kurulum
 • Sınırsız ürün çeşidi
 • Tavsiye etme
 • Ödeme entegrasyonları çok fazla
 • Kampanya ve indirim kodu belirleyebilme

Kötü Tarafı;

 • Tema azlığı
 • Bazı ekstra eklentilerde ücret ödeme
 • Büyük işletmeler için ağır kalan bir yapı
Woocommerce Nedir
woo commerce

Sellfy

E ticarete yeni başlayacak olanları bu işin kolay olduğuna ikna etmek zordur. Sellfy ise oldukça kolay yönetilebilen ve dizayn edilebilen bir e ticaret sitesi kurma aracı yapmış.

Kolay E-ticaret Araçları
Sellfy

E-ticaret ve pazar yönetimi hakkında daha az bilgi sahibi olanların hızlıca işlerini yönetebileceği kolay bir e-ticaret aracı.

Artıları:
 • Kolay kullanım
 • Entegrasyon imkanları
 • Sosyal medya satışları
Eksileri:
 • Büyük girişimler için zayıf
 • Geri ödeme politikası zorlu
 • İngilizce kullanım
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Sellfy oldukça basit bir temel ile kullanıcı deneyimi sunarak alışverişi, ürün seçmeyi ve ödemeyi hızlandırmayı ve sadeliği ön plana koymuş.

Sellfy kullarak yalnızca üreteceğin web sitesinde değil sosyal medya sayfalarındaki satış alanlarından da satış yapabilirsin. Kodlama kullanarak da geliştirme yapabilmene olanak sağlayan bir yapı da mevcut.

Sellfy
sellfy

Sellfy ücretleri ise 10 ürün satışına kadar ücretsizdir. Sonraki paketler ise yıllık $10k ve altı satış için aylık $22, yıllık $50k ve altı satış için aylık $49 ve $200k ya kadar olan kısım için aylık $119’lık paketler bulunmaktadır.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Kolay kullanım
 • Hızlı öğrenme eğrisi
 • Katalog yaratma
 • Sipariş ve kargo takibi
 • SEO desteği

Kötü Tarafı;

 • Ücretsiz planda dijital ürün satışı yok
 • Abonelik ücretleri yüksek

NopCommerce

NopCommerce, e ticaret siteleri arasında ücretsiz olup en fazla özelliğe sahip olanlardan biridir. Fakat NopCommerce bir e ticaret sitesi kurma sistemi değildir. Onu yönetmek için bir araçtır.

NopCommerce ASP.Net ile yazılmış olan bir kodlama sahip olan e ticaret sitelerine entegre olabilmektedir. Daha ayrıntılı yazılmış olan bu web sitelerini yönetmeni oldukça kolaylaştıran bir yapısı vardır.

NopCommerce içerisinde bulunan hazır site önerilerini değerlendirebilir, kendi geliştiricilerinden ücretle site yaptırabilirsin. Buradaki fiyatlar ise oldukça pahalı olduğu için ASP.Net ile site kuran kişilere Fiverr veya Upwork gibi sitelerden kişiler bulabilirsin.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Ücretsiz
 • Tüm ihtiyaçları karşılama kapasitesi
 • Türkçe Desteği
 • Topluluk Desteği ve site içi eğitim

Kötü Tarafı;

 • Yalnızca ASP.Net sitelere entegrasyon
 • Öğrenme eğrisi dik
 • Ayrıntılı yönetim bölümü
Nopcommerce
nop commerce

PrestaShop

PrestaShop en güncel e ticaret sitesi kurma araçlarından biridir. Daha modern arayüzler ve temalar ile zenginleştirilebilir bir altyapı sunar.

Avrupa ve Latin Amerika’da en çok tercih edilen e ticaret sitesi olarak öne çıkmaktadır. Küçük işletmeler ve büyük işletmeler için ayrı ayrı yapıları bulunmaktadır.

Açık kaynak kodlu olarak daha geliştirilebilir ve güvenliği sağlanabilir bir yapıya sahiptir. Yeni pazar yerlerine girerken her birinde mağazalar kurmana ve bunları yönetmene yardımcı olur.

PrestaShop kullanmak ücretsizdir fakat onu tüm eklentileri ile kullanılabilir hale getirmek için harcamak gereken miktarlar var. Bu ise tercihlerine göre değişiyor. Host, domain eklenti ve modül ücretlerini ekleyince birçok siteden daha pahalıya gelebiliyor.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Gelişmiş ödeme yöntemi seçenekleri
 • Google SEO alt yapısı uygunluğu
 • Kargo ve sevkiyat takibi
 • E posta pazarlaması
 • Çoklu mağaza oluşturma

Kötü Tarafı;

 • Ekstra modül fiyatları çok yüksek
 • Çok kapsamlı ve büyük işletmeler için yavaş kalmaktadır
 • Teknik destek konusunda dil seçeneği az
Presta Shop
presta shop

Weebly

Weebly bir website kurma aracıdır. Dünyada bu işi en kolay şekilde sunan sistemlerden birine sahiptir.

E ticaret sitesi kurmak ise farklı bir yapı gerektirdiği için bu konuda Square ile sağlanan bir altyapı sunmaktadır. Kendi ile web siteni kurarken de kullanabileceğin eklentiler ile onu e ticaret sitesine de kolayca dönüştürebilmektesin.

Weebly ile işe başlamak biraz zaman alıyor. Önce her şeyi tamamlayıp ardından siteni hazırlamaya başlıyorsun. Aslında buradaki amaç sonradan kurulum için gerekli olan bilgileri ayarlamakla vakit kaybetmeni engellemek.

Weebly ile site kurmak domain adresin “www.eticaretsitem.weebly.com” şeklinde yapılırsa ücretsiz olup weebly kelimesi olmadan alacağın domain ile yıllık $5 dolar ekstra ödeme yapabiliyorsun. Bunlara ek olarak profesyonel işler için ise aylık $12 ve $25’lık paketler var.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Kendini kanıtlamış bir marka
 • Profesyonel yönetim araçları
 • Ödeme seçenekleri çeşitliliği
 • Sürükle bırak site düzenleme
 • Kategorilendirme
 • Sipariş ve envanter yönetimi

Kötü Tarafı;

 • Satış planlama takvimi yok
 • Sitelerinde geri tuşu bulunmaması
 • Türkçe karakter eklenmemekte
Weebly Iste Kurma
weebly site kurma

ShopRocket

E ticaret sitesi kurma platformları arasında yeni nesiller arasında Shoprocket öne çıkıyor. Dünyanın en popüler e ticaret araçlarından biri olan “Selz” Amazon tarafından satın alınınca ona en yakın alternatifler yaratılmaya başlandı.

ShopRocket, basit yönetilebilen ve özelleştirilebilen yapısıyla deneyimi olmayan kişilere hızlı bir başlangıç sunuyor. Ekstradan birçok özellik gerektiren sistemlerin her tema için ekstra ücretler istemesinden ShopRocket araçları ile kurtulabiliyorsun.

ShopRocket ile dünyanın her yerine satış yapabilir, ödemeler kabul edebilir, kargo ve sevkiyat takibi de yapabilirsin.

Site kullanıma açıldığından beri birçok yatırım alsa da piyasada yarışması için daha çok özelliğe ihtiyacı var. Son zamanlarda bunu fark edip sosyal medya satış araçlarını sistemlerine entegre etme kararı aldılar. Yakın zamanda aktif olması bekleniyor.

ShopRocket ücretleri verilen hizmetlere bakarak ortalama ve yüksek arası değerlendirilebilir. Aylık ödeme planları ise $29, $79 ve $199 olarak değişiyor.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Yenilikçi kolay kullanım
 • Kargo takibi
 • Ödeme seçenekleri
 • Hızlı müşteri desteği

Kötü Tarafı;

 • Yapı aşamasında olan çok özelliği var
 • Pahalı
 • Yazı tipi seçeneği az
E Ticaret Sitesi Kurmak
shoprocket

WordPress tabanlı bir e ticaret sitesi kurmak istersen bu konuyu anlattığımız “Blog Nasıl Açılır” yazımızı okuyabilirsin.

En İyi Yerli E-Ticaret Siteleri

E ticaret sitesi kurmak gerçekten bu devirde önemli bir şey. Uluslarası ve yurtiçi satışlarda öne çıkmak herkesin hayali. Bunu amatör bir şekilde yapmak yerine profesyonel araçlar ile gerçekleştirmek ise öne çıkman konusunda çok önemli.

Dünya çapındaki web siteleri genel olarak Türkçe desteği vermediği için Türkçe desteği olan bir site arıyor olabilirsin. Aşağıda bahsedeceğimiz araçlar ile Türkçe olarak e ticaret yapabilirsin.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki gerçekten de ülkemizde bu tip servis sağlayıcıları öyle fiyatlar veriyor ki, küçük işletme veya güçlü bir başlangıç yapmak istiyorsan korkup kaçman için elinden geleni yapıyorlar.

Türkiye’deki e ticaret şirketlerinin, sigortasını ödediğin bir işçi çalıştırmak ile eşdeğer bir yapısı var. Sunduğu hizmetlerle belki birkaç kişi çalıştırmaktan bile kurtuluyor olabilirsin ama dünya genelinde sunulan ürünlerin fiyatlarını görünce üzülmemek elde değil.

Yerli E Ticaret Siteleri
yerli e ticaret sitesi kurma

Ticimax

Ticimax ülkemizde hizmet veren en önemli sistemlerden biridir. Birçok büyük işletme Ticimax altyapısı ile e ticaret sitelerini kurmaktadır.

Burada bulunan araçları kullanmak için bir web siten olması gerekiyor. Ticimax direkt olarak entegre edilebiliyor. Bu konuda alan adı, hosting ve SSL de fiyatlara dahil olarak sunuluyor. Gelişmiş paketlerde ise tema seçenekleri ile Ticimax üzerinden site kurabiliyorsun.

Ticimax ülkemizdeki kampanya tiplerinin her birine uygun geliştirmeler içeriyor. Fakat bunların birçoğunun yüksek ücreti var. Yani indirim kampanyası yapacaksan o eklenti için 1000 lira isteniyor.

Ticimax Fiyat
ticimax fiyatlar

Ticimax kullanarak Türkiye’de satış yapan birçok e ticaret sitesinde mağaza açıp yönetebilir sadece kendi sitende satarken kazanacağından daha fazla kazanç sağlayabilirsin. Trendyol, Hepsiburada, Amazon gibi pazar yerlerinde satış yapabilirsin.

Öne Çıkan Tarafı;

 • Yerel satış noktalarına entegre olabilme
 • Güçlü SEO desteği
 • Mobil uyumlu yönetim paneli
 • Türkçe kullanım
 • Gelişmiş ödeme yöntemleri yelpazesi
 • Site içi e ticaret eğitimleri

Kötü Tarafı;

 • Küçük işletmeler için çok pahalı
 • Entegrasyonlar ve araçlar ekstra ücret gerektiriyor
Ticimax
ticimax

İdeaSoft

İdeaSoft Türkiye’de e ticaret alanında en güvenilen markalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik açısından da oldukça gelişmiş bir altyapı hizmeti sunuyor.

Bir e ticaret sitesinin kurulumundan yönetimine, yeni pazar yerlerine entegrasyondan müşteri ilişkilerine kadar geniş bir özellik ağı sunuyor. Standart ve Plus özellikler içeren paket sunuyorlar.

İdeasoft içerisinde ihracat konusunda da yönetim araçları ve bu alanlardaki eğitimler bulunuyor. İdeasoft her ne kadar ciddi bütçeler talep etse de karşılığını alman için de birçok yönü bulunuyor.

İdeasoft ücretleri ise şu şekilde;

Ideasoft Fiyatlar
ideasoft fiyatlar

Öne Çıkan Tarafı;

 • Türkçe dil desteği
 • E ticaret ve e ihracat eğitimi
 • Yerel sanal marketlere entegrasyon
 • Kargo kolaylıkları
 • Mobil yönetim paneli

Kötü Tarafı;

 • Pahalı
 • Ekstrası çok
Ideasoft
ideasoft site kurma

ikas

ikas, ülkemizde e ticaret alanında köşesini kapmış işletmelere nazaran daha yenilikçi ve gelecek vadeden bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

E ticaret, e ihracat ve dropshipping hizmetleri konusunda da destekler sunabilen bilen bir altyapısı bulunuyor.

Hızlı bir şekilde web siteni kurma ve satışa hazır hale getirme konusunda yardımcı olan bir yapısı bulunuyor. Ticimax ve İdeasoft’un sitelerine girdikten sonra ikas’a girince göz dinlendiren ve ne vereceğini direkt söyleyebilen yapısı hoşuma gitti.

Ekstra eklentiler diğerlerinde olduğu gibi yine pahalı fakat yenilikçi ekstra özellikler eklemişler. Örneğin bulut tabanlı hizmet veren en hızlı site, ziyaretçiye bağlı olarak hız düşürmeyen tek site, Trendyol ve Hepsiburada entegrasyonları en hesaplı olan site olarak ikas epey fark atıyor.

Fiyat konusunda ise genel yapı şu şekilde;

Ikas Fiyatlar
ikas fiyatlar

Öne Çıkan Tarafı;

 • Yeni nesil e ticaret
 • Tüm satışlar tek panelden kontrol edilebiliyor
 • Bulut tabanlı çalışma
 • Daha hesaplı entegrasyonlar
 • Sosyal medya satışlarında tam uyumluluk

Kötü Tarafı;

 • Küçük işletmeler için yüksek ücretler
Ikas
ikas e ticaret sitesi kurmak

T-Soft

T-soft sana bir web sitesi oluşturmak yerine olan bir web siteni e ticaret sitesine dönüştürüp satışlarını yönetebilmeni sağlayan araçlar sağlıyor.

Birçok hizmeti bir arada bulunduran araçlar ise oldukça çeşitli. Bu kadar çeşitli uygulama ve modül yapısı olmasına karşın her şeyden yüksek ücretler talep etmesi gerçekten heves kırıcı.

Eğer e ticarete sıfırdan başlamak istiyorsan bu aracı kullanmak epey yorucu ve maliyetli olacaktır.

Ayrıca araçlarının kullanımı oldukça karmaşık ve güncel yapıdan uzak bir kullanıcı deneyimine sahip. Ürünlerini ve kendilerini tanıttıkları web sitelerinde, istediğin şeyi arayıp bulmak oldukça zor. İnsanın aklına kendi sitesi böyle olan bana nasıl yardım etsin demek geliyor.

Fiyatlandırma konusunda gerçekten uçmuş durumdalar. Yani paran yoksa bu işe girmeyin dedirten cinsten yıllık ödeme planlarını aşağıda görebilirsin;

Tsoft Fiyatlar
t-soft fiyatlar

Öne Çıkan Tarafı;

 • E ticaret için gerekli olabilecek birçok araç ve entegrasyon imkanı

Kötü Tarafı;

 • Zamanın gerisinde araçlar ve yönetim paneli
 • Oldukça yüksek fiyatlar
 • Karmaşık bir öğrenme eğrisi
Tsoft
t-soft e ticaret sitesi kurmak

Odyo Bilişim

Türkiye’de e ticaret paket hizmeti sunan şirketlerden biri de Odyo Bilişim. Ülkemizdeki girişimler hakkında da harika şeyler söylemek isterdim ama otobüs durağına yapıştırılmış iş ilanına benzeyen bir site yaparak nasıl hayatta kalıyorlar insan şaşırıyor.

Verdikleri hizmetler gerçekten de e ticaret yaparken işinize yarayacak kilit hizmetler fakat bu kadar güvensiz duran bir site yaparak çıtayı düşürmeseler daha iyi olurmuş.

Site tasarımı çok kötü olmasına karşına istediğini bulmak konusunda epey hızlı olabileceğin bir anasayfaları var. Burada görebileceğin hizmetler ise E-ticaret sitesi, SEO paketleri, mobil uygulama, Google reklamları, e fatura sistemleri ve kargo hizmetleri olarak sunulmuş.

Odyo Bilişim’in e ticaret hizmeti fiyatları ise şöyle;

Odyo Bilişim Fiyatlar
odyo bilişim fiyatlar

Öne Çıkan Tarafı;

 • Site teması hizmeti
 • Kredili kargo anlaşmaları
 • Sınırsız Trafik ve Sınırsız Alan hizmeti (bu önemli)
 • Çoklu dil modülü ile site çeviri imkanı

Kötü Tarafı;

 • Pahalı fiyatlar
 • Güncellenmemiş site tasarımları
 • Karmaşık görünüm
Odyo Bilişim
odyo bilişim e ticaret sitesi kurmak

E Ticaret Sitesi Kurmak

E ticaret sitesi kurmanın yukarıda olduğu gibi birçok çeşidi bulunuyor. E ticaret siteni, kullanım alanı doğrultusunda özelleştirilmiş olan site sağlayıcıları veya hazır siteni e ticaret sitesine dönüştürebileceğin yönetim panelleri ile edinebiliyorsun.

Hazırda bir siten varsa birçok eklenti veya panel desteği ile sitende satış bölümü oluşturabilirsin. Yeniden site kurmak istersen tasarımlar konusunda harika olan Canva’yı kullanabilirsin. Canva’yı nasıl kullanacağını ise yazımızdan öğrenebilirsin.

Eğer e ticaret siteni kurmak için hazır siteleri kullanmak istersen onlarla yola devam etmen gerektiğini bilmen gerekiyor. Sana alan adından hostingine ve site güvenliğine kadar birçok hizmet veriyorlar. Bu sitelerin birçoğu açık kaynak kodu vermediği için siteni taşıma şansın bulunmuyor.

E Ticaret Sitesi Kurmak
e ticaret sitesi kurmak

Açık kaynak kodu imkanı veren siteler veya WordPress ile kendi siteni oluşturabilir ve daha sonra yoluna devam edebilirsin. Ben satışıma odaklanmak, sitenin ayrıntılarıyla uğraşmak istemiyorum dersen hazır alanlara yönelmen gerekiyor. Kendi siteni kurmak için ayrıntılı blog sitesi kurma yazımızı okuyabilirsin.

Ücretsiz ve en ayrıntılı düzenlenebilen site altyapısının WordPress olduğunu hatırlatmak istedik. Bir de uluslararası hizmet veren sitelerde kendi ülkende satış yapabileceğin eklentilerin bulunup bulunmadığına da bakman gerekiyor.

E ticaret sitesi kurmak ücretli ve ücretsiz birçok yöntemle mevcut olsa da bu da bir yatırımdır. Mutlaka maliyetleri olacaktır.

E-Ticaret Fikirleri

E ticaret fikri seçerken elbette bu senin bütçene ve tercihine göre değişecek olsa da bazı fikirler seçerken düşünmen gereken ayrıntılar var. Şu bilgiler sana satış yapmak isteyeceğin ürünler hakkında fikir verebilir.

 • Dünya’da meblağ olarak kişi başı en fazla online alışveriş yapan ülke $1800 ile ABD.
 • Dünya genelinin %47.3 ‘ü online alışveriş yapıyor.
 • Dünyada internete erişebilen kadınların %72’si erkeklerin ise %68’i online alışveriş yapıyor.
 • Dünyada online olarak en çok satılan şeylerde ilk 3 ; Giyim, Elektronik, Seyahat.
 • Online alışveriş yapanların %54’ü alışverişlerini mobil uygulamalardan yapıyor ve 2022 sonunda bu oranın %65 civarında olması öngörülüyor.
 • Mail marketing kullanan satıcılar diğerlerinden %10-%20 arası daha fazla satış yapıyor.

Tüm bunların ışığında satış yapabileceğin ürünler için tedarik zincirine, depolama maliyetlerine, kar marjına, hedef kitlene ve pazarlamaktan keyif alabileceğin ürün yelpazelerine bakarak bir yol seçebilirsin.

İşlerini yaparken kullanabileceğin birçok kullanışlı araç bulunuyor. E ticaret yaparken bunları kullandığında her şey daha kolay olacak.

Startuplar
e ticaret fikirleri

E-Ticaret Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yazımızın dışında bu konular hakkında en çok sorulan soruları ve cevaplarını bir araya getirdik.

 • En çok kar edilen e ticaret ürünleri nelerdir?

Bu konuda kimse size net olarak bir şey söyleyemez. Çünkü maliyetler ülkeden ülkeye değişmektedir. Ülkemizde 1 liraya mal ettiğin ürünü başka ülkede daha ucuza mal eden kişilerle aynı kulvarda yarıştığında aynı karı elde edemezsin.

 • Ücretsiz e ticaret sitesi nasıl kurulur?

Ücretsiz e ticaret sitesi kurmak ne yazık ki mümkün değil. Bunu tüm işler için düşünebilirsin. Ücretsiz site kurma, hosting alma gibi şeyler ileride sana problem çıkartır. Para kazanmak için önce para yatırman gerekiyor. Özetle ücretsiz satış siteleri yoktur, para sonradan alan ve seni mecbur eden siteler vardır.

 • Online satış sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

Online satış sitesi kurmak için gerekenler kısaca şunlardır; iş fikri, yatırım bütçesi, e ticaret altyapısı, hosting, akılda kalıcı bir mağaza ismi, reklam planı ve sürdürülebilirlik. Bu arada bunların hiçbiri sende yok ama paran varsa hepsini ilgili freelancerlara yaptırabilir ve kısa bir süre içinde işe başlayabilirsin. Örneğin Fiverr’da nasıl iş yaptıracağını anlattığımız yazının “Alıcılar (müşteriler) için Fiverr” kısmını okuyabilirsin.

 • E ticaret sitesini hazır almak mı daha mantıklı, sıfırdan birine yaptırmak mı?

Siteni birine yaptırdığın zaman onun daha sonraki güncellemelerinden, güvenlik problemlerinden, alan adı ve hosting maliyetlerinin takibinden sen sorumlu olacaksın. Ve daha çok zaman alacaktır.

Hazır aldığından tek tek düşünmene gerek kalmaz ve eklentileri en baştan keşfetmene gerek kalmaz. Hazır almanın dezavantajı ise açık kaynak kodu yoksa siteni başka bir yere çekemiyor olman ve ömür boyu o siteye bağlı kalmak zorunda olmandır.

 • Site adı, hosting ve yönetim araçlarını ayrı ayrı almak mı gerekir?

Yukarıda bahsettiğimiz birçok site bunların hepsini aynı paketlerde satmaktalar. Ayrı olarak aldığın siten varsa da sisteme entegre edebilirsin.

 • E ticaret geleceğin mesleği midir?

Özellikle “z kuşağı” adını verdiğimiz 1997 den sonra doğan neslin %77’si online alışveriş yapma konusunda şüphe duymuyor. Dokunarak ürün alma modası da her geçen gün azalıyor. Örneğin “getir” gibi superappler (süper uygulama) yaygınlaştıkça kimse fiziksel olarak alışveriş yapmaya gitmeyecektir.

 • Türkiye’de e ticaret yapmak mantıklı mıdır?

Türkiye’de e-ticaret , e-ticaret site sağlayıcılarından daha hızlı gelişmektedir. Her ne kadar küresel markalar bir şeyleri ele geçiriyor gibi görünse de yerel markalarımız Trendyol, Hepsiburada, n11, cimri gibi sitelere güven hat safhada.

 • Kendi siteni kurmak mı, pazar yerlerine mağaza açmak mı daha avantajlı?

İkisi birden diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz araçlar ile kendi mağazanı açabilir ve buradaki satışlarını online pazar yerlerine de entegre edebilirsin. Çift yönlü trafik alarak daha fazla geir elde edebilirsin.

 • E-ticaret yaparken reklam yapmak gerekir mi?

E ticaret dijital verilerden oluşuyor. Bu sebeple dijitalde öne çıkmak için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Google reklamları ile öne çıkma şansını artırabilirsin. E ticaret siteleri kategori bazlı ilerler. Sen de ürünlerini doğru kategorilendirirsen birçok sitede kolayca öne çıkabilir ve başka bir ürüne bakılırken tavsiye edilirsin.

 • Sosyal medyada e ticaret yapmak mantıklı mı?

Açıkçası çok mantıklı. Neden olduğu sorarsan cep telefonunda bulunan ekran sürelerine bakmanı öneririz. Sosyal medya uygulamalarında ne kadar zaman geçirdiğine bakıp tümevarabilirsin.

 • E ticaret yapmak için eğitim almak gerekir mi?

Eğer daha sağlam adımlar atmak istersen eğitime zaman ayırman ne istediğini bilmende ve daha hızlı bu işi kavramanda sana çok büyük fayda sağlayacaktır. Oldukça ekonomik fiyata en çok işine yarayabilecek bazı eğitimler seçtik;

E Ticaret Sitesi Kurmak
e ticaret eğitim

Özet

Dünya dijitalleştikçe internet üzerinden para kazanmak sıradan hale geliyor. E ticaret ise bunun çok önemli bir parçası. Trilyonlarca dolarlık alışveriş hacimleri her geçen sene katlanıyor.

Pandemi sebebiyle en çok zengin olan şirketlerin e ticaret siteleri ve kargo/kurye firmaları olduğunu ve bunun normalleşip alışkanlığa dönüşüp katlanarak arttığını farketmişsindir. Bir dükkan açma maliyeti ile e ticarete giriş yapmak çok daha karlı olabilir.

Denemeden, görmeden, fişini almadan alışveriş yapmayan ebeveynlerimiz artık internetten sipariş verip online ödemeler yapıyorlar. Değişmesi en zor olanlarımızın bile adapte olduğu e ticaret enstrümanları en kolay versiyonları ile karşımızdalar.

E- ticarete ve internet üzerinden para kazanmaya dair her şey en ayrıntılı şekilde Gezerken Kazan’da olmaya devam edecek. Yeni yazılardan haberdar olmak ve tüm iş fikirlerini görmek için listemizi indirmeyi unutma.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…
Paylaş
Index