Digital Nomad Vizesi Veren 15 Ülke (Tüm Detaylar)

Son Güncelleme: 08/11/2022

Digital nomad vizesi veren birçok ülke var ve yenileri geliyor. Yani dünya üzerinde dijital göçebe kimliğinin sunduğu avantajlarla seyahat edebileceğin destinasyon sayısı günbegün artıyor.

Digital nomad olarak her ne kadar mekandan bağımsız çalışsan da senin de bazı temel ihtiyaçların var ve doğru noktaları seçerek ilerlemezsen işlerini uzaktan yürütmen bir hayli zorlaşabilir.

Bununla kastımız elbette sabit bir internet hızına sahip olmak, temel ihtiyaçlarını karşılamak ve bütçeni en iyi şekilde değerlendirmek.

Bu yazıda digital nomad vizesi yada diğer adıyla freelancer vizesi veren ve bunun yanında sana çeşitli avantajlar ve konfor alanları sunan yerleri listeleyeceğiz. Adım adım gidelim ve önce digital nomad vizesinin ne olduğuna bakalım.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

Dijital Göçebe Vizesi Nedir?

Dijital göçebe vizesi, seyahat ederken uzaktan çalışan kişilerin gittikleri ülkede daha uzun kalabilmeleri ve daha kolay vize alabilmeleri için çıkarılmış vizedir. Bu vizenin en önemli amacı sınırlı gün kalabileceğin ülkelerde daha uzun kalmanı kolaylaştırmak.

Dijital göçebe vizesi bir nevi oturum izni vermeden oturum izni vermektir. Freelancer bu sayede bir vatandaş gibi birçok özellikten faydalanabilmektedir. Örneğin resmi evrak gerektiren ev kiralamak, fatura ödemek, telefon hattı almak gibi birçok özel evrak gerektiren işi yapabiliyorsun.

Temel amaç kaçak konaklamayı önlemek, zaten para harcayan ve donanımlı kişilere gelsin benim ülkemde harcasın demek. Dünya genelinde İngilizce olarak bu kişilere Digital Nomad deniyor. Nomad nedir; göçebe, göç eden kişi babanemin deyişiyle kurtlu…

Ülkeler Neden Digital Nomad Vizesi Veriyorlar?

 • Birçok ülke, devam eden Covid-19 pandemisi sebebiyle turizm gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşadı. Turizmdeki bu düşüşe karşı ülkeler dijital göçebeleri hedeflemeye başladı. Nihayetinde 2 hafta kalan bir turisttense 12 ay kalan bir digital nomad ülkeye daha çok para bırakıyor.
 • Yüksek harcama yapan dijital göçebelerden gelen başvuru ücretleri hükümetlerin bütçelerine yardımcı oluyor.
 • Beyin göçünden muzdarip birçok ülke var. Bazıları ek vergi avantajları da sunan dijital göçebe vizeleri bu beyin göçünü tersine çevirmek için varlar.

Yani digital nomad vizeleri çok iyi bir kazan-kazan (win-win) örneği. Hem seyahat ettiğin ülkelere kazandıracak hem de sen kazanacaksın.

Ayrıca vize ile alakalı sorularına hızlı yanıt bulabileceğin Digital Nomad Türkiye topluluğunda da birçok kişi sana yardımcı olabilir.

Hadi en iyi ülke seçeneklerine ve dijital göçebe vizesi nasıl alınıra bakalım…

Freelancer Vizesi Veren Ülkeler
dijital göçebe vizesi veren ülkeler

Dijital Göçebe Vizesi Nasıl Alınır?

Dünyada şu anda 50’ye yakın ülke dijital nomad vizesi çıkarmış durumda. Tüm vizelere ivisa.com ile başvurabilirsin. İvisa online olarak tüm süreçleri yürütmenizi sağlayan ve kolay vize alabileceğin bir ajans. Hangi ülkeye başvuracaksan o ülkenin adını yazıp başvuruyu online olarak ivisa üzerinden yapabilirsin.

+100 Ülke için Online Vizelere Başvur

Türk pasaportu ile online olarak tüm süreçleri yürüten vize ajansı. Ayrıca onlarca ülke için Digital Nomad vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.
Digital Nomad Vizesi
Digital nomad vizesi

Dijital nomad vizesi, ziyaretçiye bir ülkede kalma, dijital olarak yabancı bir işveren veya işletmeyle uzaktan çalışma hakkı veriyor. Genelde 12 aylık bir süreye sahipler, ülkeye bağlı olarak bir yıl veya daha fazla süre uzatılabiliyor.

1- Estonya Dijital Göçebe Vizesi

İlk sıraya Estonya’yı koyduk çünkü yasal olarak ilk dijital göçebe vizesi veren ülke. Dijital göçebe vizesi veren ülkeler arasında öncü.

Estonya, diğer Avrupa ülkeleri kadar olmasa da iyi bir internet bağlantısına sahip. Ortalama internet hızı 11,1 mbps ve ücretsiz Wi-Fi sunan birçok yer bulabilirsin.

Ülke aynı zamanda girişimcileri çekmede etkili bir startup güç merkezi. Modern, organize ve ileri teknolojiye sahip olan bu ülkeye dijital göçebeler de tam olarak uyum sağlayacaktır.

Estonya Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Geçerli pasaport
 • Eğitim ve profesyonel yaşamına dair yazılı belgeler
 • 35*45 mm fotoğraf
 • Talep edilen vize süresini kapsayan bir sağlık sigortası
 • Başvurudan önceki altı ayı kapsayan gelir belgesi. Şu anda 3504 € olan minimum eşiği karşılaman gerekir
 • İşlem ücreti ödemesi

Yötem 1: İvisa ile Estonya Digital Nomad Vizesini Al

Yukarda da bahsettiğimiz gibi online olarak tüm vizelere buradan başvuru yapabilirsiniz.

+100 Ülke için Online Vizelere Başvur

Türk pasaportu ile online olarak tüm süreçleri yürüten vize ajansı. Ayrıca onlarca ülke için Digital Nomad vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Yöntem 2 : Resmi olarak Estonya Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Gerekli belgeleri topla.
 2. Başvuru formunu çevrimiçi olarak doldur.
 3. Formu yazdır ve imzala.
 4. Başvurunu göndermek için sana en yakın Estonya Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan randevu al.

Halihazırda yasal olarak Estonya’da bulunuyorsan ve kalış süreni uzatmak istiyorsan, bir Polis ve Sınır Muhafız Kurulu ofisine başvurabilirsin.

Ancak, Estonya’dan başvuruyorsan, başvuru süreci için yeterli zamanın olduğundan emin ol.

Uzun süreli kalış vizesi (D-Visa) fiyatı 100 €, kısa süreli vize (C-Visa) ücreti 80 € ‘dur. Bu ödemeler iade edilmez.

Başvurunu en yakın Estonya Büyükelçiliğine gönderdikten sonra, inceleme süreci 30 güne kadar sürer.

Estonya Digital Nomad Vizesi
estonya dijital nomad vizesi

2 – Endonezya (Bali) Digital Nomad Vizesi

Güzel plajları, lüks tatil köyleri, antik tapınakları, çeşitli doğal hayatı, heybetli dağları, büyüleyici manzaraları ve harika yemekleri ile Endonezya ve Bali’nin dijital göçebelere vadettiği çok şey var…

Endonezya, pek çok maceranın seni beklediği bir gezgin cenneti. 

Burada muhteşem kumsallarda güneşlenebilir, nesli tükenmekte olan orangutanları aramak için yürüyüşe çıkabilir veya dünyanın en büyüleyici mercan resiflerinin arasında dalış yapabilirsin.

Pek çok ortak çalışma alanının yanı sıra dijital göçebelerin sıklıkla uğradığı kafeler ve katılabileceğin türlü aktivite ve dersler var.

Yaşam tarzına bağlı olarak, ayda 700 ila 2500 dolar arasında bir bütçeye ihtiyacın olabilir. Genel olarak, yaşam maliyeti düşüktür, bu nedenle seçim lüksüne sahip olacaksın.

Dijital göçebelere sunulan vize (B211a Business Visa) Endonezya’da 60 gün kalmasına izin veriyor. Vize, toplamda en fazla altı aya kadar iki kez daha 60 gün olarak uzatılabilir.

Bali Digital Nomad Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Pasaport fotokopisi
 • Uzaktan işini devam ettirebileceğine dair kanıt
 • En az 2 bin dolar birikimin olduğuna dair kanıt
 • Doldurulmuş bir başvuru formu
 • Vize işlem ücretlerinin ödenmesi (650 dolar)
 • Sağlık ve aşı kayıtları
 • Mali yeterlilik kanıtı
 • Endonezya’daki bir kaynaktan davet mektubu
 • Adli sicil kaydı
 • İki yeni pasaport tarzı resim

3- İzlanda Dijital Göçebe Vizesi

İzlanda’nın başkenti Reykjavik, dijital göçebelerin favori destinasyonları arasında. İzlandalıların yüzde 60’ı da Reykjavik’te yaşıyor ve burası dünyanın en güvenli şehri olarak biliniyor.

Şehrin en iyi yanı doğa harikalarıyla çevrili olması. Farklı bir yaşam tarzı arayan ancak yine de diğer büyük şehirlerin sunduğu imkanlardan vazgeçmek istemeyen dijital göçebeler için mükemmel bir destinasyon.

Digital nomad vizesine başvurmak için İzlanda makamlarından son on iki ay içinde uzun süreli vize almamış olman gerekiyor.

İzlanda Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf (34*35 mm)
 • Sağlık sigortası
 • Temiz bir sabıka kaydı
 • İzlanda’da kalış amacını doğrulayan belgeler (İzlanda’da işini uzaktan yürütebileceğine dair işveren onayı ya da çalıştığın ülkede serbest meslek sahibi olduğuna dair kanıt)
 • Uzaktan çalışarak kazandığın gelirin teyidi (aylık 7,763 $)
 • Ödeme makbuzu (başvuru sahibi başına 12.200 ISK (1.616,37 TL) tutarında iade edilmeyen bir başvuru ücreti ödemen gerekir)
 • Eşinle başvurman durumunda evlilik makbuzu

İzlanda Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Gerekli belgeleri topla.
 2. Ne yazık ki çevrimiçi başvuru yapamazsın. Tüm belgeleri topladıktan sonra Göçmenlik Müdürlüğü’ne postalaman gerekecek.
 3. Göç İdaresi, başvurunun onaylanıp onaylanmadığı konusunda seninle iletişime geçecek (senden ek belgeler istenebilir).
 4. Ülkeye vardığında onayını yanında bulundur. İzlanda’ya girdikten sonra vizeni teslim alabilirsin.

Vize onay süreci birkaç haftadan bir aya kadar sürebilir.

İzlanda Dijital Nomad Vizeleri
izlanda dijital nomad vizesi

4- Norveç Dijital Göçebe Vizesi

Diğer ülkelerden farklı olarak Norveç’in dijital göçebe vizesi, ömür boyu kalmaya izin verdiği için daha geniş kapsamlı.

Ayrıca, vize alındıktan sonra oturma iznine ihtiyacın olmuyor. İnternet hızı iyi olduğu için de dijital yerliler için oldukça elverişli bir coğrafya.

Yalnız vergi cenneti olarak bilinen bu ülkede aldığın tüm hizmet ve ürünler için %25 KDV ödersin.

Norveç Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Geçerli bir pasaport ve pasaportta kullanılan tüm sayfaların kopyası
 • Doğru doldurulmuş başvuru formu
 • Eğitim transkriptleri ve kopyaları
 • Gelir belgeleri
 • Sağlık sigortası
 • Geçerli vize
 • İmzalı başvuru formu
 • Özgeçmiş
 • Beyaz arka plana sahip iki vesikalık fotoğraf

Norveç Bağımsız Yüklenici Vizesi için gereken ek belgeler ise şöyle;

 • Mesleğini yapmak için gerekli niteliklere sahip olduğunu kanıtlayan belgeler
 • İş sözleşmen
 • Norveç’te konaklayacağın adresin kanıtı (kira kontratı vs.)
 • Vergiler hariç yılda en az 35.719 € kazandığını gösteren bir gelir belgesi
 • Vize başvuru ücreti 6300 NOK (11.685,13 TL)

Norveç Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün talep ettiği belgeleri toplamalısın.
 2. Ardından gerekli tüm belgeleri çevrimiçi olarak gönder veya en yakın Norveç Büyükelçiliği’ne teslim et.
 3. Vizen onaylandıktan sonra Norveç macerana başlayabilirsin.

Vize başvurusunun işlenmesi normalde 15 gün sürer. Ancak AB üyesi olmayan bir ülkeden veya bir elçilik aracılığıyla başvurursan, belgelerin doğrulanması zaman aldığı için tüm prosedür 1 ayı bulabilir.

Word Image 4
norveç dijital nomad vizesi

5 – Tayland Digital Nomad Vizesi

Tayland, dijital göçebelere benzersiz bir yaşam tarzı sunuyor çünkü ülke kültürü uzaktan çalışanlara hiç yabancı değil.

Hatta Chiang Mai dünyanın Dijital Göçebe başkenti olarak biliniyor. Birçok göçebe, düşük yaşam maliyeti, hızlı internet, lezzetli yemekler, kafeler, ortak çalışma alanları ve yeni bağlantılara sahip olmak için buraya geliyor.

Dijital göçebeler için bir başka popüler destinasyon da Bangkok. Tayland’ın en pahalı şehri olmasına rağmen, şehir hayatı arayan dijital göçebelerin uğrak yeri.

Tayland yaşam maliyetleri açısından da avantajlı bir ülke. Mesela ucuz bir restoranda 2 dolara yemek yiyebilirsin. Ortalama internet hızı 206.81 Mbps ve büyük şehirlerde ücretsiz Wi-Fi sunan birçok kafe, restoran ve bar bulabilirsin.

Ayrıca dijital göçebe vizesi ile Tayland’da 10 yıl kalabiliyorsun. Ancak açıklanan dijital göçebe vizesi pek çok dijital göçebeyi kapsamıyor çünkü Taylandlı bir profesyonel olarak çalışman veya uluslararası bir şirkette, örneğin Amazon’da çalışıyor olman gerekiyor.

Zira şirketin ya uluslararası bir borsada kote olması ya da son üç yılda 150 milyon USD gelir elde etmiş olması şartı aranıyor. 

Tayland Digital Nomad Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Son iki yılda yıllık 80 bin dolar kişisel gelir elde ettiğinin kanıtı
 • Son 2 yılda yılda 40 bin ila 80 bin dolar arasında kazanan adaylar, bir yüksek lisans derecesine veya kendi fikri mülkiyetine sahip olmalı veya A serisi fon almalı
 • Borsada halka açık şirket veya; Son üç yılda toplam geliri en az 150 milyon dolar olan özel şirket (yılda ortalama 50 milyon dolar)
 • Son 10 yılda mevcut istihdamın ilgili alanlarında en az 5 yıllık iş deneyimi
 • 50 bin dolar teminatlı sağlık sigortası

Vize başvurusunu çevrim içi olarak yapabiliyorsun. Vize alma süreci ortalama 60 gün.

6- Romanya Dijital Göçebe Vizesi

Romanya, dijital göçebelerin ilgisini çeken pek çok popüler yere sahip. Ancak ülkeyi dijital göçebeler için mükemmel yapan en önemli şey internet altyapıları.

Bölgedeki en yüksek bağlantı hızına sahip olan Romanya’yı seçersen uzaktan çalışmak senin için şaşırtıcı derecede kolay olabilir. Kafelerde bile, 100 mbps’lik hızlara rastlayacaksın!

Romanya Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Mesleğini dijital olarak sürdürdüğüne dair kanıt
 • Son 6 aydaki kazancının belgesi
 • Romanya’da geçerli bir sağlık sigortası
 • Kalacak yerin olduğuna dair belge (Kira sözleşmesi vs.)
 • Bir niyet mektubu (Romanya’ya seyahatinin amacını ve ülkede hangi faaliyetleri gerçekleştireceğini detaylandırmalısın)

Romanya Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Gerekli belgeleri topla.
 2. Portal şu ​​dosya biçimlerini kabul eder: jpeg, jpg, tif, png, bmp, txt, rtf veya pdf.
 3. Hiçbir belge 2 MB’tan büyük olmamalı.
 4. Dosya adında yalnızca latin karakterlerine izin verilir.

Platform girdiğin bilgileri kaydederek daha sonra devam etmene izin verir. Ancak kayıtlı bilgilerini 30 gün içerisinde güncellemezsen arşive düşer.

Vizenin onaylanma süreci ortalama 10 ila 14 iş günüdür.

Romanya Dijital Nomad Vizesi
romanya dijital nomad vizesi

7- Malta Dijital Göçebe Vizesi

Malta, ülkeyi dijital göçebeler için ideal kılan çeşitli cazibe merkezlerine sahip. Harika bir hava, çeşitli açık hava eğlence aktivitelerinin yanı sıra erişilebilir ve uygun fiyatlı ulaşım deneyimi de yaşayabilirsin.

Ancak Malta, diğer dijital göçebe erişim noktaları kadar ucuz değil…

İhtiyacın olduğunda 5G seçeneğiyle hem geniş bant hem de mobil internete erişebilirsin. Epic, Melita ve GO dahil olmak üzere birden fazla servis sağlayıcı mevcut.

Malta Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu N1 (Bireysel oturma izni)
 • Başvuru Formu N2 (Göçebe aile üyeleri ikamet izni / aile üyeleri dahilse)
 • Başvuru Formu N4 (Genel Veri Koruma Yönetmeliği beyan formu)
 • Niyet mektubu
 • Uluslararası pasaport
 • Çalışan gelir vergisi beyannamesi
 • Kısmen veya tamamen sahip olunan tüm işletmelerin belgeli kanıtı
 • Serbest çalışma durumunda tüm serbest faaliyetlerin belgeleri
 • Europass özgeçmişi (Başka bir Avrupa ülkesinde kazanılan bilgi ve becerileri kayıt altına alan bir belge)
 • Hesap durumu
 • Yerel veya uluslararası sağlık sigortası (Başvuru Kurum tarafından onaylandıktan sonra)
 • Sağlık durumu beyanı
 • Evlilik cüzdanı (Eş ile seyahat etme durumunda)
 • Aile üyelerinin doğum belgesi (Aile üyeleri dahilse)
 • İsim değişikliği belgeleri (varsa)
 • Velayet veya vesayet kararı (Çocuklar dahilse)
 • Konaklama kanıtı (başvuru onaylandıktan sonra)

Malta Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Belgelerini tamamla.
 2. Başvurunu e-posta yoluyla ilet.
 3. Başvuru inceleme sürecini bekle.
 4. Göçebe Oturma İzni veya Ulusal Vize Makbuzu’nu al.
Malta Dijital Göçebe Vizesi
malta dijital nomad vizesi

8- Barbados Dijital Göçebe Vizesi

Barbados yaşamak için ucuz bir destinasyon olmasa da, şu anda uzaktan çalışma vizesi sunan diğer Karayip ülkelerinden daha ucuz bir seçenek.

Ayrıca Karayipler’in en iyi internet hızına sahip ülkelerinden biri.

“The 12-Month Barbados Welcome Stamp” adı verilen digital nomad vizesiyle Barbados’ta 12 ay kalabilirsin.

Barbados Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport boyutunda fotoğraf
 • Pasaportunun biodata sayfası
 • Doğum belgesi (Seninle birlikte seyahat edecek kişilerin doğum belgesine de ihtiyaç olacak)
 • Muaf bir ülkeden değilsen ön koşul giriş vizesi. Muafiyet durumunu kontrol etmek için tıkla.
 • Toplam vize masrafın bireysel 2000 $ ailenle birlikte başvuruyorsan 3000 $ (Ücret sadece vize onaylandığında tahsil ediliyor reddedilmesi durumunda ücret ödemezsin)

Barbados Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Gerekli belgeleri topla (Asıllarının veya kopyalarının dijital formatta olduğundan emin ol).
 2. Ülkeye giriş için vizeden muaf değilsen, yerel konsoloslukla iletişime geç veya randevu al.
 3. Talimatları izleyerek çevrimiçi başvuru formunu doldur ve gerekli belgeleri ekle.
 4. Başvurunun işleme alınması için 5 gün bekle.
 5. Vize başvurusu onaylandıysa, alacağın talimatları izleyerek ilgili ücreti öde.

Başvuru süreci inanılmaz derecede hızlıdır, başvurunun onaylanması veya reddedilmesi sadece 7 gün sürer.

Dijital Göçebe Vizesi Barbados
barbados dijital göçebe vizesi

9- Panama Dijital Göçebe Vizesi

Orta Amerika’nın en gelişmiş ülkesi olan Panama, yüksek hızlı internet imkanı ve düşük yaşam maliyetleriyle digital nomad’ların da uğrak noktalarından biri.

Short Stay Visa for Remote Workers adını verdiği vizeyle 9 ay uzaktan çalışmaya izin veriyor ve sonrasında 9 ay daha uzatılabiliyor.

Panama Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru sahibinin kendi ülkesine veya varış noktasına dönüş masraflarını üstlenme (Yani dönüş biletini de almış olmalısın)
 • Üç adet vesikalık fotoğraf
 • Onaylı pasaport kopyası
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık sertifikası
 • Panama’da kalış süresini kapsayan bir sağlık sigortası poliçesi
 • Kişisel geçmişine dair beyanname
 • Panama’da herhangi bir iş veya hizmet teklifini kabul etmeyeceğini beyan etmelisin
 • Başvuru sahibinin çalıştığı yabancı şirketin tescil belgesi
 • Vize başvurusunun toplam maliyeti 300 $
 • Yıllık en az 36.000 $ gelirin olduğuna dair kanıt
Panama Digital Nomad Vizesi
panama dijital göçebe vizesi

10- Portekiz

Portekiz’de turistler için pek çok vize seçeneği var. Ancak dijital göçebeleri ülkeye çekmek için Portekiz Pasif Gelir Vizesi veya “Portekiz D7 Vizesi” adı verilen özel bir seçenek de sunuluyor.

Vizeyle kapsamında ülkeye sadece 2 kez giriş yapabilirsin ve Portekiz’de 4 ay kalmana izin verir.

D7 vizesi ayrıca, 2 yıllık bir süre için Portekiz’de oturma izni alma hakkı sunar, bu süre daha sonra yenilenebilir ve 5 yıl sonra daimi oturma izni alabilirsin.

Portekiz Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Vize başvuru formu (Schengen vize başvuru formu)
 • Orijinal pasaport, başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli
 • Her iki yüzü de noter onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sabıka kaydı
 • Mevcut işini uzaktan yürüttüğüne dair kanıt
 • Sağlık sigortası poliçesi
 • Mali durum kanıtı (Yılda en az 7.200 € kazanman gerekiyor. Eş dahilse, 3.600 € ve her çocuk başına 2.160 € ek gelir göstermen gerekiyor.)
 • Portekiz’e gidiş-dönüş uçak biletin, otel rezervasyonun ya da kira sözleşmen olmalı
 • D7 Vizesini seçersen vize ücreti yaklaşık 400 €

Portekiz Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. D7 Vizesi için bir banka hesabı açman ve Portekiz’de konaklama (ev satın alma, kiralama veya otel rezervasyonu) belgesine sahip olman gerek.
 2. Vize başvuru formunu doldur.
 3. Portekiz Göçmenlik ve Sınırlar Servisi (SEF) ile bir randevu ayarla.
 4. Gerekli tüm belgeleri gönder.
 5. Portekiz’e vardığında, Portekiz sosyal sigorta ve vergi kanununa da başvurman gerek. Bunu Portekiz Sosyal Güvenlik İdaresi aracılığıyla yapabilirsin.
Digital Nomad Visa Portugal
portekiz dijital göçebe vizesi

11- Brezilya Dijital Göçebe Vizesi

Egzotik plajlarını, dağlarını ve meşhur sokaklarını görmek için Brezilya’ya seyahat ederek işine eşsiz bir lezzet katabilirsin.

Brezilya’da dijital göçebelerin favori şehirleri Rio de Janeiro ve São Paulo olsa da görülecek ve yaşanabilecek onlarca şehir var. Hatta diğer noktaları keşfedince Rio ve Sap Paulo’yu unutacaksın. Freelancer vizesi alarak Brezilya’da daha fazla yaşayabilirsin. Çünkü 90 gün yetmiyor.

Eğer ada yaşamı sana daha çok hitap ediyorsa hem ortak çalışma alanları hem de büyüyen dijital göçebe topluluklarıyla öne çıkan Florianópolis’i de tercih edebilirsin.

Brezilya Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Brezilya’da kalmayı planladığın zaman aralığını kapsayan bir sağlık sigortası
 • Vize ücretlerinin ödendiğine dair belge
 • Doldurulmuş vize başvuru formu
 • Gidiş dönüş uçak bileti
 • Menşe ülke tarafından verilen sabıka kaydı
 • Gelir kanıtı
 • Uzaktan çalıştığını kanıtlayan bir iş sözleşmesi
 • Uzaktan çalışacağını yazılı olarak beyan etmelisin

Brezilya Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Başvuru formunu doldur.
 2. Tüm belgeleri E-Konsolosluk portalına yükle.
 3. Tüm evrakların çıktısıyla birlikte en yakın konsolosluktan randevu al.
 4. Konsolosluk başvurunu inceleyecek ve ücret ödemesini tahsil edecek.
 5. Gerekli evraklar teslim edildiğinde onay süreci 3 ila 4 hafta sürer.
 6. Onayı aldıktan sonra Brezilya’ya vardığında Federal Polis ile ikamet adresini kaydet.
Digital Nomad Visa Brazil
brezilya dijital göçebe vizesi

12- Meksika Dijital Göçebe Vizesi

Meksika lokasyon olarak dijital göçebeler için ideal. Kolay ikamete ek olarak Meksika’yı, Orta Amerika ve Karayipleri keşfetmek için bir merkez olarak da düşünebilirsin.

Çoğu kişi Mexico City’de yaşamayı tercih ediyor çünkü burası ihtiyaç duyulabilecek tüm olanaklara sahip büyük bir şehir. Uygun fiyatlı ve görülecek birçok cazibe merkezi var.

Meksika Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Geçerli bir pasaport veya eşdeğer bir seyahat belgesi (son kullanma tarihine en az 6 ay olması gerekir)
 • İngilizce veya İspanyolca olarak tek sayfaya çift taraflı olarak basılmış ve imzalanmış bir vize başvuru formu
 • Beyaz arka plana sahip, gözlüksüz ve net bir (3,9 cm x 3,1 cm) fotoğraf
 • Eğer vatandaşı olmadığın bir ülkeden başvuruyorsan o ülkedeki yasal kalma izninin aslı ve kopyası
 • Gelir belgesi (ayda yaklaşık 2.600 $ olmalı)
 • Vize almak için görüşme ücreti 40 USD

Daha sonra geçici ikamet kartını almak için de bazı belgelere ihtiyacın olacak:

 • Meksika’ya giriş amacın açıklayan bir form
 • Geçerli pasaport (hem orijinal hem de renkli kopya dahil)
 • Meksika Konsolosluğu’ndan alınan geçerli vize (hem orijinal hem de renkli kopya)
 • Önceki ücret ödemesinin iki nüshasını içeren orijinal banka dekontu
 • 3 fotoğraf (ilk ikisi ön profilden sonuncusu sağ profilden)
 • Meksika’da geçici oturma izni almak için verilen vizenin uzunluğuna bağlı olarak 3000 – 7000 MXN arasında bir ödeme

Meksika Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

Vize görüşmesine gittiğinde evraklarının yanında olsun. Mülakat başarılı geçerse aynı gün bile vizeni alabilirsin!

Varmayı planladığın tarihten en az birkaç hafta önce Meksika konsolosluğundan randevu almanı ancak daha uzun sürme ihtimaline karşı seyahatlerin konusunda esnek olmanı tavsiye ederiz.

Sürecin birçok yönü kontrolünün dışında olacağından, sıkı bir program yapmak iyi bir fikir değil.

Meksika’ya vardığında INM kartını (geçici ikamet izni kartı) almak için randevuya ihtiyacın yok. Kart 1 yıl geçerli olacak ve daha sonra toplam 4 yıla kadar her yıl yenilemek için geri dönebilirsin.

Meksika Vize
meksika dijital göçebe vizesi

13 – Çekya Dijital Göçebe Vizesi

Çekya, kendine yeni bir hayat kurmak isteyen yabancılar için oldukça çekici bir destinasyon.

Çekya’da dijital göçebelerin merkezi elbette Prag. Wi-Fi hızının yüksek olması ve yerel ulaşımın son derece işlevsel olması nedeniyle uzaktan çalışanlar için en konforlu şehirlerden biri.

Ortalama 20 Mbps ile hızlı Wi-Fi’ye sahip. Birçok kafe ve restoranın ücretsiz Wi-Fi’si var. Hatta bazı otobüs ve metro istasyonlarında da Wi-Fi bağlantısı bulabilirsin!

Çekya’nın Zivno adı verilen digital nomad vize başvurusu diğer ülkelere göre daha bürokratik, bu nedenle birçok yabancı bir uzmandan yardım almayı tercih ediyor.

Ancak elbette tüm detayları göz önünde bulundurarak bireysel olarak da tamamlayabilirsin.

Aklında bulundurman gereken en önemli detay seyahat belgesi hariç tüm belgelerinin Çekçe olması gerektiği. Yani eğer Çekçe bilmiyorsan profesyonel bir çevmene ihtiyacın var. Ayrıca tüm belgelerin kopyalarını bulundurmalısın.

Vize başvurusunda bulunmadan önce Ticaret Lisansı aracılığıyla kalış amacını belirtmelisin.

Çekya Ticaret Lisansı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

 • Son üç ayda düzenlenmiş bir sabıka kaydı
 • Mesleki niteliklerini kanıtlayan belgeler
 • İdari ücreti ödediğini gösteren bir makbuz

Çekya Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Doldurulmuş bir başvuru formu
 • Vize ücreti (Türkiye için ücret muafiyeti bulunuyor)
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Orijinal pasaport
 • 111.000 Çek Korunası’nı aşkın (şu anda yaklaşık 82 bin 600 TL) finansal kaynağın olduğunun kanıtı. Bankandan seyahat sırasında paranın müsait olduğunu teyit eden bir mektup alabilir veya bir banka ekstresi gösterebilirsin. Bu belgelerin orijinal veya noter tasdikli bir kopyası da olmalı
 • Ticaret Lisansı
 • Ev sahibinden orijinal bir beyan, kira sözleşmesinin bir kopyası veya mülk senin adına ise mülkiyet belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Seyahat sigortası

Çekya Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Gerekli belgeleri topla.
 2. Belgeleri notere tasdik ettir veya apostil yap.
 3. Profesyonel bir çevirmen aracılığıyla tüm belgeleri çevir.
 4. Ticaret lisansı için başvur. (Uzun süreli ticari vizeyi aldığın ana kadar aktif olmayacak)
 5. Uzun süreli iş vizesine başvurmak için yerel büyükelçilikten veya konsolosluktan randevu al.
 6. Başvurunun işleme koyulması için 120 güne kadar bekle.
 7. Çekya’ya vardıktan sonra, 3 gün içinde kendini yabancı polise kaydettir.
 8. Ticaret Ruhsatı Ofisinde de kendini göster ve ticaret ruhsatını etkinleştir.

Çekya dijital göçebe vizesi için başvuru süreci uzundur ve istisnai durumlarda 120 gün olasılığı ile çoğu zaman 90 güne kadar sürer.

Dijital Nomad Vizeleri
çekya dijital nomad vizesi

14 – Dominika Dijital Göçebe Vizesi

Dominika doğal bir ortamda daha iyi bir iş-yaşam dengesi geliştirmek isteyen dijital göçebeler için harika bir yer.

İnternet hızı ortalama 43 Mbps civarında ancak yüksek hızlı sabit ve mobil internet sunan hizmet sağlayıcıları mevcut. Yani işlerini kesintisiz olarak sürdürebilirsin.

Aile paketi programının bir parçası olarak çocuklarını devlet okulu veya özel bir okula yazdırabilirsin.

Dominika Digital Nomad Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaportunun bioveri sayfası (Aile üyeleri dahilse onlarınkini de eklemelisin)
 • Hangi aile üyesinin sana katıldığına bağlı olarak; evlilik cüzdanı, doğum veya evlat edinme belgesi gibi bakmakla yükümlü olduğun kişilerle ilişkine dair kanıt
 • Ayrıca son beş yılda yaşadığın tüm bölgelerden sabıka kaydı alman gerekir (Seninle Dominika’ya gelecek 18 yaşın üzerinde her birey için geçerli)
 • Bankadan bir referans mektubu
 • Çalışan durumunu açıklayan bir işveren mektubu (Gelirin standart istihdamdan gelmiyorsa, güncel bir banka ekstresi veya kredi raporu ibraz etmen gerekir)
 • Pasaport boyutunda fotoğraflar
 • Dominika’da kaldığın süreyi kapsayacak bir sağlık sigortası
 • WIN Vizesi, bireysel başvuruda 800 $ veya aile dahilse 1200 $

Dominika Digital Nomad Vizesi Başvuru Adımları

 1. Başvuru formunu çevrimiçi olarak gönder ve başvuru ücreti için 100 USD öde. (Red durumunda ücret iadesi yok)
 2. Gerekli belgeleri yükle.
 3. Başvurun alındığında sana otomatik olarak bir kimlik numarası verilecek.
 4. WIN Turizm Departmanı tarafından incelenen başvurunla ilgili gerekirse bir WIN Bilgi Görevlisi daha fazla bilgi için seninle iletişime geçebilir.
 5. Başvurun onaylandıktan sonra Daimi Sekreterden veya Turizm Otoritesinden bir onay mektubu alacaksın.
 6. WIN Vize Ücretini 30 gün içinde çevrimiçi olarak ödemen gerek. Ödeme doğrulandıktan sonra otomatik bir makbuz gönderilir.
 7. Dominika’ya seyahat ederken WIN Bilgi Görevline uçuş ve varış detaylarını bildirmeyi unutma.

Başvurunu gönderdikten sonra, onaylanması veya reddedilmesi 7 gün sürecek ve WIN Vize Ödemesini yapmak için 30 günün olacak.

Bu süreyi uzatma talebinde bulunmak istiyorsan, nedenlerini 30 gün içinde e-posta ile belirtmelisin. Talebinin onaylanması durumunda ödeme süresi 30 gün daha uzatılacaktır.

WIN Vize başvurusu onaylandıktan sonra 90 gün içinde Dominika’ya varman gerekir.

Digital Nomad Visas Dominica
dominikler dijital nomad vizesi

15- Arjantin Digital Nomad Vizesi

Dağlardan tepelere, buzullardan kıyı şeritlerine ve hatta plajlara dek Arjantin’in dijital göçebelerin dikkatini çeken çok fazla doğal güzelliği var…

Düşük yaşam maliyetleri ve dost canlısı insanlar da cabası. Ancak internet hızının pek çok ülkeye göre oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Digital nomad vizesi araştıranlar için önemli bir ayrıntı ama büyük bir sorun yok.

Arjantin ilk olarak Mayıs 2022 tarihinde açıkladığı digital nomad vizesiyle son birkaç aydır başvuruları kabul etmeye başladı. Açıklanan vize, 180 gün uzatma seçeneğiyle 12 aya kadar Arjantin’de kalmaya olanak sağlıyor.

Vv1Whkzklvqjxwihgb 2F Skdn0S8Rlre66Psopkalr1Pbs9Ki8638Lfuifmyeg359Eywr Ck0M4Wlkvspc210Ndkvwwhehahwe6I7Hwir9Ssphbeqio3Zzqhymscey7U2C3Cz Z6Ec3 Csu Oze W

Arjantin dijital göçebe vizesi başvurusunu direkt olarak Migracion portalı üzerinden çevrim içi olarak yapabilirsin. Portalda önce hesap oluşturmalı ardından da İspanyolca olan temel başvuru formunu doldurmalısın.

Başvurun kabul edildiğinde gelen e-postayı yazdırıp seyahat ederken yanına almalısın; dijital göçebe vizeni ancak Arjantin’e vardığında teslim alabilirsin.

Arjantin digital nomad vizesi almanın bedeli ise ortalama 200 dolar.

Arjantin Digital Nomad Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • En az altı ay geçerliliği olan bir pasaport
 • Başvurma nedenlerini, uzaktan çalıştığına dair kanıtları ve kazandığın geliri açıklayan bir ön yazı
 • Banka hesap özetleri ve maaş bordroları şeklinde gelir kanıtı (asgari bir gelir oranı açıklanmadı ancak 2500 dolar olduğu tahmin ediliyor)
 • Güncel bir özgeçmişin kopyası ve ilgili nitelikleri taşıdığına dair ispat
 • Seyahatinin en azından ilk kısmı için konaklama belgesi
 • Sağlık sigortası beyanı
 • Son üç yıldır yaşadığın ülkelerden sabıka kaydının temiz olduğuna dair belge

Başvuru için gerekli belgeleri toplarken yabancı hükümetler tarafından verilen belgelerin apostil ile tasdik edilmesi gerektiğini ve İspanyolca‘ya çevrilmesi gerektiğini unutma.
Başvurunu tamamladıktan sonra ortalama onaylanma süresi 10 ila 45 gündür.

Digital Nomad Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Digital nomad vizesi almak için gereken temel şartlar nedir?

Digital nomad vizesi almak için gereken temel şartlar seçtiğin destinasyonda geçinip barınabilecek kadar kazancının ve sağlık sigortanın olması.

Ayrıca mevcutta remote çalıştığını ve varacağın ülkede istihdam etmeyeceğini beyan etmen gerekir. Diğer tüm koşullar ülkeye göre değişiklik gösterir. Bunun için en iyi yöntem freelancer sitelerinde yaptığın işler olmasıdır.

 • Ortalama digital nomad vize süreleri ne kadar, bu süreyi uzatabilir miyim?

Çoğu ülke digital nomad vizesini 6 ay veya 1 yıllık olarak tanımlıyor. Ancak çoğunda uzatma opsiyonu mevcut.

 • Freelance olarak hangi işleri yapabilirim?

Dijital göçebe vizesi veren ülkelerde uzaktan çalışarak, para kazanabileceğin pek çok online iş var. En popüler freelance işlerden ise ayda ortalama $4500 kazanılıyor. Freelancer vizesi almak için bu kanaldan para kazandığını göstermen gerekiyor.

Elbette burada sadece başkaları için çalışmaktan bahsetmiyoruz. E-ticaret yaparak para kazanmak veya bir şirketin freelancer çalışanı olmak da seni , bu kategoriye sokmaktadır. Bireysel, çalışan olarak veya freelancer siteleri aracılığıyla farketmeksizin uzaktan yapılan tüm işleri yapabilirsin.

 • Hangi freelancer platformlarını kullanarak para kazanabilirim?

Freelancer platformları yerli ve yabancı olarak ikiye ayrılıyor. Ülkemizde uluslarası geçerliliği olan ve vize başvurusunda kaynak olarak gösterebileceğin en iyi web sitesi Bionluk. Bionluk hesabı açmak oldukça kolay.

Eğer İngilizce biliyorsan yabancı freelancer siteleri içinde de profiller oluşturarak iş talep edebilirsin veya işlere başvurabilirsin. Gezerek para kazanma düşündüğün kadar zor değil.

 • Gezerken bütçemi nasıl organize edebilirim?

Öncelikle mutlaka gelir gider dengeni sağlaman gerekiyor. Gideceğin ülkelerde vizeni almışken doğru şekilde gezmen lazım. En önemli şey konaklamayı ucuza getirmektir. Bunun için mutlaka yerel facebook grupları gibi yerelere üye olan daire veya oda kiralama seçeneklerini araştırmalısın. Hemen booking, airbnb kullanırsan bu sana neredeyse 2 katına mal olabilir.

İkinci durum ise rezervasyonlarını ve uçak biletlerini en az 1 ay önceden belirlemek. Bu sayede ulaşım maliyetlerini de yarı yarıya getirebilirsin. Sürekli seyahat etmek senden bu iki özelliği alarak öngörülemezlik sebebiyle yolculuğunu daha pahalıya getirir.

Yerel seyahatler için ise mutlaka otobüsten önce Bla Bla Car seçeneğini değerlendirebilirsin. Şehir içindeki yolculuklar için ise mutlaka Google Maps’in toplu taşıma yol tariflerini değerlendirmelisin. Küçük şehirlerde ise aynı işi Moovit uygulamasını kullanarak yapabilirsin.

Özet ve Sonuç

Dijital yerliler için hem dijital dünyada hem de içerisinde yaşadığımız dünyada her geçen gün artmaya devam eden çok fazla fırsat var.

Bugün bilgisayarını kapıp gitmek istediğin her ülke dijital göçebe vizesi veren ülkelerden biri olmayabilir ama bu ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Sundukları avantajlar da öyle…

Biz senin için “dijital göçebe” olarak bu yola çıkmanı kolaylaştıracak ve biraz eğlence katmanı sağlayacak içerikler üretmeye devam edeceğiz. Peki sen dijital göçebe kimliğini kuşanıp başlamaya hazır mısın?

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

8 Yorum "Digital Nomad Vizesi Veren 15 Ülke (Tüm Detaylar)"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Avatar Of Hakkı Söyler Hakkı Söyler dedi ki:

  Selam Furkan,
  Biraz evvel, senin kaşmerto Furkan ile olan videonu izledim.
  Ben de dijital gezginim. 12 yıldır kripto borsası ile ilgili çalışıyorum ve dünyayı geziyorum.
  Sen Arjantin de digital nomad vizesi almış mıydın?
  Gelmeden mi aldıın? Yoksa turist vizesiyle gelip orda mı başvurmak daha iyi olur?
  Sevgiler.

Paylaş
Index