Digital Nomad Türkiye Nedir?

Son Güncelleme: 04/28/2023

Digital Nomad Türkiye, her geçen gün yaygınlaşan uzaktan çalışma ve dijital göçebelik kavramlarını Türkiye’deki herkese anlatarak onları bu işin bir parçası yapmak, halihazırda uzaktan çalışan, freelancer olan veya dijital göçebe olan kişilerin de kendilerini geliştirmesini sağlamak için kurulmuş bir dijital topluluktur.

Dünya 40 milyon civarında dijital göçebe milyarlarca dolarlık uzaktan çalışma bütçesinden pay alıyor. Bu dijital göçebeler yada İngilizce yaygın kullanımı ile digital nomadlar dünyanın her yerinden yeteneklerini satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Bu kişilerin yaklaşık yarısı ABD vatandaşı. Daha sonrasında ise dünyanın her yerinden milyonlarca kişi geliyor. En çok alıcı ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa kıtasında bulunuyor.

Freelance olarak çalışan bu kişilerin Yaklaşık %25’i dünyayı gezerek başka ülkelerde yaşıyorlar. Gezerken kazanan bu kişiler gelirleri ile yeni kültürler tanıyıp, diller öğrenip diğer dijital göçebelerle tanışıp networklerini (ağlarını) genişletiyorlar.

Digital Nomad Türkiye
Digital Nomad Türkiye

Digital Nomad Türkiye’nin Amacı Nedir?

Ülkemizdeki herkesin yukarıda bahsettiğimiz o kişilerden biri olarak dünyayı gezmesi ve küresel insanlar olması ardından bu bilgilerini gelecek nesillerle paylaşması için bu topluluğu kurduk.

Topluluğun kuruluş amacı kolektif hareket ederek ülkemize insanımıza değer katacak ortamı yaratmak. Sonsuz bir bilgi paylaşımı ve karşılıklı destek ile dayanışma ruhuyla bireysel ve ülkesel ekonomimize katkı sağlayan yapıları oluşturmak istiyoruz.

Yakın zamanda ülkemiz ağır bir deprem geçirdi öyle değil mi? Şimdi ise deprem olmayan bölgelerimizde yeni şehirler mi kursak diye düşünüyoruz. Bunların hayata geçmesi, oturması ve insanların o bölgelere gitmeye ikna edilmesi ne kadar zaman alacak bilemiyoruz.

Digital Nomad Türkiye
Digital Nomad Türkiye

Bunun yerine bu kişilere dünyanın her yerinden çalışma imkanı verilirse sonuç neler olur siz düşünün. Özellikle genç neslin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde eğitimi ile ilgisi olmayan işlerde ömür tükettiğini düşünürsek tablo daha da belirginleşiyor.

Özetlemek gerekirse topluluğumuzun amacı bu ülkeye ve insanına değer katmak. Zamanı yakalayarak ülkemizin insanın başarılı ve saygın olduğu bir zaman diliminin bir parçası olmak istiyoruz.

Digital Nomad Türkiye'De Neler Var?
Digital Nomad Türkiye’de Neler Var?

Digital Nomad Türkiye’de Kimler Var?

Digital Nomad Türkiye ülkemizde dijital alanda çalışan, çalışmayı düşünen veya seyahat eden herkesi bir araya getiriyor. Sosyal medya fenomenlerinden, e-ticaret ile uğraşanlara, gezginlere, eğitmenlere ve dijital dünyanın her alanında kendini geliştirmek isteyenler buradalar.

Digital Nomad Türkiye, kendileri de dijital göçebe olan Emre Durmuş, Furkan Kumkaya ve Türkiye’nin en önemli yatırım topluluklarından biri olan Komünite.com’un CTO’su Oğulcan Türk tarafından kuruldu. Şimdi ise büyümeye devam ediyor.

Birbirinden değerli onlarca isim ise şimdiden Digital Nomad Türkiye’de yerini aldı. Bu kişilerin kimler olduğunu topluluğumuz bölümünden görebilirsin.

Digital Nomad Türkiye'De Kimler Var?
Digital Nomad Türkiye’de Kimler Var?

Digital Nomad Türkiye’yi Nasıl Kullanabilirsin?

Digital Nomad Türkiye’yi kullanmanın birçok yolu var. Burası en temelde bir bilgi paylaşım platformu. Topluluk içerisinde bulunan her özellik bilgi paylaşımı ve dayanışma temeline dayanıyor.

Topluluk içerisinde bulunan kanallarda şunları yapabilirsin;

 • Bildiklerini paylaşabilirsin
 • Bilmediklerini sorabilirsin
 • Yeni bir gelişmeyi takip edebilir veya paylaşabilirsin
 • Uzmanların ücretsiz eğitimlerine katılabilirsin
 • Topluluğa özel sağlanan avantajlardan yararlanabilirsin
 • İş fikirlerini paylaşıp kolektif bir fikir alarak işini geliştirebilirsin

Bu özellikler ve daha sonrasında topluluğun organik olarak geliştireceği yapılar ve yol haritasındaki planlar ile kendine ve diğer üyelere değer katabilirsin.

Digital Nomad Türkiye İş Alanları
Digital Nomad Türkiye İş Alanları

Digital Nomad Türkiye’ye Nasıl Katılabilirsin?

Digital Nomad Türkiye’ye topluluk web sitesi üzerinden kayıt olarak hızlıca katılabilirsin. Kendini bu alanda geliştirmek istemen ve bu vizyonu benimsemen dışında bir kayıt şartı bulunmuyor.

Topluluğa katıldığında yapman gereken ilk şeyler şunlar;

 • Buradan Başla panelinde kendini tanıtmak
 • Topluluk kurallarını okumak
 • 20+ topluluk kanalından ilgi alanlarına girmek (hepsini öneririz)
 • Kanallardaki iş alanları hakkında bilgi almak için kanal içindeki üst linklerden ilgili makaleleri okumak için Gezerken Kazan Bloguna göz atmak.
 • Sosyal medyadan Gezerken Kazan hesaplarını takip etmek.

Tüm bunları yaparak topluluğumuz bir parçası olabilirsin. Bu tavsiyelerin amacı 360 derece olarak digital nomad hayatını sana anlatabilmemiz ve yaptığımız her şeyden sonuna kadar faydalanabilmen.

Digital Nomad Türkiye Kayıt Olma
Digital Nomad Türkiye Kayıt Olma

Digital Nomad Türkiye Topluluk Kuralları Nelerdir?

Digital Nomad Türkiye topluluk kurallarını ayrıntılı olarak web sitesinden okuyabilirsin.

Senin için özetlememiz gerekirse topluluk kurallarımız kısaca şunlar;

 • Saygılı olmalı
 • Paylaşımcı olmalı
 • Aktif olmalı
 • İstekli olmalısın

Kalabalık olmaktan çok birbirine değer katan kaliteli bir kitle oluşturmayı hedeflerimizi gerçekleştirmede ve topluluğun üyelerini korumada en önemli konu olarak görüyoruz.

Gelecek topluluklarda ve bizde dayanışma ruhu içerisinde, birbirine değer katan kişilerden oluşan bir topluluk olmak istiyoruz. Bunu yapabilmek için senin de bunun bir parçası olman gerekiyor.

Digital Nomad Türkiye Topluluk Kuralları
Digital Nomad Türkiye Topluluk Kuralları

Digital Nomad Türkiye’de Sağlanan Avantajlar

Digital Nomad Türkiye üyelerine her zaman destek olmak için işbirlikleri geliştirmeye çalışıyor. Topluluğumuzdaki üyeler yapacakları işlerde ve hayatlarında kullandıkları birçok hizmet için ayrıcalık edinebilecekler.

Topluluk olma bilincimiz arttıkça destekçilerimiz de artacak. Halihazırda birçok kurum ve kuruluş ile işbirlikleri oluşturmaya çoktan başladık. Daha da devam edeceğiz. Burada yer alacak dijital göçebelere hayatlarını daha da kolaylaştıracak indirimler ve hizmetler sağlayacağız.

Bu avantajlar sadece bizim tarafımızdan değil dışarıda gördüğümüz avantajlardan da birbirimizi haberdar ederek de paylaşılacak. Böylelikle kazanırken tasarruf etmenin de yollarını birbirimize katmış olacağız.

En değerli şey ise bilgi. Bilgi paylaşımlarımız ve alanında uzman kişilerle yapılan etkinlikler ile kendimize değer katıp alanımızda öne çıkacağız.

Digital Nomad Türkiye Avantajlar
Digital Nomad Türkiye Avantajlar

Digital Nomad Türkiye’ye Hoşgeldin

Digital Nomad Türkiye’ye hemen şimdi dahil olarak neler oluyor diye bakabilirsin. Bunun için ücret ödemene gerek yok.

Seni bir digital nomad yapacak olan her şeyi bir araya getirdiğimiz topluluğumuzun bir parçası olmanı ve seni aramızda görmeyi istiyoruz. Öğrenme, öğretme ve dayanışma yolunda biz hazırız.

Sınırlarını aşmak için bir adım öne çık. Digital Nomad Türkiye seni bekliyor. Sen de gel.

Digital Nomad Türkiye Nedir? Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okumaya devam et

Paylaş
Index