17 Özellik ile Canva Nasıl Kullanılır? (Detaylı 2023)

Son Güncelleme: 07/04/2022

75 milyon aylık kullanıcının her saniyede 150 tasarım yaptığı Canva ile tasarım yapabilmek o kadar kolay ki, işin bittiğinde “bunu ben mi yaptım” diyorsun kendine. Şahsen ben demiştim.

Canva nasıl kullanılır? Canva pro nedir? En iyi CV hazırlama, logo yapma ve diğer bir çok özellik hakkında detaylı bir yazı yazdık. Yazımızdan sonra sadece Canva öğrenerek bile para kazanabileceğini göreceksin.

Tasarım İçin En İyisi
Canva

Profesyonel araçları kullanarak kolay ve mükemmel tasarımlar yapmak için en iyisi.

Artıları:
 • Kolay kullanım
 • Ücretsiz kullanım
 • Ücretsiz stok içerikler
 • Yüzbinlerce hazır tasarım şablonu
 • Yüksek kaliteli vektörler
Eksileri:
 • Katmanlı çalışmada zorluk
 • Büyük dosyalarla çalışmak zor
Siteye Git İnceleme Yazısı
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Bir tasarım yaparken (CV, Afiş, E-kitap, NFT, Fotoğraf, Sunum) bilmen gereken birçok fonksiyonu en basit haliyle sana sunmayı başarmışlar. Uygulamayı keşfettikçe de bu özelliği de mi varmış diyor insan. Onların hepsini sana şimdiden söylersek işin daha da kolaylaşacak.

Tasarım yapmak zor iş gerçekten, yüzlerce video izle, eğitim al, milyonlarca kombinasyonu öğren, her içerik için yüzlerce materyal topla diyeceğimi düşündün ama konumuz Adobe Photoshop değil de Canva olduğu için bunları duyamayacaksın.

Ayrıca Canva ile birçok iş yapan kişilerin de bulunduğu Digital Nomad Türkiye topluluğunda sen de yer alabilirsin.

Canva Ile Para Kazan
Canva ile para kazan

Canva ve onun premium versiyonu olan Canva Pro için sana anlatacak o kadar çok şeyim var ki hemen başlamak ve ömrünü uzatacak kadar zaman kazandıran bu uygulamayı sana tanıtmak istiyorum.

Bu yazıdan memnun ayrılman için epey araştırma ve deneyimi birleştirdik.

Yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 • Canva Nedir?
 • Canva’yı ücretli kullanmaya gerek var mı?
 • Canva nasıl kullanılır?
 • Canva’da neler yapabiliyoruz?
 • Canva ile ücretsiz CV hazırlama
 • Online fotoğraf düzenleme

UYARI: Bu uygulamayı tamamen öğrenip alıştıktan sonra birçok uygulama az kullanılanlar başlığı altına gidebilir.

(BU YAZIDAKİ TÜM GÖRSELLER CANVA İLE HAZIRLANMIŞTIR)

Hadi başlayalım…

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

Canva Nedir?

Canva en temel başlık olarak bir tasarım programıdır. Bir tasarımı yaparken en çok ihtiyacın olacak araçlar ile en çok ihtiyacın olacak materyallerin hepsini bir araya getirmişler.

Canva içerisinde yapabileceğin tasarımların gerçekten de sınırı yok. Kartvizitten, düğün davetiyene, instagram postundan, restoran menüsüne, Youtube kapak fotoğrafından, okul slaytına kadar her şeyi hazır şablonlar ve sınırsız geliştirme ile hazırlayabiliyorsun.

Canva ile tasarım yapmak sadece kendin için de geçerli değil. Sadece Canva kullanarak para kazanabileceğin işler de yapabilirsin. İnternetten para kazanma konusundaki birçok işi buradan da yapabiliyorsun.

Canva Rehberi
Canva rehberi

Canva Pro İle Ücretsiz Versiyon Arasındaki Farklar Neler?

Canva, ücretsiz kullanmak isteyen kişiler için de harika işler yapmayı sağlayacak bir uygulamadır.

Ücretsiz versiyonda birçok temel gereksinimi sağlayan araçlar vardır. Fakat uygulama içerisinde vakit geçirdikçe daha mükemmel işler yapabileceğini keşfediyorsun. Bu sebeple tam elini attığın şeyler Pro sürümde çıkmaya başlayınca üzülüyorsun.

Canva Pro maliyeti ve karşılığında verdiklerini kıyasladığında mükemmel bir fırsat maliyetine sahip. Eğer düzenli olarak tasarıma ihtiyacı olan biriysen, sunum hazırlıyorsan, sosyal medyada içerik hazırlıyorsan mutlaka bir süre sonra pro ihtiyacın olacaktır.

Canva Tasarım
canva nasıl kullanılır

Canva Nasıl Kullanılır?

Canva kullanırken bilmen gereken en temel özellikleri yine Canva üzerinden anlatalım.

Canva Açılış Ekranı Nasıl Kullanılır ?

Canva açılış ekranının sağ üst tarafında bulunan “Tasarım Oluşturun” butonuna tıkladıktan sonra önerilerden veya en altta bulunan “Özel Boyut” ile sıfırdan başlayacağın çalışma için ya da üzerinden çalıştığın fotoğraf için “ Fotoğrafı Düzenle” butonuna başlayabilirsin.

Bütün çalışma şekilleri için bulunan şablonları ise hemen yukarıdaki “Şablonlar” sekmesinden bulabilirsin. Bir çalışmaya başladıktan sonra onu tekrar boyutlandırmanın Canva Pro gerektirdiğini bilerek çalışmana boyut seçerek başlayabilirsin.

Canva Tasarım
canva tasarım

Canva Düzenleme Ekranı Nasıl Kullanılır?

Canva düzenleme ekranı oldukça basit bir şekilde kullanılıyor.

Ekranın solunda materyalleri bulabiliyorsun. Ardından burada işin bittiyse ekranı kapatıp tam ekran çalışabiliyorsun. BUnu da panelin sağ ortasında sola dönük ok ile yapabiliyorsun.

Ardından Ekranın üzerinde tıkladığın her materyal için düzenleme araçları çıkıyor. Her materyale animasyon ekleyebilir, onları kırpabilir döndürebilirsin.

Ayrıca katman katman çalışıldığın bir ürünü öne veya arkaya getirmek için pozisyon tuşunu kullanabilirsin.

Canva Tasarım
canva tasarım canva nasıl kullanılır

Canva İle Neler Yapabilirsin?

Canva ile yapabileceğin şeylerin gerçekten sınırı yok. Her bir şablonu verilen içeriklerle veya zenginleştirerek kullanabilirsin. Bir sunum dosyasını video olarak düzenleyebileceğin gibi bir fotoğraf panelini sunuma çevirebilirsin.

Canva içindeki her şeyin birbirine dönüşme şansı bulunuyor. Özgürce bütün özellikleri birbirine katabilirsin.

Canva’da kullanabileceğin videolar ve görseller o kadar fazla ki bunların hepsini bir stock sitesinden almak istesen inanılmaz büyük bütçeler harcaman gerekecektir. Canva ile oldukça geniş bir kütüphaneyi kullanabilirsin.

Canva İle Video Düzenlemek

Canva tasarım programı olduğu için akla ilk olarak fotoğraf veya grafik düzenlemek geliyor olsa da Canva harika bir video düzenleme programı olarak iş yapar.

Canva’da video düzenlerken ona dışarıdan kendi videolarını yükleyebilir sonra onların üzerinde çalışabilirsin. Her videonun üzerine yazılar, grafikler, efektler, sesler ekleyebilirsin.

Bütün projeni burada yapmak yerine bazı parçaları Canva’da yapabilir veya tamamlanmış bir projenin üzerine yapmak istediğin eklentileri Canva’da yapabilir sonrasında yüksek kaliteli olarak dışa aktarabilirsin.

Canva Nasıl Kullanılır
canva tasarım

Canva İle Online Fotoğraf Düzenlemek

Online fotoğraf düzenleme araçları içerisinde başarılı seçeneklerden biri de Canva’dır. Daha önce çektiğin bir fotoğrafı düzenlemek için bir çok araca sahip.

“Tasarımı oluşturun” sekmesi ile fotoğrafını seçip düzenleme ekranına geçebilirsin. Fotoğrafın çalışma paneline yüklendikten sonra “Görseli Düzenleyin” sekmesine tıklayıp düzenlemeye başlayabilirsin.

Aynı özellikleri Canva mobil uygulamasında da bulabilirsin. Bu panelde fotoğrafın ışık ve netlik ayarlarını, renk düzenini ve tasarımını tamamen değiştirebilirsin. Bunları yaparken de hazır tasarımları seçip onları tekrar düzenleyebilirsin.

Canva Tasarım
canva tasarım

Canva İle Sunum Hazırlamak

Canva’nın en çok kullanıldığı alanlardan biri de sunum hazırlama işleridir. Sunum hazırlama programları arasında en iyilerden biri de Canva’dır.

Öğrenciler, öğretmenler, beyaz yakalı çalışanlar, konuşmacılar, pazarlamacılar herkes Canva kullanarak anlatmak istediklerini en iyi şekilde anlatabileceği kaliteli sunumlar yapabilmektedir.

Binlerce hazır sunum taslağını zevkine göre yeniden tasarlayabilir, tarzlar sekmesinden tek tuşla sunumundaki renk paletini değiştirebilirsin.

Canva Sunum
sunum hazırlama

Sunum yaparken sunum başı süresini elle düzenlemen gerekiyor. Tüm sunumların süresini aynı anda değiştirmek için Canva Pro sahibi olman gerekiyor. Eğer uygulamayı ücretsiz kullanacaksan süreleri ilk baştan belirleyip aynı sunum ekranını çoğaltarak kullanabilirsin.

Sunum hazırlarken ihtiyacın olabilecek fotoğraf, video, grafik, infografik ve animasyonların hepsini Canva içinde bulabilirsin. Canva sana yetmedi ise hemen aşağıda bulunan daha fazla sekmesindeki araçların içerik kütüphanelerini de projene dahil edebilirsin.

Canva Pro
canva pro

Canva İle Grafik Tasarım Yapmak

Grafik tasarım yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Poster, arşiv, albüm kapağı, kitap kapağı, kitap ayracı veya sosyal medya paylaşımlarının hepsini buradan tasarlayabilirsin.

Nasıl bir grafik tasarım yapmak istiyorsun diye kendine sor ve onu arama çubuğuna yaz. Hemen şablonlardan sana uyanı bul ve tarzına göre revize et.

Örneğin bir aşçı isen menünü veya yemek tariflerini hazır şablonlardan düzenleyip keyifli hale getirebilirsin. Binlerce lira değerindeki grafik tasarım işlerini kendin de hazırlama imkanın bulunuyor.

Canva Pro Örnekleri̇
canva pro

Canva İle Takım Çalışması Yapmak

Takım çalışması pandemi sebebiyle hayatımıza giren en güzel işlerden biridir. Bir işi hep beraber yapabilmek için gereken araçların artması ile artık birden fazla kişi bir projeyi ortaklaşa düzenleyebiliyor.

Canva’da Pro versiyonunda yer verdiği ekip çalışması paneliyle bir işi birden fazla kişi aynı anda düzenleyip ortak bir çalışma ortaya koyabiliyor.

Canva İle Sosyal Medya İçerikleri Ve Kapakları Yapmak

Günümüzde hepimizin bir sosyal medya hesabı bulunuyor. En dikkat etmeyeni bile fotoğraf çekilirken birçok şeye dikkat etmeye başladı. Videoları bile öyle sıradan paylaşmıyor kimse.

Sosyal medya içeriklerini daha profesyonel hazırlamak için videolar veya fotoğraflarını buradaki grafik tasarım örnekleri ile birleştirebilir ya da Canva’nın içerisindeki görselleri kullanabilirsin.

Bu kısım influencerlar ve sosyal medya hesap yöneticileri için gibi görünse de herkese hitap etmekte. Tüm içerikleri sosyal medya ölçülerine göre planların üzerine uygulayabilir tekrar düzenlemeden paylaşabilirsin.

Her birinin kendine özgü ölçekleri bulunan sosyal medya platformlarının her biri için ayrı ayrı içerik hazırlamak yerine hazır bir içeriği küçük dokunuşlarla her bir platforma hazır hale getirebilirsin.

Canva Pro
canva pro

Instagram

Canva arama çubuğa “Instagram” yazdığında karşına post, story veya reels olarak kullanabileceğin içerik şablonları çıkacaktır. Bunlardan her birini kendi grafik tasarım fikirlerini düzenlerken kullanabilirsin.

Youtube

Canva arama çubuğa “Youtube” yazdığında karşına çıkacak birçok grafik tasarım şablonu bulunuyor. Canva’da Youtube banner fotoğrafından, kapak fotoğraflarına kadar hepsini düzenleyebilir videolarını da buradan zenginleştirebilirsin.

Canva içerisinde Youtube canlı yayınları için intro ve outrolardan seçebilir ve kendine göre dizayn edebilirsin.

Twitter

Twitter için başlık, gönderi, reklam fotoğrafı veya video içeriklerini arama çubuğunda “Twitter” diye aratıp bulabilirsin. Twitter’da en çok tercih edilen kalıplara göre hazırlanmış grafik tasarım örneklerini revize ederek kullanabilirsin.

Canva İle Cv Hazırlama

Canva ücretsiz CV hazırlama konusunda karşılaşabileceğin en iyi taslaklara sahip uygulamalardan biridir. Sade veya görsel odaklı birçok CV hazırlayabilir dışa aktarabilirsin.

Birçok kişinin her gün iş aradığını düşünürsek güçlü bir CV hazırlamak ne kadar önemli tahmin edebiliyoruz. Ücretsiz cv hazırlamayı bir başkasından rica etmek yerine kendin istediğin gibi yapabilirsin. Birkaç tuşa basman yeterli.

Canva CV hazırlarken ihtiyacın olabilecek tüm kalıpların senin için hazırlandığı sana sadece boşlukları doldurmak kalan bir şablon havuzuna sahip.

Cv nasıl hazırlanır diye kara kara düşünenler varsa sanırım bu başlığa en çok onlar sevindi. Cv hazırlama probleminiz artık çözüldü!

Canva Pro
canva cv

Canva İle Davetiye – Kartpostal – Kartvizit Hazırlama

Bugünlerde kişisel grafik tasarım yapmak isteyen sayısı oldukça fazla. Kendi etkinlikleri için tasarlamak istedikleri şeyleri birkaç tuşla yapabilme fikri ise çok cazip geliyor.

Canva’nın içerisinde bulunan estetik kalıplar ile harika davetiyeler, kartpostallar veya kartvizitler hazırlayabilirsin. Grafik tasarım olarak hazırladığın fikirleri ölçekleyip basıma hazırlayabilirsin. Bu sayede her şeyin istediğin gibi olmasını büyük ölçüde garantileyebilrisin.

Canva Pro
canva pro

Canva İle Logo Hazırlama

Bir markanın olmazsa olmazı logosudur. Bir logoya dair her şey sana özel olmalıdır. Sınırsız grafik tasarım arasından kendi orijinal dokunuşlarını yaparak logonu oluşturabilirsin. Eğer seni Canva’da yapabileceğin logolar tatmin etmezse Fiverr’dan da sipariş verebilirsin.

Logo tasarım programları arasında kendi logon için kullanabileceğin en iyi araçlardan biri de Canva olarak öne çıkıyor. Canva’yı yeteri kadar karıştırırsan diğer logo tasarım programları gereksiz gelecektir.

Eğer aradığın şey aklında ise Canva’da bahsettiğimiz tüm imkanları kullanarak mükemmel bir şeyler çıkaramama imkanın da oldukça düşük. Canva’yı öğrendikçe doğaçlama yapabilmene ne kadar katkı sağladığını da fark edeceksin.

Logo Tasarım
logo tasarım

Canva İle Web Sitesi Tasarımları Hazırlama

Yok artık Canva, web sitesini de senden hazırlamayalım artık diyesim geliyor ama tebrik etmekten de kendimi alamıyorum. Gerçekten harika Web sitesi tasarım platformlarından da haberimiz var ama Canva neler neler sunuyor anlatalım.

Bir web sitesinde bulunması gereken tüm görselleri sadece Canva ana sayfasındaki arama çubuğuna “web sitesi” yazarak bulabilirsin. Burada birçok arayüz ve site içi görseli tasarlayabilir sitene ekleyebilirsin.

Web sitenin görselinde kullanacağın tasarımların her türlü cihaza yeniden adapte olabilecek şekilde bir algoritma ile dışa aktarılmakta. Bu sebeple web sitende yayımladığında her cihaz için yeniden grafik tasarım yapmana gerek kalmıyor. Böyle de güzel bir hizmet.

Kendi web siteni açmak yada blog sitesi kurmak istersen tasarımların Canva’dan olabilir.

Canva Nasıl Kullanılır
canva nedir

Canva İle Fatura Hazırlama

İşletmene özel e-faturalar hazırlamak için Canva’yı kullanabilirsin. Marka duruşuna katkı sağlayacak bu profesyonel görselleri kullanarak e-mail kutusuna akılda kalıcı bir fatura gönderebilirsin.

Bu faturaları hazırladıktan sonra elektronik olarak imzalayabileceğin hatta imzalarını da düzenleyebileceğin bazı faydalı ofis programlarını anlattığımız yazımıza da bakabilirsin. Orada Canva da dahil olmak üzere birçok ifaydalı araçtan bahsettik.

Canva Nedir
canva nedir

Canva İle Afiş Tasarımı

Eğer bir reklamcı, topluluk yöneticisi, organizatör veya bir yerlere afiş asması yada sosyal medyada paylaşması gereken herhangi biriysen o güzel tasarımlar bir uygulama girip sana geldiler. Tasarımın renklisine işin profesyoneline Canva ile ulaşabilirsin.

Her zamanki gibi ne yapıyoruz : Canva arama çubuğuna ne istediğimizi yazıyoruz. “Afiş” yazdığımızda aşağıdaki gibi şeyler karşımıza geliyor. Bir afiş tasarımını en baştan yapmak istersen şunları kullanman gerekecek.

 • Bileşenler sekmesindeki “ÇERÇEVE” seçeneğini seçip içeriklerini onların içine sığdırabilirsin.
 • Pozisyon butonu ile içerikleri öne arkaya alabileceğini unutmamalısın.
 • Eğer çekimini yaptığın bazı objeleri fotoğrafın genelinden ayıklamak istersen ya Photoshop kullanıp onu arka plansız PNG olarak içe aktarman gerekiyor ya da Canva Pro’nın bir iki saniyede yaptığı “Arka Plan Kaldırma” aracını kullanmalısın.
 • Son bir tüyo olarak da diğer tasarımları da başka sekmelerde açıp onlarda sevdiğin grafikleri veya tasarımlar kopyala yapıştır (CTRL (CMD) +C ve CTRL (CMD) +V) yaparak keyifli sonuçlar alabilirsin.
Canva Nedir
canva nedir

Canva İle El İlanı Tasarımı

İşletmem için el ilanı hazırlamak istiyorum fakat desteğe ihtiyacım var diyorsan. Canva’nın içerisinden bulunan sınırsız tasarımları, görselleri işin içine dahil edip istediğin ölçekte el ilanları hazırlayabilirsin.

El ilanı hazırlarken “Afiş Tasarımı” başlığı altındaki tüyolara dikkat edebilirsin.

Canva Nedir
canva nedir

Canva İle Menü Hazırlama

Bir menü hazırlamak tüm restoranların en sıkıntılı işlerinden biridir. Gerçekten vizyonu sıfır olan kopyala yapıştır görsellerden menü hazırlayan reklamcılar o kadar fazla ki tüm restoranlarda aynı menü tasarımını görüyorsun.

Eğer bir menü tasarımı yapan kişiysen veya tasarıma ihtiyacı olan bir işletme sahibi ise Canva’da bulunan tasarımlara gerçekten bir göz atmalısın. Ben bir müşteri olarak özenilmemiş menülere baktığımda gerçekten satın alma isteğimin yarısı gidiyor.

Küçük dokunuşlarla kalite algısı yaratmak istiyorsan Canva arama çubuğuna “Menü” yazman yeterli. Sonra menünü istediğin taslağa döşeyebilirsin.

Canva Nedir
canva nedir

Canva İle Kitap Ayracı Hazırlama

Kitap severlerin birbirine kitap hediye ederken en çok eklemek istedikleri hediye kitap ayracıdır. Eğer kendine bir kitap ayracı tasarlamak ve sevdiklerine hediye etmek istersen Canva’da çok başarılı ayraç tasarımları bulabilir kendine göre düzenleyebilirsin.

Kitap ayracı tasarımını yalnızca bireysel olarak değil ticari olarak da burada tasarlayabilirsin. Birbirinden eşsiz tasarımlara hayran olmamak elde değil.

Canva Nedir
canva nedir

Canva İle Kitap Kapağı Tasarlama

Canva’da kitap kapağı tasarlamak oldukça kolay ve eğlenceli bir iş. Mükemmel grafik tasarım şablonlarını sınırsız içerik ile birleştirip gerçekçi veya sürreal tasarımlar yapabilirsin.

İstediğin ölçüleri en başta hazırlamayı unutmamalısın. Ayrıca sevdiğim bir tasarım bulduysan onun bütün renk dizaynlarını da kolayca tek tuşla “Tarzlar” bölmesinden yapabilirsin.

Ayrıca kitabın basımı için yalnızca kapak kısmı tasarlanmaz. Canva bulunan tasarımlar yalnızca kapak görseli için işe yarar fakat basım ölçekleri farklıdır. Kitabın arka kapağı ve yan tarafı da düzenleme ölçülerine dahil edilmelidir.

Canva Nedir
canva nedir

Canva’ya Dışarıdan Medya Yüklemek

Canva’ya dışarıdan içerik yüklemek mümkündür. Canva sadece kendine ait içerikleri değil şahsi içeriklerini de tasarımlarına dahil etmene izin vermektedir. Bu özelliği Canva Pro satın almadan da ücretsiz olarak kullanabiliyorsun.

Canva’ya dışarıdan yükleyebileceğin şeyler video, resim ve ses dosyalarıdır. Eğer burada oluşturacağın içerikleri sosyal medya sayfalarında kullanacaksan telif hakkına girmeyecek içerikler kullanmaya dikkat etmelisin. Yoksa gönderin silinebilir ve emeğin boşa gidebilir.

Canva’da Tasarım Kaydederken Bilinmesi Gerekenler

Canva’da bir tasarımı kaydedip daha sonra kullanabilir veya onları farklı formatlarda dışarı aktarabilirsin. Deneyimlerimize bağlı olarak bir medyayı dışarı aktarırken dikkat etmen gereken şeyleri kısaca anlatalım.

Bir tasarımı kaydetmeden ve dışa aktarmadan önce çözünürlük parametrelerine mutlaka dikkat etmelisin. Çalışmak istediğin ölçekler şablon değiştirirken değişti ise bazı şeyleri tekrar düzenlemen gerekebilir.

Tasarım kaydederken seçtiğin grafikler Canva Pro gerektirip gerektirmiyor mu diye mutlaka dikkat etmen gerekiyor. Pro içeriklerin köşesinde altın rengi bir kral tacı bulunur. Bazen bu gözden kaçabilmektedir. Sonra tam kaydedecekken Pro içerik uyarısı alıp keyfin kaçmasın.

Tasarımları kaydederken sonradan devam edeceğin bir tasarım söz konusu ise tasarım panelinin hemen altında “Notlar” kısmı bulunur. Sonra ne yapacağını unutmamak için oraya not alıp projeden çıkış yapmanı tavsiye ederim.

Eğer yaptığın tasarımlar dijitalden çıkıp baskıya girecek işler ise yukarıdaki “Dosya” sekmesinden “Boşlukları Göster” ve “Baskı Taşma Payını Göster” seçeneklerini aktif edip çalışmalısın.

Eğer bir tasarımda çalışırken ortak iş yapıyorsan aynı projeyi sağ üstteki çoğalt kısmından çoğaltıp son bıraktığın halini kenarda tutmayı unutmamalısın.

İndirme seçeneklerinde eğer bir slayt indirmek veya bir parçasını indirmek istiyorsan tek tek seçim veya toplu seçim tuşlarını mutlaka kontrol etmelisin. Tek bir parçası seçilmiş dosyayı dışarı aktarıp hazır sanıp sonrasında öyle olmadığını görmek istemezsin.

Canva İle Entegre Çalışabilen Programlar

Canva ile entegre olarak çalışan birçok program bulunuyor. Bu programlar Canva’nın kendi içerisinde bulunmayan şeyleri uygulamaya ekleyip sistemi yavaşlatmak yerine lazım olduğunda entegre olmasını sağlayan bir araçla bağlı.

Canva’nın yan uygulamaları iki şekilde entegre çalışıyor;

 1. Düzenleme Uygulamaları
 • Bitmoloji
 • BrandFetch
 • GIPHY
 • Google Maps
 • Iconduck
 • Pexels
 • Pixabay
 • Pixton
 • Stipomp
 • TINT
 • Youtube
 1. Dışa Aktarma Uygulamaları
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • Tiktok
 • Pinterest
 • LinkedIn
 • Tumblr
 • Google Drive
 • Dropbox
 • OneDrive
 • Microsoft Powerpoint
 • Whatsapp
 • Snapchat
 • Mailchimp
 • Slack
 • Moovly
 • Ve onlarca Premium’a bağlı aktarma uygulaması
Canva Nedir
canva nedir

Canva İçerik Plancısı

Canva içerik planlayıcısı ile tasarladığın her şeyi bağladığın sosyal medya platformlarında paylaşabilirsin. Twitter ve Facebook için yapacağın bağlantılarda içeriğin altına ne yazacağını seçebiliyorsun.

Instagram bağlantıları ise yalnızca mobilden mümkün. Yaptığın tasarımları aktarmak için mobili kullanman gerekiyor.

Ayrıca takvimde en önemli noktalardan biri de uluslararası bayramlar ve önemli günleri de içeriyor olması. Takvimdeki önemli günlerin her biri için bir gün oturup içerik planı yapsan uzun bir süre önemli gün kaçırmadan paylaşım yapmış olursun.

Canva Pro
canva pro

Canva’da Takım Etkinliği Oluşturma

Takım etkinlikleri birçok uygulamada harika bir özellik olarak gelmeye başladı. Canva’da Pro üyelik paketindeki takım içerisinde kullanılabilecek bu özelliği uygulamaya entegre etti.

Bu özellik ile bir tasarım üzerinde birden fazla kişinin gerçek zamanlı olarak müdahale gerçekleştirebilmesini ve kendi aralarında proje üzerine konuşabilmesini sağladı Canva.

Eğer sen de bir ekip ile çalışıyorsan, yapılacak işler üzerine konuşabilmek için bu özelliği kullanabilirsin.

Öğrenci Ve Öğretmenler İçin Canva

Öğrenci ve öğretmenler için ders planları, infografikler, posterler, video ve daha fazlasını oluşturabilir ve kolayca kullanılabilir hale getirmişler. Uygun okullarda öğretmenler ve öğrenciler için%100 ücretsiz. Onun için talep etmek gerekiyor.

Öğrencilerin ücretsiz dahil olabilmesi için öğretmenlerinin onları uygulamaya davet etmiş olmaları gerekiyor. Bu sayede onaylanıp ücretsiz kullanabiliyorlar.

Teknoloji tasarım derslerinde özellikle daha çok tercih edilebilecek bir çok tasarım aracını okulda kullanabilmek için Canva’yı tavsiye ederiz.

Canva Pro
canva pro

Canva Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Canva’da Arka Plan Nasıl Kaldırılır?

Canva “Arka Plan Kaldırma” aracı yalnızca Canva Pro’da kullanılabiliyor. Bu aracı kullanırken dikkat etmen gereken şey ise çekilen görselin nasıl çekildiğidir. Fazla karmaşık fotoğraflarda araç başarılı olarak çalışamıyor.

Arka planını silmek istediğin fotoğrafların çekiminde maksimum verim için arka plan mümkün olduğu kadar gürültüsüz olmalı.

 • Canva’da Klavye Kısayolları

Canva klasik klavye kısayollarının hepsine entegre olarak çalışabiliyor.

 • Canva ile Para Kazanılır mı?

Evet. Cava ile yapabileceğin bir çok iş var. Ayrıntılı Canva ile para kazanma rehberimize bakabilirsin.

 • Canva İçerikleri Telif Hakkına Girer mi?

Canva içerikleri stok içerikler olduğundan telif hakkına girmiyor. Gönül rahatlığı ile görselleri kullanabilirsin.

 • Canva Hakkında Daha Fazla Şey Öğrenmek İçin Bir Eğitim Almalı Mıyım?

Canva’yı kendi başına da öğrenebilirsin. Fakat daha profesyonel işler yapmak ve bunu ticari olarak da kullanmak istersen bir kurs alman çok işine yarayabilir ve hızlıca işi çözebilirsin. Eğer eğitim almak istersen sana eğitim alabileceğin iki kurs seçtik;

Özetle Canva

Canva, tasarım alanında piyasada bulunan tüm programlar arasında başlangıç ve orta seviyede olan büyük çoğunluğun rahatlıkla kullanabileceği bir uygulama olmuş.

Kolay kullanım paneli, sürükle bırak özellikleri, kısayol geçerlilikleri ve sonsuz içerik kütüphanesi sayesinde her şey o kadar yerinde ki başka bir uygulamaya ihtiyaç dahi kalmıyor.

Denedikten sonra karar verebilirsin. Sence Canva mı daha kolay diğer tasarım programları mı?

Canva içerisinde neler yapabiliriz kısmını öğrendik, ayrıntılı olarak merak ettiğin başka programlar varsa veya şu alanda bir program var mı diye sormak istersen yorumlarda belirtebilirsin. En hızlı şekilde o konuda da yazı yazmayı programımıza ekleriz.

Gezerken para kazandıracak işler veya bu yollarda işine en çok yarayacak bilgileri öğrenmek için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutma.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

Okumaya devam et

Paylaş
Index