Canva İle Para Kazanmak İçin En Yeni 33+ İş Fikri (Ayrıntılı Rehber)

Son Güncelleme: 10/30/2022

Canva ile para kazanmak için ne mükemmel bir tasarımcı ne de portföyü olan bir kişi olmana gerek var. Canva’nın içinde her tasarım kalıbı için bulunan milyonlarca şablon ile birkaç tuşa basarak tasarım satmaya başlayabiliyorsun.

Yazımızda ilk başta karmaşık görünen Canva’nın işine girdikçe işlerin ne kadar sonsuz olduğunu ve neredeyse hiçbir şey bilmeden biraz yaratıcılık ile harika işler yapabileceğini fark edeceksin.

Canva Pro satın almak ve ücretsiz kullanmak arasındaki farklardan, iş fikirlerinin tüm ayrıntılarından bahsedeceğiz. Burada bahsettiğimiz iş fikirlerini başka hiçbir yerde bulamayacağının garantisini veriyoruz.

Bu yazıda bahseceğimiz para kazanma yöntemlerinin başka boyutlarını da diğer yazılarımızda inceledik. Her bir fikri derinleştirebilecek 300 iş fikri daha bulunuyor. Ama önce Canva’nın direkt potansiyeli olan iş fikirlerini öğrenelim.

Hadi başlayalım…

Canva Nedir?

Canva nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Canva, üstün tasarım yetenekleri ve profesyonel grafik tasarım uygulamalarını kullanmayı bilmeyen herkesi tasarımdan para kazanabilecek seviyeye getirebilecek eşsiz bir araç.

Canva ile bireysel kullanıcılar, ekipçe iş yapanlar ve okullar oldukça kolay bir şekilde tasarım çalışmalarını yapabilir, yönetebilir ve her ortamda paylaşabilirler. En keyifli özelliklerinden biri her iş alanına yönelik formatlarda çıktılar alabilmek.

Tasarım İçin En İyisi
Canva

Profesyonel araçları kullanarak kolay ve mükemmel tasarımlar yapmak için en iyisi.

Artıları:
 • Kolay kullanım
 • Ücretsiz kullanım
 • Ücretsiz stok içerikler
 • Yüzbinlerce hazır tasarım şablonu
 • Yüksek kaliteli vektörler
Eksileri:
 • Katmanlı çalışmada zorluk
 • Büyük dosyalarla çalışmak zor
Siteye Git İnceleme Yazısı
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Canva ile çalışan biri tüm tasarım işlerini hem bilgisayarından hem tabletinden hem de akıllı telefonundan eş zamanlı olarak kullanabilir. Örneğin bilgisayarda hazırladığın bir sunumu okulda sunman gerekiyor ama indirip taşınabilir bir belleğe aktarmadın. Hemen cep telefonundaki uygulamayı açarak onu indirip paylaşabilirsin. Yada sadece oturumunu aç ve tasarımın sana gelsin.

Canva nedir ve nasıl kullanılır üzerine yazdığımız oldukça ayrıntılı ve seni canva kullanma konusunda hızlıca bir profesyonele dönüştürecek “Canva Nasıl Kullanılır” yazımızı okuyabilirsin.

Canva Ile Para Kazanmak
canva ile para kazanmak

Canva İle Para Kazanmak İçin Yollar?

Canva’nın içerisinde tasarımın her alanından para kazanabileceğin fırsatlar var. Tasarım ile para kazandırabilecek işler listesi yapsak bir ferman yazılır. Canva’daki imkanlar ile de bu fermanın önemli bir kısmını değerlendirebilirsin.

Canva ile para kazanmak için birçok iş tipini öğrenmek gerekiyor.. Aşağıda bahsedeceğimiz işlerin hepsi hem başlı başına bir gelir kaynağı olabilecek potansiyele sahip olsa da mümkün olan tüm varyasyonları öğrenmeni tavsiye ediyoruz.

Bahsedeceğimiz işler sana sosyal medya, iş yönetimi, bireysel içerik üretimi, somut ürün üretimi, dijital tasarımlar, Youtube videoları ve daha onlarca alanda ürün ortaya koymak için fırsat tanıyacak.

Hızlıca eşsiz iş fikirlerimizden bahsetmeye geçelim. Her bir iş fikri uzun zamandır Canva’yı kullanırken kendi yaptığımız veya çevremizde gördüğümüz işleri sentezleyerek oluşturulmuş fikirlerdir.

Canva ile Para Kazandıracak İş Fikirleri

Canva ile para kazanmanın oldukça fazla yolu var. Burada bahsedeceğimiz işler ve alanlar sana yeni vizyonlar katabilir ve buradakilerden fazlasını da çevrende gördüğün bir eksikliğe uyarlayabilirsin.

Aşağıda bahsedeceğimiz iş fikirlerini pazarlamak ise tamamen senin pazarlama gücüne kalmış olsa da bunun için de birkaç tüyo verebiliriz. İş türüne göre hedef kitleni bulabileceğin kanallar şunlardır;

Tüm bu tekniklerin biri veya hepsini kullanarak para kazanma kaynaklarını geliştirebilirsin. Ayn zamanda bu bir dijital iş olduğu için bunu tüm dillerde satabilir geniş bir kitleye hitap edebilirsin.

Aşağıdaki işleri düzenli bir iş kolu olarak değerlendirmek istiyorsan mutlaka Canva Pro satın almanı tavsiye ediyoruz. Maliyeti düşük ama artısı saymakla bitmez.

Tasarım işleri oldukça meşakkatli işlerdir. Hem tasarım safhası hem de siparişi tamamlama safhası revizelerle doludur. %100 oranı yakalamak imkansızdır. Bu sebeple bu işin biraz sabır gerektirdiğini de söylemek lazım.

Canva CV Hazırlama

Canva ile en çok yapılan iş nedir deseler “CV hazırlama” deriz. Arama sonuçlarına baktığımızda ülkemizde Canva’nın en fazla bu yönü keşfedilmiş onu gördük. Birbirinden çeşitli Canva CV taslakları ile harika işler yapılabiliyor.

Peki bu işten nasıl para kazanılabilir?

Canva CV hazırlamanın potansiyelini bir düşünmeni istiyoruz. Yüzbinlerce kişi birçok işe alım platformuna CV yüklemek gerekiyor. Ayrıca her yıl mezun olan yüzbinlerce kişi ve halihazırda güncel bir CV ihtiyacı olan kişiler kendilerine CV hazırlamak istiyorlar.

Yüzlerce tasarımı kişilerin bilgilerine göre revize ederek vermek adına bir iş kurabilirsin. Bunu sosyal medya veya kendine satış yapabileceğin web sitesi açarak yapabilirsin. Ayrıca bunu işyerlerindeki kişilere ulaşarak da yapabilirsin. Çeşitli kanallarla bu ihtiyacı karşılayabilir ve uzmanlık elde ettikten sonra kaliteli bir altyapı ile hizmet sunabilirsin.

Canva Cv Hazırlama
canva cv hazırlama

Logo Tasarımı

Ülkemizde en çok eksikliği hissedilen şeylerden biri de logo tasarımıdır. Tamamen sana özel bir logo tasarımı yaptırmak elbette daha tatlı geliyor olsa da bunu kendin de mükemmel bir şekilde oluşturabilirsin.

Canva ile logo tasarımı yaparken kesinlikle Canva Pro alarak çalışmanı öneriyoruz. Çünkü milyonlarca tasarım aracını bir arada kullanırken ücretsizlerden seçmeye çalışmak yaratıcılığını düşürebilir.

Logo tasarımı yaparken binlerce grafiği, çizimleri ve yazı tiplerini kullanabilirsin. Bunların her birini tek tek aramak yerine öncelikle sitede neler var bir karıştırmanı öneririz. Ayrıca logo tasarımları ile dolu şablonlarda da bir tur atmak kararsız isen çok işine yarayacaktır.

Logo tasarımı işlerini en çok satabileceğin yerler ise Fiverr, Upwork, Freelancer gibi siteler olacaktır.

Canva Logo Tasarımı
canva logo tasarımı

Profesyonel Instagram Hikayeleri Oluşturma

Eğer yeni başlayan veya daha profesyonel içerikler üretmek isteyen bir Instagram kullanıcı isen tam sana göre binlerce tasarım bulunuyor. Bugüne hiç profesyonel hikayeler oluşturmadıysan ilk başta sana ve kitlene bu tuhaf gelebilir.

Zamanla bunu düzenli hale getirdiğinde oldukça keyifli ürünler ortaya koyabildiğini göreceksin. Ardından kendi kitlen üzerinde önemli bir kalite algısı yaratmış olacaksın. Kendi kitleni elinde tutma ve marka değerini yükseltmek için Canva Pro’nun nimetlerinden faydalanmalısın.

Eğer kendine ait böyle bir girişimin yoksa halihazırda böyle bir iş yapan kişilerin storylerini de tasarlayarak sosyal medya içerik üreticisi olarak para kazanabilirsin. Zaten hazır olan tasarımlara alıştıkça mükemmel görünümdeki içerikleri birkaç dakikada hazırlayabileceksin.

Canva Instagram Hikayesi
canva instagram hikayesi

Instagram Postları Oluşturma

Instagram postlarını organize etmek ve onları tasarımsal olarak başarılı hale getirmek çok meşakkatli bir iş gibi görünse de Canva’yı tanıdığında öyle olmadığını fark edeceksin.

Kendi işletmesinin sosyal medya hesabını yönetirken profesyonel görünmek isteyenler veya başka bir platformu yöneten kişiler bu araçları kullanarak sayfalarını dizayn edebilirler.

Burada iş birkaç dalda ilerliyor. Halihazırda bu işi yapan bir ajansta çalışabilir, kendi ajansını kurabilir yada bu işi freelancer olarak yapıyor olabilirsin. Herkes rekabet etmek istiyor ve bunun için onlara tasarımları satabilirsin.

Kolay Youtube Giriş, Geçiş ve Kapanış Videoları Hazırlama

Youtube içerikleri üretenlerin birçoğu içeriklerinde tv show efekti vermek amacıyla giriş, gelişme ve sonuç videoları hazırlamak isterler.

Canva içeriğinde milyonlarca fotoğraf ve video bulundurduğu için kişilere özel içerikler üretmek senin için oldukça kolay olacaktır. Bunu pazarlamak yukarıda bahsettiğimiz listeyi takip ederek oldukça mümkün.

Bunu başkalarına satmadan önce mutlaka kendin çokça deneme yaparak esnekliğini bilmeli ve mümkün olan tüm çeşitleri deneyimlemelisin. İsteklere hızlı dönüş yapmak önemlidir.

Youtube Videosu Hazırlama
canva youtube videosu hazırlama

Youtube İçerikleri Üretme

Youtube’da anlatmak istediğin içeriklerinde kullanabileceğin veya tamamen Canva içerisindeki stok görselleri kullanarak üretebileceğin içerikler mevcut.

Canva’nın içindeki araçlarla, eğitim videoları, tanıtımlar, reklamlar, proje videoları üretebilir bunları youtube kanalından pazarlayabilirsin. Kişilerin içerikler için büyük zahmet verdiğini düşündüğün konular Canva Pro ile inanılmaz kolaylaşıyor.

Youtube Içerikleri Üretme
youtube içerikleri üretme

Kartvizit Tasarlama

Kartvizit tasarımı uzun bir süre daha talep görmeye devam edecek bir iş. Kağıt kartvizit bastırmak isteyen kişiler için tasarımları genel olarak bastıracakları yerler yapıyor olsa da bazen kişiler bunu dışarıda yaptırmaya çalışıyorlar.

Eğer basım işini de işin içine katabilirsen bu işlerden güzel gelirler elde etme şansın var. Canva’da yaptığın başarılı tasarımlar ile ilerledikçe de bu iş yayılacaktır. Yaptığın her kartvizit senin de CV’in sayılacak ve referans ile müşteri sayın artacaktır.

Kartvizit Tasarla
canva kartvizit tasarımı

Dijital Kartvizit Tasarlama

Günümüzün teknolojisine uyum sağlayan kişiler için dijital kartvizitler artmaya başladı. Bu kartvizitler ister bir mail sonunda ister sosyal medya hesaplarında, ister ticaretini yaptığın ürünlerin etiketlerinde yer alabilmektedir.

Canva’nın en belirgin farkı QR kod eklenebiliyor olmasıdır. Bu sayede kartvizit üzerinde yazılı alandan daha fazlası olabilecektir. Canva’nın en güzel özelliklerinden biri içerisinde entegre olan 2 farklı QR kod oluşturucusu bulunmasıdır.

Bu araçlar ile hedef URL’i QR koda tanımlatmak sadece birkaç saniye sürüyor. Eğer birden fazla yönlendirme yapmak istersen bunu için kişilere biolink, linktree gibi araçları kullanmasını tavsiye edebilirsin. Bu sayede birden fazla kanala ulaşmak için tek link yetecektir.

Qr Kodlu Kartvizit
dijital kartvizit tasarlamak

QR Kodlu Menü Hazırlama

Canva Pro’nun en güzel özelliklerinden biri QR kod sistemidir. Ülkemizde birçok işletme QR kodlu menüye geçmiş durumda. Bunun eksikliğini hissedenler zaten bunu nasıl edineceklerini araştırıp çözüyorlar.

Ülkemizin her yerinde milyonlarca restoran veya işletme ise hala bu teknolojiyi kullanmıyor. Bu kişilere ulaşmak için sosyal medya kanalını kullanmak veya telefon ile görüşmek faydalı olabilir.

Bunu en iyi şu şekilde pazarlayabilirsin. Her gün fiyatlar değişiyor. Teknoloji ilerliyor ve QR kod yaygınlaşıyor. Kağıda basılmış menüleri değiştirmek düzenlemek önemli bir eziyet. Dijital ortamda hazırlanmış menüleri düzenleyerek ve tasarlayarak işletmelere satabilirsin.

Ayrıca bu satışlardan sonra menüdeki değişimler için de düzenleme ücretleri isteyebilir yada bunu da dahil eden paketler satabilirsin. Bu işe bir de etiket basımı veya ayaklı masa menülerini eklersen daha da iş büyüyebilir. Tamamen senin ticari zekana kalmış.

Qr Kodlu Menü Tasarımı
canva menü tasarımı

Facebook, Twitter, Youtube Banner Kapak Görseli Hazırlama

Sosyal medya kapak tasarım işleri de oldukça talep edilen işlerdir. Fakat diğer işler kadar sık sık gelen işler değillerdir. Bu sebeple bunu da yapabileceğini bilerek kendi işlerine ekleyebilirsin.

Örneğin sosyal medya içerik yönetimi ile ilgili işler yapmak istersen veya freelancer sitelerinde iş yapmak istersen portföyüne bunu da yapabilirimi ekleyebilirsin.

Youtube Banner Yapma
facebook twitter youtube banner yapma

Tişört ve Diğer Baskı Tasarımları Yapma

Kendine, topluluğuna bir tişört bastırmak isteyen binlerce kişi var. Bu kişiler özel tasarımlara ihtiyaç duyarlar. Hızlı bir şekilde teslim edebileceğin Canva’da hazırlayabileceğin baskıya uyumlu tasarımlar yapabilirsin.

Özellikle tasarım bilmeyen ama e-ticaret yapmak isteyen kişiler için “Print On Demand” yani talebe göre baskı modelini tavsiye ediyoruz. Printful ve Printify gibi web sitelerinde stoksuz bir şekilde baskılar yapıp online mağazalarına yükleyip satış yapabilirsin.

Tshirt Baskı Tasarımı
tshirt baskı tasarımı

Mockup Yapma

Bir fotoğrafı veya videoyu bilgisayar ekranlarında, tabletlerde veya telefonlarda görüntüleniyormuş gibi gösteren afişleri görmüşsündür. Görüntüyü onların veya diğer çerçevelerin içine koyma işine mockup yapma denir ve oldukça talep görmektedir.

Mockup Yapma
canva mockup yapma

Arka Plan Kaldırma

Arka plan kaldırma Canva Pro versiyonun içinde kullanılabilir hale gelen bir yapıdır. Arka planını kaldırmak istediğin görseller olursa bu aracı da Canva’nın içinde bulabiliyorsun. Genelde bu işlem en çok Adobe Photoshop gerektiren bir işlem olarak düşünülüyor.

Canva bu hareket ile tasarım yapmak isteyen kişilere önemli bir profesyonel araç vermiş oldu. Tasarımlarında mutlaka kullanmak isteyeceğin bir özellik.

Arka Plan Kaldırma Aracı
canva arka plan kaldırma

Fotoğraf Düzenleme

Canva fotoğrafların renk düzenleri, keskinlikleri, kaliteleri üzerinde oynama yapmana olanak sağlayan araçlara da sahip. Fakat fotoğraf düzenleme işi almak için yeterli değil. Bu özelliği en fazla tasarımlarındaki ışık ve renk yapılarını geliştirmek için kullanabilirsin.

Fotoğraf düzenlemenin en özellikleri kırmızı göz kaldırma, diş beyazlatma ve yüz güzelleştirme özellikleridir. Bu özellikleri kusursuza yakın çalışmaktadır. Sadece bunlar bile en çok talep edilen fotoğraf düzenleme yapılarıdır.

Canva Fotoğraf Düzenleme
canva fotoğraf düzenleme

E-Kitap Hazırlama

E-kitap yazarak para kazanmak isteyen sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kitapları online mağazalarda veya kendi profillerinde pazarlayan kişiler yüksek gelirler elde edebilmektedir.

Genelde görsellerle ve videolarla desteklenmesi gereken rehberler e-kitap olarak dizayn edilmektedir. Bunu eğitimciler, gezginler, aşçılar ve iş yönetim konusunda yetkin kişiler ağırlıklı olarak kullanmaktadır. Bu kişiler için e-kitaplar hazırlayabilirsin.

E Kitap Hazırlama
e kitap hazırlama

Kitap Kapağı Hazırlama

Ülkemizde ve dünyada her gün kitap kapağı tasarımı talep eden insanlar bulabilmek mümkün. Genel olarak bu işler yayınevlerinin aracılığıyla yapılıyor olsa da bireysel olarak da talep görmektedir.

Kitap kapağı denildiğinde yalnızca roman olarak düşünmeyin. Buna çocuk kitapları, ders kitapları, sınav hazırlık kitapları gibi kitapçılarda görebileceğin bütün türler dahil olmakta. Bu alanda talep oranını artırmak istersen freelancer sitelerine mutlaka ilan açmalısın.

Kitap Kapağı Tasarımı
canva kitap kapağı tasarımı

Web Sitesi Tasarımı

Web sitesi kurmak isteyen kişilerin tasarım için 3 seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler hazır tema satın almak, tema yaptırmak veya kendin tasarlamak. Kendi tasarlamak istemeyen kişiler hazır yaptığın temaları veya özelleştirilmiş bir temayı senden talep edecektir.

Web Sitesi tasarımı için oldukça geniş bir grafik havuzu var. Birçok siteye de kolayca entegre olabilir bir altyapı bulunmaktadır. Tasarım çeşitliliği oldukça yüksektir.

Web Tasarım Araçları
web sitesi tasarımı

İçerik Paylaşım Planlama

Canva’nın profesyonel panosu kişilere tasarımlarını veya buraya yükledikleri tasarımları sosyal medya hesaplarında takvimleyerek otomatik paylaşma imkanı vermektedir. Bunu sosyal medya yönetimi ve içerik üretimi yapan kişiler daha fazla kullanmaktadır.

Word Image 17
içerik paylaşım takvimi

Beyaz Tahta

Beyaz tahta Canva’nın en güzel özelliklerinden biridir. Büyük bir beyaz alanın olduğunu düşün ve içerisine ders anlatımları, grafikler, sunumlar ve görseller ekleyebilirsin. Daha çok eğitimciler bu özelliği kullanırlar.

Beyaz tahtayı kullanarak ders anlatımları yapmak isteyen kişilere özel tasarımlar yapabilirsin. Elbette herkesin kendine özgü olarak özelleştirmesi gerekmektedir. Bu da oldukça kolaydır. Projeye Canva’da oturum açan herkesi dahil edip ortak çalışma yapabilir tasarımlarını iç kısımlarını müşterilerine kolayca doldurtabilirsin.

Canva Beyaz Tahta
canva beyaz tahta

Sunum Hazırlama

Sunum hazırlama konusunda her ne kadar Microsoft Powerpoint ile özdeşleşmiş olsa da Canva ile sunum hazırlayan bir kişi kesinlikle bir daha Powerpoint kullanmıyor. Canva’nın içerisinde bir sunum için gereken her aracın en kolay kullanılabilir hali bulunuyor.

Sonsuz tasarım şansı ilk başta ufkunu açacak ve ben kişilerin sunumlarını profesyonel hale getirerek bundan para kazanabilirim diyeceksin. Bir sunumun içinde bulunan en karmaşık şey infgrafiklerdir. Sayı değerleri göstergeler ayrıntılı yapılardır. Kimse uğraşmak istemez bu yüzden harika sunumlar isteyen kişilere satış yapman oldukça mümkün.

Kimler onlar için sunum hazırlamanı veya kendi sunumlarını iyileştirmeni ister;

 • Öğrenciler
 • Öğretmenler
 • Beyaz yaka çalışanlar
 • İş başvurusu yapmak isteyenler
 • Sponsorluk başvurusu yapmak isteyenler
 • Proje tanıtımı yapmak isteyenler
 • Pazarlamacılar
 • Freelancerlar iş ilanlarında ihtiyaç duyarlar

Tüm bu kişiler ve daha fazlası için sunumlar hazırlayarak sunumlarını PDF, Mp4 formatlarında dışa aktarabilir ve sunma fonksiyonu ile ekranını yansıtarak sunum modunda kullanabilirler.

Sunum Hazırlama
canva sunum hazırlama

Bülten Hazırlama

Online bültenler hazırlayıp mail listelerine göndermek özellikle yurt dışında oldukça yaygınlaştı. Bir yerde halihazırda bulunan içerikleri veya özel olarak yazılan yazıları grafik tasarımlar ve bağlantılar ekleyerek pazarlamak isteyen kişiler bülten talep ederler.

Bülten hazırlama işleri için ağırlıklı olarak freelance platformlarından iş bulunabiliyor olsa da markalara teklif götürmek de sana oldukça kapı açabilmektedir.

Canva Bülten
canva bülten

Kitap Ayracı Tasarlama

Kitap ayracı tasarımı direkt olarak satmak için farklı bir alandır. Eşsiz kitap ayraçları veya tasarlayarak ilgili işletmelere satabilir veya kişisel kitap ayracı talepleri için tasarımlar oluşturabilirsin. Buradaki kilit nokta sadece tasarlamak değil onu hayata geçirmek için de bağlantıya sahip olmaktır. Çünkü müşteriler onu da talep edecektir.

Word Image 21
canva kitap ayracı tasarımı

Fatura Tasarımı

İşletmelerin online faturalarının da bir marka değeri vardır. Kağıt fatura kesen veya e-fatura düzenleyen platformlar için faturanın görseli dahi önemlidir. Ülkelere göre değişen standartları bilmen ve bunun dışında sana kalan en iyi tasarımları bilmen gerekir.

İşletmeler bu fatura tasarımına sadece imaj olarak değil tasnif açısından da ihtiyaç duyarlar. Her fatura tipinin özelleştirilmesi gereken işler vardır. Bu yoldan ilerleyerek birçok işletmenin fatura tasarımları için işler alabilirsin.

Canva Fatura Tasarımı
canva fatura tasarımı

E- Mail Tasarımı

E-mail tasarımı mükemmel bir alandır. Bu lüks bir ihtiyaç olsa da beyaz yaka çalışanlar bunu bir gereksinim olarak görmektedir. Çünkü bu bir dijital kartivizittir. Basit, renkli, tasarıma dayalı, Qr kodlu bağlantı ekleme şansı olan mailler düzenlemek oldukça önemlidir.

Özellikle mail marketingin öneminin anlaşılması ile mail tasarımlarına olan ilgi de arttı. Bir çok mail marketing platformu kendi tasarım şansını veriyor olsa da kişilerden böyle talepler gelmeye devam etmektedir çünkü mail marketingi onlar yönetmemektedir.

Eğer yapabiliyorsan mail marketing eğitimi de alarak kendini bu alanda daha da geliştirebilirsin.

Kişisel E Mail Tasarımı
kişisel e mail tasarımı

Çalışma Sayfaları

Çıktı alınabilir bir şekilde düzenlenebilecek öğrencilere hitap eden çalışma sayfaları hazırlayarak da gelir elde edebilirsin. Bu iş için özellikle anaokulu ve ilkokul düzeyinde öğretmenlerle iletişime geçmen gerekir.

Bu iş oldukça hızlı bir şekilde referanslar yoluyla yayılabilmektedir. Projeksiyon ve akıllı tahta imkanı olan okulların her birinde oldukça kaliteli bir şekilde yansıtılabilecek içerikler üretmek de mümkün.

Öğretmenler bu taslakları kendileri de kullanabilecek olsalar da zamanları oldukça kısıtlı olduğu için başkalarına yaptırmak isteyebilirler ve bu talepler memnuniyet sağlanırsa düzenli olarak devam edecektir.

Çalışma Sayfası Nasıl Yapılır
çalışma sayfası nasıl yapılır

Sertifika Hazırlama

Her gün ülkenin bir yerinde kişiler online eğitimler, etkinlikler, seminerler düzenliyorlar. Burada kişilere bir sertifika vermek isteyen kişilerin bir tasarıma ihtiyacı oluyor. Canva milyonlarca tasarım şansı ve hazır şablonuyla müşterilerine harika sonuçlar sunmanı sağlayacak bir araçtır.

Canva Sertifika Hazırlama
canva sertifika hazırlama

Boyama Sayfaları Hazırlama

İster öğrencilerine bir a4’lük boyama kağıdı hazırlatmak isteyen öğretmen olsun, ister boyama kitabı bastırmak isteyen bir kişi olsun Canva kullanarak boyama sayfaları yaparak bu kişilere satış yapabilirsin. Canva neredeyse her şeyin siyah beyaz bir anahat olarak tasarımına sahiptir. Bunları ekranına sürükleyip bırakarak bir boyama kitabı üretebilirsin.

Boyama Sayfası Nasıl Yapılır
boyama sayfası nasıl yapılır

İnfografik Hazırlama

İnfografik hazırlamak kişilerin en çok üşendiği konulardan biridir. Onlarca değeri bir grafiğe girmak bir yana o grafiği tasarlamak başlı başına ayrı bir konudur. Genelde çok zor olduğu için kişiler bunu yapmak istemezler.

Canva’da oldukça fazla hazır şablonda birkaç değerin içini düzenleyerek saatler sürecek tasarımları birkaç dakikada hazırlayabilirsin. Bunu pazarlayabileceğin kişiler ağırlıklı olarak beyaz yaka çalışanlardır.

Sunumlarda değerlendirmek üzere istenen infografiklerin değerlerini isteyerek onlara tasarımlar yapabilirsin. Ayrıca web siteleri ve blog siteleri istatistiksel olarak veriler verirken bunları kullanmak isterler.

Infografik Hazırlama
infografik hazırlama

Kartpostal Hazırlama

Kartpostal hazırlamak oldukça romantik bir eylemin hala sürmesinden kaynaklı hala önemlidir. İşletmeler kendileri için kartpostal hazırlamanı isteyebilirler. Bireysel olarak talep almanı zor olabileceği bir iştir.

Kartpostal tasarımı yapmak istersen basım yerini de araştırman gerekir. Oldukça düşük maliyetli bir iştir. Kendi kartpostal tasarımlarını oluşturup kendin satabilir veya turistik bölgelerde kartpostal satabilecek işletmelere toplu olarak tasarımlarını satabilirsin.

Kartpostal Hazırlama
Kartpostal hazırlama

Davetiye Hazırlama

Ülkemizde ve dünyada hergün binlerce etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinlikler için fiziksel veya dijital davetiyeler hazırlanmaktadır. Canva’da bulunan modern davetiye şablonları hiçbir yerde bulunamayacak kadar güzel şablonlardır.

Her yerde görünen eski tip davetiyeleri kullanan kişiler seçeneklerini sınırlamaktadır. Online olarak bu işi yapabilmek oldukça mümkün. Fiziksel ürünlerde basım yeri talep edilebilir. Dijital ürünlerde ise bu iş daha kolaydır.

Üzerine etkinlik yerinin konumunu, fotoğraflar, QR koda gömülmüş linkler ekleyebilirsin. Henüz örneğine rastlamadık ama bize göre vizyoner bir yaklaşım olabilir. Bu yazıyı okuyan bizce bunu kaçırmasın.

Davetiye Tasarımı Yapmak
davetiye tasarımı yapmak

Broşür Hazırlama

Broşür hala oldukça yaygın olarak kullanılan bir pazarlama yöntemidir. İşletmeler meramlarını anlatmak üzerine ayrıntılı veya sadece tasarımlarla işletmelerine müşteri çekmek için birebir etkileşimi tercih ediyorlar.

Broşür tasarlayarak para kazanabilmek için ihtiyacın olan tek şey işletmenin broşürde bulunmasını istediği kelimeler ve logolardır. Geri kalan her şey Canva’da mevcut. 10 yıllık tasarımcı gibi broşürler hazırlamak yarım saat sürüyor.

Canva Broşür Tasarımı
canva broşür tasarımı

Duvar Takvimi Hazırlama

Takvimler dönemsel işlerdir. Özellikle yılın son iki ayı takvim talebi artmaktadır. İşletmelerle iletişime geçerek onlara müşterilerine veya çalışanlarına hediye edebileceği takvimler hazırlayabilir ve satabilirsin.

Canva’da takvim hazırlamak için bulunan araçlar sınırsız sayılabilir. En özel tasarımları müşterilerine ulaştırabilirsin.

Takvim Tasarımı
takvim tasarımı

Defter Tasarımı

Defter tasarımı oldukça niş bir iştir. Ağırlıklı olarak kurumsal işletmeler bu işi yaptırmaktadır. Tercihleri ise defterleri de basacak olan yerel işletmelerdir. Burada yapabileceğin defter tasarımlarını bireysel sermaye ile bastırıp satmak her ne kadar bir e-ticaret fikri olsa da işletmelere yönelik teklifler oluşturup sosyal medyada da profiller oluşturmak mantıklı olacaktır.

Defter Tasarımı
defter tasarımı

Canva Pro ile Ücretsiz Canva Arasındaki Farklar

Canva ücretsiz olarak mükemmel özellikler sağlayabilecek bir program. Kısa vadede birkaç iş yapmak isteyenler için idealdir. Fakat bu işlerden para kazanmak veya düzenli olarak içerik üretmek istersen elbet tıkanma durumun var.

Gerçekten her biri sanat eseri olan yüzbinlerce tasarımdan bazıları ücretsizken ücretli olana denk gelip tasarımının yarım kalması moral bozabilir. Fiyatı ise inanılmaz derecede uygun olduğu için kendine bunu yapmana hiç gerek yok. Bir yemek fiyatına Canva Pro satın alarak yüzlerce yemeğin bedelini çıkarabilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Canva eğitmenler ve öğrenciler için ücretsiz mi?

Canva eğitimciler, öğrenciler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ücretsizdir. Bunun için onlara ulaşman gerekmektedir. Canva’nın paketler kısmından gereken başvuru şartlarını görebilirsin.

 • Canva kullanmak için eğitim almak gerekir mi?

Bu bilgisayar ile aranın ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Ama genel olarak tüm araçlar Google’a Canva yazıp üye olabilecek, satın alıp online ödeme yapabilecek kadar bilgisi olan bir kişinin Da Vinci gibi çalışmasına imkan vermek üzere basitleştirilmiştir. Tüm özellikleri öğrenmek istersen “Canva Nasıl Kullanılır” yazımıza bakabilir kısa sürede uzman olabilirsin.

 • Canva’da tasarım sınırı var mı?

Canva’da tasarım sınır yoktur. Sonsuz sayıda tasarım oluşturabilirsiniz. Paketteki bulut depolama alanları

 • Canva’da ekipçe çalışmak mümkün mü?

Canva’nın en güzel özelliklerinden biri grup çalışmasına izin vermesidir. Bunun için Ekipler için Canva Pro modunu satın almak gerekiyor. Ekiplere özel bazı ekstra özelliklere gelen bu pakette görevler açabilir, aynı iş üzerinden birden fazla kişi aynı anda çalışabilirler.

Özet

Gezerken Kazan olarak sayfamızdaki birçok tasarımımızı Canva kullanarak yapıyoruz. Görsellerimizi de 100 milyondan fazla içerik bulunan kendi stok kütüphanesinden ediniyoruz.

Kendi sayfan veya işletmen için kullanabileceğin mükemmel araçlar bulunuyor. Neye ihtiyacın olursa Canva’da mevcut. Bu kadar önemli ve büyük işler yapmamızı sağlayan bir uygulama için de fiyatın bu kadar ucuz olması takdire şayan.

Birkaç dokunuşla harika tasarımlar yapmak ve bunları paraya dönüştürebilmek için yapabileceğin daha birçok iş fikri bulunuyor. Tüm dijital iş fikirlerini öğrendiğinde Canva ile yapabileceğin daha fazla şey olduğunu fark edeceksin.

Sayfamızda bulunan yazıların her biri sana bu 33 fikirden daha da fazlasını verecektir. TÜm iş fikirlerini öğrenmek ve yeni iş fikri rehberlerimizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olmayı unutma.

Furkan Kumkaya

Paylaş
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x