Bionluk Nedir?

Bionluk nedir? 2020 sonrası değişen yeni iş düzeninde, uzaktan çalışma ve freelance çalışma tüm dünya genelinde popülerleşmeye ve daha fazla kabul görmeye başladı. 2022 itibariyle tüm dünya çapında yaklaşık 1,1 milyar kişinin freelance olarak çalıştığı biliniyor. Türkiye İş Kurumu verilerine göre, 2018 yılında Türkiye’de 53 bin kişi, 2020 yılı itibariyle 80 bin kişi freelancer olarak çalışmaya başladı. Her geçen yıl onbinler eklenmeye devam ediyor. Bu popülerliğin getirdiği rekabet dolu pazarda, uzun soluklu ve kalıcı bir freelance kariyeri için, daimi olarak yeteneklerini ve en önemlisi portfolyonu geliştirmelisin.

Bionluk Freelancer Nedir?

 • Bu yumurta-tavuk paradoksu benzeri durumda, genellikle “daha fazla proje daha fazla müşteri getirir” algısı oluştursa da, yolculuğuna sıkı bir başlangıç yapman önemli.
 • Peki nasıl başlamalı? İlk ve en önemli adım; ödemelerini güvenle alabileceğin ve yeni müşterilere kolayca erişebileceğin bir platform bulmak.
 • Eğer sektöründe yeni isen veya daha önce hiç freelancer olarak çalışmadıysan, yolculuğuna Türkiye’nin en büyük freelancer platformu olan Bionluk ile başlayabilirsin. Bionluk nedir bu konuda yazımızda tüm bilgileri vereceğiz. 

Bionluk Nedir Ne İşe Yarar?

Bionluk nedir ne işe yarar? Bionluk Türkiye’nin en iyi freelancer siteleri arasında zirvededir. Yeteneklerini nakde çevirmek isteyen kişiler burada potansiyel müşterileri ile buluşarak gelirler elde etmektedir. İnternetten satış yaparak para kazanmanın en verimli yollarından biridir.

Bionluk Nedir?

Bionluk nedir?

Bionluk Para Kazanma

Bionluk nedir? Bionluk her bütçeden yola çıkan start-up’lar ve tam zamanlı bir ekip kurmaya henüz hazır olmayan veya bu ihtiyacı duymayan şirketler ve bireysel alıcılar için dinamik bir platform sunuyor. Bu firmalar, değerli zamanını ve enerjisini -kısacası hayatını- dört duvar arasında, akşam olmasını bekleyerek geçirmeyi reddeden, kendi işinin patronu olmak ve yeni çalışma düzeninin bir parçası olmak isteyen tüm freelancerlar ile Bionluk’ta buluşuyor.

 • Bionluk nedir? Bionluk ekibinin felsefesi, mutlu ve özgür çalışmak. Kulağa rüya gibi gelse de, freelance çalışmanın zorluklarını (belirsiz gelir ve iş hacmi, giderler, kişisel gelişime yapılan yatırım vb.) unutmamalısın.
 • Eğer bu zorlukları minimuma indirmek istersen, Bionluk nedir ve Bionluk’tan nasıl faydalanabilirsin göz atalım.

Bionluk Nasıl Çalışır?

Bionluk nedir, nasıl çalışır? Bionluk, hem alıcılar hem freelancer’lar için güvenli ve profesyonel bir platform sunuyor ve her iki taraf için de bu standartları korumayı hedefliyor. Peki bu platformda nasıl hizmet satabilir veya alabilirsin? Alıcılar ve satıcılar için “Bionluk Nedir” anlatalım.

Bionluk Nasıl Çalışır?

Bionluk nedir nasıl çalışır?

Alıcılar İçin Bionluk

Bionluk nedir? Bionluk’a kayıt olan herkes bu platform üzerinden hizmet satın alabiliyor. Ücretsiz olarak üye olduktan sonra; 6 ana kategori, 10’dan fazla alt kategoride hizmet sunan freelancer’ların ilanlarına göz atarak hizmet almaya başlayabilirsin. Hizmet almadan önce mesaj yoluyla iletişime geçebilir, iş özelinde teklif alabilir veya özel istek oluşturabilirsin. Eğer ne istediğini tam olarak biliyorsan direkt olarak ilan sayfalarında bulunan “Hemen Al” butonuna tıklayarak hizmet satın alabilirsin.

 • Freelancer olmak, herhangi bir hizmete ihtiyacın olmayacağı anlamına gelmiyor, günümüzde birçok freelancer projeleri için ortak bir ekiple çalışabiliyor veya kimi hizmetler için destek alabiliyor.
 • Örneğin; UX tasarımcı olarak çalışıyorsan ve web sitesi metnine ihtiyacın varsa veya müşterin logo tasarımı da istiyorsa, ihtiyacın olan ek hizmetleri Bionluk freelancer’ları aracılığıyla hızlı, kolay ve güvenli olarak satın alabilirsin.

Platformun en güzel yanı, sen siparişi onaylamadıkça senden ödeme almaması. Burada süreç şöyle işliyor:

 • Bir ilan üzerinden alım yapmak istediğinde, ödeme freelancer’ın siparişi tamamlamasını bekleyecek şekilde Bionluk havuz hesabında saklanıyor.
 • Sipariş tamamlandıktan sonra, siparişin inceleniyor ve eğer herhangi bir sorun yoksa onaylanıyor.
 • Bu onayın ardından ödeme freelancer’ın hesabına aktarılıyor.
 • Her sipariş sonrası ilgili freelancer’a yorum ve yıldız bırakabiliyorsun.

Bu yöntem sayesinde, sipariş onaylanmadan önce hatalı, eksik veya gecikmeli hizmetler için itiraz etme hakkın oluyor.

Freelancer’lar İçin Bionluk

Freelancer’lar için Bionluk nedir? Gelelim freelancer’lara.  İsteyen herkes Bionluk’ta freelancer olarak yer alabiliyor ve platforma kaydolmak çok hızlı ve basit. Kayıt olduktan sonra ana sayfada birkaç farklı alanda görebileceğin “Freelancer Ol” butonuna/ linkine tıklayarak yolculuğuna başlayabilirsin. Platform, mevcut kriterlerini korumak ve kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına freelancer’lardan tek seferliğe mahsus kayıt ücreti talep ediyor. Bundan sonra bir daha hiçbir ücret ödemeden portfolyona dilediğin sayıda iş ekleyip, dilediğin sayıda ilan açabilir ve satış yapabilirsin.

 • Kişiler neden freelancerlar ile çalışır, çünkü bazı işleri yapacak elemanları yoktur yada sürekli olmayan bir iş için eleman almak istemezler.
 • Ayrıca yapay zeka ile yapılan işler de dahil olmak üzere insan dokunuşu gerekliliği hala devam etmektedir.
 • Yapay zeka ile kitap yazma, resim çizdirme gibi işler mümkün olsa da hiçbiri insan elinden çıkan yapıları karşılamamaktadır.

Freelancer olarak Bionluk’ta yer almak için yapabileceğin 127 iş fikrimiz var. Bu makalemizde Bionluk nedir sorusuna cevap vereceğiz ve en az bir tanesi senin uzaktan çalışabilmenin anahtarı olabilir.

Bionluk üzerinde satışa sunabileceğin birden fazla iş fikri var. Bu iş fikirlerinin konuşulup tartışıldığı Digital Nomad Türkiye topluluğunda sen de fikirlerini paylaşabilirsin.

Bionluk’ta Freelancer Olarak Nelere Dikkat Etmelisin?

Bionluk nedir? Nelere dikkat edilmeli? Zirveye emin adımlarla yürümek için hem aşağıda paylaştığımız ipuçlarına göz gezdirmeni hem de Topluluk Kurallarını detaylıca incelemeni öneriyoruz.

 • Kişisel veya iletişim bilgilerini paylaşmamak: Emeğin ve güvenliğin Bionluk için çok önemli. Bu nedenle, tüm iş süreçlerini Bionluk üzerinden gerçekleştirmelisin. İletişim bilgilerini (ad soyad, e-posta, başka sitelerdeki portfolyon, telefon numaran, IBAN bilgilerin vb.) paylaşman ileride yaşayabileceğin olumsuz durumlarda platformun seni korumasını zorlaştırabilir. Yani hem iş hem de ödemelerinin güvenliği için, tüm süreçlerini bu platformda sürdürmen ve kişisel bilgilerini paylaşmaman oldukça kritik.

 • Hesaplamanı iyi yapmak: Bionluk.com; -yurtdışındaki birçok rakibi gibi- iş modeli gereği, onaylanan siparişlerden %20 hizmet bedeli kesiyor. Bu bedel, platformun kullanıcı deneyimini geliştirmesi için oldukça önemli. Bu nedenle, ilan fiyatlandırmalarını bu kapsamda düşünmeli ve belirlemelisin.

**İpucu: Birçok freelancer ilk etapta daha fazla iş almak için fiyatlarını düşük tutsa da, bu durum uzun vadede projelerden kazanacağı meblağı olumsuz etkiliyor. “Sürümden kazanmak” yerine, uzun vadeli düşünmeli, hem zamanını hem emeğini gözeterek fiyatlarında ısrarcı olmalısın.

 • Güncel bir portfolyoya sahip olmak: Portfolyon senin kimliğin ve yegane vitrinin. Bu nedenle, hangi kategoride çalıştığından bağımsız olarak, portfolyonu zengin ve güncel tutmalısın. Bionluk sınırsız sayıda portfolyona ait içerik yükleyebilmeni sağlıyor.

**İpucu: Portfolyona eklediğin içerikler aynı kategorideki iş ilanı sayfanda, ilanını ziyaret eden kişilere otomatik olarak gösteriliyor. Böylece birden fazla kategoride verdiğin hizmetleri gösterebiliyor ve daha fazla iş alabiliyorsun.

 • Erişilebilir ve profesyonel olmak: Bionluk, freelancer’ların yetenekleri kadar profesyonelliğine de önem veriyor. Bu anlamda, profilinde yer alan “ortalama yanıt süresi”, alıcıların seninle iletişime geçmesinde büyük rol oynuyor. Peki nedir bu süre? Ortalama yanıt verme süresi, sana ilk defa mesaj atan kullanıcılara olan dönüşünü ve son 30 günü baz alarak hesaplanıyor. Yani, alıcılardan gelen mesajlara ne kadar hızlı dönüş yaparsan o kadar olumlu dönüş alıyorsun.

 • Çoklu ilan açmamak: Bionluk’ta ilanlar, satışını gerçekleştirmen için ilk adımı atmanı sağlıyor ve satış yapabilmen için en az bir adet aktif ilanın olması bekleniyor. İlanlarında hizmeti anlatan net bir başlık ve alt başlık ile birlikte hizmet detaylarını paylaşman gerekiyor. İlanın editör kontrolünden geçip onaylandıktan sonra yayına alınıyor. Bu süreçle ilgili daha detaylı bilgi almak istersen, linki ziyaret edebilirsin. Birbirinin kopyası olmaması şartıyla farklı kategori ve alt kategorilerde ilan açabiliyorsun. Burada benzer hizmetlere yönelik tekrar eden ilanlar açmaman gerekiyor ki diğer freelancer’ların hakkını gasp etmeyesin. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz 😌

 • Platformun yasakladığı kategorilerde iş yapmamak: Eğer iş ilanının listelenmesiyle ilgili problem yaşıyorsan, platform özelinde yasaklı olan kategori veya alt kategorilerde ilan yayınlamaya çalışıyor olabilirsin. Bionluk’ta; ödev veya tez yaptırma, bot ve inorganik yollardan takipçi satma, kumar veya bahis gibi illegal aktivitelere yönelik hizmet sunma başta olmak üzere illegal aktivitelerle ilgili ilan açılmasına müsaade edilmiyor.

İpucu: İş ilanlarının hızlıca yayına alınması için Bionluk İlan Kurallarına göz atmanı tavsiye ediyorum.

 • Sipariş süreçlerini şeffaflıkla ve taahhüt ettiğin şekilde yürütmek: Satış yapmaya başlamak işin en zor kısmı biliyoruz. Satışlar, teklif göndermek, sipariş iptali, onayı ve yorumlarla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsin. Senin uzmanlığına ihtiyaç duyan alıcılar, ilanların üzerinden direkt satın alma yapabilir; ya da sen, alıcı ile olan mesaj pencerenizden alıcıya özel teklif gönderebilirsin. Sipariş başlangıcında alıcın ile tüm detaylarda hemfikir olduktan sonra süreci şeffaflıkla yürütmeli ve her adımda alıcına bilgi vermelisin. Taahhüt ettiğin teslim süresine uyman buradaki en hassas nokta. Siparişin onaylanması için tüm süreçlerin tamamlanmış olması bekleniyor.

**İpucu: Teklif gönderirken ‘açıklama’ kısmında yapacağın iş hakkında oldukça detaylı bilgi ver ve işi tam da bu detayda, alıcı ile anlaştığın şekilde teslim ettiğinden emin ol. Güvenilir olmak aynı zamanda tercih sebebi, unutma! Nasıl bir yol haritası takip edeceğini buradan inceleyebilirsin.

Bionluk ile Çalışmanın Faydaları Neler?

 • Ödeme ve iş güvenliği: Havuz ödemesi sayesinde hem alıcının hem de freelancer’ların ödeme güvenliği sağlanmış oluyor. Müşteriyle anlaşmazlık yaşaman halinde Bionluk devreye girerek sipariş özelinde emeğinin karşılığını almanı sağlıyor.
 • Kişisel bilgilerin güvenliği: Bionluk senin kişisel bilgilerini tamamen saklı tutuyor. Böylece verilerin Bionluk dışına çıkmıyor, pazarlama faaliyetleri adına paylaşılmıyor ve para ile satılmıyor.

Bionluk Mobil Uygulama

Bionluk mobil uygulama

 • Freelancer Hattı: Freelancer Hattı’nı aktif hale getirerek cep telefonun üzerinden, kişisel numaranı paylaşmak zorunda olmadan, tüm Bioluk kullanıcılarıyla görüşmeni sağlıyor ve alıcılar sana bu hat üzerinden ulaşabiliyor. Freelancer Hattı dahili numaran profil sayfanda, tüm ilanlarında ve mesajlaşma ekranlarında görüntülenebiliyor ve bu hattan 7 gün 24 saat kesintisiz ve sınırsız yararlanabiliyorsun. İlk ay ücretsiz olan bu hat, sonraki aylarda küçük bir ücretlendirme ile kullanılabiliyor.
 • Network geliştirme: Bionluk’ta çalıştığın süreç boyunca; dijital ajanslar, girişimciler, küçük işletmeler ve birçok büyük marka ile çalışma fırsatı bulabilir ve tüm çalışmalarına tek bir link üzerinden erişebilirsin. Bionluk’ta birçok alıcı,memnun kaldığı freelancer’lar ile birden çok kez çalışmayı tercih ediyor. Bu sayede, hem alıcı freelancer aramakla uğraşmıyor hem de freelancer düzenli olarak gelir sağlamış oluyor. Türkiye’nin en iyi freelancer sitelerinden biri olması ise iş sürekliliğini artırıyor.

Destek ve Çözüm Merkezleri:

İster alıcı ister freelancer ol, Bionluk nedir ve nasıl çalışır diye aklına takılan her şey için Bionluk hem destek merkezi hem de çözüm merkezi üzerinden yardımcı oluyor! En çok sorulan ve merak edilen konuların bir araya topladığı Destek Merkezi makalelerine göz atmanı öneriyoruz. Yine de aklına takılan konular olursa, Bionluk nedir ve platform ile ilgili yaşadığın tüm sorun ve destek taleplerini, destek merkezi üzerinden Bionluk ekibine yazarak iletebilirsin.

 • Sipariş süreçlerinde sorun yaşaman veya siparişinle ilgili herhangi bir desteğe ihtiyacın olması halinde de Bionluk Çözüm Merkezini kullanabilirsin. Bu bölümde hem alıcı hem de freelancer, yapılan konuşmaları ve Bionluk tarafından verilen cevapları görebiliyor.
 • Bionluk’un şeffaflık ve tarafsızlık ilkeleri gereği, alıcı ve freelancer arasındaki sorunu Çözüm Merkezinde saydam bir şekilde çözüme kavuşturuyorlar. İlgili sipariş penceresi içerisinden üstteki Çözüm Merkezine tıklayarak bu alana ulaşabiliyorsun.

Merak Edilen Sorular:

 • Freelancer ne demek?

Bir şirkete ya da kuruma bağlı olmadan, zaman veya mekan kısıtı olmadan, özgür çalışan, yetenek ve yetkinlikleri doğrultusunda doğrudan hizmet veya ürün satışı yapan kişilere “freelancer” diyebiliriz.

 • Freelancer olunca bir şirkete bağlı mı çalışırım?

Hayır. Freelancer’lık özgür çalışma modelidir ve freelancer’lar bir şirket veya kuruma bağlı kalmadan hizmet ve ürün satışlarını doğrudan kendileri gerçekleştirebilir. Bununla beraber kendi şirketini kurabilir ve işlerini büyütebilirsin.

 • Nasıl freelancer olurum?

Bionluk.com’da freelancer olmak için ilk yapacağın iş üyeliğini oluşturduktan sonra Freelancer Ol formunu doldurmak. Ardından, hizmet vermek istediğin alanda iş ilanını oluşturup sana uygun alıcı isteklerine teklif verebilir, satış yapmaya başlayabilirsin.

 • Bionluk nedir, nasıl çalışır ve güvenli alışveriş deneyimini nasıl sağlar ?

 1. Bionluk’ta alıcı bir hizmet satın aldığında ödediği tutar freelancer’a anında aktarılmak yerine iş tamamlana kadar Bionluk’un havuz hesabında bekletilir.
 2. İş teslim edildikten sonra alıcı işi inceler, eğer sonuç iş tanımında belirtilen kriterlere uygunsa işi onaylar. Ardından ilk etapta havuz hesabına aktarılan ücret, %20 Bionluk.com hizmet bedeli kesilerek freelancer’ın hesabına aktarılır.
 3. Freelancer, iş ilanında belirttiği maksimum teslim süresi içinde işi alıcıya teslim etmekle yükümlüdür. İş, zamanında ve anlaşılan kriterlerde teslim edilmezse sipariş iptal edilir ve freelancer’a olumsuz yorum bırakılır. Alıcının ödediği ücret ona iade edilir.
 4. Alıcı, işi teslim aldıktan sonra iş hakkında yorumda bulunur. Dilerse teslim aldığı işi, freelancer’ın teslim ettiği işler kısmında yayımlatabilir.

 • Bionluk nedir ve Bionluk’ta Yapabileceğin İşler

Bionluk iş ilanları oldukça çeşitli. Yüzlerce iş alanında spesfik olarak da çalışabiliyorsun. Ana başlıklar ise şunlar;

 • Grafik Tasarım
 • İnternet Reklamcılığı
 • Yazı & Çeviri
 • Video & Animasyon
 • Ses & Müzik
 • Yazılım & Teknoloji
 • İş & Yönetim

Özet

Bionluk nedir ve onu nasıl kullanman gerekiyor tüm ayrıntıları ile bu yazımızda bahsettik. Dijital göçebe olma yolunda öğrenebileceğin çok daha fazla şey var. Bionluk içerisinde bulunan iş tiplerinde ilanlar açabilir yada yeni bir alan açmak için bionluk ile iletişime geçebilirsin. Ülkemizde bir freelancerın uzaktan çalışarak para kazanmasında önemli bir adım atmış olan Bionluk ile Digiral Nomad Türkiye topluluğumuzda da birlikte çalışarak ülkemizin dijital çalışanlarına destek olmaya çalışmak bizim için oldukça önemli.

 • Seni de aramızda görmek isteriz.
 • Digital Nomad Türkiye’nin bir parçası olmak istersen buraya tıklayabilir topluluğumuz hakkında daha fazla bilgi alabilirsin.