Affiliate Marketing İle Para Kazanma (Satış Ortaklığı) 2023

Son Güncelleme: 09/12/2022

2022’nin ilk 6 ayında affiliate marketing ile para kazanan kişilere 8.2 milyar dolar ödeme yapılmış. Şöyle söyleyim, Vestel 2021 yılında 1.9 milyar dolar kar etmiş. Gerisini siz hesap edin. 2023’e girerken ise freelace gelirleri katlanarak artmaya devam etti.

Bu da demek oluyor ki bir ürünü sadece önerenler bile dünya genelinde önemli bir ticaret hacmi yaratıyorlar. Şimdi konu, affiliate marketing ile para kazanmak için bilmemiz gereken tüm ayrıntılar.

Affiliate marketing de anlaşma türüne göre ağırlıklı olarak gelirler satış başına, tıklama başına veya ömür boyu şeklindedir.

Örneğin %30 komisyonlu 50 dolarlık bir ürünün affiliate olarak sattınız. Her ay düzenli 50 dolar ödemesi olan bu ürünü müşteri kullanmaktan vazgeçene kadar sana her ay 15 doları yatmaya devam eder.

Öncelikle bu işte para kazanma yöntemleri oldukça fazla. Konuya dair aradığın şeyler anlattığımız sıra ile ilerlemiyorsa yan taraftaki önemli başlıkları kullanarak istediğin konuya hemen gidebilirsin.

Bu yazımızda şunlardan bahsedeceğiz;

 • Affiliate marketing nedir , mantığı nasıl işler?
 • Kimler affiliate marketing ile para kazanabilir?
 • Affiliate marketing yapmak için nerelere ve nasıl kayıt yaptırman gerekir? (Affiliate linki alma)
 • Başarılı satışlar yapmak için neleri bilmemiz gerekiyor?

Hadi başlayalım…

Affiliate Marketing
affiliate marketing

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing genel bir kullanım olsa da Türkçe karşılığı satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı, ile bir ürünü veya hizmeti birilerine önererek para kazanmak demektir. Ağırlıklı olarak instagram hikayelerinde “yukarı kaydır” ile yaygınlaşmıştır.

Affiliate marketing ile para kazanmak için çok ünlü veya takipçili biri olman gerektiğini düşünüyorsan bu iş gerçekte öyle değil. Affiliate marketing ile nasıl para kazanıldığını o link veren arkadaşlar da tam bilmediği için olayı herkes ünlü olmakla ilgili sanıyor.

En büyük yanılgılardan biri de sadece trendyol, hepsiburada gibi alışveriş linkleri ile affiliate marketing yapıldığını düşünmek. Oysa binlerce firmadan onlarca farklı yollar affiliate linki alabilir ve para kazanabilirsin.

Ayrıca marketing konusunda deneyimli kişiler ile konuşabilmek için Digital Nomad Türkiye topluluğuna sen de katılabilirsin.

Admitad Affiliate Network

En çok satış ortaklığı olan ve ödeme yöntemleri açısından kolay olan Affiliate (satış ortaklığı) network.

Artıları:
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Gezerken Kazan olarak önerdiğimiz online para kazanma fikirlerini gerçekleştirmek için gereken araçları önerirken biz de Affiliate Marketing yapıyoruz.

Gezerken Kazan’ın gelir kaynağı da zaten satın alman gereken en iyi araçları bizim linkimize tıklayarak aldığında kazanacağımız satış ortaklığı gelirleri oluyor. Tabii bunun sana ekstra bir maliyeti olmuyor.

İşin gerçek yüzünü öğrendiğinde aşağıdaki fotoğrafa dönüşeceksin.

Word Image
kolpaçino anlıyorum

Kimler Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Yaparak Para Kazanabilir?

Sabırlı olan herkes affiliate marketing yaparak para kazanabilir. Halihazırda büyük kitlelere hitap eden platformlarının olması elbette çok büyük bir avantaj ama bu ille de şart değil.

Şöyle bir liste yapacak olursak, bu kişiler affiliate marketing ile para kazanabilirler;

 • Web sitesi / E-ticaret sitesi olanlar
 • Blog sitesi olanlar
 • Influencer / Sosyal Medya Fenomenleri
 • Email Listesi Olanlar / Mail Marketing
 • Telegram / Discord / Facebook / Whatsapp grubu olanlar

Yukarıda bahsettiğimiz kişiler veya bu kişilerden biri veya birkaçı olmak isteyen kişilere tavsiyelerimizi verelim.

Word Image 3
satış ortaklığı

Web Sitesi , E-Ticaret Sitesi, Blog Sitesi Olanlar veya Kurmak İsteyenler İçin Affiliate Marketing

E-ticaret sitesi açmak veya standart web sitesi açmak isteyenler ve de halihazırda sitesi olanlar aşağıda bahsedeceğimiz konuları mutlaka okumalılar. Çünkü bir satış ortaklığının başarısız bir şekilde sitende durması ile hiç olmaması aynı şeydir.

Gereken özen ile ayrıntılara dikkat etmeyi düşünmüyorsan sitenden affiliate marketing ile para kazanmak için harcayacağın zaman boşa gidebilir. Zamanı kıymetli olanlar için hızlıca anlatmaya devam edelim.

Word Image 4
affilaite programları

Güçlü Bir Hosting

Hosting, kendi site adını aldıktan sonra onu internette var edebilmek için gereken altyapı demektir. Domain ( alan adı) eşin ise, hosting birlikte oturacağınız ev demektir.

Bir kişi senin siten aracılığı ile bir alışveriş yapacaksa,

 • Güvende hissetmek ister.
 • Hızlı bir şekilde sitendeki içeriklere ulaşmak ister
 • Başarılı bir tasarım ister.

Tüm bunları sağlamak için sana hızlı bir kurulum veren, sınırlandırılmamış bir trafik hızı ve bant genişliği olan bir hosting ile site altyapısı kurarsan her şey daha başarılı ilerler.

Websiten için satın alabileceğin en iyi hostingler şunlar olacaktır.

 • Bluehost
 • Siteground
 • Dreamhost

Eğer hostingini yukarıdaki hostingler için alırsan potansiyel müşterin sitene hızlı girer, içerisindeki hazır temalar ile hoş görünür ve en önemlisi direkt olarak gelen SSL sertifikası ile site adres çubuğunda “Http” yerine “Https” yazar. Bu da güvenli bağlantı demektir.

Alan adını ekstradan bir yerden satın almaya çalışmak yerine yukarıdaki sitelerden hosting ile beraber alabilirsin. (Daha ucuza geliyor) Kendine bir web sitesi kurmak istersen bunlar ilk adımların.

Eğer bir e ticaret siten var veya kendi e ticaret siteni yapmak istersen de bilmen gereken eklentiler var. Siteni kurduktan sonra affiliateler nasıl alınır ve yerleştirilir o kısma geçeceğiz.

Başarılı Bir Web Site Tasarımı

Eğer siten modern araçlardan ve görünümden uzak bir şekilde kullanıcıyı karşılarsa affiliate marketing ile para kazanma şansın azalır. Göze hitap etmek ve tıklanabilir noktaları en iyi şekilde organize etmek gerekir.

Siteni baştan sonra tasarlamak için kodlama bilmek gerekir. Ama teknolojinin nimetlerinden faydalanarak sürükle bırak seçenekleri ve yaklaşık 10 dakikada tüm ayrıntılarını çözebileceğin web sitesi tasarımları mümkün.

Kodlama bilmeden basit araçlarla web tasarımı yapmak için kullanabileceğin en iyi araçlar ise şunlardır;

Eğer tasarım yapmak ile uğraşmak istemiyorum işi profesyonellere bırakmak istiyorum dersen Fiverr, Freelancer veya Upwork gibi platformlardan freelancerlara istediğin tasarımları yaptırabilirsin.

Web Siten İçin Hazır Temalar Kullanmak

Hazır temalar kullanmak birçok yönden zenginleştirilmiş profesyonel temaları kullanarak göze daha çok hitap etmeni sağlar. Sitenin ambalajı içinde bulunan şeylerin kaliteli görünmesi ve güven kazanmak için oldukça önemlidir.

Eğer yukarıdaki araçlarla kendine manuel bir tema yapmadıysan aşağıdaki araçlar mükemmel seçenekler sunmaktadır;

Siten için seni yansıtan temayı yaptırmak istersen oldukça hesaplı bir şekilde Fiverr gibi freelancer siteleri üzerinden yaptırabilirsin.

Web Siteni Ayarlamak (Ana sayfa)

Her web sitesi için en önemli kısım ana sayfadır. Affiliate marketing linklerini toplamış olsan bile onları yerleştireceğin sayfalara, kişileri ana sayfan üzerinden gönderirsin. Bu sebeple kolay kullanımı olan bir dizayn yaratmalısın.

Ana sayfada mutlaka bulunması gereken şeyler;

 • İçerik listen
 • Site haritası
 • Sayfanın veya kendinin kim olduğuna dair “Hakkımızda” kısmı
 • Arama butonu

Tüm bunları olması sitenin kullanımı kolaylaştıracağı gibi alışılmış yapıdan dolayı birincil seviyede güven sağlar. Güvenin devamı ise içeriklerin ile ilgilidir.

Word Image 5
satış ortaklığı programları

Web Site Araçları (Plugins)

Affiliate marketing ile site araçlarının çok önemli bağlantıları var. Satış ortaklığından para kazanmak için sitene girilmesi lazım. Sitene girilmesi için ise SEO uyumlu yazılar yazman gerekiyor. Site trafiğin arttıkça yerleştirdiğin linklere tıklamalar artar ve para kazanırsın.

Bu araçların sana katacağı şeylerden biri de yazılarının genel hatlarıyla istatistiklerini görmen ve ona göre bir hareket planı oluşturman olacaktır.. Tüm araçlardan blog nasıl açılır ve web sitesi açma yazılarımızda bahsettik ama şimdilik bilmen gerekenler şunlar;

 • Rank Math (Site istatistiklerini görmeni ve yazılarının SEO uyumluluğunu analiz etmeni sağlar)
 • Yoast SEO
 • Lasso (Affiliate linklerini tablo halinde göze hitap edecek şekilde sunmanı sağlar)
 • Semrush SEO

Not: Bunların hepsini biz de kullanıyoruz.

Influencer ve Sosyal Medya Fenomeni Olanlar veya Olmak İsteyenler İçin Affiliate Marketing

Affiliate marketing ağırlıklı olarak influencerlar tarafından yapılır. Influencerlar, onlara ulaşan ajansların “x firması sizinle affiliate işbirliği yapmak istiyor” teklifleri ile karşılaşırlar. Onların linki olan tüm satışlardan influencerlar para kazanırlar.

Sistem şöyle işler; satış ortaklığı veren firmalar ana firmadan satış hakkı alırlar. Ardından bu kişiler influencerlara ulaşır ve onlara affiliate linkleri tanımlarlar. Bu basamaklar sonucunda satın aldığın şeyden üretici, satıcı, platform, aracı ve influencer para kazanır.

Aslında asıl işi üretici, satıcı ve influencer yapar ama bunları buluşturan aracılar da bundan para kazanırlar.

Influencerlar’ın affiliate marketing ile daha fazla para kazanmaları mümkün fakat “bir ajans beni bulsa, kabul edilsem ve bana link verseler de paylaşıp para kazansam” dedikleri için daha az gelir elde ederler.

Affiliate ne demek tam olarak anladıysan bence bir influencer veya adayı olarak daha yüksek paralar nasıl kazanabileceğini öğrenmeye hazırsın. Artık instagram, tiktok, youtube, twitter ve diğer yerlerde satış ortaklığı yaparak para kazanabilirsin.

Word Image 6
influencer affiliate linkleri

Affiliate linklerini nasıl alabileceğini ve başarılı satışlar yapabileceğini aşağıda anlatıyoruz. Direkt olarak o kısma da geçebilirsin ya da mail marketing ile de bundan nasıl para kazanabileceğini görebilir, tüketiciye ulaşma alanını genişletebilirsin.

Hiçbir sosyal medya kitlen olmadan da sosyal medya reklamları vererek para kazanabilme şansın bulunuyor. Bunu Google reklamı vererek veya Facebook reklamı vererek yapabilirsin. Bu işi en güzel özetleyen videoyu aşağıya bırakıyorum. (Altyazıyı açarak Türkçe izleyebilirsin)

Mail Listesi Olanlar İçin Affiliate Marketing

Mail marketing nedir bilmeyenler için kısaca bahsedip devam edelim. Mail marketing elinde birçok mail adresi bulunanlar için bu kişilere düzenli aralıklarla mailler göndererek ürünlerini almalarına teşvik etmek veya tanıtım yapmak demektir.

Mail marketing yani E-posta pazarlama için öncelikle mailleri toplamak gerekiyor. Mailleri toplamak için ise toplu mail listeleri almak gibi bir hataya düşmeyin, bu iş gönüllü olursa başarılı olursun.

Nasıl Mail listesi toplarsın;

 • E-kitap düzenlemek
 • Anket yapmak
 • Kişilerin işlerine yarayacak rehberler hazırlamak

Seçenek artırılabilir elbette ama yukarıdaki ürünleri bir araya getirip ardından kişilere bunlara erişmek için maillerini yazacakları bir yapı oluşturman gerekiyor.

Word Image 7
affiliate marketing nedir

Bunu yaparken dikkat etmen gereken en önemli şey gönderdiğin mailler içinde direkt bir satış olmamalı. Çünkü mail marketing araçları bunu hoş karşılamıyor ayrıca kendi sitene, profiline vs. trafik alıp orada yönlendirdiğin yerde satmak daha iyidir.

Maillerini biriktirmek ve daha sonra onlara mailler göndermek için kullanabileceğin en iyi araçlar şunlardır;

Telegram / Discord / Facebook / Whatsapp Grubu Olanlar İçin Affiliate Marketing

Grup yöneticileri için satış ortaklığı ile para kazanmak oldukça kolay bir yöntem. Bu tip gruplarda en çok affiliate yapan kişiler kripto/borsa ile uğraşan kişilerdir. Çünkü bir tek onlar bu işin farkındalar.

Bu iş tipinde kendi grup üyelerine referans kodları veya affiliate linkleri vererek onların bütün işlemlerinden komisyon kazanmaktalar. Aktif 100 tane işlem açan kişiye ulaşan bir kişinin çalışmasına gerek yoktur diyebiliriz.

Peki birçok konudaki diğer gruplarda bunu nasıl yapabilirsin. Aslında çok basit. Affiliate linklerini grubun ile alakalı olan konulardaki firmalardan alırsan bunu grup biolarına sabitlemekten konu başlıklarına eklemeye kadar anlık paylaşımlarla bile öne çıkarabilirsin.

Örneğin bir seyahat grubuna booking.com’dan beğendiğim otel diye bir link atarsan neymiş diye bakarlar ve başka bir odayı da satın alsalar sana affiliate geliri gelir.

Word Image 8
affiliate marketing nedir

Affiliate Linkleri (Satış Ortaklığı) Veren Siteler

Affiliate ile hangi kitlenin para kazanabileceğini anlattıktan sonra sıra satış ortaklığı veren siteleri hangileriymiş onu öğrenmeye geldi.

Dürüst olmak gerekirse Türkiye’de de böyle siteler var fakat kitlen yoksa kabul almak çok zor. Kabul almak için epey bir kitlen olması lazım. Zaten epey bir kitlen olursa onlar sana bir şekilde ulaşıyorlar. O yüzden enerjini uluslararası platformlara vermeni tavsiye ederiz.

Yinede satış ortaklığı veren Türk sitelerine de mutlaka kayıt olmanı tavsiye ediyoruz. Kayıt olabileceğin Türk affiliate programları ve platformları ise şunlar;

 • Winfluenced
 • Gelirortakları
 • Trendyol Satış Ortaklığı
 • Amazon Satış Ortaklığı
 • Hepsiburada Satış Ortaklığı
 • Çiçeksepeti Satış Ortaklığı
 • N11 Satış Ortaklığı
Word Image 9
winfluenced

Affiliate linklerini veren birçok site var ve bunlara hızlıca kayıt olabilirsin. Bizimkilerle arasındaki en büyük fark platformların seni yargılamıyor oluşu. Senin tanıtım yapabileceğine karar verip partner olabilmene ağırlıklı olarak başvurduğun yerler karar veriyorlar.

Bu sitelere başvururken onlara platformlarını web sitelerini ve onları nasıl tanıtmayı planladığını yazıyorsun. Bu sebeple öncelikle yukarıdaki kısmı tamamlaman gerekiyor. Yukarıdakilere zaten sahipsen buradan devam edebilirsin.

Şimdilik bu alandaki önemli platformları ve özelliklerini anlatalım. Bu arada birini seçmek zorunda değilsin. Hepsine kayıt olabilir hepsinden linkler toplayabilirsin, bu bir engel değil.

Word Image 10
affiliate marketing nasıl yapılır

Impact Radius

Impact, tüm kayıt platformları arasında en modern ve en kolay kullanım arayüzüne sahip olan satış ortaklığı sitesidir. Üye olduktan sonra sınıflandırılmış alanlardan sana uygun olanı seçip affiliate linki alabileceğin platformlara başvurabilirsin.

Başvurularından sonra onaylanma, anlaşma talebi veya red yeme gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Tabi red yedikten sonra tekrar başvurma şansın bulunuyor.

Impact içerisinde 1000’den fazla affiliate programı bulunuyor.

Her anlaşmadan sonra onun ayrıntılarını da kolayca okuyabilir ve ona göre kabul edebilirsin. Affiliate anlaşmalarında dikkat edilmesi gereken konuları ayrıca anlatacağız.

Word Image 11
Impact affiliate programı

Admitad

Admittad, affiliate dünyasında en fazla seçenek sunan platformlardan biridir. Küçük büyük demeden yaklaşık 30 bine yakın marka burada link verebilmektedir.

Admitad üzerinden satış ortaklığı pazarlaması yapan kişilere geçtiğimiz yıl 700 milyon doların üzerinde bir ödeme yapılmış.

Admitad Affiliate Network

En çok satış ortaklığı olan ve ödeme yöntemleri açısından kolay olan Affiliate (satış ortaklığı) network.

Artıları:
Siteye Git
Bir satın alma işlemi yaparsanız, hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Admitad üzerinden girişte verdiğin bilgiler ile genel bir kabule dahil oluyor olduğun için başvurularında pozitif geri dönüş alma ihtimalin de artıyor.

Sitenin tek sevmediğim tarafı kabul aldığın markaları listeleyen ekran bilgilendirme kutucukları sebebiyle oldukça yer kaplıyor ve kullanışlı olmuyor. Aradığın şey bulmak için sayfa sayfa gitmek yerine arama kutucuğunu kullanmanı tavsiye ederiz.

Buradan kayıt olup hemen satış ortaklığı yaparak para kazanabilirsiniz.

Word Image 12
admitad affiliate programları

PartnerStack

PartnerStack oldukça modern bir şekilde donatılmış dahil olduktan sonraki süreçleri oldukça basit tutan kabul formları ile oldukça başarılı bir satış ortaklığı sitesidir.

Başvurduğun programların her biri hemen Dashboard ekranına düşer. Burada inceleme süresi belirsiz bir şekilde ilerler. Eğer başvurduğun platform senin için linkleri hala aktif etmediyse, programın içindeki “Links” bölümünün yanında kilit simgesi bulunur.

Partnerstack içerisinde linklerinin tıklanma oranlarını ve sana getireceği muhtemel gelirleri de aynı ekrandan kolayca takip edebilirsin.

Partnerstack’in başlamak için ise şöyle bir kuralı var. Başarılı bir satış yaptığında diğer programlara başvurma hakkını veriyor. İlk önerilen 3 program oluyor, kendine uygun bir programı seçmeni tavsiye ederiz yoksa kalanına devam edemiyorsun.

Word Image 13
partnerstack affiliate programı

CJ

Cj affiliate alanında en popüler platformlarında biri olsa da biraz eski tip kalmıştır. Yine de arayüze alışıldığında oldukça faydalı bir sayfa yapısı olduğunu görebilirsin.

Cj içerisinde de binlerce platformdan affiliate linkleri bulabiliyorsun. Fakat popüler araçlardan ziyade biraz daha 2. sınıf veya tanıtım konusunda geride kalmış platformlardan oluşmaktadır. Oldukça yaygın kullanılan araçlar ise sitenin %10’unu oluşturuyor.

Cj’den alacağın affiliate linkleri için link veren firmaların ülkeleri yalnızca şunlardır;

 • Kanada
 • Fransa
 • Almanya
 • İspanya
 • İsveç
 • İngiltere
 • Amerika Birleşik Devletleri

Affiliate başvurularını yapabileceğin firmalar bu ülkelerin firmalarıdır. Tabi uluslararası bir sayfan, platformun varsa senin daha da mükemmel sonuçlar alabilirsin.

Word Image 14
cj affiliate programı

Rakuten Advertising

Rakuten dünyanın en mantıklı şekilde affiliate işini yapan şirketlerinden biridir. Normalde Rakuten bir alışveriş sitesidir. Ama affiliate marketing olayına farklı bir boyut kazandırmıştır.

Konumuz Rakuten’in affiliate linkleri veren Rakuten Advertising departmanı olsa da Rakuten’in mantığından bahsetmek istiyoruz. Belki bir vizyon katabilir sizlere.

Rakuten bir geri ödeme sitesidir. Sitedeki tüm markaların ürünlerini site üzerinden satın alabiliyorsun. Rakuten aslında bir affiliate linki gibi çalışıp her satıştan komisyon alıyor ve bunun bir kısmını müşteri ile paylaşarak geri ödeme yapıyor.

Örneğin Adidas’tan bir tshirt aldınız ve Rakuten’in komisyon anlaşması %20 ise %15’ini size geri ödüyor. Adidas 100 doların 20’sini ona verince o da müşterisine 15’i geri veriyor.

Rakuten Advertising ise tahmin edebileceğin gibi oldukça büyük bir affiliate ağına sahip. Oldukça yüksek kaliteli markalar ile işbirliği yapabilir linklerini platformlarında tanıtabilirsin.

Word Image 15
rakuten affiliate programı

ShareASale

ShareASale, satış ortaklığı programları konusunda oldukça geniş ve kaliteli bir portföye sahiptir. Modern kullanım arayüzü ile linklerinin tıklanma oranlarını ve gelirlerini marka marka takip edebilirsin.

ShareASale ile ödeme almak için ise en az $50’lık bir aylık hacim elde etmen gerekiyor. Satış istatistiklerinin ise ekranına yansıması ortalama 1 ay sürüyor.

Word Image 16
shareasale affiliate programı

Awin

Dünyanın en geniş affiliate ağlarından birine sahip bir platformdur. Oldukça fazla kategoride markalarla işbirliği yapmak oldukça hızlıdır.

Aradığın kriterlere uygun arama yaparak kendi paylaşabileceğin markaları bulup başvuruda bulunabilirsin.

Ödeme yöntemleri için Green, Amber ve Red durumları bulunuyor. Eğer markanın “Payment Status” kısmında yeşil var ise düzenli ödeme yapıyor demek oluyor. Turuncu ise kazanç sağlanabiliyor ama ödeme eşiğine ulaştığı için beklemede demek oluyor. Kırmızı ise milyonda bir ekstrem durumlarda oluşuyor.

Word Image 17
awin affiliate

Affiliate link oluşturmak için öncelikle yukarıdaki platformlardaki başvurulardan onaylar almak gerekir. Ardından tüm sitelerin içinde “My Brands / My Programs” gibi bir kısım bulunuyor. Buradan onaylanan ürünlerini görebiliyorsun.

Bu onaylı ürünlerin içine girdiğinde çeşitli versiyonlarla “Create a Link” olarak link oluştur yazıyor. Ne yazık ki tüm platformlar İngilizce olduğu için biraz bu kelimeleri çözmen gerekiyor.

Bu kısımlarda yapılacak en önemli şeylerden biri “Landing Page” belirlemektir. Landing page yönlendireceğimiz sayfayı belirlemektir. Ürünü satın aldıracak olan kısmı belirlememiz gerekiyor. Bir kişi sitemizden çıktığında onu satın almaya ikna edecek kısma göndermeliyiz.

Bu sebeple linki oluşturmadan önce eğer öyle bir opsiyonumuz var ise hedef bölümün URL’sini “landing page” kısmına yapıştırıp ardından “Create Link” diyoruz. Bunu ise paylaşacağımız platformlarda kullanacağız.

Word Image 18
landing page nedir

Affiliate Linkler Nasıl Organize Edilir?

Affiliate linklerini oluşturduktan sonra onları her seferinde tekrar oluşturmamak için bir yerde tutmak gerekir. Bunun için en iyi öneri Google Drive üzerinde bir Google Sheet (Excel) oluşturarak tüm affiliate linklerini bir arada kategorize ederek kullanmak.

Nerede ne zaman paylaşmak istersen Google Drive üzerinden linklerine ulaşabilirsin. Ekstra bir öneri olarak eğer bunu sosyal medyadan paylaşmak üzere her seferinde kopyala yapıştır yapman gerekiyorsa paylaşmadan önce mutlaka linki test etmelisin.

Eğer bir web sitesi içerisinde bu linklerini sitene gömmüşsen belirli aralıklarla kırık link kontrolü yapmak gerekiyor. Bazı affiliate linkleri kampanya içerdiğinden kampa değişikliklerinde landing page değişebiliyor. Bu sebeple kontrol önemli. Semrush ile linkleri tespit edebilirsin.

Word Image 19
affiliate kontrolü

Satış Ortaklığı Sitelerinde Bulunmayan Markalardan Affiliate Almak

Satış ortaklığı için en iyi siteler yukarıdakiler gibidir. Fakat bazı markalar henüz yeni olmaları ya da şirket politikası gereği bu platformlara kayıt olmadan kendi affiliate programlarını oluştururlar.

Bir markanın affiliate linkini bulmak için markanın sitesine girdiğimizde birkaç seçenek bulunur. Sitelerin içinde şu başlıklarla bulunurlar;

 • Partner
 • Partner Program
 • Partnership
 • Affiliates
 • Affiliates Program
 • Become a Partner
 • Referral Program
 • Ambassador
 • Collaboration
 • Gelir Ortaklığı
 • Satış Ortaklığı Programı
 • Referans Programı
 • Resources

İlk olarak Ana sayfanın üst kısmında bu başlıkları arayın. Orada göremezsen sitenin en altına gitmen gerekiyor. Sitenin ana hatlarının bulunduğu küçük yazılmış başlıklarda bu kelimelerden birine rastlayabilirsin. Genelde burada olurlar.

Bu kısımlarda da görmediysen son çaremiz google arama kısmına gidip markanın sonuna affiliate program veya referral program yazman gerekiyor. Eğer böyle bir programı var ise seni başlığa yönlendiriyor. Örneğin “adidas affiliate program” gibi.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz platformlardan birinde yer alıyorsa seni oranın kayıt ekranına yönlendirir. Daha bu sitelerden birine kayıt olduysan oturum açıp elle markayı aratmanı tavsiye ederiz.

Word Image 20
partnership ve affiliate program

Hangi Markalardan Affiliate Linki Almak Gerektiğini Nasıl Bulabiliriz?

Bunun için ilk yöntem platformlara girdikten sonra kendi ilgi alanına göre filtrelemeyi yapıp orada çıkan markaları incelemektir. Fakat bazı platformlarda yüzlerce marka bulunabiliyor bu yüzden daha nokta atışı bir şey bulmak faydalı olabilir.

Bunun için uygulama puanlama platformlarını amacı dışında kullanabiliriz. Dünyada en fazla geri bildirim bulunan 3 platform var. Buralardan affiliate programını araştırmak isteyebileceğimiz uygulamaları bulabiliriz. Bu platformlar ise şunlar;

 • Trust pilot
 • Capterra
 • G2

Bu platformlarda markaları sınıflandırmalara ayıran yapıları kullanarak niş bir alan seçebiliyoruz. Ardından bakmamız gereken şey onların ratingi yani puanlaması. En çok yorum almış olan markalar en başarılı olanlar ve en çok tüketilenlerdir.

Çok tüketilmesi tabii “satın alacak kişi de azdır o zaman” mantığına da gelebilir fakat uluslararası alanda kullanılan binlerce başarılı aracı ülkemizde hiç bilmiyoruz. Bunları tanıtıp satın aldırıp komisyonlarımızı kazanabiliriz.

Diğer bir alternatif ise aslında uygulamaları birbirine entegre etmek için kullandığımız dijital araçlardan biri olan Zapier’in Blog sayfası olacaktır. Binlerce programı birbirine bağlarken onları tasnif edip bir de blog yazılarını yazmışlar. Set halinde dijital araçlar karşında.

Word Image 21
trust pilot nedir

Başarılı Bir Affiliate Programı Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir affiliate süreci geçirmek istiyorsan mutlaka üstüne düşmen gereken ana konular var;

Web Siten Veya Sosyal Medya Sayfan İçin Trafik Almak

Eğer kimse senin varlığından haberdar değilse hem partnerlik onayı alman zor hem de aldığın partnerlikleri kazanca dönüştürmen zor olur. Trafik almak için en önemli şey ise içeriklerinin SEO uyumlu olmasıdır.

SEO, arama motorları optimizasyonu demektir. Yani insanları en çok aradığı şeyleri bilip ona göre içerikler üretmen gerekir. En çok neyin arandığını bilmek için ise kullanabileceğin bazı araçlar bulunuyor. Bu araçlar ile basit veya daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsin;

 • Keyword Researcher (Ücretsiz Google Eklentisi)
 • Semrush (Başlangıç Seviyesi İçin Başarılı Sonuçlar)
 • Ubersuggest (Keyword taraması için mükemmel)
 • Ahrefs (Profesyonel işler yapmak isteyenler için)

Web siten ve sosyal medya araçlarına ürettiğin içeriklerin mükemmel olması için kelimelerini iyi seçmelisin. Tabi bu tek başına yeterli değil. Peki nasıl mükemmel içerik üretebilirsin?

Başarılı İçerikler Üretmek

Başarılı içerikler üretmek satış ortaklığı pazarlaması için oldukça önemlidir. Bir ürünün yayılması için onun paylaşılabilir olması ilk koşuldur. Karşına çıkan bir şeyi paylaşmak istiyorsan bu onu birçok yönden başarılı yapar.

Sende başarılı içerikler üretirsen referans olduğun ürünleri satın almalarını sağlayabilirsin. Başarılı içerik üretmek için bir çok seçenek var. Tüm tüyoları şu şekilde sıralayabiliriz;

Web sitesi veya blog yazarları için;

 • Bir konuda uzman ol, sitene gelenler o konuda görüşlerine ve önerilerine güvenebilecek içerik kalitesi görmek isterler.
 • Güncel talepleri takip et
 • Nişinde öncü kişileri takip et ve ilk yazıları sen yaz
 • Medium.com’daki makaleleri takip et
 • Blinkist ile özet konular dinle
 • Twitter ve LinkedIn’de öncü kişileri takip et
 • Pinterest’te konuların için pinlenebilir listeler veya başlıklar paylaş

Sosyal Medya Influencerları için;

 • Popüler etiketleri takip et
 • Viral konuları önden yakalayıp aktif ol
 • Paylaştığın konularda uzman ol ve güven kazan
 • Bir şeyi kısa bir sürede nasıl daha başarılı tanıtabileceğini öğren

Mail Marketing yapmak isteyenler için;

 • Başarılı ve ilgi çekici mail tasarımları kullan
 • Mailchimp, Wise Stamps, Canva en iyi mail tasarımlarını sunar.
 • Affiliate linklerini mantıklı noktalara yerleştir (başlangıç ve bitiş)
 • Affiliateler için sitene veya sosyal medya hesabına yönlendir

Gruplara satış yapmak isteyenler için;

 • Grup açıklamalarına ekle
 • Konuları belirle ve iyi bir yönetim sergile
 • Satmak istediğin ürünü faydalı olacağına inanıyorsan paylaş
 • Mümkünse kendin deneyimle ve öyle anlat
Word Image 22
affiliate kitle fonlama

İkna Edici Olman

İkna edici olmak satış ortaklığı ile para kazanmak istiyorsan en önemli kısım. İkna edici olmak için yapman gerekenler;

 • Ürünü bizzat deneyimlemen büyük fark yaratıyor
 • TrustPilot puanı yüksek ürünlerden bahsetmek
 • Görsellerle desteklemek
 • Sonuç alınabilen bir iş ise aldığın sonuçları göstermek
 • Eksik yanlarından da bahsetmek (her zaman dürüst ol)

Affiliate Linklerini Doğru Yöntemlerle Pazarlaman

Affiliate linklerini doğru yöntemlerle pazarlamaktan kastımız linkleri doğru yerlere yerleştirmektir. Bu yazıyı okurken sana şu affiliate programı ile milyon dolar kazandım dersem sonrasında hemen ona tıklamak istersin.

Affiliate linkleri en çok bir yazının veya tanıtımın başlangıcında, fark yaratan bilgisinin verildiği noktada ve bitirişte yer alır. Yaptığın paylaşımı analiz et ve nerede merakın uyanıyorsa orada bir link olması gerektiğine karar ver.

Link koyma sınırın yok ama bir alanda onlarca link olması itici durur. Okuyucunun yakasına yapışıp zorla aldırmaya çalışıyormuşsun görüntüsü geri teper. O yüzden hakkı kadar linkleme yap.

Doğru Affiliate Takibi

Affiliatelerinin listesini oluşturup onları düzenli bir şekilde takip etmelisin. Bunun için Google Drive üzerinden Google Sheet’i kullanmanı tavsiye ederiz. Kolay kullanım ve ücretsiz.

Affiliatelerinin başarısını ve onları pazarlama şeklini sürekli kontrol etmelisin. Bunu kayıt yaptırdığın satış ortaklığı veren sitelerden takip edebilirsin. Hangi ürünün ne kadar tıklama almış ne kadar satış yapmış bilmelisin.

Çok tıklanan ama hiç satın alınmayan bir ürün var ise o noktada belki bir iki müdahale gerekiyor olabilir. Satın aldıracak bilgileri artırabilir yada indirim kuponu bulma durumun olup olmadığını araştırabilirsin. Çünkü dikkat çekiyor ve para kazandırabilir demek oluyor.

Bir ürüne tıklama az ise ondan bahsettiğin kısmı ve onun geçtiği yazıyı/paylaşımı bir daha analiz et. Belli ki doğru SEO çalışması olmamış veya talep görmüyor olabilir. O içeriğinde neyi yanlış yaptığını bul ve para kazanma şansını artır.

Word Image 23
affiliate takibi

Link Kontrolü

Kırık linkler olabiliyor. Platformdan gelen linkteki kampanya değişirse linkinde kırılabilir. Eğer siten bir WordPress altyapısı ile kurulmuş olan blog sitesi ise “Broken Link Checker” eklentisini kullanabilirsin.

Kırık linklerini bulmak için en fazla kullanılan yöntemlerden biri de SemRush veya Ahrefs gibi SEO programlarını kullanmaktır. Bu kısım daha çok blog sitesi olanlar için geçerlidir.

Sosyal medya platformlarında sosyal medya platformlarını ve hesaplarını profile linklemek oldukça popüler bir durum fakat bence bu özelliği influencerlar ziyan ediyorlar. Bu aynı zamanda blog sitesi olup markası için açtığı sosyal medya hesabı olanlar için de geçerli.

Bunun için birçok program var fakat en başarılı olanlardan 4 tanesini seçtik. Bu araçları kullanarak affiliate linklerini platformlarında da satabilirsin. Bu araçlar şunlar;

 • Linktree

Linktree en meşhurudur. Bu alanda oldukça popülerdir. Eğer bir profilde “linktr.ee” diye bir uzantı gördüğünde artık ne olduğunu bildiği için güvenerek tıklamaktadır. Oldukça geniş hakların vardır fakat çoğu özelleştirmelerin ücretli olması gibi bir durum var.

 • Bio link

Profile link eklemede taze kan Biolink’i çok beğeneceksin. Çünkü oldukça kolay kullanım, modern arayüz ve ihtiyaç olan her şeyin aynı ekranda görünmesi tam bir zevk. Ücretsiz. Affilaite linki eklemek için en ideali bizce Biolink’tir.

Shorby görsel geliştirme şansı en fazla olan platformlardan biridir. Oldukça popüler. Eşsiz işler yapmak için ideal. Ücretsiz versiyon da var fakat tam kapasite için aylık $15 ödemek gerek.

 • Pallyy

Kısa link üretmede tasarım üzerine harika seçenekler sunan bir yapısı var. Ücretsiz versiyonu bulunsa da sadece sosyal medya linkleri yerleştirilebiliyor. Pallyy için de $15 dolarlık bir ödeme gerekiyor.

Word Image 24

Affiliate Ödemeleri Nasıl Alınır?

Affiliate ödemelerini nasıl alacağından önce ne tip ödemeler olduğundan bahsedelim. Affiliate ile para kazanmak için sadece satış koşulu yok. Her platformun içinde bulunan tüm markaların kendi affiliate anlaşmaları vardır. Bu anlaşmaya göre ödeme alırsın.

Ödeme alırken dikkat edilmesi gereken şeyler anlaşmanın içinde bulunan ödeme süresi ve çerez süredir. “Payout date” , “Payment Term” ile ödeme süresini ve “Cookie Lifetime” çerez süresi vardır.

Ödeme süresi, hak kazanılan paranın hesabına ne kadar vadede olacağını anlatır.

Peki çerez süresi ne demek? Çerez süresi linkine tıklayan kişinin alışverişi için gereken süredir. Örneğin çerez süresi 3 gün olan bir linkin var ise senin linkine tıklayan bir kişinin 3 gün içindeki alışverişinden para kazanırsın ama 4. gün bu geçerli değildir.

Satış ortaklığı ile para kazanmak için hakediş türleri şunlardır;

 • Satış başına ödeme (satışlar için tekil komisyon geliri)
 • Tıklama başına ödeme (kazandırdığın trafik başına ödeme)
 • Üyelik kazandırdığında ödeme (senin linkin ile gelen kişi sayfaya kayıt olursa ödeme)
 • Ödeme başına ödeme (kazandırdığın üyenin ömür boyu tüm ödemelerinden kazanç)

Bu ödeme tiplerinin biri veya hepsi de olabilmektedir. Nereden nasıl para kazanacağını bilmen nereye nasıl yönlendirme yapacağın için de önemlidir.

Tüm bunları yaptın ve komisyonlar kazandıysan aslında platformlara ilk kayıt olduğunda yapman gereken ödeme yöntemini seçme kısmını tamamlaman gerekiyor. Kazançlar dolar üzerinden olsa da yerel para birimine dönüştürülerek sana iletilir.

Word Image 25

Sıkça Sorulan Sorular

 • Affiliate Marketing ile kazanmak için reklam vermek gerekir mi?

Affiliate marketing hazırda kitlesi olanlar için reklam vermek gerektirmeyen bir alandır. Eğer bir kitlen yoksa veya hazırdaki kitleni genişletmek istersen reklam vermek faydalıdır.

 • Red yenilen affiliate nasıl alınır?

Sistemler bazen otomatik olarak reddebilir. Bunun birçok sebebi olur ve bunun hakkında mail alırsın. Mailde yazan açıklamaya uygun tekrar başvuru yapmak ilk seçenektir.

İkinci seçenek ise affiliate linki almak istediğin uygulamanın sitesine gidip oradaki varsa partnerlik programı sayfasına yoksa genel iletişim mailine kendini tanıtan bir mail ve yeterliliklerini anlatıp uygulamanın otomatik red verdiğini anlatan mail atmaktır.

Affiliate departmanının mailini direkt öğrenmek için ise sitede “chatbot” varsa direkt olarak ona sorabilirsin. Genelde “affiliate@siteadı.com” oluyor.

Sadece gelen redlerin sitelerine yazarak %60 civarında kabul aldığımız oldu. Bu yüzden ilk redde pes etmemelisin. İçeriğine veya kitlene güveniyorsan üstüne gidersen alma şansın çok yüksek.

 • Affiliate Marketingte vergi vermemiz gerekiyor mu peki?

Affiliate marketing ile elde ettiğin geliri eğer yurtdışında bulunan bir hesabına yönlendirirsen vergi ödemene gerek kalmaz. Fakat buradaki bir hesabını kullanman gerekiyorsa her vatandaş gibi gelir vergisi ödemen gerekir.

2022’nin başında çıkan yeni yasa ile sosyal medya ve benzeri olarak online para kazanan kişilerin gelir vergisinden muaf olup sadece %15 stopaj + sigortası yoksa sigorta primi karşılığında şahıs şirketi açmadan gelirlerini gösterip vergini ödeyebilirsin.

Bu sisteme istisna belgesi ile işlem deniyor. Vergi dairesinden aldığın bu belge ile ayrı bir banka hesabı açıp internetten elde edeceğin gelirleri bu hesaba yönlendirmen gerekiyor. Ardından banka otomatik olarak vergini kesiyor.

 • Satış ortaklığı veren Türk firmaları ile çalışmak mantıklı mı?

Eğer kabul alırsan elbette mantıklı. Bir Türk’ün kendi ülkesinde satışı olan bir firmadan alışveriş yapmasını beklemek çok daha olası. Bu sebeple önerdiğin şeyin güvenilirliğine dair birçok şey senin yerine tamamlandığı için daha fazla gelir elde edebilirsin.

 • Satış ortaklığı almak için ünlü olmak gerekir mi?

Satış ortaklığı almak için Türkiye’de belirli bir kitlen olması gerekiyor. Uluslararası platformlarda ise böyle bir durum yok. Sen satabiliyorsan ödeme eşiklerine geldiğinde her kim olursan ol sana paranı ödüyorlar.

Özet

Affiliate marketing yazımız yeni bilgiler geldikçe güncellenecektir. Şu ana kadar okuduklarının tamamını birlikte okuyabileceğin tek platform olmaktan ve sana faydalı olabilme şansımızdan dolayı gururluyuz elbette.

Bu yazıda geçen tüm yolları denediğinde kendini geliştire geliştire devam edersen çok ciddi bir gelir kalemi elde edebilirsin. Satış ortaklığı ile gelir elde etmek herkes için mümkün.

Online para kazanma yollarına bir yenisini daha ekledik. Hedefimiz listemizde bulunan 300’den fazla iş alanında sana en iyi rehberi sunmak. Diğer yazılırımıza bakmadan geçmemelisin. Belki para kazanacağın alan diğerlerindedir.

Dijital Nomad Türkiye topluluğumuz açıldı…

Eğer sen de dijital göçebelerle bir arada olmak istersen digital nomad topluluğumuza katılabilirsin. Burada bilgilerini, deneyimlerini paylaşan, ilham veren ve birbirine destek olan yeni arkadaşlar edinebilirsin. Digital Nomad Türkiye’ye katılarak öğren, sosyalleş ve topluluğa özel avantajlardan yararlan…

13 Yorum "Affiliate Marketing İle Para Kazanma (Satış Ortaklığı) 2023"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Okumaya devam et

Paylaş
Index